Przejdź do pełnej wersji artykułu

MKOl wprowadził ograniczenia dla kandydatów na przewodniczącego

Thomas Bach (fot. Getty Images) Thomas Bach (fot. Getty Images)

Międzynarodowy Komitet Olimpijski wprowadził ograniczenia dla kandydatów na przewodniczącego przed wyborami, które odbędą się w marcu przyszłego roku. Według informacji agencji AP, nowy szef MKOl musi być jego członkiem w dniu wyborów oraz przez całą ośmioletnią kadencję.

👉 Szykuje się wielka zmiana. Jest kandydat na szefa MKOl!

Czytaj też:

Radosław Piesiewicz (fot. PAP/Piotr Nowak)

Kolejni sponsorzy kończą współpracę z PKOl

Instrukcje dotyczące procesu wyborów zostały rozesłane w środę przed Komisję Etyki MKOl do 111 członków, w tym kandydatów, z których najpoważniejszym wydawał się kierujący międzynarodową federacją lekkoatletyczną Sebastian Coe.

Nowe wymogi komplikują plany 67-letniego Brytyjczyka, który pozostanie członkiem MKOl tak długo, jak będzie kierował World Athletics, czyli najwyżej do 2027 roku - twierdzi AP. Ponadto członkostwo działaczy, którzy skończyli 70 lat, może być przedłużone tylko raz i najwyżej o cztery lata, czyli za krótko, aby wystarczyło do końca kadencji 2025-33.

Coe ma duże doświadczenie. Z ruchem olimpijskim związany był jako zawodnik – ma w dorobku dwa złote medale igrzysk w biegu na 1500 m, a ponadto m.in. stał na czele Komitetu Organizacyjnego olimpiady w Londynie w 2012 roku. World Athletics kieruje od dziewięciu lat.

Nie będą robione wyjątki dla przewodniczącego, który jest w MKOl na takich samych warunkach jak każdy inny członek – podkreślił w rozesłanym liście kierujący Komisją Etyki Koreańczyk Ban Ki Moon, były sekretarz generalny ONZ.

W niedzielę upływa termin zgłaszania kandydatur do marcowych wyborów, w których wyłoniony zostanie następca Thomasa Bacha. Niemiec zakończy wówczas swoją drugą i ostatnią kadencję po 12 latach.

W gronie kandydatów wymienia się także byłą reprezentantkę Zimbabwe w pływaniu Kirsty Coventry, prezesa Międzynarodowej Federacji Kolarskiej Francuza Davida Lappartient. Zdaniem AP oboje mają poparcie Bacha. Ponadto o urząd mają się starać wiceprzewodniczący: Antonio Samaranch jr., którego ojciec kierował MKOl przez 21 lat do 2001 roku, oraz Nicole Hoevertsz z Aruby. Pojawia się także nazwisko księcia Feisala al Husseina z Jordanii.

W 130-letniej historii było dotychczas dziewięciu przewodniczących. Wszyscy byli mężczyznami i żaden z nich nie pochodził z Afryki, Azji ani Ameryki Łacińskiej.

Źródło: PAP
Unable to Load More

Najnowsze

Zobacz także