Logo Nadawcy

| Pekin 2022

Doping na igrzyskach: pierwszy zdyskwalifikowany... wypił piwo. Polska i Hiszpania w czołówce zimowej "tabeli wstydu"

Kornelia Marek była zdyskalifikowana za doping (fot. PAP)
Kornelia Marek była zdyskalifikowana za doping (fot. PAP)

Doping nie jest współczesnym wymysłem, a w sporcie używa się go "od zawsze". MKOl walczy z nim jednak dopiero od kilkudziesięciu lat. Dziś na czele w niechlubnych rankingach znajdują się Rosjanie, ale i Polacy mają swoje "za uszami". W zimowych igrzyskach jesteśmy trzecim najczęściej dyskwalifikowanym z powodu zażywania nielegalnych substancji krajem.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Stwierdzenie, że "kiedyś wszyscy brali" byłoby przesadą. Nie da się jednak ukryć, że już przeszło sto lat temu spora liczba sportowców używała preparatów poprawiających ich wydolność. Znakomitym przykładem jest Tom Hicks – zwycięzca maratonu z igrzysk w St. Louis (1904). Po 22 milach biegu trener podał mu strychninę zmieszaną z brandy i białkiem jajka. Dodało mu to sił.

Czy czuł jakiekolwiek zażenowanie? Wstyd? Nic z tych rzeczy. Może jedynie ból, bo na mecie padł ledwie żywy, a ratować musiało go czterech lekarzy. Tego typu środki, choć dziś uznane za dopingujące, nie były wówczas nielegalne. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zajął się sprawą pozasportowego wspomagania dopiero w 1967 roku. Zabronił wówczas stosowania leków zwiększających wydajność, stworzył listę zakazanych substancji i ustanowił Komisję Medyczną.

PIERWSZY "DOPINGOWICZ" WPADŁ NA... PIWIE

Już rok później, podczas igrzysk w Meksyku (1968), po raz pierwszy zdyskwalifikowano medalistę. Przez wpadkę Hansa-Gunnara Liljenwalla krążki musiał oddać cały zespół szwedzkich pięcioboistów, którzy zajęli trzecie miejsce w "drużynówce". Czym zawinił dopingowicz? Jak sam tłumaczył ze względu na stres i brak snu zdecydował się wypić dwa piwa przed strzelaniem z pistoletu. W jego organizmie wykryto etanol.

Na zimowych igrzyskach w Grenoble, które rozegrano w tym samym roku, obyło się bez podobnych przypadków. Pierwszym złapanym na zażywaniu niedozwolonych środków był niemiecki hokeista Alois Schloeder. Podczas igrzysk w Sapporo (1972) przyjmował efedrynę – środek zwiększający koncentrację.

Liczba sportowych oszustów, a przynajmniej tych złapanych na gorącym uczynku, na zimowych igrzyskach w XX wieku ograniczyła się do zaledwie kilku przypadków. Być może to "zasługa" ówczesnych niedoskonałych regulacji. Aki Karvonen – fiński biegacz narciarski, który z igrzysk w Sarajewie wywiózł srebrny i dwa brązowe medale – przyznał, że podczas imprezy przeszedł transfuzję krwi. Nie został ukarany, bo zabieg ten został zabroniony dopiero dwa lata później. A i tak zakaz nie był restrykcyjnie przestrzegany. Siergiej Tarasow opowiadał po latach, że w Albertville (1992) przeszli go wszyscy rosyjscy biathloniści, a on sam ledwie uszedł z życiem, gdy "coś poszło nie tak".

Absurdalnie przy wspomnianych przypadkach wygląda historia Rossa Rebagliatiego z Kanady, któremu na igrzyskach w Nagano (1998) zabrano medal po wykryciu marihuany, która... nie była wówczas na liście zakazanych środków, a jedynie nielegalna w wielu krajach, w tym w Japonii. Snowboardzista ostatecznie odzyskał złoto po odwołaniu do Trybunału Arbitrażowego.

Drogowskaz do kontroli dopingowej w Soczi (fot. Getty Images)
Drogowskaz do kontroli dopingowej w Soczi (fot. Getty Images)

WIELKA AFERA, CZYLI... TURYN

Afery dopingowe w latach 80. i 90. wybuchały głównie przy okazji letnich imprez. Ich skutkiem było powołanie do życia Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i ustanowienie nowej listy środków zakazanych. Znalazły się na niej te substancje, które: szkodzą zdrowiu sportowca, poprawiają wydajność i/lub są sprzeczne z duchem sportu. By trafić na "czarną listę" preparat musi spełnić minimum dwa ze wspomnianych warunków.

