Rozgrywki siatkarskiej Ligi Narodów kolejny raz zmienią format. Międzynarodowa federacja postanowiła m.in. zwiększyć liczbę zespołów, które wezmą udział w finałach. Siatkarzy czeka też zdecydowanie mniej grania.
Pierwsza edycja Ligi Narodów odbyła się w 2018 roku, zastępując Ligę Światową. Wzięło w niej udział szesnaście zespołów, które w ciągu pięciu tygodni rozgrywały mini-turnieje w różnych zakątkach świata. Sześć najwyżej sklasyfikowanych drużyn wspólnej tabeli awansowało do turnieju finałowego. Podobne zasady obowiązywały także rok później.
Format uległ zmianie w roku 2021. Ze względu na pandemię koronawirusa FIVB postanowiła rozegrać wszystkie spotkania w jednym miejscu – bezpiecznej "bańce" we włoskim Rimini. Zmianie uległ także format turnieju finałowego. Final Six z dwiema grupami po trzy reprezentacje zamieniono na Final Four, w którym rywalizacja rozpoczynała się już od półfinałów.
Wiemy już, że przyszłoroczna edycja przejdzie kolejny lifting. W 2022 roku 16 zespołów w fazie zasadniczej zostanie podzielonych na dwie grupy po osiem. Każdy zespół w ciągu trzech tygodni rozegra dwanaście spotkań. Co ważne, naprzemiennie grać będą reprezentacje kobiece i męskie, co oznacza, że siatkarze i siatkarki będą mieć tygodniowe przerwy między kolejnymi kolejnymi mini-turniejami.
Do fazy finałowej awansuje osiem najlepszych zespołów. Tym razem nie będzie fazy grupowej – zmagania rozpoczną się od razu od ćwierćfinałów, następnie oglądać będziemy półfinały i finały. W sumie, jak podaje FIVB, rozegrane zostaną 104 spotkania (96 w fazie grupowej, cztery ćwierćfinały, dwa półfinały, mecz o brąz i finał) – zdecydowanie mniej niż w poprzednich edycjach. W 2018 i 2019 roku było ich aż 130, a w 2021 roku 124.
Organizatorzy podali, że dwanaście mini-turniejów (sześć męskich i sześć damskich) odbędzie się w dwunastu różnych lokalizacjach na świecie. Na razie nie podano jednak, kto zorganizuje zawody. Wiemy natomiast, że rozgrywki ruszą 30 maja, a zakończą się 24 lipca.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1012 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.