| Piłka nożna

Sędziowskie Tour de Pologne piłkarzom w głowie się nie mieści

Szymon Marciniak (fot. Getty)
Getty
Szymon Marciniak (fot. Getty)

PZPN traktuje polskich sędziów gorzej niż piłkarzy niemieckiej reprezentacji młodzieżowej. Mecz Polska – Niemcy drużyn do lat 21 został przeniesiony z Białegostoku do Łodzi, bo Niemcy nie chcieli jechać 221 kilometrów z lotniska w Warszawie do Białegostoku nawet luksusowym autokarem. Dwa razy starszy sędzia Szymon Marciniak po meczu Jagiellonia – Legia będzie musiał przejechać aż 532 kilometry – samochodem – żeby następnego dnia pracować w Grodzisku Wielkopolskim podczas meczu Warta – Lech. Podobnie PZPN potraktował aż 21 sędziów wyznaczonych na mecze 33. kolejki Ekstraklasy.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Czytaj też

Dawid Szulczek (L) i Nilo Maenpaa (P) (fot. PAP/Leszek Szymański)

Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Dokładnie 21 sędziów będzie w tej kolejce sędziować po dwa mecze. 14 będzie pracować w dwóch meczach Ekstraklasy, a siedmiu w jednym meczu Ekstraklasy i jednym spotkaniu I ligi. Nie powinno nikogo zdziwić, jeśli Kolegium Sędziów zaproponuje, aby meczów ostatniej kolejki jednak nie rozgrywać o tej samej porze, bo przecież sędziowie nie mogą być jednocześnie na dwóch stadionach.

Kiedyś analizując obsadę sędziowską na mecze Ekstraklasy zwracano uwagę na to, kto będzie sędziować który mecz. Pomysły zarządu Kolegium Sędziów PZPN sprawiają, że ciekawsze stało się, który sędzia skąd przyjedzie na mecz lub dokąd i jak daleko po meczu pojedzie. Do prowadzenia pierwszego meczu 33. kolejki, Cracovia – Wisła Płock, wyznaczeni zostali: Tomasz Wajda jako arbiter główny oraz sędzia asystent Krzysztof Myrmus, a do pracy przed monitorami systemu VAR – Jarosław Przybył i Marcin Borkowski. Wajda następnego dnia w Kielcach będzie sędzią VAR w czasie meczu I ligi Korony z GKS Katowice. Myrmus w sobotę będzie asystentem wideo w czasie meczu Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa, czyli aż 347 kilometrów dalej. Przybył w niedzielę poprowadzi mecz Radomiak Radom – Wisła Kraków, a Borkowski będzie w tym meczu jego asystentem numer 2 z chorągiewką.

Spotkanie Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa poprowadzi Szymon Marciniak z sędzią asystentem Pawłem Sokolnickiem, a asystentem wideo będzie Dawid Golis. Z Białegostoku PZPN wysyła Marciniaka aż 532 kilometry dalej – do Grodziska Wielkopolskiego, gdzie w sobotę ma być sędzią wideo w czasie meczu Warta – Lech. Sokolnicki, też w sobotę, będzie pracować jako asystent wideo w Gdańsku podczas meczu Lechia – Pogoń Szczecin. Natomiast Golis z Białegostoku pojedzie do Radomia, gdzie z chorągiewką będzie asystować sędziemu Przybyłowi. Drugim sędzią VAR w Poznaniu będzie Tomasz Marciniak, który przyjedzie tam z Bielska-Białej, po meczu Podbeskidzie – Arka Gdynia. Z Bielska Białej do Grodziska Wielkopolskiego jest 376 km.

Do prowadzenia sobotniego meczu Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Piast Gliwice wyznaczenie zostali: Krzysztof Jakubik jako główny, Arkadiusz Kamil Wójcik i Michał Obukowicz jako sędziowie asystenci oraz Bartosz Frankowski i Marcin Boniek jako VAR. Jakubik i Obukowicz następnego dnia będą VAR-ami w meczu Stal Mielec – Śląsk Wrocław, Wójcik będzie drugim VAR-em w meczu Radomiak – Wisła Kraków, a Frankowski z Bońkiem będą ten mecz sędziować na boisku.

W Grodzisku Wielkopolskim mecz Warta Poznań – Lech Poznań na boisku mają sędziować m.in. Tomasz Kwiatkowski i Tomasz Listkiewicz (asekurowani, jak wspomniałem wyżej, przez sędziów VAR przybyłych z Białegostoku i Bielska-Białej). Kwiatkowski następnego dnia będzie sędzią wideo w Radomiu, a Listkiewicz drugim sędzia wideo w meczu I ligi ŁKS Łódź – Odra Opole.