Nowe regulacje sprawiły, że walka z dopingiem weszła na zupełnie inny etap. Nie zdołały go jednak wyeliminować. Przeciwnie – największe afery miały dopiero nadejść. Już podczas igrzysk w Salt Lake City (2002) zdyskwalifikowano aż ósemkę zawodników. Cztery lata później w Turynie (2006) doszło zaś do skandalu z udziałem austriackich biegaczy i biathlonistów.

W kwaterze Austriaków znaleziono zakazane środki, które mieli przyjmować podczas imprezy. W związku z tym sześciu zawodników zostało dożywotnio wykluczonych z igrzysk olimpijskich.

OSZUKANE IGRZYSKA W SOCZI

Skandal z Turynu mógł stanowić zaledwie promil tego, co działo się osiem lat później. Według raportu McLarena rosyjska machina dopingowa zaczęła funkcjonować już niedługo po igrzyskach w Vancouver (2010), gdzie reprezentanci Sbornej zawiedli, zdobywając zaledwie trzy złote, pięć srebrnych i siedem brązowych medali.

Szeroko zaplanowana akcja, w którą zaangażowane były wszelkie szczeble krajowej biurokracji, z ministerstwem sportu włącznie, dotyczyła już letnich igrzysk w Londynie (2012) oraz rozegranych rok później lekkoatletycznych mistrzostw świata. I doprowadziła do tego, że – zgodnie z planem – Rosja wygrała klasyfikację medalową olimpijskiej rywalizacji w Soczi, gdzie zgarnęła 13 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych medali.

Dopingowa zbrodnia miała być "doskonała" dzięki temu, że nie opierała się na wynajdywaniu nowych substancji, a perfekcyjnym tuszowaniu zażywania tych dobrze znanych. Czyste próbki moczu, pobrane od wybranych zawodników znacznie wcześniej, były przechowywane w specjalnych magazynach, a następnie podmieniane w miejsce zanieczyszczonych. Testy nie były w stanie nic wykazać.

Musiało minąć kilkanaście miesięcy, by system runął. Raport McLarena ujawnił sposób funkcjonowania oszustów i przyczynił się do postawienia zarzutów kilkudziesięciu sportowcom. Początkowo Rosji odebrano aż trzynaście medali. Po licznych odwołaniach Trybunał Arbitrażowy anulował jednak część wyroków, przywracając aż dziewięć ze wspomnianych krążków. Jako powód wskazano niewystarczającą ilość dowodów. I na tym sprawę zamknięto.

Johann Mühlegg ze złotym medalem olimpijskim w Salt Lake City (fot. Getty Images)
Johann Mühlegg ze złotym medalem olimpijskim w Salt Lake City (fot. Getty Images)

ZASKAKUJĄCA TABELA WSTYDU

Igrzyska w Soczi pociągnęły za sobą wiele konsekwencji. W Pjongczangu (2018) Rosjanie wystartowali w ograniczonej liczbie – bez możliwości reprezentowania krajowych barw i hymnu – jako "Olimpijczycy z Rosji". Restrykcje przeciągnęły się na kolejne imprezy, m.in. igrzyska w Tokio (2020) i Pekinie (2022), gdzie wystąpili jako "Rosyjski Komitet Olimpijski".

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zlecił ponadto ponowne przebadanie próbek z Vancouver (2010). Sprawdzono 1195 z 1700, w tym wszystkich medalistów oraz reprezentantów Sbornej. Ucierpiała... słoweńska biathlonistka – Teja Gregorin. Tylko u niej wykryto niedozwolone środki.

Nic dziwnego, że po skandalu z Soczi Rosja przewodzi "tabeli wstydu", czyli klasyfikacji "ukradzionych" medali. W związku ze stosowaniem niedozwolonych środków reprezentantom tego kraju odebrano pięć złotych, pięć srebrnych i dwa brązowe krążki w historii zimowych igrzysk.

Co ciekawe drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Hiszpania, która straciła trzy złota. To "zasługa" Johana Muehlegga. Urodzony w Niemczech biegacz został wyrzucony z rodzimej kadry w końcówce lat 90. Trenerowi przeszkadzał jego ekscentryczny styl bycia objawiający się chociażby... piciem wody święconej. Zawodnik zmienił więc obywatelstwo i niemal natychmiast zaczął odnosić sukcesy. W Salt Lake City wygrał rywalizację na 20, 30 i 50 kilometrów. Został złapany na stosowaniu darbepoetyny.

