Z okazji stulecia odzyskania niepodległości zapraszamy do wyboru polskiego piłkarza 100-lecia. Wybór oczywiście pozostawiamy naszym użytkownikom, a w pierwszej rundzie zdecydujecie, kto był najlepszym bramkarzem.
Piłkarzy podzieliliśmy na cztery kategorie – bramkarzy, obrońców, pomocników i napastników. Po burzliwych dyskusjach w tej pierwszej nominowaliśmy ośmiu, a w pozostałych trzech po szesnastu.
Do finału przejdzie po jednym zawodniku z każdej formacji, a spośród nich wybierzecie tego jednego najlepszego. To oczywiście może wydać się kontrowersyjne, ale dzięki takiemu podziałowi szansę na zwycięstwo mają piłkarze ze wszystkich pozycji.
Samo ograniczenie liczby bramkarzy do ośmiu nastręczyło sporo trudności. Na listę nie załapali się m.in. Edward Madejski, Piotr Mowlik, Zygmunt Kukla, Józef Wandzik czy Wojciech Szczęsny.
Józef Młynarczyk vs. Edward Szymkowiak
Młynarczyk to jeden z raptem trzech Polaków, którzy zdobyli Puchar Mistrzów. Kibice nad Wisłą pamiętają go jednak przede wszystkim z rewelacyjnej gry w kadrze, z którą zajął trzecie miejsce na mundialu w 1982 roku. Do tego dochodzą sukcesy z Widzewem Łódź – dwa mistrzostwa kraju i półfinał Pucharu Europy.
Co ciekawe, Szymkowiak w reprezentacji rozegrał o jedenaście meczów więcej od Młynarczyka. Nie awansował z nią na wielki turniej, ale po pierwsze miał w kadrze słabszych partnerów, a po drugie droga awansu była trudniejsza. W lidze grał w Ruchu Chorzów i Legii Warszawa, ale kojarzony jest przede wszystkim z Polonią Bytom. Zdobył z nią mistrzostwo i trzy wicemistrzostwa Polski.
Hubert Kostka vs. Maciej Szczęsny
Kostka w kadrze między słupkami zajął miejsce Szymkowiaka. U schyłku reprezentacyjnej kariery odniósł największy sukces, którym było olimpijskie złoto w Monachium. Kojarzony jest przede wszystkim z Górnikiem Zabrze, w którym rozegrał ponad 300 meczów, zdobył osiem mistrzostw Polski, sześć Pucharów Polski i awansował do finału Pucharu Zdobywców Pucharów.
Szczęsny w reprezentacji Polski kariery wielkiej nie zrobił, ale w tamtych czasach mieliśmy sporo bramkarzy na wyrównanym poziomie. Wybraliśmy z nich ojca Wojciecha Szczęsnego, ponieważ jest jedynym piłkarzem, który zdobył mistrzostwo Polski z czterema różnymi klubami.
Artur Boruc vs. Jerzy Dudek
Gdy zastanowić się nad tym, kto nie zawiódł na MŚ 2006 i Euro 2008, na myśl przychodzi od razu jedno nazwisko. Boruc na obu turniejach bronił kapitalnie i mógł wrócić z podniesioną głową. Kariery klubowej też wielu może mu pozazdrościć, w końcu jest legendą Legii i Celticu, a dużo grał też w Serie A we Fiorentinie oraz w Premier League w Southamptonie i Bournemouth.
Pod względem osiągnięć klubowych trudno mu się jednak równać z Dudkiem, który trofea zdobywał i z Feyenoordem, i Liverpoolem (z pamiętnym finałem Ligi Mistrzów 2005 na czele), i z Realem Madryt. Na świecie na pewno jest bardziej rozpoznawalny dzięki swojemu "Dudek Dance" w stambulskim finale, ale, no właśnie, w kadrze nigdy nie błysnął tak jak Boruc. Co jest ważniejsze – o tym zadecydujcie wy.
Jan Tomaszewski vs. Łukasz Fabiański
Myślisz Tomaszewski, mówisz zwycięski remisem na Wembley. Takie stawianie sprawy byłoby jednak krzywdzące, mowa w końcu o 63-krotnym reprezentancie Polski, jednym z filarów trzeciego zespołu świata na mundialu 1974. Na niemieckim turnieju jako pierwszy bramkarz w historii obronił aż dwa rzuty karne, a Pele nazwał go najlepszym bramkarzem świata.
Takiego komplementu z ust "Króla Futbolu" nie usłyszał Fabiański, ale i on ma w dorobku turniej, w którym był filarem kadry – Euro 2016. Często zapomina się też, że to on bronił więcej w eliminacjach tamtego turnieju oraz tych do MŚ 2018 od Wojciecha Szczęsnego. Na rosyjskim mundialu spędził jednak pierwsze dwa mecze na ławce i pewnie Adam Nawałka do dziś żałuje tej decyzji...
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.