| Boks

Namaszczony przez Kliczkę. Skazany na bycie gwiazdą boksu

Władimir Kliczko wręcza medal Aleksandrowi Chyżniakowi (fot. Getty)
Getty Images
Władimir Kliczko wręcza medal Aleksandrowi Chyżniakowi (fot. Getty)

Dwukrotny mistrz Europy, złoty medalista Igrzysk Europejskich, wreszcie mistrz świata. W boksie olimpijskim brakuje mu już tylko ostatniego skalpu – złota igrzysk, na które, ze względu na pandemię koronawirusa, będzie musiał poczekać do 2021 roku. Wygląda na to, że termin wręczenia tytułu po prostu został odroczony w czasie. 24-letni Ukrainiec Aleksandr Chyżniak za kilka lat powinien być gwiazdą boksu z pierwszych stron gazet, idąc śladami starszych kolegów. Do tej roli przygotował go ojciec, a namaścił sam Władimir Kliczko.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Do kolekcji dołożyłby zapewne kolejny medal mistrzostw świata w ubiegłym roku, ale cała kadra Ukrainy wycofała się z turnieju organizowanego w Jekaterynburgu ze względu na konflikt polityczny z Rosją. "Człowiek-czołg" został przymuszony do przerwania złotej serii, którą wznowi w przyszłym roku w Tokio.

Zawód: bokser

Urodził się w Połtawie i od dziecka przejawiał zapał do pięściarstwa. Wychowywał się w sportowej rodzinie, a miłość do tego sportu zaszczepił w nim ojciec. Do dzisiaj razem trenują, tworząc duet doskonały. W 2017 roku rozpoczął się etap jego dominacji na europejskich i światowych ringach, który zdaje się nie mieć końca.

– Miałem szczęście, że urodziłem się w rodzinie trenera boksu. Zaczął mnie trenować w młodym wieku, miałem zaledwie pięć lat. Widział we mnie potencjał i chciał przekazać całą swoją wiedzę i doświadczenie. Tata wspiera mnie na każdym kroku. Nie mam wątpliwości, wszystkie moje medale są jego zasługą – opowiada z pełnym przekonaniem.

"Papaczenko" stworzył bokserskiego robota. "Unikalny, wspaniały"

Czytaj też

Wasyl Łomaczenko (fot. Getty)

"Papaczenko" stworzył bokserskiego robota. "Unikalny, wspaniały"

Zadziałał tu więc dokładnie ten sam schemat, co w przypadku wspaniałego Wasyla Łomaczenki. Dwukrotny mistrz olimpijski, a dzisiaj mistrz świata profesjonalistów w trzech kategoriach wagowych, przeszedł tę samą drogę. Przyszłego zawodu uczył się od ojca, z którym związany jest do dzisiaj. To właśnie "Papaczenko" wpoił mu filozofię pięściarza-tancerza, który pracą nóg potrafi wprawić rywali w stan konsternacji, a to wszystko poparte było od zawsze żelazną dyscypliną.

Zdążył już pobić idola

Łomaczenko z pewnością w przyszłości wkroczy do Bokserskiej Galerii Sław i będzie wymieniany jednym tchem z plejadą najlepszych. Chyżniak nie ukrywa, że jest dla niego wzorem do naśladowania i chce pójść jego śladami. Co zaskakujące, pomimo młodego wieku, pokonał już "Łomę"… w plebiscycie. Został wybrany, uwaga, najlepszym sportowcem Ukrainy za 2017 rok. Wtedy w bezdyskusyjny sposób stanął na najwyższym stopniu podium czempionatu Starego Kontynentu w Charkowie na Ukrainie, a kilka miesięcy później w Hamburgu wywalczył złoto mistrzostw świata i nagrodę dla najlepszego zawodnika całego turnieju. Potwierdził tym samym, że jest najlepszym "średnim" w świecie olimpijskiego boksu. Koronował go wtedy sam Władimir Kliczko. –  Przyszedł do mnie przed walką, rozmawiał ze mną i z ojcem. Powiedział, że trzyma kciuki i czeka, gdy na moją cześć zagrają hymn narodowy –  wspomniał.

