Jeszcze cztery miesiące temu nikt nie spodziewał się, że Meksyk będzie gościł najlepsze tenisistki świata w turnieju WTA Finals. Tak nagłe wydarzenia, nie tylko sportowe, to jednak duża część historii tego państwa.
MIĘDZYNARODOWE POCZĄTKI I PORAŻKI
Brytyjscy górnicy pochodzący z Cornwall, którzy pomagali w rozwoju kopalni Real del Monte, garnęli się też do sportu. Pierwszy kort został wybudowany w 1874 roku, a zaprojektowali go inżynierowie Pierce Clifford i Theodore Patterson. Przez wiele lat rozgrywki organizowali wyłącznie przyjezdni, a pierwsze kluby tenisowe zaczęły się pojawiać pod koniec XIX wieku. Powstały w 1894 roku Reforma Athletic Club w stolicy kraju, czyli w mieście Meksyk, zrzeszał również krykiecistów. Największą sławą cieszyła się jednak jego futbolowa sekcja, której reprezentanci sześciokrotnie wywalczyli mistrzostwo Meksyku.
Pierwsze próby utworzenia ogólnokrajowych struktur tenisowych podjęto po I wojnie światowej. W 1922 roku założono Asociacion Mexicana de Tenis, co pozwoliło na organizację pierwszych mistrzostw Meksyku oraz wystawienie drużyny w Pucharze Davisa. Meksykanie pojawili się również w turnieju olimpijskim w 1924 roku. Felix del Canto oraz Mariano Lozano pojechali do Paryża rywalizować w ramach zmagań singlistów i deblistów. Nie wygrali tam jednak ani jednego meczu. Tydzień później wystąpili na kortach Wimbledonu. Z podobnym wynikiem, co w stolicy Francji. Del Canto i Lozano nie byli członkami drużyny, która rozegrała mecz Pucharu Davisa z Australią w amerykańskim Baltimore. Skończyło się porażką 0:5.
Dzięki staraniom prezesa związku tenisowego w mieście Meksyk powstało centrum sportowe Chapultepec, którego głównym punktem był kort z trybunami mogącymi pomieścić trzy tysiące widzów. Tam przeprowadzono również zawody tenisistów w ramach pierwszych Igrzysk Ameryki Środkowej i Karaibów, organizowanych przez Meksyk na przełomie października i listopada 1926 roku. Oprócz gospodarzy pojawili się również sportowcy z Kuby i Gwatemali. Najlepszym singlistą został Alfonso Unda, który w parze z Fernando Gerdesem wygrał również turniej deblistów. Ten drugi triumf nie był trudny – w rozgrywkach uczestniczyły jedynie dwie pary, obie z Meksyku.
Na kortach błyszczał również Manuel Llano, który dotarł do drugiej rundy US Open w 1924 roku i niejednokrotnie był podporą reprezentacji w Pucharze Davisa. Niestety, odniesiona kontuzja sprawiła, że musiał zrezygnować z gry w tenisa. Nie mógł się z tym pogodzić. Odebrał sobie życie strzałem z pistoletu w klatkę piersiową. O tej samobójczej śmierci Meksykanina poinformowały nawet największe amerykańskie gazety. Może dlatego, że meksykańscy tenisiści wielokrotnie mierzyli się z reprezentacją północnego sąsiada w Pucharze Davisa. Zawsze były to porażki do zera. Lepiej szło im w starciach z innymi tenisistami z regionu. Esteban Reyes dwukrotnie stawał na podium Igrzysk Ameryki Środkowej i Karaibów w latach trzydziestych.
WIELKIE SZLEMY, WIELKIE IGRZYSKA
Reyes był określany mianem Pajarito, czyli Ptaszek. Jego córka również doczekała się podobnego przydomka. Ptaszyna, czyli Rosa Maria Reyes odnosiła sukcesy nawet w turniejach wielkoszlemowych. W 1959 roku doszła do półfinału Rolanda Garrosa, gdzie na drodze stanęła jej Węgierka Zsuzsa Kormoczy. Partnerem Reyes w mikście był Francuz Pierre Darmon. Znajomość nie ograniczyła się do kortu. Meksykanka wyszła za mąż za Darmona, przejmując nazwisko oraz obywatelstwo jego kraju. Największym jej sukcesem było zwycięstwo w deblu Rolanda Garrosa 1958 z Yolą Ramirez.
Nazwisko Ramirez było często na językach kibiców tenisowych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Na scenie międzynarodowej pokazała się po raz pierwszy w 1955 roku, zdobywając złoty oraz srebrny medal w pierwszych Igrzyskach Panamerykańskich. Tak, jak w przypadku Reyes, najlepiej szło jej na paryskich kortach. Doszła do finału Rolanda Garrosa w 1960 i 1961 roku. W Wimbledonie 1961 pokonała nawet Billie Jean King, kończąc występ po ćwierćfinale, podobnie jak w przypadku US Open. Szlemy wygrywała natomiast w grze podwójnej. Ramirez również związała się prywatnie z tenisistą. Wybrankiem serca od 63 lat jest Alfonso Ochoa.