Sobotni mecz Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa będą sędziować m.in. Paweł Raczkowski i Radosław Siejka, a sędzią VAR ma być Piotr Lasyk. Raczkowski z Siejką następnego dnia będą sędziami wideo podczas meczu Górnik Zabrze – Górnik Łęczna, a Lasyk będzie sędzią głównym meczu ŁKS Łódź – Odra Opole.

Należy do tego jeszcze dodać, że Jakub Winkler, który będzie sędzią asystentem w niedzielnym meczu Stal Mielec – Śląsk Wrocław, do Mielca przyjedzie z Kielc, gdzie dzień wcześniej będzie drugim sędzią wideo podczas meczu Korona – GKS Katowice. Z kolei Sebastian Krasny i Adam Kupsik, którzy na boisku będą sędziować mecz niedzielny Górnik Zabrze – Górnik Łęczna, do Zabrza przyjadą po swoich meczach w I lidze. Krasny w piątek jako drugi VAR został wyznaczony na mecz w Bielsku-Białej, a Kupsik będzie drugim sędzią wideo w meczu GKS Jastrzębie – GKS Tychy.

Dotarły do mnie tłumaczenia odpowiedzialnych za taką obsadę lub ich rzeczników, którzy próbują sugerować, że w innych krajach sędziowie też czasem są wyznaczani na mecze dzień po dniu lub na dwa w jeden weekend. Niby tak, ale niezupełnie – są istotne różnice, które należy dostrzegać i uwzględniać.

Po pierwsze, w Polsce taka obsada powstaje tydzień w tydzień, od dawna, a efekty narastającego zmęczenia sędziów są coraz gorsze i coraz bardziej widoczne. W innych krajach podobna obsada w takiej skali i z takimi dystansami, które muszą pokonywać sędziowie, nie mieściłaby się w głowie żadnym władzom piłkarskim. Jeśli gdziekolwiek zdarzają się jakiekolwiek podobne sytuacje, to w zupełnie innej skali, innymi dystansami i tylko incydentalnie – tam jest to wynik awarii, nagłej konieczności – w Polsce tak wygląda system.

Ponadto, w innych krajach system VAR jest obsługiwany z jednego miejsca, z centrum VAR, więc nie ma potrzeby, żeby sędziowie VAR podróżowali tyle, co w Polsce.

Podobnie jest w czasie rozgrywek UEFA czy turniejów FIFA. W jednym i drugim przypadku sędziowie wideo pracują w centrum VAR. Na dodatek w czasie imprez FIFA zespół VAR składa się z trzech lub czterech sędziów, a nie zaledwie dwóch, jak w polskiej Ekstraklasie. Wniosek z tego prosty, że sędziowie wideo w Polsce w czasie meczu Ekstraklasy czy I ligi mają teoretycznie lub praktycznie dwa razy więcej zadań niż sędziowie wideo w czasie turniejów rangi mistrzostw świata. Może akurat to nie byłoby zbyt wielkim problemem, gdyby przyjeżdżali na mecze wypoczęci.

Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Czytaj też

Dawid Szulczek (L) i Nilo Maenpaa (P) (fot. PAP/Leszek Szymański)

Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Fot. TVP
Rafał Rostkowski Był sędzią przez 30 lat: liniowym, głównym, asystentem, technicznym i VAR. Sędziował m.in. w Ekstraklasie w latach 1991-2017, mecze UEFA: 1997-2017, FIFA: 2001-2017. Prowadził również mecze Ligi Mistrzów UEFA i mistrzów świata FIFA. W TVP przybliża niuanse przepisów gry, odsłania kulisy piłki nożnej i stara się pisać takie artykuły, aby młodszym pokoleniom było lepiej niż było starszym.

Rafał Rostkowski jest też między innymi:
● autorem projektu i inicjatorem wprowadzenia zawodowstwa sędziów piłki nożnej w Polsce, autorem kampanii medialnej promującej ten pomysł i autorem trzech pierwszych edycji kontraktów zawodowych dla polskich sędziów;
● autorem wielu publicznych wystąpień przeciwko korupcji w piłce nożnej, autorem różnych propozycji antykorupcyjnych, w tym pomysłodawcą weksli antykorupcyjnych obowiązujących od 2008 roku wszystkich arbitrów, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt profesjonalny;
● pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem programu Referees Exchange Programme Japan/Poland – czyli wymiany sędziów między Japonią i Polską, uznawanej za najlepszy tego typu program szkoleniowy na świecie – trwającego od roku 2008 do 2017, reaktywowanego przez JFA i PZPN w 2024 i 2025 roku;
● autorem aplikacji, po otrzymaniu której UEFA przyjęła PZPN do Konwencji Sędziowskiej;
● promotorem idei umożliwienia sędziom korzystania z powtórek wideo, promotorem systemu VAR i autorem kampanii medialnej w celu wdrożenia tego systemu w Polsce, co stało się w roku 2017;
● autorem propozycji zmian w "Przepisach gry", między innymi interpretacji przepisu o spalonym wdrożonej przez The IFAB w roku 2022;
● autorem petycji do Senatu RP w celu wprowadzenia zmian w polskim prawie i objęcia sędziów sportowych taką samą ochroną prawną, jaką mają funkcjonariusze publiczni – taka zmiana w prawie w 2024 roku została przegłosowana przez Sejm i Senat. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP lub decyzję Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz też
19-letni Polak wśród nominowanych w słynnym plebiscycie
Michał Gurgul (fot. Getty)

