Sytuacja z meczu Getafe – Barcelona to kolejny przykład dowodzący, że sędziowie w Hiszpanii tolerują piłkarską patologię. Christanus Uche nie chciał grać w piłkę, zamiast tego trzymał i powalił Julesa Kounde w polu karnym. Bezkarnie.
Getafe było już blisko sprawienia niespodzianki remisując 1:1 z będącą ostatnio w znakomitej formie Barceloną 1:1. Goście zdobyli Superpuchar Hiszpanii gromiąc Real Madryt 5:2, w Pucharze Króla pokonali Real Betis 5:1, więc można było się spodziewać, że w Getafe zaczną odrabiać straty w ligowej tabeli do dwóch klubów z Madrytu: Realu i Atletico.
W 80. minucie sędzia Pablo Gonzalez Fuertes przyznał Barcelonie rzut rożny. I wtedy, dosłownie chwilę później, popełnił podstawowy, wręcz szkolny błąd sędziowski. Zamiast skupić się na zawodnikach będących w polu karnym, którzy przed rzutem rożnym i w czasie jego wykonywania często pozwalają sobie na zbyt dużo, arbiter patrzył tam, gdzie był już przecież sędzia asystent: w kierunku pola rożnego…
Z gapiostwa lub podstawowych braków sędziego skorzystał Christanus Uche z Getafe. W ogóle nie przejmował się jakąś tam piłką czy jej lotem, lecz skupił się na tym, żeby nie pozwolić grać Julesowi Kounde, który jednego gola już w tym meczu strzelił – w 9. minucie na 0:1.
Tym razem Kounde był bez szans. Uche zaczął go blokować, oburącz łapać i przytrzymywać zanim jeszcze piłka doleciała do pola karnego. Gdy zaczęła spadać około trzy metry przed piłkarzem Barcelony, ten nie mógł do niej dobiec, kopnąć jej czy tym bardziej strzelić gola, bo zawodnik Getafe skutecznie mu to uniemożliwił. Obejmując Kounde, powalił go na ziemię.
Sędzia Pablo Gonzalez Fuertes rozłożył ręce jakby chciał zasugerować, że ocenił sytuację i rzutu karnego nie będzie. Prawda jest jednak taka, że nie wiedział, jak ten incydent się zaczął, który zawodnik go zainicjował, więc nie był pewien, czy winien jest przede wszystkim Uche, czy może ewentualnie Kounde. Sędzia rozłożył więc ręce raczej bezradnie, z niewiedzy, prosząc o spokój i – chyba nieświadomie – o wyrozumiałość.
Arbitrowi powinien pomóc VAR, ale sędziowie VAR, szczególnie w Hiszpanii, interweniują z reguły wtedy, gdy po pierwsze widzą i są pewni, że został popełniony poważny błąd, który może wypaczyć przebieg lub wynik meczu, a po drugie – interweniują z reguły wtedy, gdy jest to sytuacja, z której "sędzia nie mógłby się wybronić”. Takie jest podejście sędziów, ale arbitrzy postępują tak pod wpływem swoich szefów, którzy chcą, aby interwencje VAR zdarzały się "możliwie jak najrzadziej", czyli nie zdarzały się "zbyt często", ponieważ "podważałoby to autorytet sędziów".
To jest archaiczne i patologiczne podejście do piłki nożnej i sędziowania, ale we władzach sędziowskich jest zbyt wiele osób, które bardziej troszczą się o sędziów i ich wizerunek niż o sprawiedliwe wyniki meczów. Skala zjawiska – błędów sędziowskich w hiszpańskich rozgrywkach – jest już jednak taka, że wcześniej czy później ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć. Póki co co tydzień ktoś jest pokrzywdzony. Czasem Real, czasem Celta Vigo, a tym razem Barcelona.
Gościom należał się rzut karny, ale VAR nawet nie wezwał arbitra do monitora, więc nie mógł się on przekonać, że Uche chwilowo zmienił dyscyplinę sportu i zapaśniczym objęciem sfaulował Kounde. Mecz zakończył się niespodzianką: remisem 1:1.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.