6 meczów, 0 zwycięstw, 3 remisy, 26 przetestowanych zawodników – oto bilans Jerzego Brzęczka w roli selekcjonera reprezentacji Polski. Wkrótce upłynie pół roku od momentu, gdy były trener Wisły Płock zastąpił Adama Nawałkę. Jak w tym czasie spisywali się jego zawodnicy?
Sześć spotkań, z czego część o stawkę, a część to mecze towarzyskie, to wystarczająca próba, by móc ocenić poszczególnych piłkarzy i zastanowić się, czy selekcjoner zdołał zbudować kręgosłup nowej drużyny. Możliwość gry otrzymało wielu zawodników i choć na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiło się kilka jasnych punktów na mapie, to niestety – znacznie więcej jest powodów do zmartwień.
Skala ocen od 1 do 10. Wyjściowa ocena: 6.
BRAMKARZE
Łukasz Fabiański – 90 minut z Włochami (1:1), 90 minut z Portugalią (2:3): 4,5
Choć Fabiański uchodzi za piłkarza bardzo solidnego i trzymającego poziom, to zdarzyła mu się spora wpadka, a mianowicie mecz z Portugalią w Chorzowie. Bramkarz West Hamu popełnił kilka prostych błędów, był niepewny i nie dał tym samym argumentów Brzęczkowi, by dostać bluzę z numerem jeden.
Wojciech Szczęsny – 90 minut z Irlandią (1:1), 90 minut z Włochami (0:1), 90 minut z Portugalią (1:1): 7,5
Świetnie zagrał przede wszystkim przeciwko Włochom w przegranym 0:1 meczu. Poza tym dawał drużynie dużą pewność, podpowiadał niedoświadczonym obrońcom, popisał się kilkoma interwencjami na poziomie klasy światowej. Pewny punkt zespołu.
Łukasz Skorupski – 90 minut z Czechami (0:1): 5
Zagrał tylko w meczu z Czechami i trudno winić go za tę porażkę. Spisał się przyzwoicie – co miał obronić to obronił, choć fajerwerków w jego grze nie było. Wątpliwe, by jego rola w zespole miała się wkrótce zmienić.
OBROŃCY
Bartosz Bereszyński – 90 minut z Włochami (1:1), 45 minut z Portugalią (2:3), 90 minut z Włochami (0:1), 90 minut z Czechami (0:1), 90 minut z Portugalią: 5
Z przymusu grywał raz na prawej stronie, raz na lewej. Zdecydowanie lepiej czuje się mogąc swobodnie operować lepszą nogą, ale i po drugiej stronie boiska gwarantował względny spokój. Z pewnością jest to piłkarz, na którym Brzęczek może oprzeć kadrę.
Tomasz Kędziora – 90 minut z Irlandią (1:1), 45 minut z Portugalią (2:3), 90 minut z Czechami (0:1), 90 minut z Portugalią (1:1): 5
Solidny zmiennik, który potrafi zagrać bez większych błędów. Nie zagwarantował może zapadających w pamięć rajdów przy linii, ale grał rozsądnie i pragmatycznie – skupiał się w trakcie gry na defensywie i tym samym dobrze wywiązywał się z obowiązków.
Jan Bednarek – 90 minut z Włochami (1:1), 29 minut z Irlandią (1:1), 90 minut z Portugalią (2:3), 90 minut z Włochami (0:1), 90 minut z Czechami (0:1), 90 minut z Portugalią (1:1): 3
Niezwykle chimeryczny piłkarz. Widać w nim potencjał na solidnego stopera, ale ewidentnie potrzebuje jeszcze ogrania u boku bardziej doświadczonego kolegi, a tym bardziej – ogrania w klubie. Skompromitował się w meczu towarzyskim z Czechami, popełnił kilka gaf, choć generalnie rokuje i nie warto go skreślać.
Kamil Glik – 90 minut z Włochami (1:1), 61 minut z Irlandią (1:1), 90 minut z Portugalią (2:3), 90 minut z Włochami (0:1): 5
Nie wyszedł mu mecz z mistrzami Europy na Stadionie Śląskim, ale jednak jego obecność w składzie jest nieoceniona. Mądrze ustawia zespół w tyłach, łata dziury, zażegnuje niebezpieczeństwo czyhające ze strony rywali. Jego brak w ostatnich dwóch meczach był bardzo odczuwalny.
