Mecze Ligi Narodów – ze Szkocją (czwartek, 5 września) oraz z Chorwacją (niedziela, 8 września) – to okazja do rehabilitacji za nieudane dla naszej reprezentacji mistrzostwa Europy w Niemczech. Transmisja spotkań w Telewizji Polskiej, na TVPSPORT.PL oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.
Zgrupowanie rozpoczęło się w niedzielę wieczorem, kiedy w hotelu Double Tree by Hilton zameldował się sztab trenersko-medyczny naszej drużyny. W poniedziałek o godzinie 13 z dziennikarzami spotka się selekcjoner Michał Probierz (oglądał mecz Legii z Motorem) oraz kapitan Robert Lewandowski. Aż do wylotu do Szkocji nasza drużyna będzie trenować w ośrodku Legii w Książenicach, dokąd z ich hotel jedzie się niecałą godzinę. Oto pytania, które stawiamy sobie przed zgrupowaniem.
Biało-Czerwoni jako ostatni zakwalifikowali się do czerwcowego turnieju w Niemczech i jako pierwsi odpadli z imprezy, przegrywając dwa pierwsze spotkania (1:2 z Holandią i 1:3 z Austrią). Na koniec zanotowali “remis pocieszenia” z Francją (1:1). Mimo tego ani przez moment posada obecnego selekcjonera nie była zagrożona. Nikt jej nie kwestionował ani nie domagał porządnego rozliczenia. Wiadomo, że Probierz przejął zespół w trudnym momencie, w trakcie eliminacji, rozbity przez poprzednika Fernando Santosa i musiał ratować, co się da. Na EURO się nie obronił, w XXI wieku tylko dwa razy się zdarzyło, by selekcjoner zachował posadę po odpadnięciu w fazie grupowej.
Byli to Leo Beenhakker, który wprowadził zespół do EURO 2008, a potem został zwolniony w trakcie eliminacji MŚ’2010 oraz Paulo Sousa (nieudane EURO 2020, odszedł kilkanaście miesięcy po turnieju). Po nieudanych turniejach pracę tracili Jerzy Engel, (2002), Paweł Janas (2006) i Franciszek Smuda (2012). Z Adamem Nawałką nie przedłużono kontraktu po MŚ 2018, a z Czesławem Michniewiczem po mundialu w Katarze (2022). Probierz otrzymał spory kredyt zaufania, poprzez Ligę Narodów musi budować drużynę na przyszłoroczne eliminacje MŚ 2028.
Michał Priobierz nie zrobił kadrowej rewolucji. W porównaniu z kadrą na EURO wśród powołanych nie ma Bartosza Salamona (jest rezerwowym w Lechu), Kamila Grosickiego i Wojciecha Szczęsnego (skończyli karierę reprezentacyjną, ten drugi w ogóle przestał grać w piłkę), Tarasa Romanczuka (zaraz będzie obchodził 33. urodziny) oraz Damiana Szymańskiego. Brakuje też Michała Skórasia, który wiosną zaczął grać w FC Brugge i wywalczył miejsce w kadrze na turniej kosztem Matty’ego Casha.
Na liście znalazło się miejsce dla Jakuba Kamińskiego, który po nieudanym poprzednim sezonie w Wolfsburgu teraz zaczął grać w Bundeslidze. Skrzydłowy ostatni raz zagrał w kadrze w październiku ubiegłego roku (1:1 z Mołdawią). Jeszcze dłużej na powrót do narodowego zespołu czekał Kamil Piątkowski. Swój trzeci i jak dotąd ostatni, występ w reprezentacji stoper RB Salzburg zaliczył we wrześniu 2021 roku w San Marino (7:1). Teraz udanie zaprezentował się choćby w udanych dla swojego klubu eliminacji Champions League.
Debiutantami są Mateusz Kowalczyk (defensywny pomocnik GKS Katowice, rocznik 2004). Piłkarz jest wypożyczony do beniaminka z duńskiego Broendby, w którym spędził sezon 2023/24, ale nie rozegrał ani jednego meczu. Nowa twarz na zgrupowaniu to Mateusz Bogusz. 23-letni ofensywny pomocnik Los Angeles FC ma za sobą niesamowity rok w USA. W 34 meczach we wszystkich rozgrywkach strzelił 17 goli i miał siedem asyst. W zakończonym niedawno Leagues Cup dotarł ze swoim zespołem do finału, w którym zanotował asystę (1:3 z Columbus). To piłkarz do sprawdzenia na tu i teraz.
Trzecim i ostatnim, debiutantem jest Bartosz Mrozek – w tym sezonie bramkarz Lecha zachował czyste konto w pięciu z siedmiu meczów i uratował Kolejorzowi kilka punktów. 24-latek będzie numerem cztery kadry.
Tutaj wątpliwości nie ma żadnych. Po niespodziewanym zakończeniu kariery przez 34-letniego golkipera swojej szansy doczeka się Łukasz Skorupski. Po pierwsze trener Probierz ceni zawodnika, że latami przyjeżdżał na zgrupowania i cierpliwie znosił rolę drugiego bądź trzeciego bramkarza zespołu. Nigdy nie marudził, nie psuł atmosfery, nie narzekał tylko w sportowy sposób pomagał kolegom. Oczywiście Probierz ceni Skorupskiego przede wszystkim za umiejętności – 33-latek zastąpił Szczęsnego w ostatnim meczu fazy grupowej EURO 2024 z Francją i… został wybrany na najlepszego zawodnika spotkania (1:1).
Polska bramka pozostaje w dobrych rękach. Skorupski gra w Serie A (283 występy), a z Bolonią zagra w Champions League. Numerem dwa będzie Marcin Bułka, trójką Bartłomiej Drągowski, a Mrozek czwórką. W kadrze nie znalazło się za to miejsce dla Kamila Grabary, który latem przeniósł się z FC Kopenhagi do Wolfsburga. Selekcjoner Probierz jest pamiętliwy – pod koniec 2023 roku Grabara powiedział w wywiadzie dla „FootTrucka”, że rola trzeciego bramkarza go nie interesuje. A, że teraz pewnie nie mógłby liczyć na nic więcej, to powołania nie dostał. – Mam nadzieję, że decydowały o tym wyłącznie kwestie sportowe – stwierdził ostatnio Grabara.
Pod wodzą obecnego selekcjonera Polska jeszcze nie pokonała mocnej reprezentacji w meczu o punkty. Towarzyskie zwycięstwa z Ukrainą oraz Turcją przed mistrzostwami Europy były miłe i przyjemne, ale więcej z nich było szkody (np. kontuzje Roberta Lewandowskiego i Arkadiusza Milika) niż pożytku – w turnieju nasi piłkarze meczu nie wygrali. W eliminacjach EURO zespołowi Probierza zdarzyły się remisy z Mołdawią oraz Czechami, a zespół wygrał tylko z Wyspami Owczymi oraz Łotwą. Z Walią był remis, a bilet na turniej zespół wywalczył po karnych i dzięki jednej świetnej interwencji Szczęsnego.
Szkocja i Chorwacja to zespoły w zupełnym zasięgu naszych. Jedni i drudzy odpadli z EURO także po fazie grupowej (Wyspiarze z jednym punktem, podopieczni Zlatko Dalicia z dwoma). W rankingu FIFA Szkoci są na 48. pozycji, a Chorwaci na 12. Polska jest 28. Trzeba również pamiętać, że dobre występy w Lidze Narodów mogą być przepustką do baraży o awans do MŚ. Oczywiście, o ile nasi nie zdołają się zakwalifikować bezpośrednio.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (938 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.