"Papaczenko" stworzył bokserskiego robota. "Unikalny, wspaniały"

Czytaj też

Wasyl Łomaczenko (fot. Getty)

"Papaczenko" stworzył bokserskiego robota. "Unikalny, wspaniały"

Najlepszy na świecie? Zobacz najbardziej widowiskowe fragmenty walk Łomaczenki
(fot. Getty)
Najlepszy na świecie? Zobacz najbardziej widowiskowe fragmenty walk Łomaczenki

Pomimo nikłej popularności tej odmiany boksu w Polsce, za naszą wschodnią granicą wygląda to zupełnie inaczej. Chyżniak okazał się popularniejszy nie tylko od zawodowego mistrza świata WBO w kategorii super piórkowej, ale również między innymi piłkarza Andrija Jarmołenki, który wówczas reprezentował barwy Borussii Dortmund.

Tamten sukces został doceniony także przez Światową Federację Boksu Olimpijskiego (AIBA), która uznała go najlepszym bokserem roku bez podziału na kategorie wagowe.

Pod względem osiągnięć na niwie olimpijskiej (medale mistrzostw Europy i świata) zdążył już przebić chociażby rodaka Ołeksandra Usyka, który później został absolutnym czempionem zawodowym w dywizji junior ciężkiej, a dzisiaj koncentruje się na podbiciu wagi ciężkiej.

"Wyrządza rywalom krzywdę"

Wielu zawodników patrzy z podziwem na marsz, momentami krwawy, który uskutecznia Chyżniak. Jego boks charakteryzuje wielokrotny reprezentant Polski, Jarosław Iwanow.

–  Facet bije wszystkich, od kilku lat nie przegrał żadnej walki. Na tę chwilę jest najlepszy na świecie w swojej kategorii wagowej. Jeśli będzie szedł tym torem, to ma szansę zostać gwiazdą boksu –  zauważa.

I zwraca uwagę na destrukcyjny styl walki, z którym przeciwnicy po prostu sobie nie radzą. Presja męczy bowiem nie tylko ciała, ale także umysł.

– Jego boks polega na zniszczeniu przeciwnika. Ciągły pressing, zaszpywanie ciosami. Wyrządza krzywdę tak fizyczną, jak i psychiczną –  dodaje.

Postradziecki Chavez lub Gołowkin

Ukraińscy dziennikarze z portalu SPORT.UA słusznie zauważają, że styl walki Chyżniaka jest odmienny od tego, którym czaruje Łomaczenko i Usyk, czy skutecznego byłego czempiona kategorii półciężkiej Ołeksandra Gwozdika. - Czysta moc, wytrzymałość, kombinacje i upór. Boje mocno, z pełnym skrętem ciała. Wybucha tam, gdzie trzeba - oceniają.



Sam miałem okazję z bliska przyglądać się podbojom Chyżniaka podczas wspomnianych mistrzostw Europy w Charkowie. Pierwsze skojarzenie? Przypomina młodego Giennadija Gołowkina, aktualnego czempiona zawodowców w wadze średniej, jednego z najwybitniejszych bokserów ostatniej dekady. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się także redaktor portalu BOKSER.ORG, Jakub Biłuński.

– Chyżniak jest jak machina oblężnicza bardzo wysokiej jakości. Bezlitośnie skraca ring i otwiera kombinacje na różne sposoby: twardym lewym prostym, kontrami z bloku lub bezpośrednio: prawym prostym i lewym sierpowym. Dysponuje dobrym timingiem i jest precyzyjny, nie marnuje ciosów. Często zmienia płaszczyzny ataku, lubi kończyć serie sierpem na wątrobę. Może stać się na zawodowstwie Julio Cesarem Chavezem Seniorem z byłej republiki ZSRR, zastępując niejako w tej roli Giennadija Gołowkina. By w pełni realizować potencjał i dominować w dwunastorundowym formacie, musi zapewne różnicować siłę uderzeń i dodać trochę finezji w obronie - zarówno, jeśli chodzi o poruszanie się w ringu, jak i odchylenia na boki, zbicia oraz uniki rotacyjne - nad czym wydaje się pracować –  ocenił.

