Narciarstwo alpejskie to sport piękny, ale i szalenie niebezpieczny. Co sezon poważne kontuzje, najczęściej kolan, wykluczają z rywalizacji wielu czołowych zawodników. Czasem jednak zerwane więzadła to minimalna kara za błąd na trasie. Największą bywa utrata życia.
Kwestie bezpieczeństwa alpejczyków zwykle poruszane są po bardzo groźnych wypadkach. Nie inaczej jest i tym razem. Podczas piątkowego zjazdu w Kitzbuehel koszmarnie wyglądający upadek zaliczył Szwajcar Urs Kryenbuehl, który stracił panowanie nad nartami po skoku tuż przed metą i uderzył twarzą w stok. Prędkościomierz wskazywał wówczas 146,7 kilometra na godzinę.
Drammatica discesa di Coppa del mondo a Kitzbuehel. Lo svizzero Urs Kryenbuehl, 19 anni, ha perso il controllo nel salto finale che porta al traguardo, cadendo a oltre 140 km/h. A lungo è rimasto immobile mentre arrivavano i soccorsi. @RaiNews @TgrRai @RaiSport #kitzbuehel pic.twitter.com/TE5y2mNfHJ
— Tgr Rai Alto Adige (@TgrAltoAdige) January 22, 2021
Nie wszyscy po upadkach na stokach mieli i tyle szczęścia, by przeżyć. Śmierć podczas zawodów Pucharu Świata zdarzyła się kilkukrotnie. Ostatnio w 1994 roku. Wtedy to zginęła wielka mistrzyni, Ulrike Maier. Austriaczka z malutkiego Rauris w 1989 roku zasłynęła zdobyciem złotego medalu światowego czempionatu w supergigancie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że była już wówczas w trzecim miesiącu ciąży. Powrót po urlopie macierzyńskim był równie udany – Maier obroniła tytuł mistrzowski i dołożyła srebro w gigancie. Zwykle na mecie czekali na nią mąż Hubert Schweighofer wraz z córeczką Melanie. Nie inaczej było 29 stycznia 1994 roku w Garmisch-Partenkirchen.
Zjazdy nie były najmocniejszą stroną Austriaczki. Liczyła się ona jednak w walce o Kryształową Kulę i nie chciała stracić szansy zdobycia punktów do klasyfikacji generalnej. Przejazd na słynnej trasie Kandahar zakończył się śmiercią. Maier nieopodal mety straciła równowagę i z prędkością ponad 100 km/h uderzyła głową w zaspę i złamała kark. Nie udało się jej uratować. Było to tydzień przed startem igrzysk olimpijskich w Lillehammer, do których Austriaczka chciała kontynuować karierę.
Była to kolejna austriacka tragedia narciarska. Trzy lata wcześniej podczas kwalifikacji do zjazdu w Wengen zginął świetnie zapowiadający się junior – Gernot Reinstadler. I choć wszystkie śmiertelne wypadki są straszne, ten był najbardziej przerażający. Na ostatniej sekwencji zakrętów 21-latek wypadł z trasy i zaczepił nartami o okalające siatki. Jedna z nart zablokowała się, zaś prędkość z jaką jechał Reinstadler sprawiła, że zawodnika niemal rozerwało. Austriak miał roztrzaskaną miednicę, a na śniegu pojawiła się wielka plama krwi. Pojawiły się także organy wewnętrzne. Narciarz jeszcze rozejrzał się i stracił przytomność. Mimo natychmiastowej pomocy – lekarz przy zawodniku pojawił się po kilkudziesięciu sekundach – 21-latka nie zdołano uratować. Zmarł on w szpitalu. Powodem śmierci były rozległe obrażenia wewnętrzne. Do dziś scena śmierci Reinstadlera jest jedną z najbardziej drastycznych, jakie można znaleźć w sieci.
Wielkie straty przez lata zanotowali także Francuzi. W 1970 roku podczas zawodów Pucharu Świata w Megeve zginął Michel Bozon. Po jego wypadku bardzo trudna technicznie trasa na wiele lat wypadła z kalendarza Pucharu Świata. Głośniejsze i znacznie nowsze były jednak francuskie tragedie, jakie wydarzyły się na treningach. W 2001 roku mistrzyni świata w supergigancie Regine Cavagnoud podczas jednego z treningów wjechała w trenera niemieckiej kadry, Markusa Anwandera, który nagle pojawił się na trasie przejazdu. Uderzenie było na tyle silne, że oboje mieli poważne obrażenia mózgu. Niemiec wyszedł z tego cało, ośmiokrotna zwyciężczyni zawodów Pucharu Świata już nie. 31-letnia Cavagnaud zmarła w Innsbrucku dwa dni po wypadku.
Ostatnia śmierć na stoku wśród narciarzy na stałe rywalizujących w Pucharze Świata miała miejsce w 2017 roku. Na przedsezonowym treningu w Kanadzie Francuz David Poisson stracił kontrolę nad nartami, przefrunął przez siatki zabezpieczające trasę i uderzył w drzewo. Brązowy medalista mistrzostw świata w zjeździe zginął na miejscu.
David Poisson forever in our hearts ❤️ #dpforever #Schladming2013 #fisalpine pic.twitter.com/icoCnVXpi1
— Ruth Holmes (@RuthHolmes2) February 8, 2019
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.