Chorwacja, Portugalia i Szkocja będą rywalami Polski w tegorocznej edycji Ligi Narodów. To bardzo trudna grupa dla biało-czerwonych. Świadczą o tym nie tylko wyliczenia statystyków, ale i historia ostatnich meczów z tymi rywalami. Ostatni raz z którymkolwiek z tych rywali wygraliśmy w 2006 roku, a jedna z serii trwa już… 44 lata!
Intensywne plany Probierza! Czeka go "Giro d'Italia"
Polacy zostali rozlosowani z trzeciego koszyka, bowiem takie miejsce zajęli w ostatniej edycji Ligi Narodów. Dzięki temu drużyna Michała Probierza uniknęła europejskich potęg – Niemiec i Francji. Los nie był jednak łaskawy, bowiem i tak połączył biało-czerwonych z silnymi reprezentacjami.Intensywne plany Probierza! Czeka go... "Giro d'Italia"
Mowa zwłaszcza o Chorwacji – brązowym medaliście ostatniego mundialu – oraz Portugalii, która podczas mistrzostw w Katarze dotarła do ćwierćfinału. Teoretycznie najsłabsza drużyna grupy A1, czyli Szkocja, w przeciwieństwie do Polaków zagwarantowała już sobie miejsce na Euro 2024. Ponadto zagra w meczu otwarcia z Niemcami.
Ocena losowania nie wygląda najlepiej z różnych stron, w tym statystycznej. Użytkownik DBAbsur w portalu Weszło ocenił wszystkie możliwe warianty grup przy pomocy rankingu Elo. Według niego, Polakom trafił się dziewiąty najtrudniejszy zestaw, a takich możliwości było dokładnie 64.
Według tych wyliczeń, szanse na utrzymanie w dywizji A spadły gwałtownie – z 39 do 20 procent – a prawdopodobieństwo wyjścia z grupy szacuje się na zaledwie 1 procent.
Optymizmem nie napawa również historia bezpośrednich starć. Z Chorwacją graliśmy najrzadziej i najdawniej, bowiem ostatni mecz odbył się 16 lat temu. Ivan Klasnić wyleczył wtedy Polaków z jakichkolwiek marzeń o wyjściu z grupy podczas Euro 2008. Na pięć spotkań, biało-czerwoni wygrali tylko raz, za to przegrali aż trzykrotnie.
Portugalia kojarzyć się może z wielkimi chwilami – zwycięstwem w fazie grupowej MŚ 1986 czy sensacyjnym pokonaniu ich w eliminacjach do Euro 20 lat później. Ostatnie pojedynki nie kończyły się tak dobrze. To właśnie z Portugalczykami przegraliśmy w ćwierćfinale Euro 2016, a także urwaliśmy punkt w premierowej edycji Ligi Narodów. Nasi rywale zagrali jednak rezerwowymi, bo mieli już pewien awans do finałów.
Ogólny bilans ze Szkocją jest minimalnie na plus, ale diabeł tkwi w szczegółach. Po raz ostatni pokonaliśmy bowiem tę brytyjską nację… w 1980 roku, a o zwycięstwie przesądził Zbigniew Boniek. Upodobaliśmy sobie remisy w bezpośrednich starciach. Te wyniki mogły kosztować Polaków brak awansu na Euro 2016. Trochę pociesza fakt, że nigdy nie przegraliśmy ze Szkotami w meczach o stawkę.
Grupowe mecze Ligi Narodów odbędą się od września do listopada. Dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów, które mogą otworzyć drogę do turnieju finałowego. Zwycięstwo w grupie gwarantuje również co najmniej baraże do MŚ 2026. Trzecie miejsce skazuje na baraż o utrzymanie w dywizji A, natomiast czwarte oznacza spadek do dywizji B.
Polska – Chorwacja. Historia ostatnich spotkań
2008, faza grupowa Euro: Chorwacja – Polska 1:0 (Klasnić)
2006, towarzyski: Chorwacja – Polska 0:1 (Smolarek)
2003, towarzyski: Chorwacja – Polska 0:0
1998, towarzyski: Chorwacja – Polska 4:1 (Boban, Stanić 2, Boksić – Ratajczyk)
1996, towarzyski: Chorwacja – Polska 2:1 (Brajković, Cvitanović – Bałuszyński)
Łączny bilans: 5 meczów, 1 zwycięstwo Polski, 1 remis, 3 porażki, bramki 3:7
Polska – Portugalia. Historia ostatnich spotkań
2018, Liga Narodów: Portugalia – Polska 1:1 (A. Silva – Milik)
2018, Liga Narodów: Polska – Portugalia 2:3 (Piątek, Błaszczykowski – A. Silva, Glik sam., B. Silva)
2016, ćwierćfinał Euro: Portugalia – Polska 1:1, 5:3 w karnych (Sanches – R. Lewandowski)
2012, towarzyski: Polska – Portugalia 0:0
2007, el. Euro: Portugalia – Polska 2:2 (Maniche, Ronaldo – M. Lewandowski, Krzynówek)
Łączny bilans: 11 meczów, 3 zwycięstwa Polski, 4 remisy, 6 porażek, bramki 13:18
Polska – Szkocja. Historia ostatnich spotkań
2022, towarzyski: Szkocja – Polska 1:1 (Tierney – Piątek)
2015, el. Euro: Szkocja – Polska 2:2 (Ritchie, Fletcher – R. Lewandowski 2)
2014, el. Euro: Polska – Szkocja 2:2 (Mączyński, Milik – Maloney, Naismith)
2014, towarzyski: Polska – Szkocja 0:1 (Brown)
2001, towarzyski: Polska – Szkocja 1:1 (Kałużny – Booth)
Łączny bilans: 11 meczów, 3 zwycięstwa Polski, 6 remisów, 2 porażki, bramki 15:14