– To były fantastyczne mistrzostwa świata – podsumował szef FINA, Cornel Marculescu. Na pływalni w Budapeszcie ustanowiono jedenaście rekordów świata. Klasą sam dla siebie był Caeleb Dressel, który wyrównał osiągnięcie Michaela Phelpsa sprzed dziesięciu lat. Amerykanin zdobył siedem złotych medali. Polska zajęła siedemnaste miejsce w klasyfikacji medalowej z jednym "krążkiem" wywalczonym przez Wojciecha Wojdaka.
Mistrzostwa świata były popisem amerykańskich pływaków. Reprezentacja USA nie tylko wygrała klasyfikację medalową, ale też zdystansował rywali, zdobywając 38 "krążków". –
– Stany Zjednoczone potwierdziły swoją absolutną dominację. Na igrzyskach olimpijskich mieli szesnaście medali, a tutaj było jeszcze lepiej – ocenił Przemysław Babiarz.
– Słabo zaprezentowała się Australia, która prawdopodobnie szykuje się na Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej. Zobaczyliśmy relatywną słabość Francji i Niemiec. Europa – poza Wielką Brytanią – wypadła dosyć blado. Padło trochę rekordów świata, co pokazało, że pływanie nadal jest dyscypliną żywą – dodał komentator TVP Sport.
Lista rekordów świata wywalczonych w Budapeszcie:
50 metrów stylem klasycznym mężczyzn – Adam Peaty (26,10) – poprawiony
50 metrów stylem klasycznym mężczyzn – Adam Peaty (25,95)
50 metrów stylem dowolnym kobiet – Sarah Sjoestroem (23,67)
100 metrów stylem dowolnym kobiet – Sarah Sjoestroem (51,71)
100 metrów stylem grzbietowym kobiet – Kylie Masse (58,19)
50 metrów stylem klasyczym kobiet – Lilly King (29,40)
100 metrów stylem klasycznym kobiet – Lilly King (1:04.13)
sztafeta 4x100 metrów stylem zmiennym kobiet – Kathleen Baker, Lilly King, Kelsi Worrell, Simone Manuel (3:51.55)
sztafeta mieszana 4x100 metrów stylem dowolnym – Caeleb Dressel, Nathan Adrian, Mallory Comerford, Simone Manuel (3:19.60)
sztafeta mieszana 4x100 metrów stylem zmiennym – Matt Grevers, Lilly King, Caeleb Dressel, Simone Manuel (3:40.28) – poprawiony
sztafeta mieszana 4x100 metrów stylem zmiennym – Matt Grevers, Lilly King, Caeleb Dressel, Simone Manuel (3:38.56)
Gwiazdy mistrzostw świata:
Caeleb Dressel (USA) – siedem złotych medali
Amerykanin był największą gwiazdą mistrzostw świata. Ostatniego dnia rywalizacji wywalczył siódmy złoty medal, w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym. Wyrównał tym samym osiągnięcie rodaka – Michaela Phelpsa, który tyle samo "krążków" przywiózł dziesięć lat temu z Melbourne. 20-latek najbardziej zaimponował podczas sobotnich wyścigów. W ciągu dwóch godzin zdobył trzy medale – na 50 metrów stylem dowolnym, 100 metrów stylem motylkowym i w sztafecie mieszanej 4x100 metrów stylem dowolnym. To pierwszy taki wyczyn w historii. – Ten dzień kosztował mnie wiele pod względem fizycznym, ale i psychicznym – stwierdził.
Katie Ledecky (USA) – pięć złotych medali i jeden srebrny
Amerykanka nie powtórzyła osiągnięcia z Kazania, kiedy wygrała na 200, 400, 800 i 1500 metrów. Na tym pierwszym dystansie została pokonana przez Włoszkę Federicę Pellegrini. 20-latka nie osiągała w Budapeszcie rewelacyjnych czasów, ale w kilku finałach i tak zdeklasowała rywalki. – Nie ma rozczarowania. To złote medale mistrzostw świata i nie ma na co narzekać – powiedziała pływaczka.
