| Pjongczang

Naj, naj, naj... igrzysk w Pjongczangu [wideo]

Martin Fourcade, Ester Ledecka, Anastazja Bryzgałowa i Aleksandr Kruszelnicki (fot. Getty Images)
Martin Fourcade, Ester Ledecka, Anastazja Bryzgałowa i Aleksandr Kruszelnicki (fot. Getty Images)
Paweł Baran

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu dobiegły końca. Polacy zdobyli w nich dwa medale – złoto i brąz w skokach narciarskich. W Korei nie zabrakło niespodzianek, historycznych sukcesów i skandali.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Największy bohater: Martin Fourcade
Francuz, podobnie jak pochodzący z Norwegii Johannes Klaebo, zdobył w Korei trzy złote krążki. Dzięki nim został najbardziej utytułowanym olimpijczykiem Trójkolorowych. Jest także drugim najlepszym biathlonistą w historii igrzysk. Wyprzedził w tej klasyfikacji niemieckie legendy, czyli Ricco Grossa i Svena Fischera. Lepszym dorobkiem może pochwalić się tylko Ole Einar Bjoerndalen. Norweg zdobył w karierze osiem złotych medali. Czyli o trzy więcej od Fourcade'a.

Największa bohaterka: Ester Ledecka
Czeszka przeszła do historii jako pierwsza zawodniczka, która wywalczyła tytuł mistrzyni olimpijskiej w dwóch dyscyplinach. Najpierw wygrała w supergigancie, a kilka dni później w snowboardowym slalomie gigancie równoległym. Co ciekawe, dokonała tego... na pożyczonych nartach. Wcześniej dwa złote krążki w dwóch różnych dyscyplinach na jednych zimowych igrzyskach wywalczyli tylko panowie – Thorleif Haug sięgnął po nie w Chamonix w 1924 roku, a Johan Groettumsbraaten cztery lata później w Sankt Moritz. Norwegowie triumfowali w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Największy wyczyn: medalowy rekord Marit Bjoergen
W Pjongczangu norweska biegaczka zdobyła pięć medali. Łącznie ma już dorobku osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe krążki. Żadnemu innemu sportowcowi nie udało się aż 15 razy stawać na olimpijskim podium. Zdobywając złoto na 30 km w niedzielę została oficjalnie najbardziej utytułowanym sportowcem w historii zimowych igrzysk. Jednocześnie potwierdziła ostatecznie zwycięstwo Norwegii w klasyfikacji medalowej w Pjongczangu.

Największa niespodzianka: hokejowa reprezentacja Niemiec
Pierwszą niespodziankę sprawili w spotkaniu ćwierćfinałowym. Pokonali w nim wicemistrzów olimpijskich z Soczi, czyli Szwedów. Na kolejną sensację nie trzeba było długo czekać. W półfinale marzenia o obronie tytułu odebrali Kanadyjczykom. W meczu o złoto nie zdołali pokonać Olimpijczyków z Rosji, z którymi przegrali po dogrywce 3:4. Co ciekawe, wygrana 2:1 w ostatnim meczu grupowym przeciwko Norwegom, była ich pierwszą na igrzyskach po 16 latach przerwy.

Największy skandal: doping Aleksandra Kruszelnickiego
Kruszelnicki wraz z żoną Anastazją Bryzgałową zdobył brązowy medal w curlingu w rywalizacji par mieszanych. Kilka dni po tym sukcesie świat obiegła wiadomość, że Rosjanin zażywał meldonium. Potwierdziły to badania próbki B zawodnika. Dopingowa wpadka to spory problem dla Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, który jest aktualnie zawieszony w prawach członkowskich MKOl, w związku z aferą dopingową dotyczącą igrzysk w Soczi.

Najmłodsza mistrzyni: Alina Zagitowa
W chwili swojego triumfu – w programie solistek w łyżwiarstwie figurowym – miała dokładnie 15 lat i 281 dni. Rekordzistką zimowych igrzysk pod tym względem jest jednak inna łyżwiarka figurowa, Tara Lipinski. Amerykanka zdobywając złoto w Nagano była o 26 dni młodsza od Zagitowej.

