| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa

Maciej Henszel, rzecznik Lecha Poznań, o emocjach przed finiszem sezonu: wiele osob nie może spać po nocach

Piłkarze Lecha Poznań (fot. 400mm.pl)
Piłkarze Lecha Poznań (fot. 400mm.pl)

Koniec sezonu PKO Ekstraklasy tuż, tuż, zatem i poziom emocji podnosi się coraz wyżej. Adrenalina udziela się wszystkim w klubach – nie tylko piłkarzom i trenerom. – Każdy, z kim nie rozmawiam w klubie, gdy spotykamy się czy mijamy się na korytarzach, mówi, że dni oczekiwania są trudne – podkreśla Maciej Henszel, rzecznik Lecha Poznań, w rozmowie z TVPSPORT.PL.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Czytaj też

Dawid Szulczek (L) i Nilo Maenpaa (P) (fot. PAP/Leszek Szymański)

Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Jakub Ptak, TVPSPORT.PL: – Na początek muszę odnieść się do zdjęcia opublikowanego przez twoją żonę na Twitterze i zapytać – jak ze zdrowiem?
Maciej Henszel, rzecznik prasowy Lecha Poznań:
– Wszystko w porządku! To chwilowe emocje. Zawsze, gdy mam mierzone ciśnienie u lekarza, mam 120/80. Nie mam żadnych problemów kardiologicznych. Ale, jak widać, 8 maja był dniem szczególnym – wywrócił tabelę Ekstraklasy, no i ciśnienie trochę skoczyło. To było w końcówce meczu Rakowa z Cracovią. Sędzia doliczył cztery minuty, a grali do setnej.

Żona stwierdziła, że zmierzy mi ciśnienie po spotkaniu i wyszło 170/100 z pulsem również ponad 100. Na szczęście dość szybko spadło. Wielu kibiców napisało później, że miało podobnie, że byli blisko zawału serca itd. Niemniej to kwestia chwilowych emocji. Dzisiaj jest już okej.


– Rozumiem zatem, że ta końcówka sezonu sporo was wszystkich w klubie kosztuje?
– Oj tak. Podziwiam sztab szkoleniowy i piłkarzy, że są w stanie sobie radzić z tym bagażem i adrenaliną, które niesie za sobą koniec sezonu. Każdy, z kim nie rozmawiam w klubie, gdy spotykamy się czy mijamy się na korytarzach, mówi, że dni oczekiwania są trudne.

Wiele osób zaznacza, że zaraz po meczu w Gliwicach od razu chciałoby grać derby z Wartą ze względu na to, że... nie mogą spać po nocach. Budzą się, opowiadają, co im się śni, co może wydarzyć się podczas derbów. Nie możemy doczekać się emocji najbliższych dwóch sobót. Jest jedno wielkie oczekiwanie na to, żeby Lech na stulecie klubu został mistrzem Polski.

Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Czytaj też

Dawid Szulczek (L) i Nilo Maenpaa (P) (fot. PAP/Leszek Szymański)

Trener Warty: derby z Lechem? Wiem, że pojawiają się różne spekulacje

Zawodzi w obronie i jest... najlepszym bocznym obrońcą ligi?

Czytaj też

Joel Pereira (fot. 400mm.pl)

Zawodzi w obronie i jest... najlepszym bocznym obrońcą ligi?

– Z tego oczekiwania trener Maciej Skorża, jak zauważyli kibice, kompletnie posiwiał.
– Trener zawsze podkreśla, że każdy sezon, w którym walczy o mistrzostwo Polski, kosztuje go kilka lat życia. To też dla niego niesamowity bagaż, ale potrafi przy tym zachować humor, a także kamienną twarz, kiedy trzeba. Przed konferencją prasową powiedziałem mu, że podziwiam go za reakcję po golu Mikaela Ishaka w Gliwicach. Wszyscy szaleli, rezerwowi zrobili przecież rundkę niemal dookoła boiska, żeby cieszyć się z naszym kapitanem. W tym czasie trener stał spokojnie przy ławce. Kiedy piłkarze wrócili na ławkę, wszystkich uspokajał, przypominał, że zostało jeszcze kilka minut.

