PZPN traktuje polskich sędziów gorzej niż piłkarzy niemieckiej reprezentacji młodzieżowej. Mecz Polska – Niemcy drużyn do lat 21 został przeniesiony z Białegostoku do Łodzi, bo Niemcy nie chcieli jechać 221 kilometrów z lotniska w Warszawie do Białegostoku nawet luksusowym autokarem. Dwa razy starszy sędzia Szymon Marciniak po meczu Jagiellonia – Legia będzie musiał przejechać aż 532 kilometry – samochodem – żeby następnego dnia pracować w Grodzisku Wielkopolskim podczas meczu Warta – Lech. Podobnie PZPN potraktował aż 21 sędziów wyznaczonych na mecze 33. kolejki Ekstraklasy.
Dokładnie 21 sędziów będzie w tej kolejce sędziować po dwa mecze. 14 będzie pracować w dwóch meczach Ekstraklasy, a siedmiu w jednym meczu Ekstraklasy i jednym spotkaniu I ligi. Nie powinno nikogo zdziwić, jeśli Kolegium Sędziów zaproponuje, aby meczów ostatniej kolejki jednak nie rozgrywać o tej samej porze, bo przecież sędziowie nie mogą być jednocześnie na dwóch stadionach.
Kiedyś analizując obsadę sędziowską na mecze Ekstraklasy zwracano uwagę na to, kto będzie sędziować który mecz. Pomysły zarządu Kolegium Sędziów PZPN sprawiają, że ciekawsze stało się, który sędzia skąd przyjedzie na mecz lub dokąd i jak daleko po meczu pojedzie.
Do prowadzenia pierwszego meczu 33. kolejki, Cracovia – Wisła Płock, wyznaczeni zostali: Tomasz Wajda jako arbiter główny oraz sędzia asystent Krzysztof Myrmus, a do pracy przed monitorami systemu VAR – Jarosław Przybył i Marcin Borkowski. Wajda następnego dnia w Kielcach będzie sędzią VAR w czasie meczu I ligi Korony z GKS Katowice. Myrmus w sobotę będzie asystentem wideo w czasie meczu Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa, czyli aż 347 kilometrów dalej. Przybył w niedzielę poprowadzi mecz Radomiak Radom – Wisła Kraków, a Borkowski będzie w tym meczu jego asystentem numer 2 z chorągiewką.
Spotkanie Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa poprowadzi Szymon Marciniak z sędzią asystentem Pawłem Sokolnickiem, a asystentem wideo będzie Dawid Golis. Z Białegostoku PZPN wysyła Marciniaka aż 532 kilometry dalej – do Grodziska Wielkopolskiego, gdzie w sobotę ma być sędzią wideo w czasie meczu Warta – Lech. Sokolnicki, też w sobotę, będzie pracować jako asystent wideo w Gdańsku podczas meczu Lechia – Pogoń Szczecin. Natomiast Golis z Białegostoku pojedzie do Radomia, gdzie z chorągiewką będzie asystować sędziemu Przybyłowi. Drugim sędzią VAR w Poznaniu będzie Tomasz Marciniak, który przyjedzie tam z Bielska-Białej, po meczu Podbeskidzie – Arka Gdynia. Z Bielska Białej do Grodziska Wielkopolskiego jest 376 km.
Do prowadzenia sobotniego meczu Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Piast Gliwice wyznaczenie zostali: Krzysztof Jakubik jako główny, Arkadiusz Kamil Wójcik i Michał Obukowicz jako sędziowie asystenci oraz Bartosz Frankowski i Marcin Boniek jako VAR. Jakubik i Obukowicz następnego dnia będą VAR-ami w meczu Stal Mielec – Śląsk Wrocław, Wójcik będzie drugim VAR-em w meczu Radomiak – Wisła Kraków, a Frankowski z Bońkiem będą ten mecz sędziować na boisku.
W Grodzisku Wielkopolskim mecz Warta Poznań – Lech Poznań na boisku mają sędziować m.in. Tomasz Kwiatkowski i Tomasz Listkiewicz (asekurowani, jak wspomniałem wyżej, przez sędziów VAR przybyłych z Białegostoku i Bielska-Białej). Kwiatkowski następnego dnia będzie sędzią wideo w Radomiu, a Listkiewicz drugim sędzia wideo w meczu I ligi ŁKS Łódź – Odra Opole.
Sobotni mecz Zagłębie Lubin – Raków Częstochowa będą sędziować m.in. Paweł Raczkowski i Radosław Siejka, a sędzią VAR ma być Piotr Lasyk. Raczkowski z Siejką następnego dnia będą sędziami wideo podczas meczu Górnik Zabrze – Górnik Łęczna, a Lasyk będzie sędzią głównym meczu ŁKS Łódź – Odra Opole.
Należy do tego jeszcze dodać, że Jakub Winkler, który będzie sędzią asystentem w niedzielnym meczu Stal Mielec – Śląsk Wrocław, do Mielca przyjedzie z Kielc, gdzie dzień wcześniej będzie drugim sędzią wideo podczas meczu Korona – GKS Katowice. Z kolei Sebastian Krasny i Adam Kupsik, którzy na boisku będą sędziować mecz niedzielny Górnik Zabrze – Górnik Łęczna, do Zabrza przyjadą po swoich meczach w I lidze. Krasny w piątek jako drugi VAR został wyznaczony na mecz w Bielsku-Białej, a Kupsik będzie drugim sędzią wideo w meczu GKS Jastrzębie – GKS Tychy.
Dotarły do mnie tłumaczenia odpowiedzialnych za taką obsadę lub ich rzeczników, którzy próbują sugerować, że w innych krajach sędziowie też czasem są wyznaczani na mecze dzień po dniu lub na dwa w jeden weekend. Niby tak, ale niezupełnie – są istotne różnice, które należy dostrzegać i uwzględniać.
Po pierwsze, w Polsce taka obsada powstaje tydzień w tydzień, od dawna, a efekty narastającego zmęczenia sędziów są coraz gorsze i coraz bardziej widoczne. W innych krajach podobna obsada w takiej skali i z takimi dystansami, które muszą pokonywać sędziowie, nie mieściłaby się w głowie żadnym władzom piłkarskim. Jeśli gdziekolwiek zdarzają się jakiekolwiek podobne sytuacje, to w zupełnie innej skali, innymi dystansami i tylko incydentalnie – tam jest to wynik awarii, nagłej konieczności – w Polsce tak wygląda system.
Ponadto, w innych krajach system VAR jest obsługiwany z jednego miejsca, z centrum VAR, więc nie ma potrzeby, żeby sędziowie VAR podróżowali tyle, co w Polsce.
Podobnie jest w czasie rozgrywek UEFA czy turniejów FIFA. W jednym i drugim przypadku sędziowie wideo pracują w centrum VAR. Na dodatek w czasie imprez FIFA zespół VAR składa się z trzech lub czterech sędziów, a nie zaledwie dwóch, jak w polskiej Ekstraklasie. Wniosek z tego prosty, że sędziowie wideo w Polsce w czasie meczu Ekstraklasy czy I ligi mają teoretycznie lub praktycznie dwa razy więcej zadań niż sędziowie wideo w czasie turniejów rangi mistrzostw świata. Może akurat to nie byłoby zbyt wielkim problemem, gdyby przyjeżdżali na mecze wypoczęci.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.