Od ostatniego meczu kadry reprezentacji Polski minęły prawie trzy miesiące. Co się zmieniło u zawodników? O kim można powiedzieć już teraz, że dobrze wyszedł na zmianie klubu, a kto w ostatnim czasie mógł zwrócić na siebie uwagę selekcjonera? Niewykluczone, że drużyna w trakcie marcowego zgrupowania będzie wyglądała inaczej niż w listopadzie.
Do pierwszego meczu eliminacji mistrzostw świata pozostało 39 dni. Za nami okno transferowe, które przyniosło wiele zmian u piłkarzy kadry Michała Probierza. Część z nich zmieniła kluby, bo musiała, ale byli też tacy, którzy po prostu chcieli spróbować sił w nowym otoczeniu. Dla niektórych zimowe okno transferowe mogło być także szansą, żeby móc o sobie przypomnieć selekcjonerowi. Ale wiele mogło się zmienić nie tylko u tych, którzy byli bohaterami okienka transferowego.
Zacznijmy jednak od tych, którzy zimą zdecydowali się na zmiany. Kacper Urbański został wypożyczony do Monzy, gdzie w ciągu trzech meczów w Serie A rozegrał prawie tyle smao minut, co w rundzie jesiennej w Bolonii. Jego drużyna przegrywa mecz za meczem, aczkolwiek Polak gra regularnie, co w tym przypadku jest najważniejsze. Również Nicola Zalewski postawił na wypożyczenie wewnątrz Serie A. W debiucie w Interze zaliczył asystę.
Wśród zawodników, którzy zmienili klub z myślą o częstszych występach, znalazł się także Jakub Moder, który zamienił Brighton na Feyenoord. Początki ma trudne i nie zbiera najwyższych not w Holandii, aczkolwiek wraca do regularnych występów. Podobnie jak Tymoteusz Puchacz, który dołączył do klubu angielskiej Championship, Plymouth Argyle i Mateusz Wieteska (od niedawna piłkarz PAOK-u Saloniki).
Na miejsce w pierwszym składzie Red Bulla Salzburg nie mógł też liczyć Kamil Piątkowski, który przeniósł się do tureckiej Kasimpasy. Z kolei Francję na Stambuł niebawem ma zamienić Przemysław Frankowski. Choć w Lens był ważnym zawodnikiem, zdecydował się w lutym przenieść do Galatasaray. Tymczasem Mateusz Bogusz postanowił spróbować sił w Meksyku, w CD Cruz Azul, opuszczając MLS po świetnym sezonie. Ma już za sobą udany debiut.
MLS postanowił opuścić Karol Świderski, który przeniósł się z Charlotte FC do greckiego Panathinaikosu. W debiucie już zaliczył asystę.
Selekcjonerowi może teraz przypomnieć o sobie Michał Helik, który po rundzie na trzecim poziomie rozgrywkowym, trafił do Oxford United, grającego w Championship i od początku gra w pierwszym składzie. Może wkrótce wróci po prawie trzech latach do kadry?
Klubu nie zmienił jednak rezerwowy w Wolfsburgu, Jakub Kamiński. Chociaż w styczniu pojawiały się plotki o jego możliwych przenosinach, piłkarz został w Niemczech. Nie ułatwił mu zmiany także uraz stopy.
– Mateusz Bogusz, Los Angeles FC → CD Cruz Azul
– Przemysław Frankowski, Lens → Galatasaray (już wkrótce)
– Michał Helik, Huddersfield → Oxford United
– Jakub Moder, Brighton → Feyenoord
– Tymoteusz Puchacz, Holstein Kiel → Plymouth Argyle (wypożyczenie)
– Karol Świderski, Charlotte → Panathinaikos
– Kacper Urbański, Bologna → Monza (wypożyczenie
– Mateusz Wieteska, Cagliari → PAOK
– Nicola Zalewski, Roma → Inter (wypożyczenie)
A co z tymi, którzy nie zmienili otoczenia? Na horyzoncie pojawił się kolejny bramkarz. Jakub Stolarczyk zaczął grać w Leicester City w pierwszym składzie i zaliczył kilka dobrych występów. Konkurencja na jego pozycji jest jednak spora. Łukasz Skorupski, Marcin Bułka, Bartłomiej Drągowski, ale także Kamil Grabara i Radosław Majecki, do tego bramkarze z PKO BP Ekstraklasy – powoływani przez Probierza Bartosz Mrozek i Kacper Trelowski. Konkurencja w bramce jest spora i jak widać, wciąż rośnie.
Po trudniejszym początku sezonu ożywił się Sebastian Szymański, który od ostatniego zgrupowania kadry strzelił dwa gole i zaliczył tyle samo asyst. Jakub Piotrowski wrócił do gry po kontuzji i od razu stał się z powrotem kluczową postacią Łudogorca. Z kolei w Szwajcarii pochwały otrzymuje Łukasz Łakomy, którego również śledzi selekcjoner.
Udane tygodnie ma za sobą także Jan Bednarek. Co prawda, Southampton wciąż jest głównym kandydatem do spadku z Premier League, ale polski obrońca strzelił dwa gole i prezentował się poprawnie. Kilka udanych występów na poziomie Championship zaliczył z kolei Przemysław Płacheta (dwa gole i dwie asysty na przełomie 2024 i 2025 roku).
Najskuteczniejszy okazał się Krzysztof Piątek, który od ostatniego zgrupowania strzelił aż szesnaście goli we wszystkich rozgrywkach w barwach Basaksehiru. Robert Lewandowski, choć miał przez moment problemy ze skutecznością, w tym samym okresie trafiał do siatki dwanaście razy. Warto tutaj wspomnieć, że kolejnym Polakiem pod względem skuteczności w ostatnim czasie był Oskar Zawada. Od połowy listopada może się pochwalić dziesięcioma zdobytymi bramkami.
Chciałoby się porównać w tym zestawieniu Adama Buksę, aczkolwiek liga duńska wciąż ma przerwę rozgrywkach.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.