Zbigniew Boniek wygrał wybory na prezesa PZPN. Otrzymał 99 głosów, a jego rywal Józef Wojciechowski – 16. Były właściciel Polonii Warszawa nie był obecny na sali podczas głosowania. W piątek na wiceprezesów wybrano też Eugeniusza Nowaka, Marka Koźmińskiego, Andrzeja Padewskiego, Cezarego Kuleszę i Jana Bednarka.
Największe kontrowersje wśród delegatów wzbudziła metoda głosowania. Janusz Hańderek z Małopolskiego ZPN zgłosił wniosek o głosowanie na kartach i wrzucanie ich do urny. Argumentował, że zapewniłoby to całkowitą tajność wyborów i ucięłoby wszelkie spekulacje na ten temat.
– W UEFA i FIFA wybory odbywają się za pomocą kart wrzucanych do urn. Ja też zgłaszam wniosek o takie głosowanie. W przypadku maszynek nie ma komfortu głosowania. Cztery lata temu głosowaliśmy maszynkami i siedzący obok siebie delegaci wiedzieli, kto kogo popiera – przekonywał.
Prezes Boniek przyznał jednak, że UEFA wcale nie jest zachwycona z powodu głosowania na kartach. – Bywam na wyborach w UEFA. Prawo cywilne w Szwajcarii mówi, że głosowania muszą odbywać się na kartach, ale UEFA za każdym razem płacze, gdy przeprowadza wybory w taki sposób – stwierdził Boniek.
Pierwsza porażka Wojciechowskiego
Ostatecznie delegaci nie poparli propozycji Hańderka – w głosowaniu uczestniczyło 112 osób, z czego za jego wnioskiem było 18, przeciw – 93, a jedna się wstrzymała. W ten sposób utrzymano w mocy przewidziany w regulaminie obrad zjazdu PZPN sposób elektronicznego głosowania.
Wojciechowski tuż po decyzji delegatów zapowiedział, że nie będzie brał udziału w przegłosowanej właśnie formie wyborów. – Nie mam zamiaru uczestniczyć w takiej farsie, w takiej formie głosowania – powiedział dziennikarzom właściciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy J.W. Construction Holding S.A., który jednak bronił się przed jednoznacznym stwierdzeniem, że rezygnuje z kandydowania.
– Każdy widzi poprzez ramię, siedząc obok, jak kto głosuje. Już wcześniej mówiłem, że taka forma jest dla mnie nie do przyjęcia. Czy sala była dzisiaj przeciwko mnie? Nie, gdyby głosowanie nad wnioskiem pana Hańderka było tajne, może sala opowiedziałaby się inaczej. Ale tutaj każdy widział, kto podnosi rękę. Dzisiaj ktokolwiek jest uzależniony od PZPN, nie stanie przeciwko Bońkowi i zarządowi – stwierdził Wojciechowski.
Dodał, że jego prawnicy podejmą decyzję, czy zaskarżyć taką formę wyłaniania prezesa.
Pewne zwycięstwo Bońka
W głosowaniu pewne zwycięstwo odniósł Boniek, który otrzymał 99 głosów, przy zaledwie 16 kontrkandydata. Wcześniej jednak prawnicy PZPN zastanawiali się czy mogą dopuścić Wojciechowskiego do wyborów. Ostatecznie zadecydowano, że były właściciel Polonii może stanąć do rywalizacji.
– Jest mi przykro z sytuacji, która się wytworzyło, ale tak czasami jest, kiedy wmawia się komuś, że jest dobrym piłkarzem, a tak nie jest. Miał przy sobie ludzi, którzy podsuwali mu pewne rzeczy i mieli w tym swoje cele – skomentował na gorąco prezes PZPN.
Znamy wiceprezesów
Eugeniusz Nowak, Marek Koźmiński, Andrzej Padewski, Cezary Kulesza i Jan Bednarek zostali wiceprezesami PZPN. Wyboru dokonali delegaci na Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze w Warszawie.
Boniek zgodnie ze statutem zaproponował swoich kandydatów na trzy stanowiska wiceprezesów.
Nowak, szef Kujawsko-Pomorskiego ZPN i krajan Bońka z Bydgoszczy, ponownie został wybrany na wiceprezesa ds. organizacyjno-finansowych. Sprawami zagranicznymi, ale też – co podkreślił prezes PZPN – relacjami z samorządami, będzie się zajmował Andrzej Padewski. Działacz na co dzień kierujący Dolnośląskim ZPN zastąpi w tej roli Marka Koźmińskiego. Były reprezentacyjny piłkarz będzie w nowej kadencji wiceprezesem ds. szkoleniowych. – Mało mówi, dużo robi – scharakteryzował go Boniek.
Za sprawy szkoleniowe odpowiadał dotychczas Roman Kosecki, który jednak postanowił odejść ze związku. – Może Romek szykuje się na coś grubszego za cztery lata... Na razie jednak bardzo mu dziękuję za dobrą współpracę – powiedział nowy-stary sternik piłkarskiej centrali.
Delegaci pozytywnie zweryfikowali też zgłoszone oficjalnie przed zjazdem kandydatury prezesa Jagiellonii Białystok Cezarego Kuleszy na wiceprezesa związku ds. futbolu profesjonalnego oraz Jana Bednarka – ds. piłkarstwa amatorskiego. Ten ostatni pełnił tę funkcję już w dwóch ostatnich kadencjach.
Członkami zarządu z nominacji klubów ekstraklasy został natomiast przedstawiciel Cracovii Jakub Tabisz, a kluby pierwszej ligi będzie reprezentować w tym gremium Martyna Pajączek z Miedzi Legnica.
Zarząd PZPN:
prezes – Zbigniew Boniek
wiceprezes ds. organizacyjno-finansowych – Eugeniusz Nowak
wiceprezes ds. szkolenia – Marek Koźmiński
wiceprezes ds. zagranicznych – Andrzej Padewski
wiceprezes ds. futbolu profesjonalnego – Cezary Kulesza
wiceprezes ds. piłkarstwa amatorskiego – Jan Bednarek
członkowie zarządu:
reprezentant klubów ekstraklasy – Jakub Tabisz
reprezentant klubów 1. ligi – Martyna Pajączek
Radosław Michalski
Wojciech Cygan
Zdzisław Łazarczyk
Adam Kaźmierczak
Henryk Kula
Mirosław Malinowski
Zbigniew Bartnik
Ryszard Niemiec
Paweł Wojtala
Artur Kapelko
Następne