| Piłka nożna

Najlepsze kluby na świecie korzystają z wirtualnej rzeczywistości. Czy trafi ona także do Polski?

Z Rezzil korzystają już w wielu zakątkach Europy (fot. Rezzil)
Z Rezzil korzystają już w wielu zakątkach Europy (fot. Rezzil)

Większość młodych piłkarzy ma marzenia, by grać z najlepszymi. Wielu pewnie nigdy nie dostanie szansy zmierzenia się z Kylianem Mbappe czy Leo Messiem. Jak się jednak okazuje, jest to możliwe, dzięki wirtualnej rzeczywistości. Najnowocześniejsza technologia daje okazję wejścia w ciało zawodnika w trakcie meczu. Te metody stosują już trenerzy czołowych drużyn na świecie, a szybkość, z jaką rozwija się ten projekt, pokazuje, że przyszłość piłki nożnej stoi pod znakiem komputerów i alternatywnego świata.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Koniec z rekordowymi transferami? Nowe przepisy UEFA

Czytaj też

UEFA kończy z finansowym fair play i zmienia zasady (fot. Getty)

Koniec z rekordowymi transferami? Nowe przepisy UEFA

W 2017 roku powstała firma Rezzil, która jak się okazało po kilku latach, zrewolucjonizowała piłkarski rynek w Anglii oraz prężnie rozwinęła się na innych kontynentach. Twórcy, przełomowej dla piłki nożnej technologii weszli na rynek i nawiązali współpracę z takimi klubami jak: Manchester City, Liverpool, czy Arsenal. Projekt cieszy się taką popularnością, że zainwestowali w niego choćby Thierry Henry, Gary Neville oraz Vincent Kompany.

– Rezzil jest unikatową platformą, która pozwala na trening i doskonalenie nawyków występujących u najlepszych zawodników na świecie. Rezzil używa serii ćwiczeń, które są zaprojektowane do symulacji sytuacji boiskowych i wywołania odpowiednich reakcji. Każde z ćwiczeń ma na celu wypracowanie takich zachowań, jak u elitarnych piłkarzy – powiedział dla TVPSPORT.PL, jeden z założycieli, Andy Etches.



Koniec z rekordowymi transferami? Nowe przepisy UEFA

Czytaj też

UEFA kończy z finansowym fair play i zmienia zasady (fot. Getty)

Koniec z rekordowymi transferami? Nowe przepisy UEFA

Od 11 lat gra w Rosji. Zapytano go, czy zagłosuje na Putina

Czytaj też

(fot. Getty Images)

Od 11 lat gra w Rosji. Zapytano go, czy zagłosuje na Putina

W Polsce przywykliśmy do tego, że zazwyczaj piłkarze przygotowują się do meczu poprzez analizy taktyczne całego zespołu i poszczególnych piłkarzy. Często jest to robione na podstawie wideo lub różnych schematów rozrysowanych przez trenerów. Opieramy się jednak w tym cały czas na teorii, na zapamiętywaniu ruchów danego gracza po obejrzeniu filmu z jego stylem gry. Brytyjczycy mają alternatywne rozwiązanie. Kiedy defensorzy Manchesteru City trenują przed meczem z Liverpoolem i wiedzą, że naprzeciwko nich będą biegali tacy piłkarzy jak Mohamed Salah czy Sadio Mane, to dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości mogą zagrać z nimi kilka dni przed spotkaniem.

– Zakładając okulary VR i specjalne sensory na buty możemy przenieść piłkarza do dowolnego meczu, w każde miejsce i dokładnie odwzorować to, co wtedy działo się na boisku. Nie jest to jednak wszystko, bo gdy wchodzimy w ciało takiego gracza, to mamy możliwość zobaczenia dokładnie tego, co dzieje się za jego plecami. Dzięki temu piłkarze lepiej rozumieją grę, a trenerzy w przystępny sposób przekazują im wiedzę – stwierdził Aleksander Bladowski, programista w Rezzil.