Trener Skorża powiedział mi, że musi zachowywać spokój. Wiele razy w doliczonych czasach gry odwracały się sytuacje, więc do końcowego gwizdka musi zachowywać absolutnie chłodną głowę. Piłkarze muszą dostać od niego jasne sygnały, komunikaty i to jest najważniejsze. Tu wychodzi wieloletnie doświadczenie. Skorża był trzykrotnie mistrzem Polski i ma szansę na czwarty tytuł.


– Jak już jesteśmy przy doświadczeniu, to obecny sezon jest nowym doświadczeniem również dla ciebie. Pierwszy raz, od kiedy jesteś rzecznikiem Lecha, klub ma szansę na mistrzostwo. Czy po tej "drugiej stronie" odczuwasz takie sytuacje inaczej niż jako dziennikarz?
– Będąc dziennikarzem, emocje nie są tak duże, gdy jesteś w środku w klubie. Już niezależnie od tego, o co walczyliśmy na danym etapie w poszczególnych sezonach, ładunek emocjonalny meczów jest dla mnie dużo większy. Kiedyś człowiek skupiał się na tym, żeby zrelacjonować mecz, a refleksja następowała po spotkaniu. Teraz też jesteśmy w wirze pracy, natomiast mocno przeżywamy to wszystko w klubie. Widzę to również po sobie – jest kilka razy intensywniej niż poza klubem.

– Gdy trzy lata temu zostawałeś rzecznikiem prasowym, mówiłeś, że spełnia się marzenie kibica. Czy bycie tak pochłoniętym emocjonalnie w klub, nie utrudnia trochę pracy?
– Pewnie gdyby człowiek nie był tak zaangażowany w sprawy klubowe, to niektóre decyzje byłyby podejmowane bardziej na chłodno. Tutaj dochodzi dodatkowy aspekt. Wiadomo, że na końcu musimy być profesjonalistami. Oprócz tego, że emocjonują nas mecze, musimy wykonywać swoją pracę – myśleć o kwestiach komunikacyjnych, kontencie dostarczanym kibicom – i odłożyć emocje na bok. To wszystko kumuluje się w nas i wybucha w takich momentach, jak właśnie 8 maja, gdy odwróciła się sytuacja w tabeli.

Zawodzi w obronie i jest... najlepszym bocznym obrońcą ligi?

Czytaj też

Joel Pereira (fot. 400mm.pl)

Zawodzi w obronie i jest... najlepszym bocznym obrońcą ligi?

Murawski: nie jest tak, że mamy najłatwiejszy terminarz
Radosław Murawski (fot. TVP)
Murawski: nie jest tak, że mamy najłatwiejszy terminarz

– Który to już twój sezon przy Lechu?
Pierwszy raz na trybuny trafiłem jako pięciolatek, w 1984 roku, za sprawą taty. Potem chodziłem na mecze też z kuzynami i kolegami, jak byłem nieco starszy. Gdy miałem 13 lat, trafiłem do Radia Afera. Rocznikowo przypada więc 30 lat pracy dziennikarskiej, ale wydaje mi się, że na jubileusz przy Lechu trzeba będzie jeszcze poczekać. Wtedy nie grało się do grudnia, więc gdy przyszedłem do radia w listopadzie, to pewnie jeszcze nie obsługiwałem żadnych spotkań. Zaczęło się to raczej w marcu-kwietniu 1993, zatem w przyszłym roku będzie trzydziestolecie. Mały jubileusz.

Maciej Henszel (fot. PAP)
Maciej Henszel (fot. PAP)
Legenda Lecha: żałuję, że derby nie odbędą się przy Bułgarskiej

Czytaj też

Zdaniem Mirosława Okońskiego, Joao Amaral jest zawodnikiem sezonu w PKO Ekstraklasie (fot. PAP)

Legenda Lecha: żałuję, że derby nie odbędą się przy Bułgarskiej

Zawsze powtarzam kibicom, gdy narzekają na wyniki, zły sezon itd., że ja z Lechem przeżyłem praktycznie wszystko. Spadek z Ekstraklasy i triumfalny powrót do niej. Lecha biednego jak mysz kościelna i tego, który obecnie nie ma problemów finansowych. Niespodziewane triumfy, jak puchar i superpuchar Polski w 2004 roku za Czesława Michniewicza. Mistrzostwo w 2010 roku w niesamowitych okolicznościach, które trochę przypominają to, co zdarzyło się w weekend. Fajne przygody pucharowe, poprzez Austrię Wiedeń, fajną fazę grupową za trenera Smudy, fantastyczną kampanię 2010/11 – gdyby nie Krzysiek Kotorowski i karne z Interem Baku, nie byłoby wyeliminowania Juventusu oraz triumfu z Manchesterem City i Salzburgiem. Mistrzostwo z 2015 roku za trenera Skorży. No i – już w klubie – fazę grupową Ligi Europy, mocno niespodziewaną i bez kibiców. Były wzloty i upadki, zatem jestem zahartowanym kibicem.

– Lech znowu walczy do końca o mistrzostwo Polski. Wszyscy przypominają sezon 2009/2010 i legendarny już finisz w Chorzowie oraz Krakowie. Czy przychodzi ci do głowy równie emocjonująca końcówka w wykonaniu Kolejorza?
– Gdy teraz policzysz, przez ile kolejek Lech prowadził, to przewaga po jego stronie będzie zdecydowana. Raków liderem był przez chwilę, Pogoń – w zasadzie sekundkę. Potrzeba było jednak niesamowitego wydarzenia, jak w niedzielę, żebyśmy znów mieli wszystko w swoich rękach.


Analizowałem, kiedy Lech wychodził na pierwsze miejsce w sezonach mistrzowskich. Ciekawe jest to, że tylko raz Kolejorz wywalczył tytuł przed ostatnią kolejką. Pomijam tutaj sezon 1992/93, kiedy mistrzostwo przyznano już po sezonie. Ten jedyny przypadek miał miejsce rozgrywki wcześniej. Lech był liderem przez niemal cały sezon i trzy kolejki przed końcem, wygrywając w Stalowej Woli, zapewnił sobie tytuł.

Inaczej było w pozostałych przypadkach. Lech musiał coś jeszcze zrobić na finiszu, żeby tytuł zagwarantować. Kibice idący na stadion nie byli jeszcze pewni mistrzostwa. W 1983 roku trzeba było wygrać w Zabrzu, rok później, mimo przewagi w tabeli – zremisować z Pogonią u siebie. Rok 1990 to wymóg przynajmniej remisu przy Łazienkowskiej z Legią. W 2010 roku trzeba było pokonać Zagłębie, mimo tej niesamowitej, przedostatniej kolejki, no i 2015 – minimum remis z Wisłą Kraków. Najpierw był mecz, a dopiero później feta mistrzowska.


– Jesteś ekspertem jeśli chodzi o historię Lecha, to zapytam o projekt ściśle z nią związany. Jak przebiegają prace nad budową klubowego muzeum?
– Właśnie skończył się remont pomieszczenia, w którym muzeum się znajdzie. Troszkę została przez to zmniejszona sala konferencyjna. Dzięki temu muzeum będzie w sercu stadionu, czyli nieopodal szatni. Teraz możemy już przystąpić do etapu wyposażania. Mamy plan i scenariusz, ale jeśli ktoś jeszcze chciałby przekazać pamiątkę związaną z Lechem, to cały czas jesteśmy otwarci. Na stronie internetowej klubu jest mój adres mailowy i numer telefonu, więc zapraszam do kontaktu wszystkich, którzy mają szczególne rzeczy związane z klubem. Dla najcenniejszych przedmiotów znajdzie się miejsce w muzeum.

– Czy w muzeum zawiśnie też ósmy złoty medal za mistrzostwo Polski?
– Trener Skorża powiedział na swojej pierwszej konferencji, że siódemka to bardzo fajna cyfra, natomiast ósemka podoba mu się jeszcze bardziej. Trzymam go za słowo i liczę, że po przedostatniej lub ostatniej kolejce Ekstraklasy nasza liczba wywalczonych mistrzostw zmieni się.

Legenda Lecha: żałuję, że derby nie odbędą się przy Bułgarskiej

Czytaj też

Zdaniem Mirosława Okońskiego, Joao Amaral jest zawodnikiem sezonu w PKO Ekstraklasie (fot. PAP)

Legenda Lecha: żałuję, że derby nie odbędą się przy Bułgarskiej

Oni zdominowali ligę. Nominacje sezonu 2021/22 PKO Ekstraklasy
Ivi Lopez (fot. PAP)
Oni zdominowali ligę. Nominacje sezonu 2021/22 PKO Ekstraklasy

Zobacz też
Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]
PKO Ekstraklasa 2025/26: transfery. Lista transferów w polskich klubach [AKTUALIZACJA]

Sprawdź letnie transfery klubów PKO BP Ekstraklasy [LISTA]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Gwiazda Legii Warszawa może przenieść się do Ligue 1
Maxi Oyedele wkrótce może odejść z Legii Warszawa (fot. Getty Images)

Gwiazda Legii Warszawa może przenieść się do Ligue 1

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Nowy kraj w Ekstraklasie. Pierwszy taki transfer
Mohamed Awadalla z lewej (fot. Getty)

Nowy kraj w Ekstraklasie. Pierwszy taki transfer

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Konsekwencja i kolektyw – taka ma być Jagiellonia [KOMENTARZ]
Fot. Getty Images

Konsekwencja i kolektyw – taka ma być Jagiellonia [KOMENTARZ]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Lech kontra Legia. Transmisja meczu o Superpuchar Polski w TVP!
Lech Poznań – Legia Warszawa [NA ŻYWO]. Transmisja online meczu o Superpuchar Polski (13.07.2025). Gdzie oglądać?
na żywo

Lech kontra Legia. Transmisja meczu o Superpuchar Polski w TVP!

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Korona chce ściągnąć kapitana kadry... Wysp Owczych
Aki Samuelsen to kapitan farerskiej młodzieżówki (fot. Getty)

Korona chce ściągnąć kapitana kadry... Wysp Owczych

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Raport z Opalenicy po wysokiej porażce Jagiellonii z Widzewem [WIDEO]
(fot. TVP Sport)

Raport z Opalenicy po wysokiej porażce Jagiellonii z Widzewem [WIDEO]

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Wielki talent w Widzewie. "Nie sądzę, że zostanie tam długo"
Dion Gallapeni (fot. Marcin Brysa/400mm.pl)
polecamy

Wielki talent w Widzewie. "Nie sądzę, że zostanie tam długo"

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Pucharowicz zebrał łomot w sparingu. Trener uspokaja kibiców
Adrian Siemieniec, trener Jagiellonii Białystok (fot. Getty).

Pucharowicz zebrał łomot w sparingu. Trener uspokaja kibiców

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Prezes Rakowa o ew. pracy Papszuna z reprezentacją Polski
Marek Papszun, trener Rakowa Częstochowa (fot. Getty).
tylko u nas

Prezes Rakowa o ew. pracy Papszuna z reprezentacją Polski

| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
terminarz
tabela
Terminarz
18 lipca 2025
Piłka nożna

Jagiellonia

16:00

Bruk-Bet Termalica

Lech Poznań

18:30

Cracovia

19 lipca 2025
Piłka nożna

Widzew Łódź

12:45

KGHM Zagłębie Lubin

Wisła Płock

15:30

Korona Kielce

GKS Katowice

18:15

Raków Częstochowa

20 lipca 2025
Piłka nożna

Górnik Zabrze

12:45

Lechia Gdańsk

Motor Lublin

15:30

Arka Gdynia

Legia Warszawa

18:15

Piast Gliwice

Radomiak Radom

18:15

Pogoń Szczecin

25 lipca 2025
Piłka nożna

Cracovia

16:00

Bruk-Bet Termalica

Tabela
PKO BP Ekstraklasa
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
Arka Gdynia
Arka Gdynia
0
0
0
2
Bruk-Bet Termalica
Bruk-Bet Termalica
0
0
0
3
Cracovia
Cracovia
0
0
0
4
GKS Katowice
GKS Katowice
0
0
0
5
Górnik Zabrze
Górnik Zabrze
0
0
0
6
Jagiellonia
Jagiellonia
0
0
0
7
KGHM Zagłębie Lubin
KGHM Zagłębie Lubin
0
0
0
8
Korona Kielce
Korona Kielce
0
0
0
9
Lech Poznań
Lech Poznań
0
0
0
10
Legia Warszawa
Legia Warszawa
0
0
0
11
Motor Lublin
Motor Lublin
0
0
0
12
Piast Gliwice
Piast Gliwice
0
0
0
13
Pogoń Szczecin
Pogoń Szczecin
0
0
0
14
Radomiak Radom
Radomiak Radom
0
0
0
15
Raków Częstochowa
Raków Częstochowa
0
0
0
16
Widzew Łódź
Widzew Łódź
0
0
0
17
Wisła Płock
Wisła Płock
0
0
0
18
Lechia Gdańsk
Lechia Gdańsk
0
0
-5
Rozwiń
Polecane
Najnowsze
Nowy trener zasłużonego klubu NBA
nowe
Nowy trener zasłużonego klubu NBA
| Koszykówka / NBA 
Mike Brown (fot. Getty Images)
Z kim Polki zagrają na Euro? Sprawdź terminarz!
Z kim zagrają Polki na Euro 2025? Sprawdź terminarz meczów reprezentacji Polski kobiet na Mistrzostwach Europy
Z kim Polki zagrają na Euro? Sprawdź terminarz!
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
TVP Sport przedstawia Szwecję inaczej niż zwykle [WIDEO]
ABBA, Zlatan i... test łosia. Sylwetka Szwecji przed meczem z Polską [WIDEO] (fot. TVP SPORT)
TVP Sport przedstawia Szwecję inaczej niż zwykle [WIDEO]
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Czas na mecze 1. rundy LM, LE i LK. Kiedy pierwsze spotkania?
Piłkarze Legii Warszawa (fot. Getty Images)
Czas na mecze 1. rundy LM, LE i LK. Kiedy pierwsze spotkania?
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Niemcy – Dania: o której i gdzie oglądać mecz EURO 2025 kobiet?
Niemcy – Dania: o której i gdzie oglądać mecz EURO 2025 kobiet? (fot. Getty Images)
Niemcy – Dania: o której i gdzie oglądać mecz EURO 2025 kobiet?
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Kontrowersje wokół Wimbledonu
Wimbledon (fot. Getty Images)
Kontrowersje wokół Wimbledonu
| Tenis / Wielki Szlem 
Drugi mecz Polek na Euro. Gdzie oglądać spotkanie ze Szwedkami?
Polska – Szwecja: o której i gdzie oglądać mecz EURO 2025 kobiet? (fot. Getty Images)
Drugi mecz Polek na Euro. Gdzie oglądać spotkanie ze Szwedkami?
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Do góry