Przyszedł w styczniu, odszedł w grudniu. Popracował na mistrzostwach Europy, na które nie awansował, ale o awans na mistrzostwa świata już nie chciało mu się powalczyć do końca. Paulo Sousa był najkrócej pracującym selekcjonerem Polski od czasów Zbigniewa Bońka i najgorzej punktującym... również od Bońka.
Paulo Sousa oficjalnie objął reprezentację Polski 21 stycznia 2021 roku, gdy za pośrednictwem zdalnej konferencji Zbigniew Boniek poinformował o zwolnieniu Jerzego Brzęczka i zastąpieniu go Portugalczykiem. Dziś w PZPN słyszymy, że przedłużona o rok kadencja Bońka (w związku z pandemią koronawirusa) okazała się przekleństwem.
Nikt nie wie, czy pod wodzą Brzęczka kadra wyszłaby z grupy na Euro i czy też zajęłaby drugie miejsce w grupie eliminacji mundialu, które dało baraże. Ale coś nam mówi, że nielubiany przez Roberta Lewandowskiego selekcjoner zdołałby wygrać nie tylko z Albanią, Andorą i San Marino... W każdym razie przez prawie trzy razy dłuższy okres pracy z kadrą uzbierał średnią 1,71 punktu na mecz, wyraźnie lepszą od Sousy – 1,53.
"Siwy bajerant", jak przyjęło się ostatnio o nim mówić, poprowadził biało-czerwonych w tylko 15 meczach, co i tak jest niezłym wynikiem jak na niecały rok pracy, ale wynika to z dużego, pocovidowego ścisku w eliminacjach MŚ, gdzie w marcu i wrześniu graliśmy aż po trzy mecze kwalifikacyjne.
Nadal jest to jednak najniższa liczba spotkań i najkrótszy okres pracy z kadrą (342 dni) w XXI wieku od czasów Zbigniewa Bońka. Tylko on jako selekcjoner pracował krócej (137 dni i tylko pięć meczów). I tylko on miał niższą średnią punktową – 1,40 pkt na mecz. Następca Jerzego Engela wygrał tylko towarzysko z Nową Zelandią i w eliminacjach Euro 2004 z San Marino.
Niedoceniony Janas?
Spośród selekcjonerów w tym stuleciu zdecydowanie najdłużej pracował Adam Nawałka, bo aż 1733 dni (od 1 listopada 2013 do 31 lipca 2018) i poprowadził kadrę w dokładnie 50 meczach ze średnią punktową 1,88.
Więcej spotkań biało-czerwoni rozegrali tylko pod wodzą Pawła Janasa (51 występów w 1299 dni) i tylko on miał lepszą średnią punktów od Nawałki. Warto po latach docenić tego selekcjonera, bo dziś pamiętamy mu głównie dziwną selekcję i fiasko mundialu 2006.
A panu Sousie mówimy, cytując jego pierwsze słowa skierowane do polskich kibiców: łączy nas piłka, dziękuję i do widzenia.
Selekcjonerzy reprezentacji Polski w XXI wieku:*
Czas pracy:
1. Adam Nawałka – 1733 dni
2. Paweł Janas – 1299 dni
3. Leo Beenhakker – 1157 dni
4. Franciszek Smuda – 975 dni
5. Jerzy Brzęczek – 921 dni
6. Jerzy Engel – 870 dni
7. Waldemar Fornalik – 463 dni
8. Paulo Sousa – 342 dni
9. Zbigniew Boniek – 137 dni
Liczba meczów:
1. Paweł Janas – 51
2. Adam Nawałka – 50
3. Leo Beenhakker – 46
4. Franciszek Smuda – 36
5. Jerzy Engel – 28
6. Jerzy Brzęczek – 24
7. Waldemar Fornalik – 18
8. Paulo Sousa – 15
9. Zbigniew Boniek – 5
Liczba zwycięstw:
1. Paweł Janas – 31
2. Adam Nawałka – 27
3. Leo Beenhakker – 21
4. Franciszek Smuda – 14
5. Jerzy Brzęczek – 12
6. Jerzy Engel – 12
7. Waldemar Fornalik – 8
8. Paulo Sousa – 6
9. Zbigniew Boniek – 2
Średnia punktów na mecz:
1. Paweł Janas – 1,94
2. Adam Nawałka – 1,88
3. Jerzy Brzęczek – 1,71
4. Leo Beenhakker – 1,65
5. Jerzy Engel – 1,61
6. Franciszek Smuda – 1,53
7. Waldemar Fornalik – 1,56
8. Paulo Sousa – 1,53
9. Zbigniew Boniek – 1,40
Najwyższe zwycięstwo:
Jerzy Engel – 4:0 z Armenią, 4:0 ze Szwajcarią
Zbigniew Boniek – 2:0 z San Marino, 2:0 z Nową Zelandią
Paweł Janas – 8:0 z Azerbejdżanem
Leo Beenhakker – 10:0 z San Marino
Franciszek Smuda – 6:1 z Singapurem
Waldemar Fornalik – 5:0 z San Marino
Adam Nawałka – 7:0 i 8:1 z Gibraltarem
Jerzy Brzęczek – 4:0 z Izraelem, 5:1 z Finlandią
Paulo Sousa – 7:1 z San Marino
Najwyższa porażka:
Jerzy Engel – 0:4 z Portugalią
Zbigniew Boniek – 0:2 z Danią
Paweł Janas – 1:5 z Danią
Leo Beenhakker –0:3 ze Słowenią, 0:3 z USA
Franciszek Smuda – 0:6 z Hiszpanią
Waldemar Fornalik – 0:2 z Anglią, 1:3 z Ukrainą, 0:2 z Irlandią, 1:3 z Urugwajem
Adam Nawałka – 0:4 z Danią
Jerzy Brzęczek – 0:2 ze Słowenią, 0:2 z Włochami
Paulo Sousa – 1:2 z Anglią, 1:2 ze Słowacją, 2:3 ze Szwecją, 1:2 z Węgrami
Sukcesy:
Jerzy Engel – awans na MŚ 2002
Zbigniew Boniek – brak
Paweł Janas – awans na MŚ 2006
Leo Beenhakker – awans na ME 2008
Franciszek Smuda – brak
Waldemar Fornalik – brak
Adam Nawałka – awans na ME 2016, ćwierćfinał ME 2016, awans na MŚ 2018
Jerzy Brzęczek – awans na ME 2020
Paulo Sousa – baraże o awans na MŚ 2022
* nie liczę Stefana Majewskiego, który przez nieco ponad miesiąc był selekcjonerem tymczasowym
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.