Igrzyska olimpijskie w Pekinie zbliżają się wielkimi krokami. Co z perspektywy postronnego widza powinniśmy wiedzieć o tej imprezie zanim się rozpocznie? Poniżej prezentujemy zbiór najprzydatniejszych informacji!
Pandemia Covid-19 sprawiła, że letnie igrzyska w Tokio zostały przesunięte o rok. Impreza w Pekinie w żadnym stopniu nie podzieliła ich losu. Ma rozpocząć się zgodnie z pierwotnymi założeniami 4 lutego 2022. Tzn. na ten dzień zaplanowano Ceremonię Otwarcia, bo – jak zwykle to bywa – rywalizacja rozpocznie się już wcześniej.
2 lutego o godzinie 20:00 polskiego czasu pierwsze mecze rozegrają curlerzy. Nim zapłonie znicz olimpijski na arenach zobaczymy również hokeistów i narciarzy dowolnych. Igrzyska zakończą się natomiast 20 lutego 2022.
Pekin 2022: nowe konkurencje w rodzinie olimpijskiej
Łącznie w Pekinie rozdanych zostanie 109 kompletów medali w 15 dyscyplinach. Liczba złotych krążków względem ostatniej zimowej edycji (Pjongczang 2018) wzrośnie więc o siedem.
Przed przeszło trzema laty organizatorzy postanowili, że do rodziny olimpijskiej dołączą:
- mikst w skokach narciarskich
- sztafeta mieszana w short tracku
- rywalizacja drużyn mieszanych w snowboardcrossie
- rywalizacja drużyn mieszanych w skokach akrobatycznych
- jedynki kobiet (monobob) w bobslejach
- big air kobiet w narciarstwie dowolnym
- big air mężczyzn w narciarstwie dowolnym
Pekin 2022: tak będą wyglądały medale
26 listopada organizatorzy zaprezentowali jak będą wyglądały medale, o które walczyć będą olimpijczycy. Ich projekt nazwano "Tong Xin", co można tłumaczyć jako "razem jako jedność".
Medale inkrustowane będą jadeitem – minerałem z gromady krzemianów łańcuchowych, jednym z rzadszych, którego główne miejsce wydobycia to Chiny. Pięć kręgów widocznych z obu stron symbolizuje pięć kół olimpijskich. Na awersie znalazło się olimpijskie logo, na rewersie zaś ikona odnosząca się do organizatora i napis w języku chińskim: "igrzyska Olimpijskie Pekin 2022". W przypadku krążków dla paraolimpijczyków dojdzie także transkrypcja na język Braille'a.
Pekin 2022: oficjalna maskotka igrzysk – Bing Dwen Dwen
Projekt stworzony przez Cao Xue został wybrany spośród niemal sześciu tysięcy prac nadesłanych z 35 krajów. Każdą z nich najpierw poddano ocenie ekspertów, a ostatecznej selekcji dokonały zespoły specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych w Kantonie i Uniwersytetu Artystycznego w Jilin.
Oficjalną maskotką igrzysk w Pekinie została panda. Nie było to zaskoczenie wszak panda wielka jest narodowym zwierzęciem Chin.
Została przedstawiona jako animowany bohater, nakładający "skorupę" wykonaną z lodu i przypominającą strój astronauty. Ma być to hołd dla nowych technologii i pokazanie nieskończonych możliwości cywilizacji. Tęczowa aureola widoczna na twarzy ma symbolizować innowacje wprowadzone na arenach sportowych, a serce na lewej dłoni – gościnność Chin.
Maskotkę nazwano Bing Dwen Dwen, co również ma oddawać jej charakter. "Bing" w mandaryńskim ma kilka znaczeń. Najczęstszym jest "lód", lecz słoto to może wyrażać również czystość i siłę. "Dwen dwen" to "mocny i żywy". W połączeniu jest to także określenie określające dzieci.
Bing Dwen Dwen swoją osobę ma uosabiać siłę woli olimpijczyków i ducha igrzysk.
Pekin 2022: oficjalne logo igrzysk
Logo zimowych igrzysk w Pekinie zostało zaprojektowane przez Lin Cunzhen. Kształt zainspirowany chińskim znakiem 冬 oznaczającym zimę w górnej części ma przypominać łyżwiarza, a w dolnej narciarza. Barwna wstęga, która przecina postać, nawiązuje natomiast do pasm górskich kraju-gospodarza i wskazuje, że igrzyska zbiegną się z Chińskim Nowym Rokiem (1 lutego rozpocznie się rok tygrysa).
