W piątek przedstawiciele Falubazu Zielona Góra spotkają się z władzami miasta, by przedyskutować fatalną sytuację finansową klubu. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to jego upadłość i wycofanie z Ekstraligi. Niestety, kondycja siedmiokrotnego mistrza Polski to tylko symbol fatalnego obrazu polskiego żużla.
Drużyna z Winnego Grodu ma około 2 milionów złotych długu. Musi się z nim uporać do końca listopada. W przeciwnym razie nie dostanie licencji na starty w przyszłym sezonie. Na razie nie ma pomysłu, jak znaleźć pieniądze. Emisja akcji, na jaką niedawno zdecydowały się władze zespołu, nie przyniosła rezultatu. Żaden z przedsiębiorców nie zdecydował się na pomoc.
W kasie pusto
Niewielkim światełkiem w tunelu jest postawa zawodników, którzy zgodzili się na obniżenie pensji o 20 procent. Koszt utrzymania najlepszych, w tym Jarosława Hampela, Piotra Protasiewicza czy Patryka Dudka, to do tej pory 4 mln zł. Cięcia pozwoliłby Falubazowi zaoszczędzić około 500 tysięcy. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb.
Sporo mówiło się również o wsparciu finansowym ze strony Roberta Dowhania. Były prezes klubu, niedawno wybrany na senatora, miał przekazać zastrzyk gotówki, kiedy tylko żużlowcy zgodzą się na mniejsze uposażenia. Według informacji "Przeglądu Sportowego" jest to jednak mało prawdopodobne. Brakuje również sponsora tytularnego, a chętnych nie widać.
W czwartek zielonogórski klub wydał oświadczenie: "W obliczu zbliżającego się procesu licencyjnego na sezon 2016 najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jej brak w najbliższych rozgrywkach i upadłość klubu. Wpływ na to miało wiele czynników, w tym nieprzewidzianych i losowych" – czytamy w komunikacie. Spotkanie z władzami miasta to ostatnia szansa dla Falubazu.
Stalowe nerwy
Dramat jednego z najbardziej utytułowanych i popularnych zespołów w Polsce to "wizytówka" czarnego sportu nad Wisłą. W podobnej sytuacji jest Stal Rzeszów, która po wycofaniu PGE, strategicznego sponsora, również ma do spłacenia około 2 mln zł. Miasto już odmówiło dofinansowania. Pomóc chce Marta Półtorak, była prezes klubu, ale nie jest w stanie pokryć całego długu.
"Niestety, do tej pory nie udało nam się pozyskać sponsora strategicznego na kolejny sezon. Możemy liczyć na wsparcie mniejszych firm, ale podstawą jest silny partner, który przejąłby na siebie większą część kosztów funkcjonowania drużyny. Takiej firmy, mimo usilnych starań, nie udało nam się znaleźć. (...) W związku z tym spółka Speedway Stal Rzeszów S.A. zastanawia się nad złożeniem w najbliższych dniach wniosku o upadłość. W następnym sezonie możemy nie zobaczyć zespołu z naszego miasta w PGE Ekstralidze. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że w ogóle zabraknie w przyszłym roku ligowego żużla w Rzeszowie" – napisał w oświadczeniu obecny prezes Stali, Andrzej Łabudzki.
Jedna liga?
Słabo wygląda to także na zapleczu. W ubiegłym sezonie w Nice Polskiej Lidze Żużlowej rywalizowało siedem drużyn. W II lidze zaledwie pięć. Do zakończenia procesu licencyjnego nie należy spodziewać się żadnych decyzji, jednak już teraz poważne problemy z jej uzyskaniem sygnalizują działacze z Rawicza oraz Lublina. W znacznie lepszej kondycji finansowej są za to kluby z Częstochowy, Opola czy Poznania.
Być może dojedzie zatem do połączenia rozgrywek. W grę wchodzi również wariant kompromisowy. Po rundzie zasadniczej najlepsze zespoły Nice PLŻ rywalizowałyby między sobą. Z kolei najsłabsze ścigałyby się w fazie play off z tymi z niższej klasy. Termin składania dokumentów mija 7 grudnia. To może być sądny dzień dla dużej części żużlowej społeczności.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.