Artur Szpilka przerwał milczenie. "Wróciliśmy do podstaw boksu"
fot. TVP
Artur Szpilka przerwał milczenie. "Wróciliśmy do podstaw boksu"

Ostatni cel: igrzyska

W medalowej kolekcji Chyżniaka brakuje olimpijskiego medalu. Cel ten zamierza zrealizować w Tokio, choć będzie musiał poczekać jeszcze rok. Patrząc po wynikach, wydaje się być pewniakiem w tym wyścigu, ale konkurencja nie śpi.

– Chyżniak to główny faworyt do złota w wadze średniej, choć konkurencja na igrzyskach będzie ciekawa. Wszechstronny technik, Rosjanin Gleb Bakshi i potężnie bijący filipiński mańkut Eumir Marcial,  stanowią moim zdaniem najpoważniejsze zagrożenie dla bombardiera z Połtawy –  dodał.

Upragniony cel powstrzymuje go do tej pory przed podpisaniem zawodowego kontraktu. Na celowniku potężnych promotorów jest od ponad trzech lat. W 2017 roku współpracę proponował mu Aleksandr Krassiuk, menedżer należącej do braci Kliczków stajni K2 Promotions.

– Widzę, jak Aleksandr wyrasta na prawdziwą gwiazdę i jak możemy poprowadzić go do mistrzowskich tytułów. Przykład Ołeksandra Usyka pokazuje, że możesz być arcymistrzem bez toczenia dziesiątek walk zawodowych. Kariera Chyżniaka będzie nie mniej ekscytująca–  wskazywał Krassiuk, podpierając się przykładem Usyka, którego interesy reprezentuje.

Kolejny w wyścigu po podpis "boksera przyszłości", jak określają go ukraińskie media, bowiem on ma zastąpić generację Łomaczenko-Usyk, był Amerykanin Bob Arum, czyli szef stajni Top Rank. To w barwach tej grupy walczy właśnie Łomaczenko. W 2018 roku oferta Aruma również została odrzucona. Powód był jeden – gorączka olimpijskiego złota.

Po przyszłorocznych igrzyskach z pewnością rozgorzeje promotorska walka o Chyżniaka. Być może będzie to najgorętszy podpis 2021 roku.

Rywal miał dość. Zwycięstwo Usyka w debiucie w wadze ciężkiej
fot. TVP
Rywal miał dość. Zwycięstwo Usyka w debiucie w wadze ciężkiej

Zobacz też
"Diablo" może napisać historię. Ewenement na skalę światową!
Krzysztof "Diablo" Włodarczyk ma szansę wywalczyć trzeci tytuł mistrza świata w zawodowym boksie na przestrzeni 19 lat (fot. Piotr Duszczyk/Boxingphotos.pl)
tylko u nas

"Diablo" może napisać historię. Ewenement na skalę światową!

| Boks 
Balski i "Diablo" najciężsi w karierze [WIDEO]
Adam Balski i Krzysztof Włodarczyk powalczą w niedzielę o pas WBC Interim w wadze bridger (fot. Piotr Duszczyk/Boxingphotos.pl)

Balski i "Diablo" najciężsi w karierze [WIDEO]

| Boks 
"Polski psychopata kontra gruziński sadysta. Brzmi fajnie!"
Aleksander Bereżewski (PAP/Darek Delmanowicz)
tylko u nas

"Polski psychopata kontra gruziński sadysta. Brzmi fajnie!"