Thiago Cionek – 90 minut z Portugalią (1:1): 5,5
Zagrał na całkiem przyzwoitym poziomie w ważnym meczu z Portugalią. Może nie rzucił na kolana, ale pokazał, że Brzęczek może mu ufać i w razie czego bez obaw wystawić w wyjściowej jedenastce/.
Marcin Kamiński – 90 minut z Irlandią (1:1), 90 minut z Czechami (0:1): 3
Ze zmiennym szczęściem gra w Fortunie Duesseldorf, ale w kadrze wyszły na jaw jego wszystkie braki – brakuje mu siły, sprawia wrażenie spowolnionego, momentami wręcz anemicznego. Za rzadko korzystał też z umiejętności wyprowadzania piłki lewą nogą.
Artur Jędrzejczyk – 90 minut z Portugalią (2:3), 3 minuty z Włochami (0:1): 3
Nie grał co prawda na swojej nominalnej pozycji, bo selekcjoner ustawił go w roli lewego obrońcy, ale trudno szukać pozytywów w jego przypadku. Miał ogromne problemy z zatrzymaniem portugalskich skrzydłowych, notorycznie dawał się ogrywać.
Rafał Pietrzak – 10 minut z Włochami, 18 minut z Irlandią: grał zbyt mało, by go ocenić
Arkadiusz Reca – 90 minut z Włochami (1:1), 72 minuty z Irlandią (1:1), 87 minut z Włochami (0:1): 3,5
Nie zagrał nawet nawet minuty w tym sezonie ligowym i to widać. Jest piłkarzem dynamicznym, ale nie zawsze potrafi to wykorzystać. Zdarzało mu się zagalopować na połowę rywala, by po chwili nie nadążyć za wyprowadzającym kontratak przeciwnikiem.
POMOCNICY
Przemysław Frankowski – 9 minut z Irlandią (1:1), 63 minuty z Czechami (0:1), 90 minut z Portugalią (1:1): 7
To jeden z największych wygranych kadencji Brzęczka. Bardzo dobry mecz rozegrał przeciw Czechom, solidnie wypadł także na tle Portugalczyków. Jest przebojowy, zaangażowany w pomoc obrońcom, do tego potrafi celnie i mądrze dośrodkować. Przyszłość tego zespołu.
Jakub Błaszczykowski – 80 minut z Włochami (1:1), 81 minut z Irlandią (1:1), 27 minut z Portugalią (2:3), 45 minut z Włochami (0:1), 27 minut z Czechami (0:1): 6
Miał niezłe momenty, ale generalnie metryka i brak regularnej gry w Wolfsburgu robią swoje. Jak na dłoni widać, że jego czas w kadrze powoli dobiega końca.
Karol Linetty – 24 minuty z Włochami (1:1), 90 minut z Irlandią (1:1), 45 minut z Włochami (0:1): 2
Postawa pomocnika Sampdorii jest niezwykle zagadkowa. W Serie A występuje regularnie, a w zespole Brzęczka gra do tego stopnia słabo, że nie został nawet powołany na ostatnie zgrupowanie.
Damian Szymański – 45 minut z Włochami (0:1), minuta z Portugalią (1:1): 2
Przeskok z Ekstraklasy do piłki reprezentacyjnej okazał się zbyt brutalny. Pomocnik Wisły Płock zupełnie sobie nie radzi w zespole Brzęczka i wątpliwe, by trener dalej na niego stawiał.
Grzegorz Krychowiak – 90 minut z Włochami (1:1), 73 minuty z Irlandią (1:1), 90 minut z Portugalią (2:3), 90 minut z Czechami (0:1), 90 minut z Portugalią: 3,5
Coraz trudniej przypomnieć sobie ostatni dobry występ tego piłkarza w koszulce z orzełkiem na piersi. Kiedyś słynął z determinacji, waleczności, zjawiskowej wręcz wydolności. Teraz? Bez trudu daje się kiwać, jest regularnie spóźniony, nie rozbija ataków rywala. Na plus tylko starcie z Portugalią w Guimaraes.