Najbardziej porywający finisz: Fourcade kontra Schempp
Finisz 15-kilometrowego biegu ze startu masowego w Pjongczangu przypominał ten sprzed czterech lat. Wówczas niemal równocześnie na metę wbiegli Fourcade i Emil Hegle Svendsen. Po fotofiniszu złoty medal trafił do reprezentanta Norwegii. W Korei los oddał Francuzowi to, co zabrał w Rosji. Podobnie, jak w Soczi, wynik biegu rozstrzygnąć musiała fotokomórka. Okazało się, że w tym przypadku lepszy był Fourcade. Zaledwie o pół stopy wyprzedził Schemppa. Dzięki temu wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego. Niemiec musiał pogodzić się ze srebrnym medalem.

Największy weteran: Noriaki Kasai
Dla Japończyka były to już ósme igrzyska. Podobnie, jak Albert Diemczenko, zadebiutował na nich w Albertville w 1992 roku. Rosyjski saneczkarz w Pjongczangu nie startował, dzięki czemu to Kasai jest najbardziej doświadczonym zimowym olimpijczykiem. Japończyk już zapowiedział, że nie były to jego ostatnie igrzyska. Planuje wystartować za cztery lata w Pekinie, a jeżeli będzie w dobrej dyspozycji, to również w 2026 roku. Miałby wówczas... 53 lata.

Największy "comeback": Mark McMorris
Kanadyjski snowboardzista w Pjongczangu wywalczył brąz w slopestyle'u. 23-latek jeszcze kilka miesięcy temu walczył o powrót do pełnej sprawności. Na początku marca zeszłego roku McMorris miał poważny wypadek. Doznał w nim złamania szczęki, lewego ramienia, miednicy i żeber. Do tego miał rozerwaną śledzionę i zapadnięte płuco. Jego życiu zagrażało niebezpieczeństwo i niewielu się spodziewało, że będzie w stanie szybko wrócić do rywalizacji. – To wyjątkowe uczucie, stanąć ponownie na podium po tym wszystkim – stwierdził McMorris, który w Soczi również zdobył brąz.

Największy pechowiec: Artur Nogal
Polak nie będzie miło wspominał występu podczas igrzysk w Pjongczangu. Już na samym starcie stracił szansę na dobry wynik. Niefortunnie zahaczył łyżwą o taflę i upadł na lód. – Nigdy nie zdarzyło mi się, żebym już przy pierwszym kroku wbił szpic i się przewrócił. Kiedyś musiał być ten pierwszy raz. Szkoda, że na igrzyskach olimpijskich – stwierdził w rozmowie z TVP.

Co za pech! Upadek Artura Nogala na starcie [wideo]
Fot. TVP
Co za pech! Upadek Artura Nogala na starcie [wideo]

Najnowsze
Mówiono o nim "El Loco". Nie żyje argentyński bramkarz
nowe
Mówiono o nim "El Loco". Nie żyje argentyński bramkarz
| Piłka nożna 
Hugo Gatti (fot. Getty Images)
Korki, obozy, paliwo – policzyliśmy, ile kosztuje wychowanie piłkarza
Piłkarze reprezentacji Polski do lat 17. Ile realnie trzeba zainwestować pieniędzy, by dojść do poziomu kadry młodzieżowej? (fot. PAP)
Korki, obozy, paliwo – policzyliśmy, ile kosztuje wychowanie piłkarza
| Piłka nożna 
Zwycięstwo 51 punktami w play-off NBA
Oklahoma w świetnej formie (fot. Getty)
Zwycięstwo 51 punktami w play-off NBA
| Koszykówka / NBA 
Duża zmiana przed finałem Ligi Konferencji. "Mecze Śląska będą testem"
Tarczyński Arena przejdzie poważną zmianę, nim "Droga do Wrocławia" się zakończy (fot. Getty)
Duża zmiana przed finałem Ligi Konferencji. "Mecze Śląska będą testem"
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
"Budujemy historię". Rośnie nowa zimowa siła polskiego sportu
Nikola Mazur (fot. Getty)
"Budujemy historię". Rośnie nowa zimowa siła polskiego sportu
Jakub Kazula
Jakub Kazula
Flick zastąpi Lewandowskiego. Ma cztery warianty
Robert Lewandowski (fot. Getty)
Flick zastąpi Lewandowskiego. Ma cztery warianty
| Piłka nożna / Hiszpania 
Dla kogo Złoty Kask? Oglądaj transmisję żużla dziś w TVP!
Żużel, Złoty Kask 2025 – Memoriał Jerzego Szczakiela w Opolu. Transmisja w tv i online w TVP Sport (21.04.2025)
transmisja
Dla kogo Złoty Kask? Oglądaj transmisję żużla dziś w TVP!
| Motorowe / Żużel 
Do góry