| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe

Zagraniczny zespół w PlusLidze. Więcej pytań niż korzyści?

Siatkarze Barkomu-Każany Lwów (fot. CEV)
Siatkarze Barkomu-Każany Lwów (fot. CEV)

We wtorek ogłoszono, że w sezonie 2022/2023 PlusLiga zostanie powiększona, a wśród zespołów, które do niej zawitają będzie Barkom Każany Lwów z Ukrainy, jeśli spełni szereg warunków. Znaków zapytania odnośnie do tego pomysłu jest sporo.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Rewolucja w polskiej siatkówce. Zagra... zespół z Ukrainy!

Czytaj też

Jastrzębski Węgiel

Rewolucja w polskiej siatkówce. Zagra... zespół z Ukrainy!

PlusLiga chce się rozwijać i stawać bardziej atrakcyjna zarówno dla widza, jak i sponsorów. Krokiem w stronę zwiększenia popularności najwyższej męskiej klasy rozgrywkowej w Polsce są zmiany. Dla władz Polskiej Ligi Siatkówki dotyczyć one mają poszerzenia grona zespołów rywalizujących. Od sezonu 2022/2023 zamiast czternastu grających teamów będzie szesnaście. Jedno miejsce przypadnie w udziale Barkom Każany Lwów, jeśli spełni wymagania formalnie.

Barkom Każany Lwów to trzykrotny zwycięzca ukraińskiej Superlihi i czterokrotny zdobywca Pucharu Ukrainy. Zespół rywalizował również w europejskich pucharach. Bez sukcesu. Brał udział w czterech edycjach Pucharu CEV (rozgrywki dla drużyn, które nie zakwalifikowały się do Ligi Mistrzów), najdalej dochodząc do 1/8 finału w sezonie 2019/2020. W minionych rozgrywkach występował w Pucharze Challenge (dla teamów, które nie dostały się do Pucharu CEV). Przygodę z tymi zmaganiami zakończył na 1/16 finału.

Polska – Belgia 4:0, mecz towarzyski. Dawid Konarski: dobrze było pobawić się siatkówką

Ukraina i PlusLiga. Więcej znaków zapytania niż korzyści?


Jakie są więc korzyści wynikające z przejścia do PlusLigi klubu z Ukrainy? Dla zespołu z pewnością duże. Sam Oleg Baran, prezes Barkomu Każany Lwów, wspominał w mediach wielokrotnie, że liga ukraińska utrzymuje się od lat na stałym poziomie. Wejście w mocniejsze rozgrywki da szansę rozwoju dla zawodników i całego klubu. Wszak PlusLiga ma w swoich szeregach zwycięzców Ligi Mistrzów (Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), od lat jej przedstawiciele liczą się w europejskich pucharach i grają w niej bardzo znane nazwiska światowej siatkówki (ostatnio kontrakt podpisał nawet sam Uros Kovacević). Mówiono, że polska liga jest trzecią najlepszą, ale wydaje się, że po wynikach ostatniego sezonu jej status może być jeszcze lepszy.

Pojawienie się zagranicznego zespołu to również dopływ nowych zawodników do rozgrywek. Od ostatnich kilku sezonów ze środowiska płyną głosy, że odpowiednich graczy w niższych ligach wcale nie jest tak wielu, jak się wydaje. Ruch z przyjęciem drużyny z Ukrainy do PlusLigi otworzy nieco rynek. Ponadto, siatkówką zainteresować się może społeczność ukraińska, która w coraz większej grupie pracuje i mieszka w Polsce. Barkom Każany Lwów to także kolejne wpływy finansowe dla ligi. I ten argument wydaje się być istotny.

– Jedyne korzyści, jakie widzę, to to, że ukraińska telewizja odkupi prawa do emisji meczów, a sam klub zapewne będzie musiał zapłacić więcej, by występować w polskiej lidze – mówi w TVPSPORT.PL Krzysztof Ignaczak, mistrz świata w siatkówce z 2014 roku.

