Namawianie sportowców do intensywnych przygotowań przed igrzyskami olimpijskimi ma dwa wymiary. Z jednej strony jest zewnętrzną motywacją do nieprzerywania mocnych treningów. Dla wyczynowców nagłe odejście od regularnych ćwiczeń nie jest dobre dla zdrowia. Organizm zaprogramowany na ogromny, powtarzalny wysiłek źle znosi nagły zastój. Układy krwionośny, oddechowy, a nawet kostno-stawowy nieustanie chcą ruchu, do którego zostały przyzwyczajone od najmłodszych lat trenującego. Wyjątkiem jest oczywiście kontuzja, która sama w sobie jest wyniszczająca. Ale na to nikt nie ma wpływu. Generalnie wyczynowi sportowcy (szczególnie w dyscyplinach wytrzymałościowych) od treningów nie powinni uciekać już do końca życia.
Z drugiej strony zapewnianie, że termin igrzysk jest niezagrożony wymusza na sportowcach utrzymywanie precyzyjnie zaplanowanego, często na długie lata, cyklu treningowego. Żeby cokolwiek zwojować w Tokio musisz być lepszy od innych, choćby w najmniejszym szczególe. Każdy dzień treningu ma znaczenie! Jeśli teraz odpuścisz, bo nie będziesz pewien terminu igrzysk – możesz stracić to, o czym marzyłeś przez lata. No to sportowcy ćwiczą… w domu, w stawie, na trenażerze, w parku, na symulatorze. Wszędzie, tylko nie we właściwym miejscu i czasie. Zamiast olimpijskiego spokoju, jest wielki niepokój i niepewność. Międzynarodowy Komitet Olimpijski po konsultacjach z Federacjami Letnich Sportów Olimpijskich podał kilka dni temu wnioski, informacje i rady dla wszystkich olimpijczyków. Jeden z punktów brzmi: "kwalifikacje olimpijskie nadal można zdobywać podczas zaplanowanych wydarzeń – wszędzie tam, gdzie zagwarantowany jest sprawiedliwy dostęp dla wszystkich sportowców i drużyn". Tylko gdzie to jest?
Sportowcy muszą zachować spokój chociaż widać, że spokojni nie są! Żeglarz klasy RS:X Piotr Myszka właśnie otrzymał oficjalną nominację na igrzyska w Tokio. Na japońskim akwenie chciał udowodnić, że zasługuje na medal, którego nie udało mu się zdobyć w Rio de Janeiro. W Brazylii zabrakło jednego szkwału podczas wyścigu medalowego, żeby stanął na podium. Rozczarowanie faworyta było ogromne. Postanowił walczyć o swoje i kolejne cztery lata życia poświęcił kampanii olimpijskiej. Był już mistrzem świata i Europy. Medal byłby życiowym sukcesem i ukoronowaniem (nomen omen) świetnej kariery. Teraz pojawił się koronawirus i nic już nie jest pewne.
"Nie ukrywam, że dla mnie jako sportowca, wiadomość o nominacji jest bardzo ważna" – napisał Piotr Myszka w komunikacie PZŻ – "Igrzyska w Tokio będą bardzo specyficzne, szczególnie jeśli chodzi o warunki klimatyczne i specyfikę akwenu. Do igrzysk mamy cztery miesiące i świadomość, że na te igrzyska się pojedzie bardzo pomaga w przygotowaniach. Można się skupić tylko i wyłącznie na tym najważniejszym celu".
Nieco dalej oznajmił – "Oczywiście, nasze przygotowania torpedowane są przez sytuację związaną z koronawirusem, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby w tej nienormalnej sytuacji znaleźć optymalne rozwiązania".
Czyli jak w życiu każdego sportowca – ogromna wiara, ale też poważne wątpliwości.
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.