Emblemat ma ucieleśniać połączenie tradycyjnych i nowoczesnych elementów chińskiej kultury oraz pasję i witalność sportów zimowych. Dominujący kolor niebieski symbolizuje marzenia. Czerwony i żółty zostały zaś zaczerpnięte z flagi Chin.
Pekin 2022: razem dla wspólnej przyszłości
Między majem a wrześniem 2020 roku organizatorzy, dzięki konsultacjom na uniwersytetach, zebrali 79 propozycji oficjalnego motta igrzysk w Pekinie. Ostatecznie wybrali hasło "Together for a Shared Future", czyli "razem dla wspólnej przyszłości".
Slogan jest wezwaniem, by światowa społeczność wspólnie pokonywała wyzwania, z którymi musi się mierzyć. Nawiązuje przede wszystkim do odbudowy po pandemii Covid-19.
Pekin 2022: areny olimpijskie
Areny, w których olimpijczycy będą rywalizować o medale, ulokowano w trzech strefach. Największa część znajduje się w Pekinie, gdzie zaplanowano zawody w curlingu, hokeju, łyżwiarstwie szybkim, short tracku i łyżwiarstwie figurowym oraz część konkurencji narciarstwa dowolnego i snowboardu.
Bobsleiści, saneczkarze, skeletoniści i narciarze alpejscy będą konkurować w Yanqing położonym 75 kilometrów na północny zachód od centrum stolicy. To górzysty rejon, wypełniony gorącymi źródłami i parkami narodowymi. Zawody w narciarstwie klasycznym odbędą się natomiast w Zhangzhou. Choć leży ono przeszło 180 kilometrów od Pekinu, nowoczesna szybka kolej ma przetransportować tam zainteresowanych w zaledwie godzinę.
BEIJING ZONE (Pekin)
- The National Stadium (ceremonie)
- National Aquatics Centre (curling)
- National Indoor Stadium (hokej na lodzie)
- Wukesong Sports Centre (hokej na lodzie)
- National Speed Skating Oval (łyżwiarstwo szybkie)
- Capital Indoor Stadium (short track, łyżwiarstwo figurowe)
- Big Air Shougang (narciarstwo dowolne, snowboard)
YANQING ZONE (Yanqing)
- National Sliding Centre (bobsleje, skeleton, saneczkarstwo)
- National Alpine Ski Centre (narciarstwo alpejskie)
ZHANGIJAKOU ZONE (Zhangzhou)
- National Biathlon Centre (biathlon)
- National Ski Jumping Centre (skoki narciarskie, kombinacja norweska)
- National Cross-Country Centre (biegi narciarskie, kombinacja norweska)
- Genting Snow Park (narciarstwo dowolne, snowboard)
Pekin 2022: ile będą kosztowały igrzyska?
Szacowany koszt zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie wyniesie 3,9 miliarda dolarów. To mniej niż jedna dziesiąta funduszy przeznaczonych na organizację letniej edycji imprezy w tym mieście w 2008 roku.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że liczba ta może wzrosnąć – chociażby ze względu na potrzebę zapewnienia dodatkowej ochrony przed Covid-19. W budżet nie wliczono przecież strat, jakie spowodują lokalne lockdowny, które wprowadzane są, by wygasić najmniejsze ogniska zachorowań.
Pekin 2022: obostrzenia. Czy na trybunach zasiądą kibice?
W październiku Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował pierwszą wersję "Playbooka", czyli książki zawierającej zasady i obostrzenia mające obowiązywać podczas igrzysk w Pekinie. O zapisach, które się tam znalazły, pisaliśmy więcej TUTAJ [kliknij].
Co jeśli chodzi o kibiców? "Playbook" póki co nie zawiera informacji na ich temat. Od dawna mówi się, że organizatorzy zrobią wszystko, by umożliwić ich uczestnictwo w igrzyskach. Na trybunach mają zasiąść jednak wyłącznie obywatele kontynentalnych Chin, którzy zostaną wcześniej przetestowani.
Dokument zawiera natomiast punkt odnośnie zachowania podczas śledzenia zawodów. Podobnie jak w Tokio nie będzie można krzyczeć, skandować ani śpiewać. Obserwatorzy ograniczą się do klaskania.