Barkom Każany Lwów i lista pytań


Pierwszą wątpliwością, którą wzbudza przejście ukraińskiego zespołu do rozgrywek o mistrzostwo Polski jest to, że zaczyna on od razu od PlusLigi. Drużyny z TAURON 1. Ligi od wielu lat pracują na to, by awansować. I choć w sezonie 2022/2023 liga będzie powiększona, więc będą mogły wprowadzić dwóch przedstawicieli (drugi wejdzie, jeśli wygra w barażach z najsłabszym teamem PlusLigi), to nadal Barkom Każany Lwów zagra w siatkarskiej ekstraklasie tylko dzięki spełnieniu wymagań władz PLS.

– Wiadomo, że wszystkie drużyny z niższej klasy rozgrywkowej walczą o to, by trafić do PlusLigi. Miejsce teraz było tylko jedno. Staramy się jednak podnieść poziom polskich rozgrywek, a jednocześnie nie zamykamy pierwszoligowcom szansy na awans. Chcemy zwiększyć możliwości rynkowe na Ukrainie, warto więc wyciągnąć rękę i pomóc. Przyszłość siatkówki w Polsce jest dla nas bardzo ważna. Przejście zespołu z Ukrainy to projekt i zobaczymy, jak on się sprawdzi. Kto nie próbuje, nie będzie wiedział. Zobaczmy, co z tego wyjdzie – twierdzi Tomasz Tycel, prezes zarządu Cuprum Lubin.

Rewolucja w polskiej siatkówce. Zagra... zespół z Ukrainy!

Czytaj też

Jastrzębski Węgiel

Rewolucja w polskiej siatkówce. Zagra... zespół z Ukrainy!

"Jak nie zwariować w Rimini? Wydepczę ślad na trawniku, jak pies!"
Vital Heynen
"Jak nie zwariować w Rimini? Wydepczę ślad na trawniku, jak pies!"

Prezes o odejściu trenera ZAKSY: mam z tym problem

Czytaj też

Nikola Grbić i Sebastian Świderski

Prezes o odejściu trenera ZAKSY: mam z tym problem

– To pewnego rodzaju popularyzacja siatkówki, ale nią bardziej powinien się zająć CEV i FIVB (europejska i światowa federacja – przyp. red.), a nie Polska Liga Siatkówki. Ten ruch na pewno jest krzywdzący dla zespołów z TAURON 1. Ligi. Jeśli jest taka możliwość, to drużyna z Ukrainy w nadchodzącym sezonie mogłaby zagrać na niższym szczeblu, a później, dzięki swojej dobrej postawie, awansować do rozgrywek PlusLigi. Dzięki temu można by sprawdzić organizację i wypłacalność klubu, a także czy wszystkie warunki spełnia nie tylko na papierze – dodaje Krzysztof Ignaczak.

Inną sprawą jest to, jak odnieść do ukraińskiego teamu zapisy o obecności maksymalnie trzech obcokrajowców na boisku jednocześnie w czasie meczu. Pytań jest jednak więcej.

– Zastanawia mnie to, który sąd będzie orzekał o sprawach spornych, jeśli chodzi o wnioski pomiędzy klubami lub na linii zawodnik-klub. Poza tym chyba nikt nie bierze pod uwagę, że ten klub przy przypływie większych pieniędzy będzie mógł faktycznie wygrać mistrzostwo Polski i zabrać miejsce polskiej drużynie w Lidze Mistrzów. Ciekawe czy wtedy będzie tyle samo głosów pozytywnie odnoszących się do tej zmiany – pyta Ignaczak. To jednak tylko jeden ze scenariuszy, a wielu powiedziałoby, że lepszy. Dlaczego? Ponieważ dla w ocenie komentujących w środowisku większym prawdopodobieństwem jest to, że zespół z Ukrainy będzie zaliczał się do grona tych ze środka tabeli. Pytanie, czy taki ruch przełoży się na wzmocnienie ligi, o którym tak często wspomina się w komunikatach.

Polska – Bułgaria 3:1. Malwina Smarzek: jeżeli ten zespół nie wypali, to przez miesiąc się pozabijamy

To dopiero projekt


Na niektóre pytania są już odpowiedzi, na inne przyjdzie nam poczekać. – Uregulowanie różnych kwestii zajmie wiele czasu. To, co wczoraj zostało ogłoszone, to pierwszy krok i wstępna wspólna decyzja udziałowców PlusLigi. Dziś jest zielone światło, by projekt dopracować i rozstrzygnąć wszystkie kwestie odnoszące się do tego, co będzie, jeśli drużyna spadnie z ligi lub zajmie miejsce uprawniające do gry w europejskich pucharach. Dopiero na jasnych zasadach zespół będzie mógł u nas grać. Na tym etapie będziemy przygotowywać propozycje – zdradza TVPSPORT.PL Kamil Składowski, rzecznik PLS.