Mateusz Klich – 56 minut z Włochami (1:1), 29 minut z Irlandią (1:1), 63 minuty z Portugalią (2:3), 90 minut z Czechami (0:1), 75 minut z Portugalią: 7
Błyskawicznie wyrósł na jednego z liderów tej drużyny. Nie boi się brać gry na siebie, angażuje się w akcje ofensywne, jest niezwykle aktywny i z każdym meczem wygląda coraz lepiej.
Rafał Kurzawa – 90 minut z Włochami (1:1), 45 minut z Irlandią (1:1), 64 minuty z Portugalią (2:3): 2,5
Próbowano go w roli prawego pomocnika, próbowano w środku pola – beznadziejnie spisał się zwłaszcza w starciu z Portugalią na Stadionie Śląskim. Imitował grę w defensywie, dawał się łatwo ogrywać, był wiecznie spóźniony. Dość szybko stracił zaufanie selekcjonera.
Piotr Zieliński – 66 minut z Włochami (1:1), 90 minut z Portugalią (2:3), 90 minut z Włochami (0:1), 69 minut z Czechami (0:1), 90 minut z Portugalią: 3,5
Miał po mundialu wyrastać na lidera tej kadry, a tymczasem ma za sobą serię bezbarwnych występów. Nie ma miejsca w składzie Napoli, brakuje mu pewności siebie i to widać również w biało-czerwonych barwach. Znika na długie minuty, nie spełnia obowiązków rozgrywającego. Ma przebłyski, ale zdecydowanie zbyt rzadko.
Damian Kądzior – 45 minut z Irlandią (1:1), 21 minut z Czechami (0:1), 11 minut z Portugalią (1:1: 4,5
Świetna forma w piłce ligowej nie przełożyła się na występy w kadrze w skali 1:1. Kądzior pokazał jednak, że warto go testować, bo potrafi jednym nieszablonowym zagraniem wykreować okazję bramkową. Dysponuje bardzo dobrą lewą nogą, potrafi wykonywać stałe fragmenty gry i choć za mało jest go jeszcze w defensywie, to wszystko jeszcze przed nim.
Jacek Góralski – 90 minut z Włochami (0:1), 15 minut z Portugalią (1:1): 4
Nikt nie wymaga od niego cudów. Pomocnik Łudogorca nastawia się na walkę w środku pola, dużą liczbę fauli, wybijanie przeciwnika z rytmu. Spisuje się w tej roli solidnie i choć trudno liczyć na niego, gdy trzeba konstruować atak pozycyjny, to pokazał że z nakreślonych zadań potrafi się wywiązać.
Kamil Grosicki – 26 minut z Portugalią (2:3), 45 minut z Włochami (0:1), 78 minut z Czechami (0:1), 79 minut z Portugalią (1:1): 4
W swoim stylu niezwykle energiczny i dynamiczny, gdy tylko był na boisku, wywoływał przy linii spore zamieszanie. Niestety jednak zbyt często jego dośrodkowania nie docierają do adresata.
NAPASTNICY
Robert Lewandowski – 90 minut z Włochami (1:1), 90 minut z Portugalią (2:3), 90 minut z Włochami (0:1), 90 minut z Czechami (0:1): 7
Wykonał w ostatnich meczach tytaniczną pracę na boisku. Nie czekał tylko w polu karnym, by strzelić gola, ale angażował się też w rozgrywanie. Pojawiał się na obu skrzydłach, w okolicach środka pola, stoczył multum pojedynków fizycznych z przeciwnikami.
Arkadiusz Milik – 90 minut z Irlandią (1:1), 90 minut z Włochami (0:1), 12 minut z Czechami (0:1), 90 minut z Portugalią (1:1): 6
Strzeliła arcyważnego gola w meczu z Portugalią, którego w dużej mierze sobie wypracował. Generalnie jednak ma potencjał, by dawać temu zespołowi zdecydowanie więcej.
Krzysztof Piątek – 61 minut z Irlandią (1:1), 90 minut z Portugalią (2:3): 5
Błysnął golem w meczu z Portugalią w Chorzowie i.. to by było na tyle. Napastnik Genui zatracił formę z początku sezonu i w ostatnich tygodniach nie wygląda już tak rewelacyjnie. Na boisku bywał długimi fragmentami niewidoczny, nie angażował się w akcje.
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.