Logo Nadawcy

| Paryż 2024

Oni nie będą olimpijczykami: kontuzje, macierzyństwo, brak formy. I końce karier

Anna Kiełbasińska (fot. Getty)
Anna Kiełbasińska (fot. Getty)

Za mniej więcej tydzień dowiemy się, jak będzie wyglądała kadra polskich lekkoatletów na igrzyska olimpijskie w Paryżu. W niedzielę zamknęło się okienko kwalifikacyjne. Już wiadomo, że PZLA nie powoła niektórych medalistów z Tokio, np. Małgorzaty Hołub-Kowalik czy Patryka Dobka. Lista nieobecności jest dłuższa, ale u części tli się jeszcze nadzieja na relokacje. Wielkich nieobecnych mamy też na świecie. Cierpi choćby wielki Renaud Lavillenie.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Rekord świata tuż przed igrzyskami! Ona jest szalona!

Jako że po mistrzostwach Polski w Bydgoszczy w kalendarzu mityngów w Europie panowała posucha, jedynym ratunkiem dla tych, którzy nie mieli jeszcze pewnego biletu do Paryża zostawały zawody dość niskiej rangi w Warszawie. Niestety, w sobotę szansy na wypełnienie twardego minimum nie wykorzystali Dominik Kopeć na 100 metrów (potrzebował 10.00 s, czyli rekordu Polski) ani Klaudia Wojtunik, która musiała przebiec 100 m przez płotki w 12.77 s – szybciej od jej niedawnej życiówki.

Wojtunik, a razem z nią szerokie grono biało-czerwonych będzie wyczekiwało, czy pomimo braku minimum znajdzie się dla nich miejsce we Francji.

Polak przeżył koszmar. "Problemy z oddychaniem były bardzo poważne"

Czytaj też

Kacper Lewalski (fot. PAP)

Polak przeżył koszmar. "Problemy z oddychaniem były bardzo poważne"

Igrzyska olimpijskie Paryż 2024 – którzy lekkoatleci pojadą. I właściwie dlaczego

Przypomnijmy, że od kilku lat lekkoatleci kwalifikują się do wielkich imprez w zreformowany sposób. Organizatorzy – żeby uniknąć nadwyżek startujących – wedle zamysłu World Athletics mają ok. połowy zawodników przyjmować po wypełnieniu przez nich zawyżonych (czasem bardzo) minimów, a pozostałych do limitu dobierają na podstawie skomplikowanego systemu rankingowego. Punkty, które się do niego zbiera, to średnia z pięciu najlepszych występów w ustalonym okresie. Za każdy otrzymuje się je za wynik plus za zajęte miejsce. Im wyższa ranga wydarzenia, w jakim bierze się udział, tym ten dodatek jest lepszy. Przykładowo: rzut młotem na 80 metrów, który da wygraną na podwórkowych zawodach przyniesie mniejszy zysk niż 77 m uzyskane w finale MŚ, które da np. szóste miejsce.

Poza 19 Polakami, którzy wypełnili twarde minima, a także w sumie pięcioma sztafetami (wszystkie 4x400, żeńska 4x100 i chodziarska), o olimpijskim losie całej reszty zdecyduje właśnie ten ranking. Jego najnowsza i ostatnia aktualizacja nastąpi 2 lipca. Gdyby decydowała ta sprzed tygodnia, dałoby to nam dodatkowe 21 biletów na Paryż.

Ale wcale nie musi dać, ponieważ w ostatni weekend w wielu krajach odbywały się krajowe mistrzostwa. A te, po pierwsze, mogły przynieść minima, a po drugie – dobre występy w nich oznaczały spory zastrzyk punktów. Jeśli taki zastrzyk miał miejsce u kogoś, kogo wcześniej wyprzedzał nasz reprezentant, 2 lipca we wtorek – po aktualizacji – może to oznaczać przykrą niespodziankę. A to możliwe, bo wielu zagrożonych Polaków średnio wykorzystało start w MP w Bydgoszczy.

