| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn
ZPRP ogłosił w środę konkurs na nowego trenera reprezentacji. Wyzwania nie boi się Tałant Dujszebajew, który po EHF Euro 2016 rozwiązał umowę z Węgrami. Podkreśla, że praca z brązowymi medalistami MŚ 2015 jest jego marzeniem. Jest jedno "ale". Od dwóch lat prowadzi drużynę Vive Tauronu Kielce.
Michael Biegler pożegnał się z reprezentacją po nieudanych mistrzostwach Europy, które nasza drużyna zakończyła na 7. miejscu. Oczekiwania były znacznie większe, dlatego Niemiec nie szukał wymówek. Po spotkaniu z Chorwacją (23:37), w którym Polacy zaprzepaścili szanse na półfinał powiedział: – Jestem odpowiedzialny za to, co się wydarzyło. Tylko ja. Przepraszam kibiców i Polaków. Następnego dnia spotkał się z prezesem związku Andrzejem Kraśnickim i podał się do dymisji.
Związek pomógł HSV
To nie był jedyny cios, który spadł na głowę Bieglera. Dwa dni wcześniej HSV Hamburg ogłosił bowiem, że wycofuje się z Bundesligi – Niemiec był trenerem zespołu od lipca ubiegłego roku. Przed rozpoczęciem EHF Euro 2016 drużyna, w której grał reprezentant Piotr Grabarczyk wygrała siedem meczów z rzędu. Okazji do kontynuowania passy nie będzie.
Wiele osób zdziwiła jednak zgoda ZPRP, aby Niemiec dzielił czas między kadrę a klub. Kraśnicki tłumaczył: – Hamburg spełnił wszystkie nasze warunki. Jednym z nich była pełna dyspozycyjność Michaela Bieglera przed mistrzostwami Europy w Polsce. Priorytetem jest zapewnienie reprezentacji jak najlepszych warunków. W tym momencie warto się cofnąć do wczesnej wiosny 2012 roku...
"Albo kadra, albo Vive"
Po nieudanych kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Londynie, rozgorzała dyskusja o przyszłości Bogdana Wenty. Jednym z argumentów przytaczanych przez krytyków (piastujących także ważne funkcje w ZPRP) było łączenie przez Wentę dwóch funkcji: trenera kadry i Vive Tauronu Kielce. Jerzy Noszczak, szef wyszkolenia związku, na łamach echodnia.eu mówił: – Moim zdaniem Bogdan Wenta powinien dostać ultimatum: albo jest trenerem kadry, albo Vive. Łączenie tych funkcji nie jest korzystne dla dyscypliny.
W podobnym tonie wypowiadał się prezes Kraśnicki. Wyliczał także Wencie inne błędy: – Trzon zespołu jest oparty od wielu lat na tych samych zawodnikach. Brakuje szybkiego ataku, a gra jest nastawiona głównie na rzuty z drugiej linii. Brzmi znajomo? W trakcie EHF Euro 2016 biało-czerwoni rzucili tylko 29 bramek z szybkiego ataku (brązowi medaliści Chorwaci 52) i 28 ze skrzydeł (złoci medaliści Niemcy 56).
Duet marzeń?
Polaków czeka w kwietniu kolejny ważny turniej – kwalifikacje do igrzysk w Rio (w Gdańsku zmierzą się z Chile, Tunezją i Macedonią), dlatego ważny jest szybki wybór nowego selekcjonera. Faworytem kibiców, części zawodników i przedstawicieli związku jest Tałant Dujszebajew (sylwetka trenera). W trakcie mistrzostw Europy prowadził Węgrów i chociaż jego umowa miała obowiązywać jeszcze do przyszłorocznych MŚ 2017 we Francji, to została rozwiązana i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystartował w konkursie ogłoszonym przez ZPRP.
– Gdy zostałem trenerem w Kielcach mówiłem, że chciałbym kiedyś poprowadzić też reprezentację Polski. To moje wielkie marzenie. Znam zawodników, bo z wieloma pracuję w Vive – tłumaczył Dujszebajew w rozmowie z Telewizją Polską.
