Denzel Dumfries nie zagrał piłki, nie odbił, ani nawet jej nie dotknął, a jednak sędziowie uznali, że spalił akcję Holandii i dlatego anulowali gola, którego strzelił Xavi Simons. Gdyby decyzja arbitrów była inna, Holandia mogłaby wygrać z Francją, a Polska zachowałaby szanse na awans do następnej rundy. Czy zatem naprawdę był spalony?
W 69. minucie Xavi Simons oddał strzał z 13 metrów. Piłka przeleciała pomiędzy zawodnikami obu drużyn i wpadła do bramki tuż obok słupka. Nikt z Holandii lecącej piłki po drodze nie dotknął. Holendrzy zaczęli się cieszyć z objęcia prowadzenia 1:0, ale po chwili sędzia główny Anthony Taylor z Anglii podbiegł do sędziego asystenta numer 2, swojego rodaka Adama Nunna. Porozmawiał z nim chwilę, po czym gwizdnął i podniósł rękę do góry sygnalizując spalonego. Dosłownie chwilę później sędzia asystent podniósł chorągiewkę, aby też zasygnalizować spalonego.
O czym rozmawiali? Dlaczego sędzia główny pierwszy – to niezwykle rzadkie zdarzenie – zasygnalizował spalonego? Dlaczego sędzia asystent podniósł chorągiewkę z tak dużym opóźnieniem? W tym przypadku zrobił to nie tylko dopiero tuż po akcji, co w meczach z systemem VAR zdarza się często, lecz jeszcze później: dopiero po rozmowie z sędzią głównym. Aby to wszystko zrozumieć, warto przeanalizować tę akcję chronologicznie, najlepiej oglądając najpierw ujęcie z kamery ustawionej na trybunie za plecami sędziego asystenta, a potem ujęcia z kamer ustawionych za bramką.
W momencie strzału Xaviego Simonsa sędzia asystent Adam Nunn dostrzegł, że Denzel Dumfries był na pozycji spalonej. Jest też jasne, że sędzia asystent nie stwierdził, aby Dumfries dotknął piłkę (bo nie dotknął), ponieważ gdyby stwierdził, że dotknął, sytuacja byłaby prosta: nie byłoby na co czekać, bo dotknięcie piłki oznaczałoby spalonego, więc należałoby podnieść chorągiewkę od razu jak tylko piłka przekroczyła całym obwodem linię bramkową. Ale tego Nunn nie zrobił, bo nie był pewien, czy doszło do dotknięcia piłki, albo to wiedział, ale nie był pewien, czy Dumfries przeszkadzał bramkarzowi Mike’owi Maignanowi. Aby to ustalić, wezwał na konsultację sędziego głównego.
Taka konsultacja była niezbędna, aby sędziowie boiskowi mogli podjąć decyzję możliwie najlepszą, niezależnie od sędziów wideo, gdyż najpierw decyzję zawsze musi podjąć sędzia albo muszą podjąć sędziowie boiskowi. VAR ją tylko weryfikuje – nie może podejmować interwencji zanim sędzia czy sędziowie ocenią zdarzenie.
W tej sytuacji było tak, że sędzia asystent wiedział, że Dumfries był na pozycji spalonej, ale nie wiedział czy ten Holender spalił akcję, natomiast sędzia główny wiedział, że Dumfries przeszkadzał bramkarzowi, lecz nie wiedział, czy Holender był na pozycji spalonej. Rozmowa dwóch sędziów służyła więc temu, aby z połowicznej wiedzy o tej sytuacji jednego sędziego i połowicznej wiedzy drugiego sędziego „złożyć” decyzję kompletną i prawidłową.
I to sędziowie zrobili jak najbardziej prawidłowo i skutecznie. Dumfries poruszając się na pozycji spalonej tuż obok bramkarza, będąc pomiędzy nim i przelatującą do bramki piłką, uniemożliwił albo co najmniej znacząco utrudnił obronę tego strzału. Dlatego to był 100-procentowy, czyli ewidentny spalony, który u wszystkich sędziów oglądających ten mecz w telewizji nie powinien budzić najmniejszych wątpliwości.
Prawidłowość decyzji potwierdzili sędziowie wideo w składzie: Stuart Atwell (VAR) z Anglii, Fedayi San (AVAR 1) ze Szwajcarii i Marco Fritz (AVAR 2) z Niemiec.
Zgodnie z „Przepisami gry”, treścią artykułu 11 pod tytułem „Spalony”: „Zawodnik znajdujący się na pozycji spalonej w momencie zagrania lub dotknięcia piłki przez współpartnera jest karany [rzutem wolnym pośrednim – wyjaśnienie autora] jedynie w przypadku zaangażowania się w aktywną grę poprzez:
(…) przeszkadzanie przeciwnikowi poprzez:
● uniemożliwianie/utrudnianie przeciwnikowi zagrania lub możliwości zagrania piłką wyraźne zasłaniając pole widzenia przeciwnika lub (…)
● wykonanie ewidentnej czynności, która wyraźnie wpływa na możliwość zagrania piłki przez przeciwnika (...)”.
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
sobota, 06.07, 18:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.