– Od wielu lat jestem związany z piłką nożną, ale szczerze wierzę, że Rezzil jest jedną z najbardziej obiecujących technologii, które mogą wejść do sportu. Jako ojciec widzę też atrakcyjność Rezzil dla dzieci i jest to ekscytujące, ponieważ połączenie e-sportu i tradycyjnego sportu oznacza, że dzieci są zdrowe i aktywne, gdy grają, w przeciwieństwie do siedzącego trybu życia – uważa Thierry Henry.

Jednym z pierwszych promotorów tego systemu był Pep Guardiola, który już w 2018 roku wykorzystał wirtualną rzeczywistość w treningu ze swoimi zawodnikami. Jak dużą wartość ma ta technologia piłkarze przekonali się, kiedy wybuchła pandemia i nie było możliwość ćwiczeń w bazach sportowych. Wszyscy byli zamknięci w domach, a treningi za pośrednictwem komunikatorów internetowych nie oddawały w żadnym stopniu tego, co można wykonać na boisku. Właśnie wtedy popularność Rezzil wystrzeliła w kosmos, bo trenerzy przekonali się, jak duży daje to handicap w tych trudnych czasach.

Sposób trenowania bez wychodzenia z mieszkania wybitnie spodobał się klubowemu koledze Łukasza Fabiańskiego, Michailowi Antonio, który do tego stopnia zaangażował się w projekt, że aż zdecydował się w niego zainwestować. – Nie mogłem trenować. Wszyscy byli w zamknięciu. W tamtym czasie nie mieliśmy zbyt wielu środków, aby cokolwiek zrobić. Mój ogród nie był na tyle duży, żebym mógł grać w piłkę. Rezzil był powodem, dla którego miałem futbolówkę, mimo że fizycznie przy niej nie byłem. Wciąż mogłem ćwiczyć główkowanie i wykończenia. Pomogło mi to, ponieważ zakończyłem sezon w dobrym stylu – sześć tygodni, osiem goli. Spora była w tym zasługa właśnie wirtualnej rzeczywistości – powiedział Jamajczyk wywiadzie dla Boardroom.tv.



Nie tylko w trakcie pandemii innowacyjny projekt okazał się pomocny – na przeszkodzie do trenowania stają też często warunki pogodowe. Oczywiście, z aurą nie da się wygrać, da radę natomiast ją skutecznie oszukać, o czym przekonali się piłkarze Blackpool. Kilka sezonów temu podczas mocnej zimy ich boisko treningowe zamarzało i nie nadawało się do użytku. Drugoligowiec zdecydował się przenieść "murawę" do hali i podłączyć zawodników do sensorów oraz gogli VR. Okazało się, że dzięki temu nie musieli rezygnować z gry i skupiać się na siłowni, tylko ćwiczyli reakcje boiskowe na alternatywnym placu gry.

– Pod względem technologii i tego, co wniosła do gry, jest to najlepsza i najbardziej rewolucyjna metoda, jaką widziałem od dłuższego czasu – to z kolei słowa asystenta Cardiff, Kevina Blackwella, pokazujące, że projekt trafia także do niższych lig.

Warto zagłębić się w temat i zobaczyć, jak wygląda taki podstawowy test dla każdego piłkarza, nawet amatora – wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, bo z opanowaniem urządzenia problemy miał nawet sam Paul Scholes. Już po 25 minutach sprzęt jest w stanie określić potencjał i parametry gracza.

Od 11 lat gra w Rosji. Zapytano go, czy zagłosuje na Putina

Czytaj też

(fot. Getty Images)

Od 11 lat gra w Rosji. Zapytano go, czy zagłosuje na Putina

Niecodzienny problem klubu Rybusa. Wszystko przez wojnę

Czytaj też

Maciej Rybus (fot. Getty Images) i jego koledzy z Lokomotiwu (fot. Twitter) nie mieli komfortowych warunków podróży do Rostowa

Niecodzienny problem klubu Rybusa. Wszystko przez wojnę

– Ja, gdy zacząłem korzystać z tego systemu, a grałem maksymalnie w 5. lidze, to widziałem po sobie, że inaczej poruszam się później boisku, więcej widzę, a przecież mi do prawdziwego piłkarza wiele brakuje. Myślę, że technologia będzie coraz bardziej wchodziła do piłki nożnej. Uważam, że to będzie tak powszechna rzecz jak choćby telefon, bo jest olbrzymie zainteresowanie i wiele zespołów chce z tego korzystać – dodaje Bladowski.



