Reprezentacja Polski już za nieco ponad trzy tygodnie rozpocznie rywalizację na piłkarskich mistrzostwach Europy. W swoim drugim meczu grupowym biało-czerwoni zmierzą się z Austrią. Areną zmagań będzie Olympiastadion w Berlinie. Sprawdź, co warto wiedzieć o stolicy Niemiec!
Już za moment rozpocznie się największa piłkarska impreza tego roku. 14 czerwca to data rozpoczęcia Euro 2024. Turniej zostanie ugoszczony przez dziesięć niemieckich miast, a nie zabraknie na nim również reprezentacji Polski. BIało-czerwoni dostali się na imprezę dzięki wygranym barażom. Rywalizować będą w grupie D z Holandią, Austrią oraz Francją.
Dziennikarz TVP Sport Jakub Pobożniak postanowił udać się do trzech miast, w których swoje mecze rozegrają podopieczni MIchała Probierza i przygotować dla kibiców kompletne przewodniki. Polscy fani znajdą w nich odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania. Będzie można obejrzeć je na stronie TVPSPORT.PL, w aplikacji mobilnej, a także na koncie TVP Sport w serwisie YouTube.
👉 Sprawdź również nasz przewodnik po Hamburgu
W drugim odcinku zapraszamy do Berlina. W stolicy naszych zachodnich sąsiadów Polacy zagrają swój drugi grupowy mecz przeciwko Austriakom. To spotkanie zaplanowano na 21 czerwca na godzinę 18:00. Nie udało Ci się zdobyć biletów na to starcie? Nic straconego. Pokażemy Euro 2024 w całości. Transmisje na kanałach TVP oraz w Internecie.
Berlin to jedno z najbardziej ikonicznych i popularnych miast w Europie. Nie da się chyba krótko opisać historii tego miejsca. Tego, co przeżyło.
Miasto jest stolicą Niemiec, a przy okazji również jednym z szesnastu krajów związkowych. Główną rzeką przepływającą przez Berlin jest Sprewa, a liczbę ludności szacuje się na około 3,8 miliona mieszkańców.
Berlin został założony w XII wieku. Po raz pierwszy na wzmiankę o nim można napotkać się w tekstach datowanych na 1237 rok. Przez setki lat to właśnie tutaj znajdowała się stolica państwa, niezależnie od tego w jakiej formie akurat funkcjonowało. Kiedy po II wojnie światowej dokonano podziału Niemiec, wschodnia część miasta została stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD), a Berlin Zachodni stał się enklawą kontrolowaną przez aliantów na terenie NRD. W latach 1961-1989 obie części oddzielone były od siebie murem. Jego zburzenie w 1989 roku na zawsze zostało już symbolem zjednoczenia kraju.
Warto dodać, że Berlin, który obecnie bardzo mocno kojarzy się z kulturą oraz sztuką, pełnił taką funkcję już lata temu. Na przełomie XIX i XX wieku właśnie w tym mieście swój talent rozwijali żyjący na emigracji polscy artyści oraz naukowcy, jak chociażby Mieczysław Karłowicz, Wojciech Kossak czy Stanisław Przybyszewski.
Berlin nie ustrzegł się również strat wojennych. Decydujący wpływ miała na to porażka Niemców podczas II wojny światowej. W tamtym okresie miasto zostało zniszczone w około 40%.
Zobacz także: stadiony Euro 2024. W jakich miastach odbędą się ME w Niemczech?
Co warto zwiedzić i zobaczyć we współczesnym Berlinie? Pierwsza myśl to oczywiście słynna Brama Brandenburska, z charakterystyczną kwadrygą, czyli wozem dwukołowym zaprzężonym w cztery konie. Niemałe wrażenie robią również wybudowana na przełomie XIX i XX wieku Katedra Berlińska, Alexanderplatz ze słynną Berlińską Wieżą Telewizyjną czy też Checkpoint Charlie – przejście graniczne z czasów zimnej wojny.
Jednym z symboli Berlina jest również East Side Gallery, czyli oryginalny fragment Muru Berlińskiego pokryty różnej maści obrazami oraz graffiti. Popularnym punktem wycieczek jest również Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. To miejsce robi niesamowite wrażenie. Po całym dniu zwiedzania można odpocząć na schodkach nad rzeką Sprewą.
Na Olympiastiadon w Berlinie najlepiej dojechać w dniu meczowym komunikacją miejską. Pod stadionem nie ma ogólnodostępnego parkingu dla aut.
Możemy wybrać czy chcemy podróżować metrem (U-Bahn), czy też miejską koleją S-Bahn. Jeżeli zdecydujemy się na to pierwsze rozwiązanie, musimy dostać się do linii U2, która dojeżdża pod sam stadion. Równie komfortowa będzie podróż pociągami linii S3 oraz S9. One również pozwolą dostać się pod sam obiekt. Po wyjściu z pociągu naszym oczom od razu ukaże się stadion.
Dla kibiców posiadających bilety na mecze Euro w Berlinie komunikacja miejska jest za darmo przez 36 godzin. Od 6:00 w dniu meczowym do 18:00 dnia następnego. Jeżeli ktoś chce zostać w stolicy naszych zachodnich sąsiadów dłużej, wtedy przyda mu się bilet dobowy. Ten możemy zakupić za 9,5 euro.
W Berlinie powstaną dwie strefy kibica. Jedna przed Bramą Brandenburską, a druga przed Reichstagiem. Pierwsza z nich zyska dodatkowo wizualnie, ponieważ zostanie wyłożona długim na dwa kilometry dywanem, do złudzenia przypominającym trawę na boisku piłkarskim! Przed wejściem powstanie natomiast największa w historii bramka piłkarska. W tym miejscu obejrzeć będzie można fazę pucharową, mecze reprezentacji Niemiec oraz mecze rozgrywane w Berlinie. Przed Reichstagiem, gdzie zlokalizowana będzie druga strefa, powstanie największy bar na świecie połączony z licznymi strefami rozrywki. Tutaj będzie można obejrzeć każdy mecz turnieju. Wstęp do obu stref jest darmowy.
Nie namawiamy, jedynie informujemy. Tak, w Niemczech można pić piwo w miejscu publicznym.
W Berlinie po prostu trzeba spróbować Currywurst! Podawana na gorąco kiełbasa wieprzowa skąpana w przyprawach curry i specjalnym sosie to absolutny rarytas. Do 2020 roku była to najpopularniejsza przekąska w całych Niemczech.
Currywurst można znaleźć w licznych budkach oraz restauracjach w całym mieście. Koszt? W wersji z bułką 4-5 euro, w wersji z frytkami 6-7 euro.
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
sobota, 06.07, 18:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.