Mistrzyni olimpijska w boksie w kat. 57 kg Tajwanka Lin Yu-ting nie wystąpi w zawodach międzynarodowych w Wielkiej Brytanii po tym, jak organizator zakwestionował jej płeć – ogłosiły oficjalnie w środę tajwańskie władze sportowe.
W finale igrzysk w Paryżu Lin pokonała na punkty 5-0 Polkę Julię Szeremetę.
28-letnia Lin jest dwukrotną złotą medalistką mistrzostw świata (2018, 2022). Ona i Algierka Imane Khelif w 2023 zostały przez Międzynarodową Federację Boksu (IBA) zdyskwalifikowane w trakcie mistrzostw świata, a dokładnie po ich półfinałowych walkach. IBA argumentowała, że obie nie zdały testu mającego na celu ustalenie płci.
Jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) już w ubiegłym roku pozbawił IBA statusu organu zarządzającego boksem i przejął kontrolę nad zawodami olimpijskimi. MKOl dopuścił wtedy obie do rywalizacji w Paryżu, gdyż, jak wyjaśnił, testy przeprowadzone przez IBA były bezprawne i pozbawione wiarygodności. Obie pięściarki startowały też trzy lata temu w igrzyskach w Tokio, ale w Japonii nie odniosły sukcesu.
Teraz Lin miała uczestniczyć w finale Pucharu Świata w boksie w Sheffield, zawodach organizowanych przez World Boxing, nową organizację założoną w 2023 roku i rywalizującą na arenach międzynarodowych z IBA.
"Nasza zawodniczka jest kobietą, spełnia wszystkie kryteria kwalifikacyjne i z sukcesem startowała w Paryżu zdobywając złoty medal" – napisano w oświadczeniu. "World Boxing dopiero powstał i nie ma jasnej polityki regulacyjnej, zgodnej z MKOl, który gwarantuje ochronę praw sportowców. Odrzucamy decyzję podważającą płeć Lin" – podkreślono w komunikacie prasowym.
Lin zaproponowała poddanie się "pełnym badaniom lekarskim na miejscu", przed zawodami w Wielkiej Brytanii, ale – jak wynika z oświadczenia – World Boxing się na to nie zgodził. Aby zapobiec dalszym "krzywdom" dotykającym Lin, jej trener i tajwańscy działacze sportowi postanowili zrezygnować z jej startu.
Premier Tajwanu Cho Jung-tai powiedział w środę, że rząd będzie "aktywnie starał się chronić i gwarantować" prawa Lin.
Ani World Boxing, ani England Boxing, organ zarządzający boksem amatorskim w Anglii, nie przedstawiły dotychczas swojego stanowiska w tej sprawie.
Szeremeta wywalczyła pierwszy olimpijski medal polskiego boksu od 1992 roku, kiedy brąz w Barcelonie zdobył Wojciech Bartnik. W Paryżu w finale Polka przegrała jednogłośnie na punkty z Lin 0-5 (27:30, 27:30, 27:30, 27:30, 27:30).
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.