Fani pięściarstwa z rozrzewnieniem wspominają stare czasy, gdy w Polsce mieliśmy silną ligę bokserską, a rozgrywki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po 21 latach wreszcie następuje reaktywacja! W warszawskiej hali Torwar minister sportu i turystyki Sławomir Nitras i prezes Polskiego Związku Bokserskiego Grzegorz Nowaczek oficjalnie ogłosili start Polskiej Ligi Boksu, która zainauguruje zmagania 15 marca. Transmisje w Telewizji Polskiej!
Na początek, trochę historii. Pierwsze drużynowe mistrzostwa Polski w boksie rozegrano w 1927 roku, jednak w niczym nie przypominały one rozgrywek ligowych, bo zgłosiły się tylko dwie drużyny: Warta Poznań i BKS Katowice. W bezpośredniej rywalizacji górą byli pięściarze z Wielkopolski, którzy zostali pierwszym oficjalnym drużynowym mistrzem Polski. W latach 30. XX wieku w rozgrywkach brało już udział więcej drużyn, ale dominowali wciąż pięściarze Warty, którzy w latach 1927-1939 zdobyli 11 tytułów DMP.
Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej, a prym w kraju wiedli pięściarze z Warszawy. W latach 1947-1986 aż 18 tytułów trafiło do stolicy: 7 wywalczyli zawodnicy Gwardii, a 11 – pięściarze Legii. Bardzo mocne ośrodki były także w Małopolsce (w latach 60. Hutnik Nowa Huta), na Pomorzu (w latach 80. Czarni Słupsk), na Podkarpaciu (w latach 1986-1991 Igloopol Dębica nie schodził z podium i dwa razy zdobył mistrzostwo kraju), czy wreszcie na Śląsku (na początku lat 90. konkurencji w kraju nie miała Victoria Jaworzno). W 2004 roku rozegrano ostatnie DMP na starych zasadach, a tytuł zgarnął Hetman Białystok. Później władze PZB podjęły decyzję, by zamiast ligi wprowadzić cykl turniejów Grand Prix. Po trzech latach powrócono do rozgrywek ligowych, jednak w zmienionej formule, bo zamiast drużyn klubowych, rywalizowały zespoły okręgowe. Delikatnie mówiąc, zainteresowanie było niewielkie.
W 2018 roku powołano do życia Ekstraligę Boksu Olimpijskiego, w której rywalizowały 4 okręgowe drużyny z województw: Dolnośląskiego, Lubelskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego (w trakcie rozgrywek zmiana na BKS Skorpion Szczecin). Dwa razy z rzędu mistrzami zostali szczecinianie, jednak projektu nie kontynuowano.
W 2020 roku powstała Polsko-Warszawska Liga Bokserska, w której rywalizowały cztery drużyny z Warszawy i okolicy. Inicjatywa ciekawa, bo młodzi pięściarze dostali szansę pokazania się na cieszących się coraz większą popularnością w stolicy "Grandach na pięści", jednak daleko tu było do ligi z prawdziwego zdarzenia.
O powrocie ligi bokserskiej mówiło się już od dawna. Gdy w 2019 roku stery Polskiego Związku Bokserskiego objął Grzegorz Nowaczek, nie ukrywał, że marzy mu się reaktywacja rozgrywek. Już w 2021 roku wydawało się, że jest blisko, jednak wciąż coś stawało na przeszkodzie. Teraz prezes PZB w końcu dopiął swego:
– Obejmując funkcję prezesa PZB miałem dwa marzenia: medal olimpijski i powołanie do życia ligi. Pierwsze, dzięki Julii Szeremecie, udało się osiągnąć. Drugie właśnie się spełnia. Nasza dyscyplina zasługuje na to, by ją godnie pokazywać, a nasi zawodnicy na regularne starty i wypłaty. Mogę zapewnić, że to będzie naprawdę potężny projekt. Mamy 8 drużyn, każda z nich rozegra 14 meczów, co daje 56 meczów całym sezonie. To będzie potężna machina, dzięki której będzie mogło się rozwijać ponad 200 pięściarzy. Ponadto, ustaliliśmy, że organizator meczów będzie musiał zorganizować 2 pojedynki kobiet, za co będzie dostawał punkty, a na koniec rozgrywek także gratyfikację finansową – powiedział Grzegorz Nowaczek podczas uroczystej konferencji prasowej w warszawskim Torwarze.
– Nie ma chyba lepszego miejsca, niż Torwar, by ogłosić powrót Polskiej Ligi Boksu po ponad 20 latach. Bardzo się z tego cieszę i trzymam za was kciuki, bo boks olimpijski jest nam bardzo potrzebny. To szlachetny i piękny sport, który może nam pomóc przywrócić pewną kulturę rywalizacji, szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie nasze życie się wulgaryzuje – powiedział obecny w sali minister Sławomir Nitras. Kierowane przez niego ministerstwo sportu i turystyki wesprze Polską Ligę Boksu: – Tu nikt żadnej łaski nie robi. Ministerstwo sportu jest do państwa dyspozycji od strony finansowej i organizacyjnej, kiedy będziemy mogli pomóc, zawsze będziemy pomagać. Pamiętajmy jaki jest cel. Moim zdaniem, celem są minimum 3 medale dla boksu w Los Angeles. I przynajmniej jeden męski panie Damianie – minister zwrócił się do Damiana Durkacza, olimpijczyka z Tokio i Paryża.
W konferencji uczestniczył również dyrektor TVP Sport Jakub Kwiatkowski. Telewizja Polska będzie pokazywać mecze Polskiej Ligi Boksu.
W Polskiej Lidze Boksu rywalizować będzie osiem zespołów:
Boxing Team Toruń
CKB Potężnie Ciechocinek
Concordia Knurów
Golden Team Nowy Sącz
Imperium Boxing Wałbrzych
Kielecki Klub Bokserski Rushh
Wisłok 1995 Rzeszów
Klub Bokserski Legia Warszawa
W każdym meczu będzie po 9 pojedynków w różnych kategoriach wagowych. Rozlosowano już pary inauguracyjnej kolejki:
1. kolejka Polskiej Ligi Boksu:
15-16 marca
KB Legia Warszawa – Imperium Boxing Wałbrzych
Kielecki Klub Bokserski Rushh – Golden Team Nowy Sącz
Concordia Knurów – Boxing Team Toruń
CKB Potężnie Ciechocinek – Wisłok Rzeszów
Inauguracyjny mecz KB Legia Warszawa – Imperium Boxing Wałbrzych będzie transmitowany w TVP Sport, online na stronie TVPSPORT.PL i w aplikacji mobilnej.
Podczas piątkowej konferencji prezes PZB Grzegorz Nowaczek potwierdził również to, o czym redakcja TVP Sport informowała już na początku lutego: planowany na maj Turniej im. Feliksa Stamma będzie jednym z czterech turniejów z cyklu Pucharu Świata. To o tyle ważne, że w tych zawodach pięściarze z całego świata zbierają punkty do rankingu, które są istotne w kontekście turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich. To oznacza, że w maju w Torwarze zobaczymy elitę światowego boksu olimpijskiego:
– Na ten turniej dostaliśmy ogromne dofinansowanie z ministesrtwa i jestem przekonany, że zawody przejdą do historii. Polska jest wśród czterech państw, organizujących PŚ w tym roku, a to ogromne wyróżnienie dla Polskiego Związku Bokserskiego i całego kraju – podsumował prezes Nowaczek.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.