Po ogłoszeniu zasad konkursu zapewnił, że w nim wystartuje. Co na to związek? Dyrektor sportowy ZPRP – Jerzy Eliasz – uważa, że doświadczony zagraniczny szkoleniowiec, wspierany przesz młodego polskiego trenera, byłby najlepszym wariantem. Wśród potencjalnych kandydatów wykreowano nawet "duet marzeń", czyli Dujszebajew – Piotr Przybecki. Ten drugi pracuje w Śląsku Wrocław, a wcześniej przez kilkanaście lat zbierał doświadczenie jako zawodnik w Bundeslidze.
365 dni z piłką ręczną
Na krystalicznej kandydaturze Dujszebajewa jest jedna rysa – jeśli zostanie nowym selekcjonerem, to będzie łączył pracę w kadrze z klubem. Musi się więc liczyć z tym, że w przypadku najmniejszego potknięcia zostanie mu to wypomniane. Do jego osoby nie jest przekonany Jacek Laskowski, komentator meczów piłki ręcznej w TVP m.in. podczas MŚ 2015 w Katarze. – Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania – mówi w najnowszym wideoblogu. – Musimy pamiętać o tym, że będzie prowadził jednocześnie zespół Vive, który skupia wielu reprezentantów Polski. Dla zawodników praca z tym samym trenerem i w kadrze, i w klubie nie jest korzystna. 365 dni razem? Przeżyliśmy to kilka lat temu i nie mamy dobrych wspomnień.
Podobno warto się uczyć od najlepszych, dlatego warto zwrócić uwagę, jak radzą sobie z tym najlepsze drużyny ostatnich mistrzostw Europy. Niemców od sierpnia 2014 roku prowadzi Dagur Sigurdsson, wówczas jeszcze trener czołowej drużyny Bundesligi – Fuechse Berlin. Po sezonie 2014/15 Islandczyk rozstał się jednak z klubem i skupił tylko na pracy z reprezentacją. Efekt? Złoty medal EHF Euro 2016. Niemcy w finałowym meczu wygrali z Hiszpanią, której trenerem jest Manolo Cadenas. Przejął srebrnych medalistów ME po zwycięskich mistrzostwach świata w 2013 roku i poza kadrą pracuje także w Orlenie Wiśle Płock. Wśród czołowych drużyn ME jest jednak wyjątkiem. Zresztą jego umowa z klubem wygasa po sezonie i nie zostanie przedłużona.
Z brązowych medali cieszyli się w Krakowie Chorwaci pod wodzą Zeljko Babicia. Selekcjonerem został w marcu 2015 roku, gdy zrezygnował Slavko Goluza. Nie był to jednak dla niego skok na głęboką wodę, bo był wcześniej asystentem i doskonale znał kadrę. Do końca sezonu prowadził jeszcze białoruski Mieszkow Brześć, a następnie skupił się tylko na reprezentacji. Czwarte miejsce zajęli w Polsce niespodziewanie Norwegowie, których od lutego 2014 roku prowadzi Christian Berge. Jedynie przez kilka miesięcy pracował jednocześnie z mistrzem kraju – Elverum HH.
Rady od trenera THW Kiel
Wreszcie na koniec jeszcze dwa przykłady – Claude'a Onesty (Francja) i Gudmundura Gudmundssona (Dania). Pierwszy jest trenerem Francuzów od 2001 roku i od początku poświęca się tylko kadrze. I to z jakim skutkiem! Dwa tytuły mistrzów olimpijskich oraz po trzy złote medale mistrzostw świata i Europy. Z kolei Islandczyk przejął Duńczyków dwa lata temu. Wcześniej jednak zakończył owocną współpracę z Rhein-Neckar Loewen.
O tym, dlaczego warto się skupić tylko na jednej pracy, wyjaśnił Alfred Gislason (były klubowy kolega Wenty), który od 2008 roku jest trenerem niemieckiego giganta – THW Kiel. Przeżył na własnej skórze równoległą pracę w kadrze i klubie, bo przez dwa lata prowadził VfL Gummersbach i reprezentację Islandii. – Brakowało czasu na odpoczynek i chłodną analizę – przyznał. – Piłka ręczna ciągle siedziała w mojej głowie. To nie był dobry pomysł.
33 - 27
Polska
29 - 26
Izrael
29 - 29
Rumunia
36 - 36
Portugalia
36 - 23
Izrael
27 - 28
Polska
37 - 30
Rumunia
32 - 32
Izrael
13:00
Polska
16:00
Portugalia
16:00
Rumunia
16:00
Portugalia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.