Lilly King (USA) – cztery złote medale
Jej indywidualne pojedynki z Julią Jefimową elektryzowały publiczność w Budapeszcie. Amerykanka nie dość, że dwukrotnie pokonała Rosjankę na 50 i 100 metrów stylem klasycznym, to jeszcze ustanowiła dwa rekordy świata na tych dystansach. 20-latka musiała uznać wyższość rywalki tylko na 200 metrów stylem klasycznym, kiedy przypłynęła do mety czwarta.
Katinka Hosszu (Węgry) – dwa złote medale, jeden srebrny, jeden brązowy
Węgierka po raz trzeci z rzędu okazała się najlepsza na 400 metrów stylem zmiennym w mistrzostwach świata. Pobiła przy tym rekord imprezy – 4:29.33. Hosszu stała się drugą – po Sarze Sjoestroem – pływaczką, która ma cztery złote medale MŚ na tym samym dystansie. 28-latki zabrakło na podium tylko w 2011 roku.
Adam Peaty (Wielka Brytania) – dwa złote medale i jeden srebrny
Brytyjczyk jako pierwszy człowiek w historii złamał granicę 26 sekund na dystansie 50 metrów stylem klasycznym. Rekord świata bił w Budapeszcie dwukrotnie. Najpierw w eliminacjach uzyskał 26,10, a kilka godzin później przypłynął do mety w czasie 25,95. Finał na 100 metrów wygrał z ogromną przewagą. Drugi Kevin Cordes był od niego wolniejszy o 1,32 sek. Na tym dystansie to znacząca różnica. 22-latek został najwybitniejszym brytyjskim powojennym pływakiem. Eksperci nie mają jednak złudzeń, że kolejne tytuły i kolejne rekordy to tylko kwestia czasu.
Sarah Sjoestroem (Szwecja) – trzy złote medale i jeden srebrny
Dwa rekordy świata (na 50 i 100 metrów stylem dowolnym) oraz cztery medale – z takim dorobkiem zakończyła mistrzostwa świata Szwedka. Niedosyt może mieć jedynie po indywidualnym starcie na 100 metrów stylem dowolnym. Tam pokonała ją o 0,04 sek. Amerykanka Simone Manuel. – Czuję z tego powodu lekki dyskomfort. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie starty, to jestem bardzo dumna z tego, co tutaj osiągnęłam – powiedziała.
Jedyny medal dla biało-czerwonych zdobył Wojciech Wojdak. 21-latek został wicemistrzem świata na 800 metrów stylem dowolnym. Na dłuższym dystansie – 1500 metrów – był siódmy. W finale znalazła się też sztafeta 4x200 metrów stylem dowolnym. Kacper Majchrzak, Filip Zaborowski, Antoni Kałużynski i Jan Świtkowski zajęli siódmą pozycję.
Zawiedli Konrad Czerniak i Radosław Kawęcki. Pierwszy z nich bronił brązowego medalu na 50 metrów stylem motylkowym, z kolei drugi był srebrnym medalistą na 200 metrów stylem grzbietowym. Obaj nie awansowali jednak nawet do finałów.
Ocena występu Polaków:
Przemysław Babiarz (komentator TVP): Było lepiej niż w Rio de Janeiro, natomiast gorzej niż dwa lata temu w Kazaniu, gdzie mieliśmy dwanaście finałów i czternaście rekordów Polski. Mamy dwóch wielkich bohaterów. Wojciecha Wojdaka, bo on nam uratował podium i Pawła Juraszka czyli super szybkiego sprintera. O tym drugim jeszcze dwa lata temu nikt nie słyszał. Rok temu już był na igrzyskach, jeszcze bez sukcesów. Teraz jest piątym kraulistą świata, z rewelacyjnym rekordem Polski – 21,47. Postęp, który zrobił jest szokujący i jednocześnie radosny. Należy docenić miejsce w finale sztafety 4x200 metrów. Pytanie co dalej? Polscy juniorzy dobrze pływają na mistrzostwach Europy juniorów. Zobaczymy, jak te talenty przełożą się na następne lata...
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.