Pomoc przy polepszaniu jakości gry zawodników to niejedyny powód, dla którego wirtualna rzeczywistość zyskuje popularność. Odgrywa ona też ważną rolę w rehabilitacji po ciężkiej kontuzji. Kiedy zawodnik przez dłuższy czas nie ma kontaktu z piłką, to nie jest mu łatwo wejść w rytm treningowy. Stosując nowoczesne metody w Liverpoolu czy Arsenalu zawodnicy wracają w lepszej dyspozycji po urazach i szybciej są gotowi do występów na pełnym dystansie. Z tej metody rekonwalescencji korzysta choćby Paulo Sousa we Flamengo, które jest jednym z partnerów Rezzil.

– Rezzil to również narzędzie do rehabilitacji, które pozwala na złagodzenie efektów kontuzji oraz podtrzymanie zdolności do podejmowania decyzji boiskowych pod presją czasu – zawodnicy mogą trenować w warunkach, które pozwalają na odwzorowanie środowiska meczowego bez kontaktu z przeciwnikiem – wspomniał założyciel firmy.

Oprócz piłki nożnej, wirtualna rzeczywistość wchodzi też do innych sportów m.in. tenisa oraz koszykówki. Kluby NBA chcą przełożyć trening bez piłki wykorzystywany w futbolu na parkiet, by jeszcze lepiej odnajdywać się w trakcie meczu. Często czasu na zastanowienie się w tym sporcie jest jeszcze mniej niż w futbolu, dlatego takiego każdy detal ma znacznie, o czym też przekonują władze ligi.

Cały czas mówimy jednak o zagranicznych klubach, więc trzeba postawić pytanie, dlaczego nie korzystamy z tego w Polsce? – To jest jeden z powodów, dla którego polska piłka jest tak bardzo z tyłu. Nie da się rywalizować na najwyższym poziomie, kiedy konkurencja ucieka w dwa razy szybszym tempie. Różnica w technologii wykorzystywanej w trenowaniu pomiędzy Anglią i Polską jest ogromna, więc nie ma co się dziwić, że pokazuje to też poziom futbolu w obu krajach – uważa Bladowski.



Pionierem, jeśli chodzi o polski rynek wirtualnej rzeczywistości był Kamil Grosicki. W 2018 roku piłkarz Pogoni Szczecin stał się twarzą gry Turbo Soccer VR zaprojektowanej przez warszawskich programistów, która miała być odpowiednikiem brytyjskiego projektu. Nie okazał się on jednak tak popularny jak na wyspach i nie odbił się szerokim echem.

Wygląda jednak na to, że jest szansa na progres w kwestii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Pod koniec ubiegłego roku PZPN powołał do życia komisję ds. innowacji, a w marcu powstała spółka PZPN Invest, która ma za zadanie pozyskiwać finanse na korzystanie z najnowocześniejszych rozwiązań. Dzięki temu w przyszłości ma powstać centrum treningowo-badawcze, z którego korzystać będzie reprezentacja. W planach jest tworzenie specjalnych aplikacji monitorujących wyniki piłkarzy. Projekt jest jednak na razie w fazie raczkowania, więc pozostaje czekać na efekty pracy.

