Trwa sezon zimowy 2024/25. Skoczkowie narciarscy rywalizują od drugiej połowy listopada w Pucharze Świata. Pod koniec lutego zaczęła się najważniejsza impreza tej zimy, mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.
👉 MŚ: Piotr Żyła zakończył udział w mistrzostwach
Cykl Pucharu Świata i walka o Kryształową Kulę to sprawy ważne, ale nie najważniejsze. Ewentualne straty można odrabiać. Jest ku temu sporo okazji, bo zawodów w kalendarzu nie brakuje. Są w nim jednak wyjątkowe rywalizacje. Takie, które momentami będą skupiać uwagę sportowego świata.
Pierwszym z takich wydarzeń był Turniej Czterech Skoczni, który zakończył się austriackim podium i zwycięstwem Daniela Tschofeniga. Podobnymi mini-cyklami, również prestiżowymi, lecz nie mającymi aż takiej historii jak TCS, będą Raw Air i Planica7. Pierwszy rozstrzygnie się w dniach 13-16 marca, a drugi na koniec sezonu 27-30 marca.Nie ma jednak co ukrywać. Imprezą docelową dla większości zawodników są w tym sezonie mistrzostwa świata.
zobacz także: PŚ w skokach narciarskich: kiedy kolejne konkursy? [TERMINARZ]
Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w norweskim Trondheim rozpoczęły się 26 lutego i potrwają do 9 marca. Część związana z męskimi skokami narciarskimi rozstrzygać będzie się natomiast w dniach 2-8 marca.
Oprócz Wąska w składzie męskiej reprezentacji znaleźli się Dawid Kubacki, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny oraz broniący tytułu na normalnej skoczni Piotr Żyła. Poza kadrą na MŚ znalazł się więc Kamil Stoch, sześciokrotny medalista tej imprezy (złoto i srebro indywidualnie oraz złoto i trzy brązowe krążki w drużynie).
Czytaj także: bez Kamila Stocha na MŚ. Wybór jednocześnie logiczny i nielogiczny
Jako pierwszy odbył się konkurs kobiet na normalnej skoczni. Mistrzynią świata została Nika Prevc. Najlepsza z Polek, Anna Twardosz, zajęła 29. miejsce. Panie już następnego dnia walczyły w konkursie drużynowym – Joanna Kil, Pola Bełtowska, Nicole Konderla i Anna Twardosz odpadły z rywalizacji po pierwszej serii. Polki zajęły w sobotę jedenaste – przedostatnie – miejsce.
Wieczorem oglądaliśmy natomiast rywalizację mężczyzn o awans do niedzielnego konkursu na normalnej skoczni. Najlepiej z Polaków spisał się Paweł Wąsek. 98,5 metra w dobrym stylu pozwoliło zająć 17. miejsce. W trzeciej "dziesiątce" zmagania ukończyli Aleksander Zniszczoł (21. wynik) oraz Dawid Kubacki (22.) – ten drugi po treningach był najlepszym z Polaków. Z kolei Jakub Wolny był w niedzielę 34., a Piotr Żyła 37.
Zmagania wygrał Johann Andre Forfang. Faworyt gospodarzy poprawił rekord skoczni (wynosił 106 m i należał do Kobayashiego). Do grona medalowych kandydatów mocno wpisał się Andreas Wellinger – drugi wynik. Pierwszy przebłysk w Trondheim zaliczył natomiast Daniel Tschofenig.
W niedzielę to Marius Lindvik, który tylko raz w sezonie stanął na podium zawodów Pucharu Świata, został mistrzem świata w skokach narciarskich na obiekcie normalnym w Trondheim. Srebro wywalczył Andreas Wellinger, a brąz Jan Hoerl. Najlepszy z Polaków, Paweł Wąsek, był 10.
W środę 5 marca doszło do rywalizacji drużyn mieszanych. Polacy w składzie Pola Bełtowska, Dawid Kubacki, Anna Twardosz i Aleksander Zniszczoł zajęli ósme miejsce. Triumfowali Norwegowie, druga pozycja przypadła Słoweńcom, a trzecia Austriakom.
W czwartek odbył się konkurs drużynowy. Po złoto sięgnęli Słoweńcy, na drugim miejscu znaleźli się Austriacy, a trzeci byli Norwegowie. Reprezentacja Polski, w składzie której wystąpili Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Paweł Wąsek i Dawid Kubacki, uplasowała się na szóstej lokacie.
W piątek został przeprowadzony kończący zmagania kobiet konkurs na skoczni dużej. Drugi tytuł zdobyła Nika Prevc. Z powodu niekorzystnych warunków odbyła się tylko jedna seria. Bełtowska była 32., a Twardosz 36.
Skoki na MŚ w Trondheim zakończyły się konkursem indywidualnym na dużym obiekcie. Domen Prevc zwycięstwem podsumował fantastyczne mistrzostwa dla swojej rodziny. Wąska było stać tego dnia na 11. pozycję. Polscy skoczkowie zakończyli tę imprezę po raz pierwszy od 2009 roku bez medalu.
27 lutego, czwartek: kwalifikacje kobiet na skoczni normalnej (godz. 20:30) [RELACJA]
28 lutego, piątek: konkurs kobiet na skoczni normalnej (14:00) [RELACJA]
1 marca, sobota: konkurs drużynowy kobiet (17:00) [RELACJA]
1 marca, sobota: kwalifikacje mężczyzn na skoczni normalnej (20:30) [RELACJA]
2 marca, niedziela: konkurs mężczyzn na skoczni normalnej (17:00) [RELACJA]
5 marca, środa: konkurs drużyn mieszanych (16:00) [RELACJA]
6 marca, czwartek: konkurs drużynowy mężczyzn (17:05) [RELACJA]
6 marca, czwartek: kwalifikacje kobiet na skoczni dużej (20:30) [RELACJA]
7 marca, piątek: konkurs kobiet na skoczni dużej (16:15) [RELACJA]
8 marca, sobota: kwalifikacje mężczyzn na skoczni dużej (14:15)
8 marca, sobota: konkurs mężczyzn na skoczni dużej (15:45) [RELACJA]