Ma czwarty wynik na listach światowych w biegu przez płotki na 60 metrów. Ciągle mu mało. Jest talentem, który w kolejnych latach może podbić polskie lekkoatletyczne środowisko. Jakub Szymański opowiada o karierze w TVPSPORT.PL.
Filip Kołodziejski, TVPSPORT.PL: – Kiedy zacząłeś uprawiać sport?
Jakub Szymański: – Wszystko zaczęło się w szkole podstawowej. Moim trenerem był nauczyciel wychowania fizycznego – Bernard Werner. Zauważył we mnie talent, choć na początku nie musiało to być takie oczywiste. Nakierował mnie na lekką atletykę.
– Cały czas współpracujecie razem?
– Tak jest. Pracujemy razem od szóstej klasy podstawówki. Nie czujemy się wypaleni. Panuje luźna atmosfera. Bezstresowa. Nawet, gdybym dostał większe pieniądze z innego klubu, to nie chciałbym odchodzić. Bardzo przywiązałem się do Trójmiasta i ludzi z klubu.
– Próbowałeś innych konkurencji?
– Najpierw był skok wzwyż. Potem spróbowałem biegu przez płotki. Zostałem przy tym.
– A inne dyscypliny?
– Rekreacyjnie grałem w koszykówkę i piłkę nożną.
– Z miesiąca na miesiąc uzyskujesz coraz lepsze wyniki w biegach. Jak do tego podchodzisz?
– Po zdobyciu brązowego medalu mistrzostw świata juniorów zrozumiałem, że osiągnąłem duży sukces i mogę przejść na wyższe płotki. Sprawdzaliśmy, czy to dobra droga. Okazało się, że wyniki na treningach są bardzo dobre.
Listy światowe w biegu na 60 metrów przez płotki w sezonie halowym 2022:
— Athletics News (@Nedops) January 22, 2022
7.56 🇺🇸 Trey Cunningham
7.60 🇺🇸 Jarret Eaton
7.65 🇪🇸 Asier Martínez
7.65 🇵🇱 Jakub Szymański
– Czujesz na sobie presję?
– Trenerzy i menedżer mówią, żebym sobie tego nie robił. Gdy pojawia się wielka presja, przestaje się szybko biegać. Jeśli jest stres, to ten pozytywny. Nie muszę nikomu nic udowadniać. Jeszcze wiele lat startów przede mną.
– Jest czas na życie młodej osoby?
– Nauka jest u mnie w okresie przejściowym. Przenoszę się z jednej uczelni na drugą. Teraz będę miał wszystko dobrze zorganizowane. Treningi będą w tym najważniejsze. Wiem, że zajęcia i zaliczenia będą ułożone pode mnie i zdalne. Liczę na to, że szkoła nie będzie "problemem". Na życie towarzyskie też jest czas. Nie mam jeszcze tak, że co dwa tygodnie wyjeżdżam na długie zgrupowania.
– Jaki kierunek studiów?
– Wychowanie fizyczne na AWF-ie w Gdańsku. Wychodzi na to, że sport będzie moim planem na życie. Po karierze chciałbym zostać trenerem klubowym, personalnym albo od przygotowania motorycznego. Doświadczenie na pewno się przyda. Przyciąga odbiorców.
– Interesują cię wątki technologiczne w sporcie?
– To istotny element. Była nie tak dawno historia, że nowe karbonowe kolce od Nike wstrząsnęły lekkoatletycznym światem. Zrobiono testy i wyszło, że aż tak mocno nie oddają mocy na krótkim dystansie. Zdania są podzielone. Dlatego mnie to interesuje. Miałem wykłady, na których poruszaliśmy wiele tematów, m.in. o podeszwach. Wyciągnąłem z tych rozmów wiele cennych informacji. Ciekawi mnie co jest dozwolone, co nie na igrzyskach. Czytam, o co chodzi z wkładkami karbonowym: pojedynczymi i podwójnymi.
Najlepsi polscy 20-latkowie (rocznikowo) w historii biegu na 60 metrów przez płotki:
— Athletics News (@Nedops) January 22, 2022
7.64 Artur Noga (2008)
7.65 Jakub Szymański (2022)
7.94 Damian Czykier (2012)
Toruń: 60H - 1. Jakub Szymański 7.65 PB, poprawia o 1 setną sekundy rekord życiowy z eliminacji :)
— Athletics News (@Nedops) January 22, 2022
To wyrównanie najlepszego w tym roku wyniku w Europie!
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.