Cosmin Moti – stoper Łudogorca Razgrad – został bohaterem rewanżowego meczu eliminacji Ligi Mistrzów ze Steauą Bukareszt. Z konieczności założył bramkarską bluzę i obronił dwa rzuty karne. W przeszłości w podobnej sytuacji znalazł się Marek Jóźwiak. – Wzrost i charyzma mogą zapewnić powodzenie w takiej sytuacji – podkreśla.
Bramkarz musi opuścić boisko z powodu czerwonej kartki, a trener wykorzystał limit zmian i musi wskazać piłkarza z pola, który stanie między słupkami – ta rzadka w futbolu sytuacja zawsze elektryzuje kibiców.
Moti zastąpił w bramce Władisława Stojanowa w 119. minucie. Jóźwiak stanął między słupkami w 89. minucie pierwszego meczu ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów 1991, w którym Legia mierzyła się z Sampdorią Genua. Chwilę wcześniej czerwoną kartkę zobaczył Maciej Szczęsny, który dał się sprowokować Roberto Manciniemu.
Treningi z Piszem
– Nie byłem zdenerwowany. Wszyscy wiedzieli, że to ja będę bronił w takiej sytuacji. Czasem na treningach stawałem w bramce, a Leszek Pisz strzelał mi rzuty wolne – przyznaje Jóźwiak, który nie puścił wtedy gola, a spotkanie skończyło się remisem 2:2.
– Najlepiej zapamiętałem jedno z dośrodkowań. Piłka leciała za bramkę, więc postanowiłem nie interweniować. Gdybym piąstkował mogłoby to przynieść rzut rożny – podkreśla. Legioniści po spotkaniu narzekali na pracę sędziego z NRD, który przedłużył spotkanie o sześć minut. – To był jego ostatni mecz w karierze i chyba chciał, żeby trwał jak najdłużej – wspomina Jóźwiak.
Dowódca do bramki
Zazwyczaj w bramce stają stoperzy. Tomasz Hajto stawał w bramce Górnika Zabrze. Niegdyś Tomasza Kuszczaka między słupkami Manchesteru United zastąpił Rio Ferdinand, by po chwili puścić bramkę z rzutu karnego. Wyjątkiem od stawiania na defensorów był przypadek Jana Kollera. Mierzący 202 cm napastnik bronił w meczu z Borussii Dortmund z Bayernem Monachium i wykazał się wielką ofiarnością.
Według Jóźwiaka, kryteria wyboru piłkarza, który stanie w bramce są klarowne. – Decydują warunki fizyczne oraz charyzma. W bramce musi stanąć najodważniejszy – podkreśla. A którzy z obecnie grających piłkarzy poradziliby sobie w roli bramkarzy? – Myślę, że taki dowódca jak Radek Sobolewski dałby radę. Podobnie Marcin Malinowski z Ruchu Chorzów. W starej Legii takimi piłkarzami byliby Radek Michalski i Zbyszek Mandziejewicz. Zresztą, ten drugi do dziś lubi bronić, gdy spotykamy się, aby pograć w piłkę – ocenia.
19:00
Paris Saint-Germain/Aston Villa
19:00
Bayern Monachium/Inter Mediolan
19:00
Arsenal/Real Madrid
19:00
Barcelona/Borussia Dortmund
19:00
Zwycięzca SF 2
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.