Wyjątkowo wiele osób – więcej niż w przypadku poprzednich imprez – ma teraz powody do niepokoju, bo znajduje się dokładnie na granicy awansu – wskazuje Tomasz Spodenkiewicz, statystyk i autor serwisu Athletics News na X, doskonale zorientowany w regulaminowych zawiłościach.

– Niestety, część lekkoatletów za mało wykorzystała formę jesienią, gdy też można było budować duże punkty – wskazywał Tomasz Majewski, wiceprezes PZLA.

Polak przeżył koszmar. "Problemy z oddychaniem były bardzo poważne"

Czytaj też

Kacper Lewalski (fot. PAP)

Polak przeżył koszmar. "Problemy z oddychaniem były bardzo poważne"

Mógł być chorążym, nie wystąpi na igrzyskach w Paryżu

Czytaj też

Renaud Lavillenie (fot. Getty)

Mógł być chorążym, nie wystąpi na igrzyskach w Paryżu

Lista niepewności długa jak nigdy. Ale sztafety ułożą trenerzy, nie rankingi

Dlatego teraz wiele będzie w rękach szczęścia. Spodenkiewicz przypomina, że procedury będą się toczyć jeszcze do 8 lipca. Po publikacji rankingu 2 lipca, do 4.07 krajowe federacje mają złożyć deklaracje, z których kwalifikacji skorzystają. Rezygnacje jednych będą podstawą do relokacji następnych, co w zamyśle ma potrwać do 6.07.

Wśród wyczekujących w Polsce są m.in. dyskobole Daria Zabawska i Oskar Stachnik, chodziarka Olga Chojecka – jako pierwsza oczekująca, o ile nikt w ostatnich dniach jej nie przeskoczył – czy biegający na 1500 m Filip Rak, sprinter Oliwer Wdowik, płotkarz Krzysztof Kiljan, przeszkodówka Kinga Królik itd. Pewni nie mogą być też m.in. będący tuż nad kreską Konrad Bukowiecki, Angelika Sarna na 800 m, skoczkini w dal Nikola Horowska, wspomniana Wojtunik i kilkoro innych, w tym nawet Justyna Święty-Ersetic na 400 m.

Oddzielną sprawą jest, czy Justyna w ogóle planowała występ indywidualny w Paryżu. Jest pewniaczką do wyjazdu jako członkini dwóch sztafet. Taki komfort – po porażce w eliminacjach na MP – mogła natomiast stracić Kinga Gacka, choć tu decydujący głos będzie mieć trener Aleksander Matusiński.

Mógł być chorążym, nie wystąpi na igrzyskach w Paryżu

Czytaj też

Renaud Lavillenie (fot. Getty)

Mógł być chorążym, nie wystąpi na igrzyskach w Paryżu

Dramat Kiełbasińskiej podczas MP. Kontuzja kończąca karierę [WIDEO]
Anna Kiełbasińska (fot. TVP)
Dramat Kiełbasińskiej podczas MP. Kontuzja kończąca karierę [WIDEO]

Kaczmarek rezygnuje ze startu w sztafecie w IO!

Czytaj też

Natalia Kaczmarek (fot. Getty Images)

Kaczmarek rezygnuje ze startu w sztafecie w IO!

Część naszych odarta ze złudzeń. Zabraknie mistrzów olimpijskich z Tokio

Gacka tej wiosny pokazała się już jako przydatna tej grupie. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o Dariuszu Kowaluku – mistrzu olimpijskim w mikście z Tokio, który też nie wystąpił w Bydgoszczy w finale. On, a także Małgorzata Hołub-Kowalik (nie wróciła z przerwy macierzyńskiej) i Anna Kiełbasińska (kontuzja i koniec kariery) to troje wielkich nieobecnych ekipy 400-metrowców na Paryż. Tej nie zasili również m.in. Kornelia Lesiewicz – w 2021 rezerwowa, a teraz całkowicie zagubiona dla wielkiego sportu. Ponadto nie wystąpi medalistka ME 2016 w biegu na 400 m ppł Joanna Linkiewicz, dla której powrót po urodzeniu dziecka ma słodko-gorzki smak.

