Przed reprezentacją Polski występ w mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni na pewno zagrają na trzech niemieckich stadionach. W pierwszym spotkaniu w grupie Euro 2024 zmierzą się z Holandią. Dojdzie do tego w Hamburgu. Co warto wiedzieć o tym mieście?
W piątek 14 czerwca rozpoczyna się święto fanów piłki. Euro 2024 zostanie rozegrane na dziesięciu niemieckich boiskach. Reprezentacja Polski wywalczyła awans do turnieju po zwycięskich barażach w marcu. I będzie rywalizowała w grupie D.
Biało-czerwoni rozegrają więc co najmniej trzy mecze podczas mistrzostw Europy. Dziennikarz TVP Sport Jakub Pobożniak wybrał się do wszystkich miast, w których będą występować w tej fazie piłkarze Michała Probierza. Przygotował specjalne przewodniki, które będzie można obejrzeć na koncie TVP Sport na YouTube oraz stronie TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej.
W pierwszym odcinku przedstawiamy Hamburg. To właśnie tutaj Polaków czeka inauguracyjne spotkanie w tegorocznych ME. W niedzielę 16 czerwca zmierzą się z Holendrami. Początek o godzinie 15:00. Kibice, którym nie udało się zdobyć biletów na to starcie, będą mogli obejrzeć oczywiście mecz na kanałach TVP oraz w internecie. Pokażemy całe Euro.
Hamburg to drugie, po Berlinie, największe miasto w Niemczech. Jego populacja to niemal dwa miliony (1,9 mln). To wielki ośrodek przemysłowy i finansowy, położony nad rzekami Łabą i Alster. Znajduje się w nim największy port naszych zachodnich sąsiadów, będąc zarazem jednym z największych na świecie (chociaż miasto położone jest około 100 kilometrów od wybrzeża Morza Północnego).
Pierwsze skupiska ludzkie na tym terenie datuje się na IV wiek p.n.e. W 810 roku cesarz Karol Wielki wybudował kościół, wokół którego zbudowany został gród warowny, nieco później nazwany Hammaburg.
Miasto z powodu położenia nad Łabą zyskiwało coraz większe znaczenie. W XII wieku zdobyło status wolnego miasta. Do niemieckiego państwa zostało włączone po raz pierwszy w 1871 roku. W jego historii nie brakuje dramatycznych epizodów jak epidemia dżumy w XVIII wieku. Było zdobywane przez Duńczyków czy napoleońską Francję, oraz mocno zniszczone podczas II Wojny Światowej po nalotach.
Zobacz także: stadiony Euro 2024. W jakich miastach odbędą się ME w Niemczech?
A co warto zobaczyć w Hamburgu? Między innymi wspomniany wcześniej port. Można go zwiedzić np. płynąc statkiem. Na terenie portu rozbudowywana jest dzielnica HafenCity, której wizytówką jest najnowsza atrakcja miasta. Budowa Elbphilharmonie, czyli Filharmonii nad Łabą, została ukończona w 2016 roku. Nie brakowało kontrowersji związanych m.in. z wyższymi niż planowano kosztami, ale efekt robi wrażenie. Największa z trzech sal koncertowych ma 2100 miejsc. To tutaj odbyło się losowanie grup Euro 2024.
Co jeszcze warto zobaczyć?
Park miniatur (Miniatur Wunderland), w którym znajduje się najdłuższy model kolejki na świecie. Speicherstadt to z kolei największy na świecie kompleks magazynów, zbudowanych z czerwonej cegły w stylu neogotyckim.
Warto zwiedzić też Kościół św. Michała czy ratusz miejski. Dla fanów sztuki warte zobaczenia będzie muzeum Kunsthalle, jeden z największych zbiorów malarstwa w Niemczech.
👉 Sprawdź również nasz przewodnik po Berlinie
Fani nocnego życia będą mogli odwiedzić słynną dzielnicę czerwonych latarni (debiutował tutaj legendarny zespół The Beatles). Jej centralną ulicą jest Reeperbahn, wzdłuż której położone są liczne kluby czy bary. Niedaleko znajduje się stadion klubu St. Pauli, nazywanego ze względu na swoich kibiców najbardziej lewicowym na świecie.
Do Hamburga można dolecieć samolotem z kilku polskich miast. Można zdecydować się także na podróż autobusem czy pociągami. PKP Intercity postanowiło uruchomić dodatkowe połączenia do Hamburga i Dortmundu oraz zapewnić większą liczbę miejsc w pociągach do Berlina.
