Felix Pigeon nie brał udziału w indywidualnej części piątkowych kwalifikacji. Gabriela Topolska wystartowała tylko na jednym z dwóch "swoich" dystansów. Mimo to oboje wystąpią w finałach. To przywilej przysługujący gospodarzom Pucharu Świata w short tracku. Polacy mają go po raz pierwszy.
Sensacja za oceanem! Polak z medalem mistrzostw świata
Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU) organizuje Puchar Świata w short tracku od sezonu 1998/99. Zwykle gospodarzy wybiera według kontynentalnego klucza. Po dwa z sześciu weekendów przysługują chętnym z Ameryki, Azji i Europy. Na Starym Kontynencie cykl gościły już 23 miasta w 12 krajach – najczęściej niemieckie Drezno (9) i holenderski Dordrecht (6). Zawody odbywały się zarówno w lokalizacjach oczywistych, jak i shorttrackowo kompletnie egzotycznych, jak Sofia, Trnawa czy Graz. Wreszcie przyszedł czas na Polskę.
Bo choć w ostatnich latach w naszym kraju rozgrywano mistrzostwa świata juniorów czy mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie, na Puchar Świata od ISU mogliśmy liczyć jedynie na torze długim. Trwający weekend to absolutny debiut. I to jaki! Zawody w Gdańsku są finałem sezonu. To tu wręczone zostaną Kryształowe Globy.
Puchar Świata w short tracku. Jakie przywileje przysługują gospodarzom?
Organizowanie Pucharu Świata wiąże się z pewnym sportowym przywilejem. Nie chodzi jednak o zwiększone kwoty startowe, jak bywa w większej liczbie dyscyplin. W short tracku gospodarze mają prawo do wyznaczenia zawodników, którzy nie będą musieli brać udziału w kwalifikacjach i od razu znajdą się w finałowej części rywalizacji.
Haczyk? Jest i to właściwie na tyle spory, że... nie każdemu opłaca się korzystanie z tej furtki. Według regulaminu łyżwiarz, który ma otrzymać "dziką kartę" musi być najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem kraju-gospodarza w światowym rankingu na danym dystansie lub najlepszym biorącym udział w danej konkurencji "co potwierdzają wyniki zawodów międzynarodowych po 1 lipca 2022".
Nie ma więc dowolności. – Felix [Pigeon] jest najwyżej z naszych zawodników na 1500 metrów, dlatego mógł dostać taką szansę – tłumaczy Urszula Kamińska, trenerka reprezentacji Polski. "Dziką kartę" na tym samym dystansie otrzymała też Topolska. Pigeon skorzystał z przywileju gospodarza również na 1000 metrów.
Na podobny krok nie zdecydowano się w przypadku Kamili Stormowskiej. – Nie chciała z tego skorzystać. Te krótsze biegi charakteryzują się tym, że pozycja startowa jest ważna. A zawodnik dołączany zawsze ustawiany jest na ostatnim torze – wyjaśnia Kamińska.
Z tego też względu korzystanie z tej furtki jest kompletnie przeciwskuteczne w przypadku rywalizacji na 500 metrów. To konkurencja, w której miejsce startu jest szalenie istotne, a skazywanie swojego lidera (bo z "dzikiej karty" skorzystać może przecież tylko najlepszy z danej reprezentacji) na skrajnie zewnętrzny tor jest skrajnie nierozsądne.
Na szczęście biało-czerwoni w kwalifikacjach spisali się bardzo dobrze. Do sobotnich finałów poza Pigeonem i Topolską zakwalifikowali się też: Stormowska, Diane Sellier i Łukasz Kuczyński (wszyscy na 500 m), a do niedzielnych: Sellier, Kuczyński, Michał Niewiński (500 m) i Stormowska (1000 m).
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.