Polska i Walia – od lat jeżdżą na tym samym wózku. Łączy je jeden cel – awans na Euro 2024, ale jedna z nich będzie musiała obejść się smakiem. Osiem lat po wydarzeniach z Euro 2016, mimo niekorzystnego bilansu z biało-czerwonymi, Walijczycy mogą mówić o większym spokoju.
👉 Mecz o wszystko. Walia – Polska w TVP! [SZCZEGÓŁY TRANSMISJI]
Żyjemy w alternatywnej rzeczywistości. Jakub Błaszczykowski wykorzystuje rzut karny z Portugalią, Łukasz Fabiański broni jedenastkę, a Polska wywalcza awans do półfinału Euro 2016. Opromieniona wielkim sukcesem pokonuje osłabioną Walię, która nie mogła skorzystać z grającego wówczas pierwsze skrzypce Aarona Ramseya. W finale czekali Francuzi, jeszcze bez Kyliana Mbappe, grający bez polotu. Kto wie, być może doszłoby do dogrywki, w której bramkę zdobyłby polski odpowiednik Edera…
Dobra, wracamy na ziemię. Osiem lat po Euro 2016 Polska i Walia zmierzą się w meczu o wielką stawkę. I nie jest to spotkanie w ramach Ligi Narodów, a o awans na mistrzostwa Europy. Już sam fakt, że dochodzi do takiego starcia powinien przyprawiać nas o ciarki wstydu. Mieliśmy najłatwiejszą grupę eliminacyjną od lat, a o wywalczenie miejsca na turnieju, na którym zagrają wszyscy wielcy, musimy drżeć do końca.
W 2016 roku to Walia osiągnęła większy sukces niż Polska. W debiucie na Euro wywalczyła awans do półfinału, pokonując faworyzowanych Belgów. Na drodze do finału zatrzymała ich Portugalia, czyli późniejsi mistrzowie Europy. W rankingu FIFA znajdowała się na 8. miejscu. Nie potrafiła jednak pójść za ciosem i nie awansowała na mundial w Rosji, a trener Chris Coleman zrezygnował, żeby przenieść się do Sunderlandu. Zastąpiła go legenda Manchesteru United, Ryan Giggs. Na stanowisku nie wytrwał długo – odszedł w niesławie ze względu na swoje problemy z prawem.
Jego następca, Rob Page, trener bez wielkiego CV, przejął zespół w trudnej sytuacji, ale dokonał trzech cudów. Zdołał wywalczyć promocję do najwyższej dywizji Ligi Narodów, awansował do 1/8 finału Euro 2020, a później po 64 latach przerwy wywalczył awans na mistrzostwa świata. Zaczynał jako tymczasowy szkoleniowiec, a okazał się fachowcem na lata.
Polska, od czasu ćwierćfinału na Euro 2016, przeplatała małe sukcesy z dużymi rozczarowaniami na wielkich imprezach. Były awanse poprzez eliminacje i baraże, dwukrotne utrzymanie w najwyższej dywizji Ligi Narodów, ale i też kompromitacja na mundialu w Rosji czy nieudane Euro 2020. Biało-czerwoni co prawda dotarli do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze, choć dziś wielu wspomina tę imprezę przez pryzmat kiepskiego, archaicznego stylu lub afery premiowej.
Warto wspomnieć, że Rob Page przejął Walię jako tymczasowy opiekun 3 listopada 2020 roku. Od tego czasu Polska miała aż… pięciu selekcjonerów (Jerzy Brzęczek, Paulo Sousa, Czesław Michniewicz, Fernando Santos, Michał Probierz).
To właśnie stabilizacja na pozycji selekcjonera sprawia, że Walia nadal liczy się w europejskiej hierarchii, podczas gdy Polska powoli z niej wypada. W eliminacjach do Euro Walia nie przegrała z trzecią drużyną świata, Chorwacją, wygrywając 2:1 u siebie i remisując 1:1 na wyjeździe. Oczywiście, nie była nieomylna, bo w dwóch meczach z Armenią zdobyła tylko punkcik. Przez te kosztowne wpadki Walijczycy jeszcze nie zabukowali biletów do Niemiec, ale i tak warto docenić ich wyniki. Przez cztery lata na własnym terenie przegrali tylko trzykrotnie – z Armenią, Holandią i... Polską.
Po zakończeniu kariery przez Garetha Bale’a w zespole nie widać gwiazdy jego pokroju, ale roi się od solidnych wyrobników, którzy regularnie grają w Premier League lub w Championship. Walia jest wyrazista i potrafi zaskoczyć przeciwnika z kontrataku lub po stałym fragmencie gry, podczas gdy Polska od ponad czterech lat szuka swojego stylu.
Z Walią mamy ogólnie dobre wspomnienia. Na 10 oficjalnych spotkań, wygraliśmy aż siedem, dwa zremisowaliśmy, a jedynej porażki doznaliśmy 41 lat temu (28 września 1973, 0:2). W ostatniej edycji Ligi Narodów triumfowaliśmy dwukrotnie – we Wrocławiu 2:1 i w Cardiff 1:0 po decydujących bramkach Karola Świderskiego. Walia sprawiała Polakom gigantyczne problemy i na swoim terenie może być podobnie.
Osiem lat po Euro 2016 Walia i Polska są sąsiadami w rankingu FIFA. Smoki zajmują 29. miejsce, a biało-czerwoni plasują się o lokatę niżej. Łączy ich ten sam cel – awans na mistrzostwa Europy. Dla Polaków jego brak będzie miał daleko idące konsekwencje. Brak biletów do Niemiec będzie zakończeniem pięknej serii nieprzerwanych awansów na wielkie imprezy i symbolem, że pewien rozdział w polskiej piłce dobiegł końca.
Baraże o Euro 2024, finał Walia – Polska [szczegóły transmisji na żywo]
Kiedy mecz: wtorek, 26 marca o godzinie 20:45
Gdzie i o której transmisja: od 18:30 w TVP Sport, TVPSPORT.PL, aplikacji mobilnej, Smart TV i HbbTV, od 20:35 w TVP 1
Kto skomentuje: Dariusz Szpakowski i Marcin Żewłakow
Prowadzący studio: Jacek Kurowski (Warszawa), Mateusz Borek i Jakub Wawrzyniak (Cardiff)
Goście/eksperci: Robert Podoliński, Adrian Mierzejewski, Artur Wichniarek i Rafał Ulatowski (analiza)
Reporterzy: Maja Strzelczyk, Hubert Bugaj
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.