Obok Rosjan i Hiszpana medal zimowych igrzysk stracił tylko brytyjski narciarz alpejski – Alain Baxter. Szwedzki hokeista Nicklas Backstroem mimo "wpadki" został zaś nagrodzony i z Soczi wrócił ze srebrem.

Tabela medalowa wstydu [zimowe IO]:
1. Rosja 5 - 5 - 2
2. Hiszpania 3 - 0 - 0
3. Wielka Brytania 0 - 0 - 1

Wynik polskich bobsleistów został wykreślony podczas igrzysk w Soczi (fot. Getty Images)
Wynik polskich bobsleistów został wykreślony podczas igrzysk w Soczi (fot. Getty Images)

POLSKA NIE TAKA ŚWIĘTA

W niechlubnych statystykach zapisali się także Polacy. Na dopingu zostali złapani: Jarosław Morawiecki (Calgary 1988), Kornelia Marek (Vancouver 2010) i Daniel Zalewski (Soczi 2014). Troje zdyskwalifikowanych stawia Polskę na trzecim miejscu pod względem liczby dopingowiczów w historii zimowych igrzysk. Więcej, poza Rosjanami, mieli jedynie Austriacy.

Morawiecki "wpadł" po meczu hokeistów z Francją, który biało-czerwoni wygrali 6:2. Zdobył wówczas bramkę, podobnie jak we wcześniejszym spotkaniu – niespodziewanie zremisowanym 1:1 ze Szwecją. W jego moczu wykryto ponadnormatywną ilość testosteronu i epitestosteronu, po czym zweryfikowano wynik starcia z Trójkolorowymi na 0:2. Później Polacy przegrali ze Szwajcarią i Finlandią, przez co odpadli w grupie.

Marek w Vancouver osiągnęła życiowe wyniki. Była 11. na 30 kilometrów oraz szósta w sztafecie. Testy wykazały, że stosowała EPO. Zalewski pojechał zaś do Soczi w zastępstwie za Michała Zblewskiego. Wraz z czwórką bobsleistów zajął 27. miejsce. Polską załogę zdyskwalifikowano po wykryciu u niego stymulantów.

Kto jeszcze – poza Rosją, Austrią i Polską – powoływał na zimowe igrzyska sportowców, którzy później zostali zdyskwalifikowani za doping? Po dwóch reprezentantów: Łotwa, Ukraina, Słowenia i Niemcy. Po jednym: Czechosłowacja, Mongolia, Białoruś, Wielka Brytania, Hiszpania, Brazylia, Japonia, Włochy, Słowenia i Iran.

Ostatni to alpejczyk Hossein Saveh-Shemshaki, który z powodu pozytywnego wyniku testu antydopingowego nie przyleciał na igrzyska do Pekinu. Wiele wskazuje na to, że nie będzie ostatnim, który zostanie w taki sposób wykreślony z listy uczestników tej imprezy. Czarne chmury od wielu dni zbierają się nad Kamiłą Walijewą, której sprawa jest w toku.

Bańka: miejsce osób, które podają doping małoletnim, jest w więzieniu
Kamila Walijewa (fot. PAP/EPA)
Bańka: miejsce osób, które podają doping małoletnim, jest w więzieniu

Zobacz też
Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal
Trener Michal Doleżal i Dawid Kubacki (fot. PAP/Piotr Nowak)

Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal

| Pekin 2022 
Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień
Kamiła Walijewa (fot. Getty Images)

Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień

| Pekin 2022 
Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!
Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie przeszły już do historii (fot. Getty).

Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!

| Pekin 2022 
Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?
Hongqiong Yang, multimedalistka tegorocznych igrzysk paraolimpijskich (fot. Getty Images)

Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?

| Pekin 2022 
Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny
Reprezentacja Ukrainy na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie (fot. Getty Images)

Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny

| Pekin 2022 
medale
wyniki
Wyniki
20 lutego 2022
Hokej na lodzie

Finlandia

ROC

Narciarstwo alpejskie
Drużynowy slalom równoległy – Finał, finał

1

Austria
Austria

 

2

Niemcy
Niemcy

 

Drużynowy slalom równoległy - o 3. miejsce, mały finał

1

Norway
Norway

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 2, półfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 1, półfinał

1

Austria
Austria

 

2

Norway
Norway

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 4.), ćwierćfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