| Boks 
"Diablo" kontra Balski, czyli historyczna walka Polaków o pas WBC
Stawką walki Adama Balskiego z Krzysztofem Włodarczykiem będzie pas WBC Interim w wadze bridger (fot. TVP Sport HD)

"Diablo" kontra Balski, czyli historyczna walka Polaków o pas WBC

| Boks 
Powstał film o "Diablo" Włodarczyku. Premiera w TVP Sport!
Krzysztof Włodarczyk (fot. Justyna Skubis/Dziewczyna Z Kamerą)
tylko u nas

Powstał film o "Diablo" Włodarczyku. Premiera w TVP Sport!

| Boks 
"Kosiarz" kontra kat Polaków na gali MB Boxing Night 24
Przemysław Runowski (fot. Getty Images)

"Kosiarz" kontra kat Polaków na gali MB Boxing Night 24

| Boks 
Szeremeta wygrała Puchar Świata w Warszawie!
Julia Szeremeta (fot. Getty Images)

Szeremeta wygrała Puchar Świata w Warszawie!

| Boks 
Polka ze złotym medalem PŚ w boksie!
Agata Kaczmarska (fot. PAP)
pilne

Polka ze złotym medalem PŚ w boksie!

| Boks 
Polscy bokserzy biją, aż miło! "Jestem dumny z chłopaków"
"Paweł Brach wygrywając w ćwierćfinale z Bułgarem Rosanowem sprawił największą sensację w tym roku" – powiedział trener kadry mężczyzn Grzegorz Proksa (fot. Polski Związek Bokserski)
tylko u nas

Polscy bokserzy biją, aż miło! "Jestem dumny z chłopaków"

| Boks 
Ośmioro Polaków w finałach Pucharu Świata w boksie!
Julia Szeremeta (fot. PAP)

Ośmioro Polaków w finałach Pucharu Świata w boksie!

| Boks 
Polecane
Najnowsze
Kiedy baraże o PKO BP Ekstraklasę? Transmisje meczów w TVP!
nowe
Kiedy baraże o PKO BP Ekstraklasę? Transmisje meczów w TVP!
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Kiedy baraże o PKO BP Ekstraklasę [TERMINARZ, PLAN TRANSMISJI]? Kto zagra o awans z Betclic 1 Ligi?
Byli na dnie, dokonał cudu. "Żona podnosiła mnie na duchu"
Marcin Flis (fot. Pogoń Siedlce)
Byli na dnie, dokonał cudu. "Żona podnosiła mnie na duchu"
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Najlepsi z najlepszych. Wybraliśmy jedenastkę sezonu w Ekstraklasie!
Efthymis Koulouris, Afonso Sousa i Stratos Svarnas (fot. PAP/Getty Images)
polecamy
Najlepsi z najlepszych. Wybraliśmy jedenastkę sezonu w Ekstraklasie!
Bartosz Wieczorek
Bartosz Wieczorek
"Lewy" przebił setkę! Polak wśród legend Barcy [WIDEO]
Robert Lewandowski strzelił setnego gola dla Barcelony (fot. Getty Images)
pilne
"Lewy" przebił setkę! Polak wśród legend Barcy [WIDEO]
| Piłka nożna / Hiszpania 
Polskie siatkarki wygrały turniej w Koszalinie!
Polki zwyciężyły w całym turnieju (fot. PAP)
Polskie siatkarki wygrały turniej w Koszalinie!
| Siatkówka / Reprezentacja 
Kiedy rusza kolejny sezon Betclic 1 Ligi? Zobacz ramowy terminarz
Terminarz Betclic 1 Ligi 2025/26. Kiedy mecze tego sezonu? Sprawdź kalendarz
Kiedy rusza kolejny sezon Betclic 1 Ligi? Zobacz ramowy terminarz
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Kotwica Kołobrzeg. Betclic 1 Liga, 34. kolejka [SKRÓT]
fot. TVP Sport
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Kotwica Kołobrzeg. Betclic 1 Liga, 34. kolejka [SKRÓT]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Do góry