19-letni Polak wśród nominowanych w słynnym plebiscycie

| Piłka nożna 
Zbliżają się wybory w PZPN. Przyszedł czas na weryfikację
Cezary Kulesza (fot. Getty)

Zbliżają się wybory w PZPN. Przyszedł czas na weryfikację

| Piłka nożna 
Zaskakujący kierunek Modricia. Może trafić na... Wyspy
Luka Modrić (fot. Getty)

Zaskakujący kierunek Modricia. Może trafić na... Wyspy

| Piłka nożna 
Nowe fakty ws. sporu Lewandowski–Kucharski!
Robert Lewandowski, Cezary Kucharski (fot. PAP)

Nowe fakty ws. sporu Lewandowski–Kucharski!

| Piłka nożna 
PZPN wyznaczył sędziów meczów barażowych o Ekstraklasę
Piotr Lasyk i Bartosz Frankowski (zdjęcia: Getty Images)

PZPN wyznaczył sędziów meczów barażowych o Ekstraklasę

| Piłka nożna 
Wzmocnienia TVP Sport! Czołowi dziennikarze dołączają do redakcji
Rafał Kędzior i Piotr Żelazny w TVP Sport (fot. TVP Sport)

Wzmocnienia TVP Sport! Czołowi dziennikarze dołączają do redakcji

| Piłka nożna 
Czas wielkich wydarzeń. Oto, co działo się na polskich stadionach
Grzegorz Krychowiak podczas finału LE, kibice siatkówki na stadionie narodowym, Unai Emery z trofeum Ligi Europy (fot. Getty Images)

Czas wielkich wydarzeń. Oto, co działo się na polskich stadionach

| Piłka nożna 
Proces ws. śmierci Maradony może zostać przerwany po rezygnacji sędzi
Diego Maradona (fot. Getty Images)

Proces ws. śmierci Maradony może zostać przerwany po rezygnacji sędzi

| Piłka nożna 
Przyznał, że nie było karnego. "Dziękowali mi sędzia i rywale"
Dorian Buczek grał w barwach Stali Mielec, ale najgłośniej zrobiło się o nim po występie w barwach Igloopolu Dębica. (zdjęcie: 400mm.pl)
tylko u nas

Przyznał, że nie było karnego. "Dziękowali mi sędzia i rywale"

| Piłka nożna 
Kiedy finał Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji? Sprawdź daty!
Kiedy finał Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji? Sprawdź daty! (fot. Getty)

Kiedy finał Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji? Sprawdź daty!

| Piłka nożna 
Polecane
Najnowsze
Wisła – Polonia 1:1. Edmundsson głową po rzucie rożnym [GOL]
nowe
Wisła – Polonia 1:1. Edmundsson głową po rzucie rożnym [GOL]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
fot. TVP
Trener Gamrota: pracowaliśmy nad kontrolą w parterze. Punch Line [WIDEO]
Mike Brown, czołowy trener świata MMA (fot. Getty)
nowe
Trener Gamrota: pracowaliśmy nad kontrolą w parterze. Punch Line [WIDEO]
| Sporty walki / MMA 
Wisła – Polonia 0:1. Vega dał Czarnym Koszulom błyskawiczne prowadzenie [GOL]
fot. TVP
Wisła – Polonia 0:1. Vega dał Czarnym Koszulom błyskawiczne prowadzenie [GOL]
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Ring TVP Sport (magazyn) (29.05.2025)
Ring TVP Sport (29.05.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Ring TVP Sport (magazyn) (29.05.2025)
| Ring TVP Sport 
Piłkarz Jagi w najlepszej drużynie sezonu!
Afimico Pululu znalazł się w najlepszej jedenastce Ligi Konferencji (fot. Getty Images)
Piłkarz Jagi w najlepszej drużynie sezonu!
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
76 minut. Błyskawiczny mecz Gauff
Coco Gauff (fot. PAP/EPA)
76 minut. Błyskawiczny mecz Gauff
| Tenis / Wielki Szlem 
Kolejny faworyt poza wyścigiem. Powodem użądlenie przez pszczołę
Juan Ayuso wycofał się z Giro d'Italia (fot. Getty Images)
Kolejny faworyt poza wyścigiem. Powodem użądlenie przez pszczołę
| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Do góry