Mundial 2018. Zmiany w składzie, powrót Glika? Decyzje po sobotnim treningu

MW
23 cze, 18:34 | Polska
udostępnij
Źródło: SPORT.TVP.PL
(fot. PAP/EPA)
W sobotnie popołudnie odbyła się ostatnia konferencja prasowa reprezentacji Polski przed drugim meczem na mundialu. Na pytania przed niedzielnym spotkaniem z Kolumbią odpowiedzieli trener Adam Nawałka oraz Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński i Maciej Rybus. Decyzje w sprawie ustawienia oraz składu drużyny selekcjoner podejmie po sobotnim wieczornym treningu.

KOLUMBIJSKIE MEDIA: MECZ Z POLSKĄ "NA ŚMIERĆ I ŻYCIE"

Adam Nawałka o...
składzie na mecz z Kolumbią: Ostateczne decyzje – zarówno jeśli chodzi o personalia, jak i taktykę – zapadną po sobotnim oficjalnym treningu.

stanie zdrowia Kamila Glika: Kamil jest w pełnym treningu z drużyną. Cały czas nadrabia zaległości, ale podobnie jak w przypadku naszego ustawienia taktycznego, decyzja w jego sprawie zapadnie po treningu. Mnie osobiście bardzo cieszy, że Kamil wraca do naprawdę dobrej dyspozycji; wykazuje olbrzymią determinację. To rzadki przypadek, żeby po takiej kontuzji tak szybko dojść do pełnej sprawności. Wszyscy chcemy, by wrócił jak najszybciej, ale potrzebuje na to czasu.

presji: Nie uważam, by był to mój najtrudniejszy mecz w kadrze. Do każdego spotkania podchodzimy z odpowiednią powagą i staramy się optymalnie przygotować. Przegraliśmy pierwsze spotkanie, ale absolutnie nie jest to powód do tragedii. Uważam, że drużyna jest dobrze przygotowana do turnieju. My również przeżyliśmy to spotkanie z Senegalem – była złość, która powoduje, że tym bardziej chcemy rozegrać następny mecz na zupełnie innym poziomie.

meczu z Kolumbią: Kolumbia to świetny zespół, który prowadzi bardzo dobry trener. Współpracują razem od długiego czasu i widać, że drużyna jest przygotowana pod względem taktycznym i wyszkolenia technicznego. Przed rozpoczęciem turnieju Kolumbijczycy byli wskazywani jako jeden z faworytów – my się z tym zgadzaliśmy i w żadnym wypadku jeden przegrany przez nich mecz tego nie przekreśla. Spodziewamy się trudnego meczu i intensywnej gry. Przygotowania rozpoczęliśmy zaraz po ostatnim gwizdku spotkania z Senegalem. Szybko staraliśmy się przejść do następnego meczu poprzez analizę starcia i "budowanie" drużyny pod względem mentalnym i taktycznym. Wierzę, że wykorzystaliśmy ten czas maksymalnie – było kilka dni na regenerację i przygotowanie odpowiedniej strategii gry. Jestem zadowolony z tego okresu przygotowań.

Myślę, że praktycznie w każdym aspekcie musimy poprawić naszą grę, zwłaszcza wysoki pressing i grę obronną. Byliśmy również niezadowoleni z fazy transferu pozytywnego. To nie jest tak, że zapomnieliśmy jak grać w piłkę. Drużyna jest odpowiednia przygotowana. Niezwykle istotne będzie nastawienie mentalne. Widać, że w drużynie nastąpił bardzo dobry przypływ energii. Każdy sportowiec ma to w sobie – jak są niepowodzenia, to jest złość. Ta drużyna ma wystarczająco dużo siły i sportowej złości, by rozegrać dobre spotkanie.

(fot. EPA/PAP)

atmosferze w zespole: Na przestrzeni kilku lat współpracy z reprezentacją mam bardzo pozytywne doświadczenia jeśli chodzi o to, jak drużyna radziła sobie w trudnych momentach. Wierzę, że teraz również poradzi sobie świetnie. Ten zespół ma "ducha drużyny" – team spirit jest fantastyczny. Niedzielny mecz jest niezwykle istotny i dalsze słowa są zbędne. Liczyć się będą czyny. Słowa nie robią tu żadnej różnicy.

Grzegorz Krychowiak o...
sytuacji w grupie: Oba zespoły przegrały swoje pierwsze mecze, a więc są w podobnej sytuacji. W niedzielę każdy będzie chciał zdobyć trzy punkty. Mamy ogromny szacunek do Kolumbii, ale w niedzielę wyjdziemy na boisko z myślą o zwycięstwie. Chcemy pokazać się z dobrej strony, zagrać lepsze spotkanie niż to poprzednie i zdobyć trzy punkty.

liderach Kolumbii: Rywale mają wielu świetnych zawodników. Na czele drużyny jest oczywiście James Rodriguez, ale my skupiamy się na swoim zespole. Analizowaliśmy mecz z Senegalem, wyciągnęliśmy z niego wnioski i w niedzielę chcemy zagrać świetny mecz. Nic nikomu nie ujmując, w poprzednim meczu na własne życzenie straciliśmy dwie bramki. Chcemy ustrzec się tych błędów i zwyciężyć.

RAFAŁ ROSTKOWSKI PRZYBLIŻA SĘDZIEGO MECZU Z KOLUMBIĄ

Piotr Zieliński o...
wnioskach po Senegalu: W tym meczu interesowało nas tylko i wyłącznie zwycięstwo. Było kilka pozytywów, ale zdecydowanie więcej było tych negatywnych sytuacji. Wyciągnęliśmy wnioski z tego meczu, zamknęliśmy temat i skupiamy się na tym, by w niedzielnym meczu być w optymalnej formie. Jeśli mamy odnieść zwycięstwo, każdy z nas musi rozegrać świetny mecz.

Jamesie Rodriguezie: Wiemy jakim zawodnikiem jest James... Od wielu lat gra na bardzo wysokim poziomie, "ciągnie wózek" w reprezentacji. To świetny zawodnik, bardzo dobrze wyszkolony technicznie, świetnie czyta grę. Musimy być dobrze przygotowani, by go "przykryć", ale też nie zapominajmy, że nie tylko James będzie na boisku.

Maciej Rybus o...
meczu z Senegalem: Rozmawialiśmy o tym meczu w naszym gronie, mieliśmy na to trochę czasu w samolocie, a potem też analizę. Po analizie zamknęliśmy jednak temat i od kilku dni rozmawiamy tylko o Kolumbii.