Lista tych, którzy w Paryżu się nie pojawią, obejmuje też medalistę na 800 m z Tokio Patryka Dobka i finalistę na 1500 m z tamtej imprezy – Michała Rozmysa. U pań na średnich dystansach nie obejrzymy Martyny Galant, Sofii Ennaoui z powodu kontuzji czy Angeliki Cichockiej, która niedawno oficjalnie pożegnała się z lekkoatletyką. Podobnie jak we Francji wielki Renaud Lavillenie, u nas kwalifikacji nie wypełnił nasz weteran tyczki – Paweł Wojciechowski.

To moje pożegnanie, jeszcze tylko dwa mityngi – mówił w TVP Sport i wyjaśnił: – Próbowałem do końca, ale tak naprawdę już w hali czułem, że może być problem. To wtedy wypadł mi dysk. Niestety, tak jak kiedyś śmiałem się z urazów u starszych kolegów, tak dziś to mnie wszystko dotknęło. Czas dogania każdego – dodał mistrz świata z 2011 roku.

W Paryżu nie wystąpią też wieloboiści: Paulina Ligarska ani Paweł Wiesiołek.

Nie będzie medalistki ME 2022 w rzucie młotem Ewy Różańskiej, która zamiast postępów zaliczyła duży regres. Zabraknie też finalistki ME z Rzymu w rzucie oszczepem, czyli Marceliny Witek-Konofał. Prawdopobobnie też Roberta Urbanka – medalisty MŚ 2015 w dysku.

Kwalifikacji nie wywalczyła męska sztafeta 4x100 m, co może oznaczać, że w Paryżu nie pokaże się m.in. Marek Zakrzewski – junior, już 10. najszybszy 200-metrowiec w historii Polski (20.50 s).

Ranking i brak minimum oznaczają też najpewniej, że igrzyska przepadną królowi chodu z Tokio – Dawidowi Tomali. Tu jednak wiele zależy od decyzji trenerów. To on wiosną wywalczył kwalifikację dla drużyny 2x2x10 km. Jest jednak o wiele wolniejszy od Mahera Bena Hlimy. Być może zostanie rezerwowym.

Na świecie też czystki w składach. Kontuzje, upadki albo zwykłe przemijanie

W wymiarze światowym też można będzie mówić o wielkich nieobecnościach. Kariery jednych, jak m.in. Lavillenie’ego, po prostu dobiegają końca, inni – jak np. wielka 400-metrówka Shaunae Miller-Uibo – nie powrócili po przerwach macierzyńskich lub – tak jak np. Elaine Thompson-Herah – borykają się z kontuzjami, które wykluczyły ich z rywalizacji o wyjazd. A ta niekiedy jest bardzo zacięta, czego dowodem są np. US Trials. W nich przepadła chociażby mistrzyni olimpijska z Tokio na 800 m Athing Mu – po tym, jak zaliczyła upadek i już nie dogoniła miejsca dającego przepustkę. Tam również swoją szansę sensacyjnie przegrała np. Brooke Andersen, jedna z tylko trzech młociarek zdolnych rzucać powyżej 80 metrów czy tyczkarka Sandi Morris.

Wciąż dość nowy system kwalifikacyjny sprawia, że z ostatecznymi listami nieobecności trzeba zaczekać do zatwierdzenia relokacji miejsc. Zmiany personalne w kadrach są jednak naturalną koleją rzeczy. W miejsce tych, których w Paryżu nie będzie, rozświetlą się nowe gwiazdy.

Oby również polskie. Po przeciętnych ME sukcesu olimpijskiego nasza lekkoatletyka potrzebuje jak tlenu. Z drugiej strony, można zadać pytanie, czy ten sprzed trzech lat – a wtedy był – został wykorzystany w należyty sposób.

Kaczmarek rezygnuje ze startu w sztafecie w IO!

Czytaj też

Natalia Kaczmarek (fot. Getty Images)

Kaczmarek rezygnuje ze startu w sztafecie w IO!

