Przed zbliżającym się sezonem tenisowym dokonano wielu zmian, które wpłyną na rywalizację zawodników na światowych kortach. W teorii ma być łatwiej o przebicie się do czołowej setki. Wzrosnąć ma też komfort tenisistów oraz zarobki.
Zmiany najdotkliwiej odczują najmniejsi. Władze Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) zdecydowały się zawęzić listy rankingowe. Od 1 stycznia będzie notowanych na nich około 750 tenisistów i tenisistek, którzy w minionym sezonie zdobyli punkty w Wielkich Szlemach, turniejach ATP/WTA lub challengerach. Pozostali znajdą się w rankingu ITF. Będzie on równolegle publikowany z rankingami ATP i WTA.
Największą rewolucję przejdą challengery. W nowym sezonie drabinki rozrosną się z 32 do 48 miejsc. W kwalifikacjach weźmie udział tylko czterech zawodników. Siedem miejsc zostanie zarezerwowanych dla tenisistów z rankingu ITF. Cztery w turnieju głównym i trzy w kwalifikacjach.
Więcej obowiązków spadnie na barki organizatorów, którzy będą musieli opłacić koszty noclegów wszystkich tenisistów zakwalifikowanych do drabinki głównej. Turnieje będą rozpoczynały się w poniedziałek, a kończyły w niedzielę. To pójście na rękę zawodnikom, którzy często mieli kolizję imprez i mogli nie zdążyć na rozpoczynające się w sobotę eliminacje.
Zmieni się również nazewnictwo. Będzie pięć kategorii challengerów – 70, 80, 95, 110 i 125. Im wyższy numer, tym większa ranga zawodów. Zwycięzca otrzyma dokładnie tyle punktów do rankingu, ile jest w nazwie turnieju. Ta zasada dotyczyła już imprez ATP 250, 500 i 1000.
Wimbledon zerwał z tradycją
Modyfikacji zasad rozgrywania turniejów wielkoszlemowych domagali się czołowi zawodnicy. Ich prośby zostały wysłuchane, bo spotkanie Johna Isnera i Kevina Andersona (26:24 dla Afrykanera w piątym secie) było ostatnim rozegranym na takim dystansie.
Jako pierwszy zmiany ogłosił Wimbledon. Najbardziej konserwatywny turniej na świecie zdecydował, że przy stanie 12:12 w decydującym secie dojdzie do tie-breaka. Chwilę później nad skróceniem meczów debatowali w Melbourne. Wymyślono, że przy stanie 6:6 w piątej partii będzie rozgrywany... super tie-break.
Nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu czy na takich zasadach tenisiści i tenisistki będą rywalizować w tym sezonie. Organizatorzy Australian Open rozważają przetestowanie systemu wśród juniorów.
ZASADY W TURNIEJACH WIELKOSZLEMOWYCH | |
---|---|
Australian Open | super tie-break przy stanie 6:6 w piątym secie* |
French Open | dwa gemy przewagi w piątym secie |
Wimbledon | tie-break przy stanie 12:12 w piątym secie |
US Open | tie-break przy stanie 6:6 w piątym secie |
Gael Monfils
TRWA 0 - 0
Borna Gojo
Alex Michelsen
0 - 2
Alexander Bublik
Juan Manuel Cerundolo
TRWA 1 - 1
Aleksandar Kovacevic
Jaqueline Cristian
TRWA 0 - 1
Sonay Kartal
McCartney Kessler
0 - 2
Bianca Andreescu
Wiktoria Azarenka
0 - 2
Olga Danilovic
Eva Lys
2 - 0
Teodora Kostovic
Francesca Jones
1 - 2
Dajana Jastremska
Fabian Marozsan
18:35
Flavio Cobolli
David Goffin
9:00
Alexandre Muller
Damir Džumhur
9:00
Mattia Bellucci
Aleksandar Vukic
9:00
Kei Nishikori
Tomas Etcheverry
9:00
Hamad Medjedovic
Ludmiła Samsonowa
9:00
Caroline Dolehide
Jessica Bouzas Maneiro
9:00
Magdalena Fręch
Donna Vekić
9:00
Hailey Baptiste