Co więc będzie się działo "tu i teraz"? – Będziemy spisywali regulamin i ustalali kwestie spadków i awansów. W sezonie 2022/2023 PlusLiga będzie poszerzona do szesnastu zespołów. Intencją tego ruchu było uniknięcie sytuacji, w której jakaś z drużyn PlusLigi byłaby poszkodowana. Awansuje więc mistrz TAURON 1. Ligi, a szansę dostania się do siatkarskiej ekstraklasy dostanie jeszcze jeden przedstawiciel niższej klasy rozgrywkowej, który rozegra baraż z ostatnią drużyną PlusLigi. To pierwsza rzecz do zapisania w regulaminie – mówi Składowski.

Czy pojawił się pomysł, by klub z Lwowa dopuścić do gry w 1. Lidze, by wywalczył sobie awans drogą sportową? – Takiej drogi nie przewidywano. W tym momencie zresztą kluczowa jest sprawa pozyskania zawodników do grania w PlusLidze. Teraz jest już chyba na to za późno, bo sytuacja rynkowa jest dość zamknięta. Takie zmiany nie mogą być wprowadzane nagle. Zazwyczaj ich intencja jest dużo wcześniej wypowiedziana i dopiero wtedy przystępuje się do jej realizacji. Nie zapominajmy, że Barkom Każany Lwów musi spełnić szereg wymagań, a sytuacja światowa w kwestii pandemii również powinna być rozwiązania. Nie może być problemów z przemieszczaniem się z Polski do Lwowa — dodaje.

A jak rozwiązać kwestie obywatelstwa i wymogów co do gry Polaków, obowiązujące w PlusLidze (na parkiecie może być tylko trzech obcokrajowców)? – Drużyna ze Lwowa skupia wielu reprezentantów Ukrainy. Na ten moment, a nie jest to ostateczna wersja, nasz pomysł zakłada, by na boisku przebywało w jednym momencie trzech Ukraińców – wyjaśnia Kamil Składowski.

A może liga centralnoeuropejska?


Każdy sam musi ocenić, czy ten pomysł jest trafiony. Choć może się to wydawać zaskakujące w świetle znaków zapytania i pytań (na razie) bez odpowiedzi, w środowisku słychać bardzo dużo pozytywnych reakcji na zaplanowane zmiany. Niezależnie od tego warto zastanowić się, co zrobić w przypadku rezygnacji z tej koncepcji. Jaka jest droga rozwoju PlusLigi? – Jestem pośrodku. Nie sądzę, że kiedykolwiek przeskoczymy budżety rosyjskie i włoskie. Dlatego właśnie trzeba szukać innych płaszczyzn do popularyzacji dyscypliny. Można byłoby zrobić ligę centralnoeuropejską. Możliwe, że posiadanie w rozgrywkach mistrza Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi coś by zmieniło. Z drugiej strony trudno byłoby się pogodzić z faktem, że mistrzem Polski zostanie klub z zagranicy – mówi w TVPSPORT.PL Jakub Bednaruk, trener, który w kolejnym sezonie ma zająć się Cerrad Czarnymi Radom.

Pierwszy mecz sezonu 2021/2022 PlusLigi odbędzie się 1 października.

Czytaj też na TVPSPORT.PL:
Marcin Janusz: każdy wie, że dobra gra może nie wystarczyć
2 godziny na plaży, 30 dni zamknięcia. Martyna Grajber: w obecnym czasie nic nie jest normalne
Kamil Semeniuk: nie spodziewałem się występu w podstawowym składzie

Prezes o odejściu trenera ZAKSY: mam z tym problem

Czytaj też

Nikola Grbić i Sebastian Świderski

Prezes o odejściu trenera ZAKSY: mam z tym problem

Gogol: być może Polska ma najmocniejszą szeroką kadrę na świecie
Michał Mieszko Gogol
Gogol: być może Polska ma najmocniejszą szeroką kadrę na świecie