Kobiecy tenis w Meksyku stał wówczas na wysokim poziomie. Gorzej wypadał jednak w porównaniach z dokonaniami mężczyzn. Nowe pokolenie, które często otrzymywało stypendia na renomowanych amerykańskich uczelniach, gdzie poprawiało technikę gry, było gotowe podbijać tenisowy świat. W latach pięćdziesiątych w Pucharze Davisa Australijczycy i Kanadyjczycy, nie mówiąc już o Amerykanach, byli ciągle za mocni. Zwycięstwa pojawiły się dopiero po przejściu do grupy europejskiej w latach 1957-1958. W tym czasie tenisiści z Meksyku pojawili się również w Warszawie. Spotkanie z reprezentacją Polski skończyło się porażką 2:3.
Największym talentem tenisowym w historii Meksyku był Rafael Osuna. W wieku 22 lat wygrał turniej deblowy na Wimbledonie. Był ważnym graczem reprezentacji kraju w Pucharze Davisa. Z wielu edycji drużynowych zmagań największy sukces przypadł na rok 1962. Na rodzimej ziemi Meksykanie zdołali pokonać Amerykanów i Jugosłowian. W finale rozgrywek w Melbourne Australijczycy nie pozostawili jednak cienia wątpliwości co do ostatecznego rozstrzygnięcia, bo członkiem ich drużyny był Rod Laver, legenda światowego tenisa. Rok później meksykańscy juniorzy wygrali Orange Bowl Junior Cup, czyli zmagania tenisistów do lat osiemnastu.
Osuna wziął udział w obu turniejach, zarówno w singlu, jak i w deblu. W Guadalajarze zajął czwarte miejsce w zmaganiach indywidualnych, a w grze podwójnej z Vincente Zarazúą uplasowali się na pierwszej pozycji. Brąz wywalczył również Joaquin Loyo Mayo. Osuna był bezkonkurencyjny także w późniejszych meczach w stolicy. Tytuł w singlu, tytuł w deblu. Gdyby zdobyte medale zaliczały się do klasyfikacji igrzysk, to podwoiłby liczbę tytułów olimpijskich Meksyku. A w grze były jeszcze panie. Co prawda w Guadalajarze Lucia Gongora skończyła poza podium w obu turniejach, ale Rosa Maria Darmon nie zawiodła. W parze z Amerykanką Julie Heldman dotarła do finałów gry podwójnej. Pierwszy zakończył się porażką, a drugi zwycięstwem. Z mężem wywalczyła także brąz w mikście.
Igrzyska w 1968 były ostatnim wielkim triumfem w karierze Rafaela Osuny. Rok później pomógł jeszcze w zwycięstwie Meksyku nad Australią w Pucharze Davisa. Kilka dni po tym meczu wsiadł na pokład samolotu lecącego do Monterrey. Niestety doszło do tragedii. Z 78 pasażerami lotu 704 zginął, bo samolot zderzył się ze szczytami górskimi niedaleko miejsca planowanego lądowania. Tenisista miał 30 lat. Doczekał się godnego upamiętnienia w ojczyźnie, choć nie tylko. W mieście Meksyk postawiono mu pomnik i nazwano jego nazwiskiem kompleks kortów. Organizacja sportu akademickiego NCAA corocznie przyznaje nagrodę jego imienia, a w 1979 roku Osuna jako jedyny Meksykanin trafił do tenisowej Galerii Sław.
CZAS PRZEMIAN
Meksyk nie doczekał się dotąd zawodników na miarę tych z lat sześćdziesiątych. Nie oznaczało to jednak upadku tenisa w tym kraju. Wiele tytułów zdobył Raul Ramirez. Absolwent tej samej uczelni co Osuna, czyli Uniwersytetu Południowej Kalifornii, był znakomitym deblistą, zwycięzcą Rolanda Garrosa w 1975 i 1977 roku oraz Wimbledonu w 1976. W tych triumfach jego partnerem był Amerykanin Brian Gottfried, jednak odnosił zwycięstwa również w innych parach, między innymi z Wojciechem Fibakiem w Teheranie i w Madrycie. A Leonardo Navalle wygrał singlowy i deblowy turniej juniorskiego Wimbledonu w 1985 roku. W seniorskiej odsłonie dotarł później w grze podwójnej do finału i dwukrotnie do półfinału.
Od 1993 roku organizowany jest w Acapulco turniej Mexican Open zaliczany do ATP Tour 500. Osiem lat później zaczęły rywalizować w nim również tenisistki. W Acapulco nie zdążyła wystąpić Angelica Gavaldon, ćwierćfinalistka Australian Open z 1990 i 1995 roku. Zwycięstwo odniosła w nim Giuliana Olmos, która wygrała turniej deblistek w 2020 roku w parze z Amerykanką Desirae Krawczyk. W tym roku z Kanadyjką Sharon Fichman awansowała do ćwierćfinału Australian Open, a kilka miesięcy później okazały się najlepsze w turnieju WTA 1000 w Rzymie. Dobrą formę Olmos można było również zauważyć w US Open, gdzie z Salwadorczykiem Marcelo Arevalo została finalistką mikstów.
Belinda Bencic
0 - 2
Iga Świątek
Aryna Sabalenka
1 - 2
Amanda Anisimova
Mirra Andreeva
0 - 2
Belinda Bencic
Iga Świątek
2 - 0
Ludmilla Samsonova
Amanda Anisimova
2 - 0
A. Pavlyuchenkova
Aryna Sabalenka
2 - 1
Laura Siegemund
Iga Świątek
2 - 0
Clara Tauson
Mirra Andreeva
2 - 0
Emma Navarro
Ludmilla Samsonova
2 - 0
J. Bouzas Maneiro
E. Alexandrova
0 - 2
Belinda Bencic
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.