Rozpoczynające się w czwartek siatkarskie mistrzostwa Europy będą 25. występem reprezentacji Polski w imprezie tej rangi. Tylko trzy drużyny (Włochy, Bułgaria i Francja) grały w ME częściej. Przyjrzyjmy się historii naszych meczów w tym czempionacie.
Polacy zadebiutowali w mistrzostwach Europy w drugiej edycji tej imprezy – w 1950 roku w Bułgarii, zajmując ostatnie miejsce w stawce sześciu drużyn bez wygranej. Ciekawostką jest fakt, że w turnieju uczestniczyły tylko reprezentacje krajów bloku socjalistycznego (wygrał Związek Radziecki, przed Czechosłowacją, Węgrami, Bułgarią, Rumunią i Polską).
Na pierwsze zwycięstwo musieliśmy poczekać do roku 1955. Zawodnicy prowadzeni przez Leonarda Michniewskiego pokonali w inauguracyjnym meczu Włochów 3:0 (15:7, 15:9, 15:9). W zorganizowanych w Bukareszcie zawodach nasi powtórzyli rezultat z debiutu – z tą tylko różnicą, że tym razem w rywalizacji nie sześciu, a czternastu drużyn.
Co ciekawe, właśnie szóste miejsce jest najczęstszym w historii występów w ME (oprócz 1950 i 1955, biało-czerwoni zajmowali je także w 1958, 1963, 1971 i 1995 roku).
Pierwszy medal zdobyliśmy w siódmej edycji ME w Turcji. Pod opieką Tadeusza Szlagora wygrali w rundzie wstępnej wszystkie mecze. O kolejności decydowała tabela rundy finałowej, w której brało udział osiem drużyn – po dwie najlepsze z czterech grup. Lepsi okazali się tylko siatkarze ZSRR (najbardziej utytułowanej drużyny w historii ME – 12 złotych medali) i Czechosłowacji.
Lata 1975-1983 to srebrna era reprezentacji Polski. W pięciu kolejnych turniejach Polska zajmowała drugie miejsce, za każdym razem za plecami ZSRR. Rywal ten był w tamtym okresie zmorą – wygraliśmy tylko jeden z sześciu meczów w ME (w fazie wstępnej). Po medale sięgali zawodnicy Huberta Wagnera (1975, 1983), Jerzego Welcza (1977) i Aleksandra Skiby (1979, 1981). Po 1983 roku musieliśmy czekać na kolejny medal 26 lat.
Ostatnim turniejem, w którym zabrakło nas były mistrzostwa Europy w Austrii w roku 1999 (poza tym opuściliśmy imprezy w latach 1948, 1951, 1987 i 1997). Tegoroczne mistrzostwa będą dziewiątym występem z rzędu.
Największym polskim sukcesem w historii występów jest złoto wywalczone w Turcji w roku 2009. Triumf siatkarzy Daniela Castellaniego to jedyny tytuł Polski w imprezie tej rangi. W finale w Izmirze nasi pokonali Francuzów 3:1 (29:27, 25:21, 16:25, 26:24). Najlepszym graczem turnieju wybrano występującego na pozycji atakującego Piotra Gruszkę – asystenta aktualnego trenera kadry, Ferdinando de Giorgiego.
Ostatni medal ME Polacy zdobyli na kolejnej imprezie – w 2011 roku na parkietach Austrii i Czech. Słaby początek (dopiero trzecie miejsce w grupie) nie zapowiadał sukcesu, jednak potrafili się podnieść i pokonać w barażach Czechów, a w ćwierćfinale zrewanżować się Słowakom za porażkę w pierwszej fazie turnieju. W półfinale lepsi okazali się jednak rodacy trenera polskiej kadry Andrei Anastasiego, Włosi, którzy wygrali 3:0 (25:22, 25:21, 25:20). Polacy pokazali się z dobrej strony w meczu o brązowy medal - pokonali Rosjan 3:1 (25:23, 18:25, 25:21, 25:19).
W 2013 roku Polska po raz pierwszy zorganizowała turniej ME (wspólnie z Danią). Turniej okazał się niepowodzeniem – siatkarze Anastasiego odpadli po barażowej porażce z Bułgarią 2:3 (25:22, 25:22, 20:25, 24:26, 16:18), zajmując dziewiąte miejsce.
Ostatni turniej, rozegrany w 2015 roku w Bułgarii i we Włoszech również nie jest najlepiej wspominany przez kibiców. Co prawda poprawiliśmy się w stosunku do poprzednich ME, jednak piąte miejsce było wynikiem zdecydowanie poniżej oczekiwań mistrzów świata z 2014 roku. Drogę do strefy medalowej zamknęli naszym w ćwierćfinale rewelacyjni Słoweńcy – późniejsi wicemistrzowie Europy.
Bilans siatkarskiej reprezentacji Polski w Mistrzostwach Europy:
24 występy
8 medali (1 złoty, 5 srebrnych, 2 brązowe)
170 meczów (101 zwycięstw, 69 porażek)
0 - 3
USA
1 - 3
USA
0 - 3
Niemcy
2 - 3
Słowenia
3 - 0
Egipt
3 - 1
Argentyna
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.