Niecodzienny problem klubu Rybusa. Wszystko przez wojnę

Czytaj też

Maciej Rybus (fot. Getty Images) i jego koledzy z Lokomotiwu (fot. Twitter) nie mieli komfortowych warunków podróży do Rostowa

Niecodzienny problem klubu Rybusa. Wszystko przez wojnę

Salgado: mundial w Katarze? Potrzebowaliśmy muzułmańskiego rynku
Michel Salgado (fot. TVP)
Salgado: mundial w Katarze? Potrzebowaliśmy muzułmańskiego rynku

Zobacz też
To ostatnie miesiące luki w przepisie o spalonym! Szansa jeszcze jest...
Kamil Grabara, inni bramkarze i ich drużyny mają jeszcze tylko kilka miesięcy na wykorzystanie luki w "Przepisach gry". The IFAB ogłosiła zmiany, z których wynika, że ta luka zniknie. (fot. Getty Images/The IFAB)
tylko u nas

To ostatnie miesiące luki w przepisie o spalonym! Szansa jeszcze jest...

| Piłka nożna 
Santos liczy na... odszkodowanie! "Chce zostać wyrzucony"
Fernando Santos za czasów pracy z reprezentacją Polski (fot. Getty).

Santos liczy na... odszkodowanie! "Chce zostać wyrzucony"

| Piłka nożna 
Wiceprezesi PZPN nadal będą rządzić w regionach
Maciej Mateńko i Adam Kaźmierczak (fot. ZZPN/ŁZPN)

Wiceprezesi PZPN nadal będą rządzić w regionach

| Piłka nożna 
Drużyna Piszczka zszokowała rywali! Szalona taktyka przyniosła efekt [WIDEO]
Szokująca taktyka LKS-u Goczałkowice-Zdrój, którego piłkarzem jest Łukasz Piszczek, przyniosła efekty (fot. 400mm.pl/Mirosław Szozda, screen: Youtube.com)

Drużyna Piszczka zszokowała rywali! Szalona taktyka przyniosła efekt [WIDEO]

| Piłka nożna 
Polska chce zorganizować finał LM! Jest zapewnienie
Stadion Narodowy (fot. Getty Images)

Polska chce zorganizować finał LM! Jest zapewnienie

| Piłka nożna 
wyniki
terminarz
Wyniki
dzisiaj
Terminarz
dzisiaj
Piłka nożna

Lecce

19:45

AS Roma

AS Monaco

20:05

Nice

jutro
Najnowsze
Kiedy ostatni konkurs sezonu PŚ w skokach? Relacja na żywo w TVP!
Kiedy ostatni konkurs sezonu PŚ w skokach? Relacja na żywo w TVP!
| Skoki narciarskie 
Czas na ostatnie zawody tego sezonu w Pucharze Świata. O której niedzielny konkurs indywidualny? (fot. Getty Images)
GKS Katowice wrócił do gry! Walka o MP nabrała rumieńców [WIDEO]
W rywalizacji do czterech zwycięstw hokeiści GKS-u Tychy prowadzą z GKS-em Katowice  2-1 (fot. PAP/Michał Meissner)
pilne
GKS Katowice wrócił do gry! Walka o MP nabrała rumieńców [WIDEO]
| Hokej / Polska Hokej Liga 
Kurek lepszy od Leona. Popis ZAKSY w ćwierćfinale
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (PAP/Wojtek Jargiło)
Kurek lepszy od Leona. Popis ZAKSY w ćwierćfinale
| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe 
Polonia przedłużyła imponującą serię. Cudowny gol 19-latka! [WIDEO]
Nikita Vasin zdobył drugą bramkę w tym seonie Betclic 1 Ligi (fot. Kspolonia.pl/TVP Sport HD)
pilne
Polonia przedłużyła imponującą serię. Cudowny gol 19-latka! [WIDEO]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Ludzie zejdźcie z drogi, bo Listkiewicz jedzie. Oto Ekstraklasa...
Tomasz Listkiewicz musi się skupić inaczej i spieszyć na następny mecz... Ekstraklasy. (fot. Getty Images)
Ludzie zejdźcie z drogi, bo Listkiewicz jedzie. Oto Ekstraklasa...
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
Sensacja w Gdańsku! Beniaminek zatrzymał mistrza
Bujar Pllana i Tomasz Neugebauer powstrzymują Afimico Pululu (fot. PAP)
pilne
Sensacja w Gdańsku! Beniaminek zatrzymał mistrza
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Przeszedł do historii! Griezmann pobił rekord Messiego
Antoine Griezmann (fot. Getty Images)
Przeszedł do historii! Griezmann pobił rekord Messiego
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry