28 listopada 2016 wylecieli z Boliwii do Kolumbii. Zmierzali na finał Copa Sudamericana – pierwszy dla Chapecoense od 44 lat. Przy podchodzeniu do lądowania doszło do tragedii. Przeżyło tylko 6 z 77 osób na pokładzie. Alan Ruschel, Jakson Follmann i Neto w rozmowie z "The Players Tribune" po raz pierwszy tak obszernie wspominają dramatyczne chwile.
Ostatecznie do finału w ogóle nie doszło, a piłkarze z Chapeco dostali trofeum na wniosek rywali. Follmann – wcześniej bramkarz – w katastrofie stracił nogę. Jako pierwszy wzniósł do góry puchar i ogłosił, że nie zamierza kończyć kariery. Zapowiedział, że chce kiedyś zagrać na igrzyskach paraolimpijskich. Ostatni lot pamięta ze szczegółami. Aż do pewnego momentu...
– To był normalny lot. Nic nie wskazywało na to, że czekają nas jakieś kłopoty. W pewnym momencie nagle zgasły wszystkie światła. Wcześniej wszyscy rozmawiali i bawili się, ale momentalnie usiedli na swoich miejscach. Nikt z obsługi nie był w stanie nam powiedzieć na czym polega problem – wspomina.
– Żaden z pilotów nie powiedział nic przez mikrofon. A potem zaczęliśmy spadać. Jedyne co nam pozostało to modlitwa. Pamiętam krzyki. W pewnym momencie wszystko ucichło... – dodał.
Samolot rozbił się o zbocze gór, 18 km na południe od lotniska Medellin na wysokości 2600 metrów. Prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd ludzki – w maszynie... skończyło się paliwo. Potwierdzają to relacje piłkarzy.
– W pewnym momencie silniki po prostu przestały pracować. Nic więcej nie pamiętam. Gdy po raz pierwszy odłączono mi znieczulenie, przez cały dzień patrzyłem się w ścianę. Nie mogłem uwierzyć w to co się stało – powiedział Ruschel
Proroczy sen Neto
Jeszcze bardziej wstrząsające są wspomnienia trzeciego z ocalałych, który całą sytuację przeżył kilka dni wcześniej... we śnie. Tamta wizja do dziś nie daje mu spokoju.
– To był koszmar. Gdy się obudziłem, o wszystkim powiedziałem żonie. Wszystko się potem potwierdziło. Lecieliśmy w nocy i byliśmy w górach. Silniki nagle się wyłączyły... – wspominał.
– W dniu wylotu nie mogłem odpędzić od siebie tego obrazu. Przed wylotem wysłałem SMS-a do żony. Poprosiłem żeby się o mnie pomodliła, bo bardzo się boję. Nie wierzyłem, że coś się stanie, ale wolałem się upewnić. Gdy zaczęły się kłopoty, byłem przerażony. Do dziś nie potrafię tego wszystkiego pojąć – dodał.
Jak wygląda życie osiem miesięcy po katastrofie? Choć zawodnicy nadal nie mogą się otrząsnąć, to próbują cieszyć się życiem.
Jeśli ta katastrofa czegoś mnie nauczyła, to tego, by żyć chwilą. Nie wiesz co zdarzy się za 10 minut. Często nie masz na to wpływu. Podążaj za marzeniami!
– Tak, straciłem nogę i to wszystko kosztowało mnie dużo zdrowia, ale żyję! Mimo to chodzę, jeżdżę samochodem i mogę się cieszyć. Wierzę, że pozytywne nastawienie jest kluczem. Jeśli wiesz jak cieszyć się małymi rzeczami, to wszystko będzie dobrze. Miałem nieprawdopodobne szczęście, bo przez 12 lat mogłem być bramkarzem i żyć swoim marzeniem. Nie każdy tak ma – stwierdził Follman.
Katastrofę przypłaciło życiem w sumie 71 osób. Oprócz trzech piłkarzy przeżyły też dwie stewardessy oraz dziennikarz radiowy. Poza zawodnikami i trenerami zmarło też 22 pracowników lokalnych mediów.
Pomoc Chapecoense zaoferowała Barcelona. 7 sierpnia zaprosiła brazylijski zespół na Camp Nou do meczu o Puchar Gampera. Ruschel zagrał do 36. minuty, a Follmann symbolicznie rozpoczął mecz w bramce. Wynik nie był w tym wszystkim w ogóle istotny...
"The plane shut off ... then fell from the sky"
— The Players' Tribune (@PlayersTribune) 23 sierpnia 2017
This is the story of the @ChapecoenseReal tragedy as told by three survivors. pic.twitter.com/16ND2r80Oi
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.