Zobacz też
Medalista zmienia trenera! Odejście po sześciu latach
Piotr Graban (fot. Getty Images)

Medalista zmienia trenera! Odejście po sześciu latach

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Mistrz spontanicznego tańca, który czekał na szansę. "Spełnienie marzeń"
Kewin Sasak (Fot. PAP)

Mistrz spontanicznego tańca, który czekał na szansę. "Spełnienie marzeń"

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Siatkarki i siatkarze wyróżnieni. Rozdano nagrody sezonu... i 25-lecia
Wilfredo Leon (fot. PAP)

Siatkarki i siatkarze wyróżnieni. Rozdano nagrody sezonu... i 25-lecia

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Duże osłabienie. Klub PlusLigi stracił ważnego zawodnika
Na głównym planie: Nicolas Szerszeń (fot. Getty Images)

Duże osłabienie. Klub PlusLigi stracił ważnego zawodnika

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
13 lat i koniec. Uraz zadecydował, a legenda nie kryła łez
Jakub Popiwczak (fot. PAP)

13 lat i koniec. Uraz zadecydował, a legenda nie kryła łez

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Niszowy startup, który jest jak feniks. Zagra o triumf w Lidze Mistrzów
Aluron CMC Warta Zawiercie (fot. CEV)

Niszowy startup, który jest jak feniks. Zagra o triumf w Lidze Mistrzów

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Uratować fatalny sezon. Ostatnia walka o LM z gwiazdami kadry
Norbert Huber, Jakub Popiwczak, Tomasz Fornal (fot. PAP)

Uratować fatalny sezon. Ostatnia walka o LM z gwiazdami kadry

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Zagrał Chrystusa, zdobył złoto i sławę. Mistrz świata kończy karierę
Andrzej Wrona kończy karierę (fot. Getty)
tylko u nas

Zagrał Chrystusa, zdobył złoto i sławę. Mistrz świata kończy karierę

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
"Ktoś z innym nazwiskiem byłby w reprezentacji. Ja nie"
Martyna Grajber-Nowakowska (w środku, fot. PAP)
tylko u nas

"Ktoś z innym nazwiskiem byłby w reprezentacji. Ja nie"

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Zapytaliśmy Leona o klub na kolejny rok. Rozbrajająca odpowiedź
Wilfredo Leon (fot. Getty)

Zapytaliśmy Leona o klub na kolejny rok. Rozbrajająca odpowiedź

| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Najnowsze
Diablo. Prawdziwe oblicze – film dokumentalny
Diablo. Prawdziwe oblicze – film dokumentalny
| Boks 
Diablo. Prawdziwe oblicze – film dokumentalny
Triumf polskich szpadzistek w Pucharze Świata!
Polskie szpadzistki wygrały zawody Pucharu Świata (fot. Polski Związek Sz
Triumf polskich szpadzistek w Pucharze Świata!
| Inne 
Oficjalnie: Real Madryt ma nowego trenera!
Xabi Alonso (fot. Getty Images)
pilne
Oficjalnie: Real Madryt ma nowego trenera!
| Piłka nożna / Hiszpania 
Awans Hurkacza w rankingu ATP po finale w Genewie
Hubert Hurkacz (fot. Getty Images)
Awans Hurkacza w rankingu ATP po finale w Genewie
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Raków do końca wierzył w tytuł. "Nie jesteśmy w stu procentach szczęśliwi"
Peter Barath (fot. Getty Images)
tylko u nas
Raków do końca wierzył w tytuł. "Nie jesteśmy w stu procentach szczęśliwi"
Przemysław Chlebicki
Przemysław Chlebicki
Poznań hucznie świętował mistrzostwo Polski [WIDEO]
Lech Poznań świętujący dziewiąte mistrzostwo Polski (fot. PAP)
Poznań hucznie świętował mistrzostwo Polski [WIDEO]
Radosław Laudański
Radosław Laudański
"Mistrz, mistrz, Kolejorz!" Cały Poznań świętował w nocy "majstra"
Mistrzowska feta w Poznaniu (fot. PAP)
"Mistrz, mistrz, Kolejorz!" Cały Poznań świętował w nocy "majstra"
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Do góry