Nie widać końca afery dopingowej dotyczącej 23 chińskich pływaków. USADA nie zamierza odpuszczać, a do WADA wpłynęło pismo od amerykańskich senatorów, którzy żądają wyjaśnień w tej sprawie.
Przypomnijmy, że w kwietniu dziennikarze "The New York Times" i "ARD" opublikowali wyniki śledztwa, w wyniku którego ustalili, że na początku 2021 roku od 39 chińskich pływaków pobrano 60 próbek antydopingowych, a 28 z nich dało rezultat pozytywny. Wśród tych osób byli zawodnicy, którzy później w igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyli medale. WADA nie zawiesiła pływaków opierając się na wynikach śledztwa przeprowadzonego przez Chinada, która ustaliła, że niedozwolona substancja znalazła się w organizmach sportowców na skutek skażenia żywności w hotelu. Szerzej o sprawie pisaliśmy tutaj.
Amerykańska Agencja Antydopinowa (USADA) zarzuciła WADA tuszowanie sprawy. Z kolei światowa agencja kierowana przez Witolda Bańkę stwierdziła, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami, a za krzywdzące oskarżenia sprawa miała nawet zostać skierowana do sądu.
USADA, która jest finansowana przez rząd USA, nie uważa sprawy za zamkniętą, a pismo do WADA wystosowali amerykańscy senatorowie. "Brak dochodzenia lub nałożenia sankcji ze strony WADA budzą obawy wśród sportowców i międzynarodowej społeczności olimpijskiej dotyczące potencjalnego pogorszenia uczciwości w zawodach olimpijskich i sportów paraolimpijskich" – napisano w liście.
Politycy zarzucają WADA wypaczenie wyników rywalizacji na igrzyskach w Tokio. "Prawie połowa chińskich pływaków zdobyła później medale na igrzyskach olimpijskich, w tym trzy złote. W rezultacie amerykańskie pływaczki, w tym Katie Ledecky, najlepsza pływaczka w historii świata, zostały oszukane i pozbawione upragnionego złotego medalu" – dodali.
Senatorowie zamieścili też pięć szczegółowych pytań odnoszących się do przepisów antydopingowych i trzy o sponsoring WADA. Pytania te odnoszą się między innymi do sytuacji Kamiły Walijewej, która została zawieszona po wykryciu w jej organizmie tej samej substancji, mimo że również twierdziła, że zażyła ją nieświadomie, a także tego, czy bliskość igrzysk w Pekinie miała wpływ na decyzje odnośnie Chińczyków. Amerykanie domagają się odpowiedzi w terminie do 5 czerwca 2024 roku.
Pełna treść dokumentu w języku angielskim dostępna jest poniżej.