Zobacz też
MKOl w dużych opałach. Wycofują się sponsorzy!
Przewodniczący MKOl Thomas Bach ma spory zgryz (Fot. Getty)

MKOl w dużych opałach. Wycofują się sponsorzy!

| Paryż 2024 
Srebrny medal Zwolińskiej ma nowego właściciela. Zawrotna suma
Klaudia Zwolińska (fot. Getty)

Srebrny medal Zwolińskiej ma nowego właściciela. Zawrotna suma

| Paryż 2024 
Podczas IO udaremniono próby ataku terrorystycznego
Symbol igrzyska olimpijskich na Wieży Eiffla

Podczas IO udaremniono próby ataku terrorystycznego

| Paryż 2024 
Prezez PKOl odmówił ministrowi sportu. "Nie ma pan prawa..."
Radosław Piesiewicz (Fot. Getty)

Prezez PKOl odmówił ministrowi sportu. "Nie ma pan prawa..."

| Paryż 2024 
"Działacze w hotelach, a lekarz siatkarzy w domu pielgrzyma"
Sławomir Nitras (fot. PAP)

"Działacze w hotelach, a lekarz siatkarzy w domu pielgrzyma"

| Paryż 2024 
Prezes PKOl o pieniądzach na polski sport. Zdradził kwoty!
Radosław Piesiewicz (Fot. Getty)
tylko u nas

Prezes PKOl o pieniądzach na polski sport. Zdradził kwoty!

| Paryż 2024 
Igrzyska w Paryżu zaszkodziły kulturze. Ucierpiały Luwr i Wersal
Luwr ucierpiał na olimpijskich zmaganiach (fot. Getty)

Igrzyska w Paryżu zaszkodziły kulturze. Ucierpiały Luwr i Wersal

| Paryż 2024 
Premier oczekuje olimpijskich wyjaśnień. "Rozliczenie jest niezbędne"
Kajakarstwo klasyczne nie dało nam olimpijskiego medalu po raz pierwszy od 1980 roku (fot. Getty)

Premier oczekuje olimpijskich wyjaśnień. "Rozliczenie jest niezbędne"

| Paryż 2024 
To nie miało prawa się udać. A jednak! Szokująca strona IO 2024
Znicz olimpijski ulokowano w wyjątkowym miejscu (fot. Getty Images)
polecamy

To nie miało prawa się udać. A jednak! Szokująca strona IO 2024

| Paryż 2024 
Znakomite wyniki igrzysk dla TVPSPORT.PL! Dziękujemy!
Podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu padły kolejne rekordy oglądalności w social mediach TVP Sport (fot. PAP)

Znakomite wyniki igrzysk dla TVPSPORT.PL! Dziękujemy!

| Paryż 2024 
Polecane
Wyniki
11 sierpnia 2024
Piłka ręczna

Niemcy

Dania

Koszykówka

Francja

USA

Piłka wodna

Serbia

13 - 11

Chorwacja

Kolarstwo torowe
Omnium, finał

1

Jennifer Valente
Jennifer Valente

144

3

Ally Wollaston
Ally Wollaston

125

4

Lotte Kopecky
Lotte Kopecky

116

5

Georgia Baker
Georgia Baker

108

6

Maike van der Duin
Maike van der Duin

106

7

Amalie Dideriksen
Amalie Dideriksen

105

8

Anita Stenberg
Anita Stenberg

102

9

Maggie Coles-Lyster
Maggie Coles-Lyster

101

10

Lara Gillespie
Lara Gillespie

99

11

Olivija Baleisyte
Olivija Baleisyte

80

12

Aline Seitz
Aline Seitz

69

13

Letizia Paternoster
Letizia Paternoster

64

14

Maria Martins
Maria Martins

61

15

Neah Evans
Neah Evans

52

16

Valentine Fortin
Valentine Fortin

50

17

Yumi Kajihara
Yumi Kajihara

44

18

Franziska Brausse
Franziska Brausse

41

19

Jiali Liu
Jiali Liu

38

20

Sze Wing Lee
Sze Wing Lee

26

21

Ebtissam Mohamed
Ebtissam Mohamed

15

22

Victoria Velasco
Victoria Velasco

-32

Rozwiń
ODWOŁANY Sprint indywidualny, finał
Sprint indywidualny, finał

1

Ellesse Andrews
Ellesse Andrews

 