– "Pociągi do Hamburga i Dortmundu rozpoczną kurs z Polski w wieczór poprzedzający dzień meczowy i dotrą na miejsce rano w dniu meczu. Pociągi powrotne wyruszą z Niemiec wieczorem po zakończeniu spotkań Polaków i dotrą do Polski rankiem następnego dnia" – czytamy na oficjalnej stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Pociągi mają kursować a trasie: Warszawa Wschodnia – Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia – Kutno – Konin – Poznań Główny – Rzepin – Dortmund/Hamburg. Koszt biletu w pełnej relacji to 54,90 euro (około 250 złotych). Sprzedaż biletów rozpoczęła się 17 maja.
A na jakie wydatki trzeba nastawić się jadać samochodem na mecz do Hamburga? Trzeba się liczyć, że za przejazd z centralnej Polski na autostradzie A2 będziemy musieli zapłacić 114 zł.
Istnieje także możliwość bezpośredniego lotu za pośrednictwem warszawskiego lotniska. W tym przypadku będzie nas to kosztowało ok. 1000 zł (w obie strony).
Zobacz także: Kto skomentuje mecze Euro 2024? Oto pary komentatorskie w TVP
Nie może dziwić, że Hamburg znany jest przede wszystkim z kuchni rybnej. Jedną z takich potraw jest słynny śledź w bułce (jeden z rodzajów Fischbroetchen). W niedzielny poranek (dzień spotkania z Holandią) odbywa się w mieście targ rybny Fischmarkt, z ponad 300-letnią tradycją. Fischbroetchen można kupić także w licznych budkach wzdłuż nabrzeża. Inne popularne rybne potrawy to np. Aalsuppe (zupa z węgorza, w której nie musi być tej ryby, a mogą być najróżniejsze składniki), Pannfisch (smażona lub gotowana ryba) czy Hamburger Pannfisch. Ludzie preferujący mięso mogą spróbować m.in. tradycyjnego niemieckiego dania – Labskaus.
Fani słodkości mogą skosztować Franzbroetchen, czyli słodkie bułeczki z masłem i cynamonem. Warto napić się też różnnych rodzajów kawy, bo Hamburg słynął ze sprowadzania jej do Europy.
Spotkania w tym mieście będą rozgrywane na Volksparkstadion, na którym występuje na co dzień miejscowy klub Hamburger SV. Na trybunach podczas Euro 2024 będzie zasiadać blisko 50 tysięcy widzów.
Posiadacze biletów na mecze w Hamburgu będą mogli poruszać się komunikacją miejską bez dodatkowych opłat od godziny 6:00 w dniu spotkań do 18:00 następnego dnia (36 Hour Travel Pass). Organizatorzy przy tym radzą, żeby na stadion nie próbować dostać się samochodem (powodami są brak parkingów oraz korki).
W zależności od określonego wejścia na obiekt, najlepiej na stadion dojechać: linią S3 lub S5 na przystanek Stellingen (wejścia A, B, E i F) oraz linią S1 na przystanek Othmarschen i potem autobusem wahadłowym (wejścia C i D).
W tym mieście strefa kibica będzie otwarta od 14 czerwca do 14 lipca we wszystkie dni meczowe. Organizatorzy zapraszają do Heiligengeistfeld w dzielnicy St. Pauli. Wstęp do strefy będzie bezpłatny, ale za niektóre dodatkowe wydarzenia na jej terenie trzeba będzie zapłacić.
Na spotkaniach reprezentacji Niemiec czy fazy pucharowej otwarta będzie specjalna przestrzeń dla nawet 40 tysięcy fanów.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ INNE INTERESUJĄCE TREŚCI NA TEMAT EURO 2024:
--> Taktyczny Niezbędnik Kibica. Tak grają uczestnicy Euro 2024!
--> EURO 2024 zobaczysz... na wielu kamerach! Sprawdź możliwości transmisji
--> Przewodnik EURO 2024. Co warto wiedzieć o ME w Niemczech?
--> EURO 2024 – kiedy mecze reprezentacji Polski? [TERMINARZ]
--> Kto skomentuje mecze Euro 2024? Oto pary komentatorskie
--> Polska w Euro 2024. Na jakich stadionach zagra reprezentacja?
--> Stadiony Euro 2024. Które obiekty będą gościć reprezentacje?
--> Eksperci TVP na Euro! Piłkarze, trenerzy, komentatorzy [LISTA]
--> Grupa Polski na EURO 2024. Na którym miejscu reprezentacja?
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.