Powtórki telewizyjne gola dającego Polkom wyrównanie na 2:2, które doprowadziło do zwycięskich rzutów karnych w meczu z Francją, wskazują na to, iż najprawdopodobniej ta bramka została uznana niezgodnie z "Przepisami gry".
Była 80. minuta meczu Polska – Francja w mistrzostwa Europy juniorek do lat 17 w Szwecji. To było spotkanie o trzecie miejsce i prawo gry w mistrzostwach świata, które w tej samej kategorii odbędą się na Dominikanie.
Polki przegrywały 1:2 i były przy piłce, kiedy sędzia Marina Molinaro przerwała grę, ponieważ kopnięta z bardzo bliskiej odległości piłka mocno uderzyła w głowę Zuzannę Witek. Polka od razu padła na murawę jak znokautowana.
Witek zeszła z boiska, po krótkiej przerwie była zdolna do gry i czekała na zgodę sędzi, żeby wrócić na boisko, a Molinaro tymczasem zarządziła rzut sędziowski i rzuciła piłkę pod nogi Oliwii Łapińskiej. To było postępowanie zgodne z aktualnymi „Przepisami gry”. Łapińska przyjęła piłkę, minęła zwodem jedną Francuzkę, strzeliła obok drugiej i piłka wpadła do bramki wysokim lobem w okienko w taki sposób, że bramkarka Ambre Bouchard nawet nie interweniowała, bo wiedziała, że nie ma szans choćby tylko dotknąć piłki w tej sytuacji. Paradoksalnie, Polkom mogłoby być tego szkoda…
Żadne z ujęć pokazanych w transmisji telewizyjnej nie pozwala stwierdzić, żeby po rzucie sędziowskim, przyjęciu piłki przez Łapińską i jej strzale ktokolwiek dotknął piłkę zanim wpadła do bramki. Dwie powtórki wskazują na to, że oprócz Łapińskiej nikt nie dotknął piłki w tej akcji. Jedna powtórka przez ułamki sekundy nie pokazuje sytuacji – akurat wtedy, kiedy ewentualnie jedna z Francuzek teoretycznie mogłaby dotknąć czy chociaż musnąć piłkę. Jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, co wynika z dwóch innych ujęć.
Gdyby oprócz Łapińskiej ktokolwiek w tej akcji dotknął piłkę, gol byłby prawidłowy. Jeśli w tej akcji nikt oprócz Łapińskiej nie dotknął piłki, to gol nie powinien zostać uznany. Zgodnie z "Przepisami gry", artykułem 8 pt. "Rozpoczęcie i wznowienie gry", punktem 2. pt. "Rzut sędziowski":
"Jeżeli po rzucie sędziowskim piłka wpadnie do bramki nie dotykając przynajmniej dwóch zawodników, grę wznawia się:
– rzutem od bramki – jeżeli piłka wpadnie do bramki przeciwnika,
– rzutem rożnym – jeżeli piłka wpadnie do bramki własnej drużyny.".
Wobec powyższego, aby ustalić ze stuprocentową pewnością, czy gol na 2:2 został uznany zgodnie z "Przepisami gry", należałoby zweryfikować ujęcia ze wszystkich kamer, również ewentualnie tych, które rejestrowały obraz niepokazany przez francuskiego realizatora transmisji. Takiej możliwości nie mamy, systemu VAR w tym meczu nie było. Sędzia najwyraźniej była zaskoczona zwodem Łapińskiej i tym, że nagle musiała jej zbiec z drogi, aby nie dostać piłką i swoim ciałem nie zablokować dośrodkowania albo strzału.
Każdy sędzia i każda sędzia w momencie rzutu sędziowskiego powinna nieco rozszerzyć obszar swojej koncentracji. Zamiast skupiać się głównie na potencjalnych faulach, zagraniach piłki ręką czy współpracy z sędziami asystentami w zakresie na przykład spalonych, sędzia – w tym przypadku Włoszka Molinaro – powinna niejako "szukać" ewentualnego kontaktu piłki z ciałem dwóch zawodniczek, bo dopiero drugi taki kontakt pozwala zgodnie z aktualnymi "Przepisami gry" uznać gola.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.