2

Lea Friedrich
Lea Friedrich

+0.624

Omnium - wyścig punktowany, 4. kolejka

2

Ally Wollaston
Ally Wollaston

51

3

Lotte Kopecky
Lotte Kopecky

44

4

Maike van der Duin
Maike van der Duin

42

5

Neah Evans
Neah Evans

37

6

Anita Stenberg
Anita Stenberg

26

7

Jennifer Valente
Jennifer Valente

26

8

Valentine Fortin
Valentine Fortin

25

9

Yumi Kajihara
Yumi Kajihara

25

10

Lara Gillespie
Lara Gillespie

23

11

Olivija Baleisyte
Olivija Baleisyte

22

12

Aline Seitz
Aline Seitz

21

13

Amalie Dideriksen
Amalie Dideriksen

21

14

Maria Martins
Maria Martins

7

15

Maggie Coles-Lyster
Maggie Coles-Lyster

5

16

Victoria Velasco
Victoria Velasco

3

17

Franziska Brausse
Franziska Brausse

2

18

Sze Wing Lee
Sze Wing Lee

0

19

Georgia Baker
Georgia Baker

0

20

Jiali Liu
Jiali Liu

0

21

Letizia Paternoster
Letizia Paternoster

0

22

Ebtissam Mohamed
Ebtissam Mohamed

-20

Rozwiń
Keirin, finał

1

Harrie Lavreysen
Harrie Lavreysen

 

2

Matthew Richardson
Matthew Richardson

+0.056

3

Matthew Glaetzer
Matthew Glaetzer

+0.881

4

Jack Carlin
Jack Carlin

 

4

Shinji Nakano
Shinji Nakano

 

6

Muhammad Shah Sahrom
Muhammad Shah Sahrom

 

Rozwiń
Keirin, mecz o miejsca 7/12

1

Cristian Ortega
Cristian Ortega

 

2

Samuel Dakin
Samuel Dakin

+0.015

3

Luca Spiegel
Luca Spiegel

+0.147

4

Mateusz Rudyk
Mateusz Rudyk

+0.248

5

Hamish Turnbull
Hamish Turnbull

 

Sprint indywidualny, mały finał

1

Emma Finucane
Emma Finucane

 

2

Hetty van de Wouw
Hetty van de Wouw

+0.160

Najnowsze
Włodarczyk może napisać wielką historię. Musi "tylko"... oszukać wiek
tylko u nas
Włodarczyk może napisać wielką historię. Musi "tylko"... oszukać wiek
Mateusz Fudala
Mateusz Fudala
| Boks 
Krzysztof "Diablo" Włodarczyk ma szansę wywalczyć trzeci tytuł mistrza świata w zawodowym boksie na przestrzeni 19 lat (fot. Piotr Duszczyk/Boxingphotos.pl)
Sportowy wieczór (24.05.2025). Lech mistrzem Polski!
Sportowy wieczór (24.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (24.05.2025). Lech mistrzem Polski!
| Sportowy wieczór 
"To mistrzostwo jest bardziej zaskakujące, niż to z Maciejem Skorżą"
(fot. TVP)
"To mistrzostwo jest bardziej zaskakujące, niż to z Maciejem Skorżą"
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Frederiksen: pod koniec myślałem, że umrę [WIDEO]
Niels Frederiksen (fot. TVP Sport
Frederiksen: pod koniec myślałem, że umrę [WIDEO]
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Balski i "Diablo" zmieścili się w limicie [WIDEO]
(fot. TVP)
Balski i "Diablo" zmieścili się w limicie [WIDEO]
| Boks 
Strzelec "mistrzowskiego" gola Lecha: był najważniejszy w mojej karierze
(fot. TVP)
Strzelec "mistrzowskiego" gola Lecha: był najważniejszy w mojej karierze
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Gala MB Boxing Night #24, Opoczno 24.05. [ZAPIS TRANSMISJI]
Gala MB Boxing Night #33: transmisja na żywo w tv i online (24.05.2025)
Gala MB Boxing Night #24, Opoczno 24.05. [ZAPIS TRANSMISJI]
| Boks 
Do góry