Szwajcaria
Szwajcaria

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 3.), ćwierćfinał

1

USA
USA

 

2

Włochy
Włochy

 

Bobsleje
Czwórka - klasyfikacja końcowa, finał

1

Niemcy-1
Niemcy-1

3:54.30

2

Niemcy-2
Niemcy-2

3:54.67

3

Kanada-1
Kanada-1

3:55.09

4

Niemcy-3
Niemcy-3

3:55.15

5

Łotwa-1
Łotwa-1

3:55.27

6

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

3:55.72

7

ROC
ROC

3:56.15

8

ROC 2
ROC 2

3:56.55

9

Kanada-2
Kanada-2

3:56.99

10

USA
USA

3:57.06

11

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

3:57.07

12

Austria
Austria

3:57.49

13

Rumunia-1
Rumunia-1

3:57.65

13

USA 2
USA 2

3:57.65

15

Włochy-1
Włochy-1

3:57.70

16

Chiny
Chiny

3:57.97

17

Chiny
Chiny

3:57.98

18

Korea Południowa
Korea Południowa

3:58.02

19

Francja-1
Francja-1

3:58.17

20

Brazylia-1
Brazylia-1

3:58.48

21

Czechy-1
Czechy-1

2:59.16

22

Austria 2
Austria 2

2:59.19

23

Kanada-3
Kanada-3

2:59.27

24

Szwajcaria-2
Szwajcaria-2

2:59.29

25

South Korea 2
South Korea 2

2:59.96

26

Holandia-1
Holandia-1

3:00.00

27

Włochy-2
Włochy-2

3:00.65

28

Jamaica
Jamaica

3:03.42

Rozwiń
Czwórka (ślizg 4.), wyścig 4

1

Niemcy-1
Niemcy-1

59.13

2

Niemcy-3
Niemcy-3

59.25

3

Kanada-1
Kanada-1

59.27

4

Włochy-1
Włochy-1

59.28

5

Łotwa-1
Łotwa-1

59.30

5

Niemcy-2
Niemcy-2

59.30

7

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

59.38

8

ROC 2
ROC 2

59.40

9

USA 2
USA 2

59.44

9

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

59.44

11

Kanada-2
Kanada-2

59.46

12

Chiny
Chiny

59.47

13

USA
USA

59.49

14

ROC
ROC

59.56

15

Korea Południowa
Korea Południowa

59.59

16

Brazylia-1
Brazylia-1

59.61

17

Chiny
Chiny

59.66

18

Rumunia-1
Rumunia-1

59.93

19

Francja-1
Francja-1

1:00.06

20

Austria
Austria

1:00.10

Rozwiń
Biegi narciarskie
Bieg masowy stylem dowolnym (30 km), finał

1

Therese Johaug
Therese Johaug

1:24:54.0

2

Jessie Diggins
Jessie Diggins

+1:43.3

3

Kerttu Niskanen
Kerttu Niskanen

+2:33.3

4

Jonna Sundling
Jonna Sundling

+2:35.4

5

Tatiana Sorina
Tatiana Sorina

+2:37.2

6

Rosie Brennan
Rosie Brennan

+2:38.7

7

Delphine Claudel
Delphine Claudel

+2:40.0

8

Ebba Andersson
Ebba Andersson

+2:41.5

9

Mariya Istomina
Mariya Istomina

+3:06.1

10

Krista Paermaekoski
Krista Paermaekoski

+3:41.0

11

Teresa Stadlober
Teresa Stadlober

+3:42.5

12

Victoria Carl
Victoria Carl

+5:14.4

13

Lotta Udnes Weng
Lotta Udnes Weng

+6:20.3

14

Tiril Udnes Weng
Tiril Udnes Weng

+6:21.4

15

Sophia Laukli
Sophia Laukli

+6:27.2

16

Cendrine Browne
Cendrine Browne

+6:27.6

17

Anastasia Rygalina
Anastasia Rygalina

+6:28.1

18

Novie McCabe
Novie McCabe

+6:28.5

19

Antonia Fraebel
Antonia Fraebel

+6:29.6

20

Anne Kylloenen
Anne Kylloenen

+6:47.0

21

Izabela Marcisz
Izabela Marcisz

+6:49.0

22

Katerina Janatova
Katerina Janatova

+6:49.2

23

Johanna Matintalo
Johanna Matintalo

+7:07.7

24

Flora Dolci
Flora Dolci

+7:10.7

25

Pia Fink
Pia Fink

+7:12.3

26

Masako Ishida
