29 lat temu polski zespół po raz pierwszy w historii zagrał w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Krajobraz za bramami "piłkarskiego raju" znacznie różnił się od obecnego. Jak wyglądała edycja Champions League 1995/96?
Zwolennicy ruchu "against modern football" z nostalgią wspominają Ligę Mistrzów, w której nie tylko z nazwy grali... mistrzowie. Tak właśnie było w czwartej edycji rozgrywek. Tytułu bronił Ajax Amsterdam, który podobnie jak Nantes, Real Madryt, Porto, Juventus, Borussia Dortmund, Blackburn i Spartak Moskwa miał pewne miejsce w fazie grupowej. Do eliminacji przystąpiło 16 zespołów z federacji na miejscach 9-24 w rankingu UEFA.
W gronie kwalifikantów była Legia Warszawa. Warto zauważyć, że gdyby ówczesne reguły zastosować dziś – najlepszy zespół PKO Ekstraklasy nie mógłby nawet przystąpić do gier o fazę grupową, ze względu na zbyt niską pozycję Polski w rankingu UEFA.
Liga mistrzów debiutantów
Dopiero czwarta edycja i dość zamknięty charakter rozgrywek sprawił, że aż 11 z 16 uczestników po raz pierwszy występowało w fazie grupowej. W tym gronie była Legia, ale też jej grupowi rywale z Trondheim i Blackburn. Sezon 1995/96 był też pierwszym razem między innymi dla tak uznanych firm jak Juventus i Real Madryt.
Debiutował też... system punktacji. Po raz pierwszy w historii za zwycięstwo w fazie grupowej przyznawano 3 a nie 2 punkty.
Afera futerkowa w Kijowie
Lata 90. kojarzą się z korupcją w futbolu. Nie tylko polskim. 13 września Dynamo Kijów pokonało Panathinaikos 1:0 na inaugurację grupy A. Wynik został jednak anulowany, a mistrz Ukrainy wykluczony z rozgrywek! Wszystko przez raport, który sporządził sędzia Antonio Lopez Nieto. Hiszpan poinformował o próbie przekupstwa odzieżą futrzaną wartą 30 tysięcy dolarów!
UEFA odrzuciła tłumaczenia Ukraińców (w ich wersji arbiter sam zamówił futra, a następnie odmówił zapłaty) i postanowiła interweniować w niespotykanym dotychczas tempie. Dynamo zostało wykluczone z Ligi Mistrzów, a jego miejsca zajął duński Aalborg, wyeliminowany wcześniej przez kijowian.
Mistrz Danii dokooptowany do rozgrywek last minute – niczym reprezentacja tego kraju na Euro 1992 – nie podbił jednak Europy, zajmując ostatnie miejsce w grupie A.
Legia w ćwierćfinale
Mistrz Polski w ćwierćfinale Champions League? Dziś zupełnie nie do pomyślenia, ale system rozgrywek blisko trzy dekady temu sprzyjał drużynom ze słabszych federacji. Legia przedarła się przez eliminacje, a następnie nie okazała się dostarczycielem punktów. Zespół podbudowało zwycięstwo przy Łazienkowskiej z Rosenborgiem w 1. kolejce.
Kluczowe dla losów awansu były konfrontacje z mistrzem Anglii. Po dwóch kolejkach Blackburn miało zero punktów i do Warszawy przyjeżdżało z nożem na gardle. Legia wygrała jednak 1:0, a dwa tygodnie później wywalczyła punkt na Wyspach. Siedem "oczek" okazało się bagażem wystarczającym do przetrwania na drugim miejscu i awansu do ćwierćfinału.
W fazie pucharowej Legia zaczęła od remisu 0:0 z Panathinaikosem. W wyjazdowej konfrontacji nie miała już jednak szans, przegrywając 0:3.
Warzycha wśród gwiazd
Katem warszawian w ćwierćfinale okazał się Krzysztof Warzycha, zdobywca dwóch bramek. Polak był jedną z gwiazd tamtej edycji, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji strzelców ex aequo z takimi asami jak Raul i Alessandro Del Piero (sześć trafień). Lepszy był jedynie Fin Jari Litmanen, który dziewięciokrotnie pokonywał bramkarzy.
Warzycha pozostaje jedną z legend Koniczynek. Kibice z Grecji mogli być optymistami po półfinale w Amsterdamie, gdy gol Polaka w 87. minucie zapewnił zwycięstwo 1:0. Panathinaikos nie obronił jednak przewagi na własnym obiekcie, przegrywając 0:3.
Puchar Mistrzów dla Juventusu
Czwartą edycję Ligi Mistrzów kończył finał na Stadio Olimpico. Juventus grał z obrońcą tytułu. Włoski zespół objął prowadzenie po trafieniu Fabrizio Ravanellego. Wyrównał jeszcze przed przerwą Litmanen. Do wyłonienia triumfatora potrzebna była seria jedenastek, wygrana przez bezbłędnych w tym aspekcie piłkarzy Starej Damy.
Juventus po debiutanckim sezonie stał się ważnym uczestnikiem Champions League w kolejnych latach. Dla Ajaksu to był ostatni finał. Holenderski zespół miał znacznie łatwiej o sukcesy ćwierć wieku temu, gdy w drużyny składały się głównie z rodzimych piłkarzy (ze względu na przepisy). Dziś większość młodych zdolnych zawodników wyławiana jest do silniejszych lig, a od wspomnianego 1996 roku tylko trzy razy w finale Ligi Mistrzów zagrał zespół spoza wielkiej czwórki, tworzonej przez Anglię, Hiszpanię, Niemcy i Włochy...
19:00
Paris Saint-Germain/Aston Villa
19:00
Bayern Monachium/Inter Mediolan
19:00
Arsenal/Real Madrid
19:00
Barcelona/Borussia Dortmund
19:00
Zwycięzca SF 2
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.