Mariusz Wlazły, Paweł Zagumny, Michał Winiarski – to nazwiska, które są synonimem sukcesu polskich siatkarzy. To właśnie oni poprowadzili biało-czerwonych do tytułu mistrzów świata w 2014 roku. Ze złotego składu w obecnej kadrze gra tylko pięciu zawodników. MŚ 2018 już od 9 września – transmisje na otwartych antenach TVP, stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej TVP Sport.
Od czasu mistrzostw świata w 2014 roku siatkarska reprezentacja Polski została mocno przemeblowana. Z piętnastki powołanej przez Vitala Heynena na zgrupowanie przed MŚ 2018, pięciu zawodników grało w turnieju w Polsce. Pozostali zakończyli już kariery lub przegrali rywalizację z młodszymi siatkarzami.
Rozgrywający:
Na tej pozycji najbardziej "razi" brak Pawła Zagumnego. Czterokrotny olimpijczyk (1996, 2004, 2008, 2012), medalista mistrzostw świata i Europy karierę reprezentacyjną zakończył zaraz po zdobyciu złotego medalu MŚ. Do 2017 roku grał w zespołach Zaksy Kędzierzyn-Koźle i Politechniki Warszawskiej, a później został dyrektorem sportowym i wiceprezesem Onico Warszawa. Z funkcji tej został zwolniony po zakończeniu sezonu 2017/2018. Podczas MŚ zmiennikiem Zagumnego był Fabian Drzyzga, który teraz wespół z Grzegorzem Łomaczem, jest podstawowym rozgrywającym.
2014: Paweł Zagumny, Fabian Drzyzga
2018: Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga
Przyjmujący:
Na przyjęciu doszło do większych roszad. Z czwórki mistrzów świata w obecnej kadrze jest tylko jeden – Michał Kubiak. 30-latek mimo upływu lat wciąż jest filarem reprezentacji i najprawdopodobniej znajdzie się w podstawowej "szóstce" na mundial we Włoszech i Bułgarii. Piątkę uzupełniają młodzi – Artur Szalpuk, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal i Aleksander Śliwka. Szansę na powołanie miał Mateusz Mika, ale powracające problemy zdrowotne sprawiły, że przegrał rywalizację na swojej pozycji. Michał Winiarski już po zdobyciu mistrzowskiego tytułu zapowiedział rozbrat z reprezentacją Polski. Później grał jeszcze w barwach Skry Bełchatów, a w 2017 został drugim trenerem klubu. Rafał Buszek grą w klubach PlusLigi nie zaskarbił sobie sympatii obecnego trenera biało-czerwonych.
2014: Michał Winiarski, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Rafał Buszek
2018: Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek
Atakujący:
Z dwójki "przetrwał" wyłącznie Dawid Konarski. W 2014 roku był jednak w cieniu Mariusza Wlazłego, który został wybrany najlepszym atakującym i MVP turnieju. Mistrzostwa były jego pożegnaniem z drużyną narodową. Wlazły wciąż jest aktywnym siatkarzem i wyróżnia się na parkietach krajowej ligi, grając w Bełchatowie.
2014: Dawid Konarski, Mariusz Wlazły
2018: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz
Środkowi:
Na tej pozycji doszło do sporych zmian. W kadrze na mistrzostwa świata 2014 było czterech środkowych, a w obecnym składzie pozostał z nich tylko Piotr Nowakowski. Zawodnik Trefla Gdańsk nie jest jednak podstawowym środkowym Heynena, bo na liderów wyrośli Mateusz Bieniek i Jakub Kochanowski. Z gry w kadrze zrezygnował w tym roku Karol Kłos, który postanowił rozwiązać problemy z kolanami. Marcin Możdżonek oraz Andrzej Wrona w ostatnim czasie nie znajdowali uznania selekcjonerów reprezentacji i tak samo było w przypadku Heynena, który nie powołał ich na Ligę Narodów. Dodatkowo Możdżonek kilka miesięcy temu przeszedł operację naderwanego przyczepu mięśniowego w udzie.
2014: Andrzej Wrona, Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski
2018: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski
Libero:
Zmiana wśród Libero została wymuszona zakończeniem kariery przez Krzysztofa Ignaczaka. "Igła" podobnie jak Wlazły czy Winiarski rozstał się z kadrą tuż po mistrzostwach świata 2014. W kolejnych latach grał w Resovii Rzeszów, a ostatnio promuje siatkówkę w Anglii, jako członek zespołu IBB Polonia Londyn. Obecnie podstawowym libero kadry jest Paweł Zatorski.
2014: Krzysztof Ignaczak, Paweł Zatorski
2018: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski
Następne
0 - 3
USA
1 - 3
USA
0 - 3
Niemcy
2 - 3
Słowenia
3 - 0
Egipt
3 - 1
Argentyna