Podczas zakończonych w niedzielę w Tokio igrzysk trzy kraje – Burkina Faso, San Marino i Turkmenistan – cieszyły się z pierwszych w historii medali olimpijskich. Trzy inne – Bermudy, Filipiny i Katar – po raz pierwszy natomiast wywalczyły złote krążki.
Obecnie jest 206 narodowych komitetów olimpijskich. Po igrzyskach w Tokio liczba tych bez medalu spadła do 68, a bez złota do 106. W stolicy Japonii na podium stanęli reprezentanci 88 krajów. Takiej różnorodności nie było nigdy wcześniej. Rekordowa jest również liczba mistrzów olimpijskich aż 63 narodowości.
San Marino na letnich igrzyskach rywalizuje od 1960 roku. Do Tokio przysłało zaledwie pięciu sportowców, ale wywalczyli aż trzy medale. Dwa z nich w strzelectwie – Gian Marco Berti i Alessandra Perilli cieszyli się ze srebra w rywalizacji mikstów w trapie, a Perilli dołożyła jeszcze brąz indywidualnie. Na najniższym stopniu podium stanął też zapaśnik Myles Amine.
Turkmenistanowi pierwszy medal – srebrny – dała sztangistka Polina Gurjewa, a dla Burkina Faso brąz zdobył trójskoczek Hugues Fabrice Zango. 28-latek, który pełnił funkcję chorążego w trakcie ceremonii otwarcia, czwartego Amerykanina Willa Claye'a pokonał o zaledwie trzy centymetry.
Bermudy sportowców wysyłają na igrzyska od 1936 roku. Pierwszy medal zdobyły 40 lat później w Montrealu; na najniższym stopniu podium stanął bokser Clarence Hill. Na następny krążek czekano kolejne 45 lat. W Tokio złoto w triathlonie wywalczyła Flora Duffy.
Filipiny mają blisko stuletnią olimpijską historię, bo pod własną flagą pierwszy raz startowały w 1924 roku w Paryżu. Pierwsze złoto udało im się zdobyć jednak dopiero w Tokio. W kategorii 55 kg najlepsza była sztangistka Hidilyn Diaz.
Katar na igrzyskach zadebiutował w 1984 roku w Los Angeles. Na złoto czekał więc znacznie krócej, a w dodatku w stolicy Japonii udało się zdobyć dwa. W skoku wzwyż, ex aequo z Włochem Gianmarco Tamberim, triumfował Mutaz Essa Barshim, a w podnoszeniu ciężarów (96 kg) Fares Ibrahim.
Polska wywalczyła 14 krążków – cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych. Dało to biało-czerwonym 17. lokatę w tabeli medalowej.
Po raz siódmy z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli reprezentanci USA (39+41+33=113), a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (38+32+18=88), które były gorsze o jedno złoto, i Japonia (27+14+17=58). Gospodarze zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów.
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.