Masako Ishida

+7:12.3

27

Lydia Hiernickel
Lydia Hiernickel

+7:18.3

28

Ragnhild Haga
Ragnhild Haga

+7:25.9

29

Emma Ribom
Emma Ribom

+7:33.8

30

Katherine Stewart-Jones
Katherine Stewart-Jones

+7:39.3

31

Baiba Bendika
Baiba Bendika

+8:43.8

32

Patricija Eiduka
Patricija Eiduka

+8:57.2

33

Cristina Pittin
Cristina Pittin

+9:00.8

34

Martina Di Centa
Martina Di Centa

+9:02.6

35

Charlotte Kalla
Charlotte Kalla

+9:51.4

36

Masae Tsuchiya
Masae Tsuchiya

+9:53.6

37

Maryna Ancybor
Maryna Ancybor

+10:37.3

38

Chunxue Chi
Chunxue Chi

+10:47.0

39

Dahria Beatty
Dahria Beatty

+11:14.2

40

Anna Comarella
Anna Comarella

+11:18.4

41

Petra Hyncicova
Petra Hyncicova

+11:32.6

42

Angelina Shuryga
Angelina Shuryga

+11:35.6

43

Jessica Yeaton
Jessica Yeaton

+12:12.1

44

Coralie Bentz
Coralie Bentz

+13:14.2

45

Caterina Ganz
Caterina Ganz

+13:25.5

46

Xin Li
Xin Li

+13:45.2

47

Bayani Jialin
Bayani Jialin

+14:20.8

48

Carola Vila
Carola Vila

+14:24.1

49

Nadezhda Stepashkina
Nadezhda Stepashkina

+14:44.8

50

Miki Kodama
Miki Kodama

+14:59.8

51

Laura Leclair
Laura Leclair

+15:20.5

52

Vedrana Malec
Vedrana Malec

+16:24.6

53

Neza Zerjav
Neza Zerjav

+17:20.2

54

Irina Bykova
Irina Bykova

+17:48.0

55

Chika Kobayashi
Chika Kobayashi

+18:39.1

56

Casey Wright
Casey Wright

+19:25.9

58

Viktoriya Olekh
Viktoriya Olekh

+21:28.1

59

Anita Klemencic
Anita Klemencic

+21:43.6

60

Dinigeer Yilamujiang
Dinigeer Yilamujiang

+25:10.2

61

Maria Ntanou
Maria Ntanou

 

-

Natalia Nepryaeva
Natalia Nepryaeva

 

-

Petra Novakova
Petra Novakova

 

-

Sanja Kusmuk
Sanja Kusmuk

 

-

Hanna Karaliova
Hanna Karaliova

 

Rozwiń
Najnowsze
Sportowy wieczór (29.03.2025)
Sportowy wieczór (29.03.2025)
| Sportowy wieczór 
Sportowy wieczór (29.03.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Boks, gala Dzierżoniów Boxing Night [ZAPIS]
Boks, gala Dzierżoniów Boxing Night. Transmisja online na żywo w TVP Sport (29.03.2025)
Boks, gala Dzierżoniów Boxing Night [ZAPIS]
| Boks 
Pięć medali Polaków na Zimowych Igrzyskach Wojskowych
Aleksandra Mirosław (fot. Getty Images)
Pięć medali Polaków na Zimowych Igrzyskach Wojskowych
| Inne 
Przemysława Frankowskiego z derbów Stambułu "wyrzucił" sędzia z Polski!
Paweł Pskit w derbach Stambułu był sędzią VAR. Przemysław Frankowski przekonał się, że sędzia wideo był uważny. (fot. Getty Images)
Przemysława Frankowskiego z derbów Stambułu "wyrzucił" sędzia z Polski!
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
Bułka znów to ma! Obronił rzut karny [WIDEO]
Marcin Bułka (fot. Getty Images)
Bułka znów to ma! Obronił rzut karny [WIDEO]
| Piłka nożna / Francja 
Poznaliśmy pierwszych półfinalistów Pucharu Anglii
Daniel Munoz i Calvin Bassey (fot. Getty Images)
Poznaliśmy pierwszych półfinalistów Pucharu Anglii
| Piłka nożna / Anglia 
Amerykanie obronili tytuł mistrzów świata
Madison Chock i Evan Bates (fot. Getty Images)
Amerykanie obronili tytuł mistrzów świata
| Inne zimowe / Łyżwiarstwo 
Do góry