Rozgrywany co cztery lata turniej Euro to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych na Starym Kontynencie. Najbliższa edycja rozgrywek odbędzie się w Niemczech, kraju słynącym z imponującej infrastruktury sportowej. Obiekt w Berlinie ugości wielki finał, a także reprezentację Polski. Sprawdź najważniejsze informacje o Olympiastadion.
Mistrzostwa Europy zbliżają się wielkimi krokami, a nasz zachodni sąsiad staje się epicentrum futbolowego świata. Turniej Euro to nie tylko okazja do rywalizacji drużyn narodowych na boisku, ale także wyjątkowa podróż po niemieckich miastach i ich futbolowych katedrach. Niemcy jako gospodarze obiecują dostarczyć niezapomniane emocje zarówno na trybunach, jak i na murawach swoich stadionów. Jedynym z najważniejszych obiektów będzie Olympiastadion w Berlinie.
Stadion powstał w latach 1934–1936. W 1936 roku odbyły się na nim igrzyska olimpijskie. W 2004 roku przeszedł renowację, a podczas mundialu 2006 rozegrano na nim sześć spotkań, w tym finał. Na obiekcie w Berlinie w 2015 roku odbył się także finał Ligi Mistrzów. Swoje mecze ligowe rozgrywa na nim Hertha. Nieprzerwanie od 1985 roku odbywają się tam także finały Pucharu Niemiec.
Nie przegap: Wszystkie areny Euro 2024. Jak wyglądają? [ZDJĘCIA]
Jest wiele znanych i pięknych stadionów na świecie, jednak Stadion Olimpijski w Berlinie (Olympiastadion) jest trochę inny niż cała reszta. Położony na obrzeżach stolicy Niemiec, fascynuje niesamowitą i jakże bogatą historią, rozpoczynającą się jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, i ciągnącą się poprzez czasy nazistowskich Niemiec, okres nowego ładu powojennego, aż po dzień dzisiejszy. Pierwotnie stadion Herthy BSC miał być areną Igrzysk Olimpijskich w roku 1916, jednak pierwsza wojna światowa pokrzyżowała plany.
Czytaj więcej: Igrzyska Olimpijskie 1916, które się nie odbyły
Dzisiejszy kształt stadionu to efekt modernizacji zakończonej w roku 2004. Autorami projektu byli architekci z pracowni GMP, przed którymi postawiono dość karkołomne zadanie zadaszenia obiektu bez naruszania jego historycznej bryły. Remont pociągnął za sobą konieczność wyburzenia dolnych trybun, które po pogłębieniu niecki otrzymały lepsze nachylenie. Przebudowa obiektu kosztowała Berlin 242 mln euro. Pojemność Olympiastadion po przebudowie wynosi obecnie 74 228 miejsc.
Z jego trybun bije duch historii, a współczesne wydarzenia sportowe i kulturalne nadają mu nowe życie. Stadion dostępny jest również dla turystów, którzy mogą zwiedzać jego wnętrza, w tym słynną wieżę Marathontor z której roztacza się widok na cały kompleks sportowy oraz część miasta.
Jeżeli przyjedziemy na mecz stosunkowo wcześnie (np. 2 godziny przed wydarzeniem), to nie powinniśmy mieć problemu z zostawieniem samochodu na wielkim parkingu, który znajduje się pod samym Stadionem Olimpijskim. Alternatywą mogą być boczne uliczki w okolicach obiektu. Tam również można zostawić swój pojazd, a po meczu szybciej wydostać się z okolic stadionu.
Można rozważyć także przejazd komunikacją miejską, wówczas trzeba wysiąść na stacji kolei miejskiej "Olympiastadion". Po wyjściu, w oddali od razu wyłoni się wielki kolos. Z centrum miasta, a dokładnie przystanku "Berlin Alexanderplatz" dotrzemy na Olympiastadion w niespełna 30 minut. Kolej miejska odjeżdża co kilka minut.
Mistrzowie Europy w tarapatach. UEFA wszczęła postępowanie
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00