| Piłka ręczna / ORLEN Superliga kobiet
Od sezonu 2022/2023 w PGNiG Superlidze Kobiet dojdzie do istotnych zmian. Podczas wspólnej konferencji Ministerstwa Sportu i Turystyki, Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Superligi sp. z o. o. poinformowano o dołączeniu do rozgrywek dwóch nowych drużyn: mistrzyń Ukrainy, Galychanki Lwów oraz KPR Ruchu Chorzów. Zmieni się również system rozgrywek. Po rozegraniu fazy zasadniczej, liga zostanie podzielona na grupę mistrzowską i spadkową.
W Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano o kluczowych zmianach, do których dojdzie w rozgrywkach PGNiG Superligi Kobiet już od najbliższego sezonu. W konferencji wzięli udział: Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce – Henryk Szczepański, Prezes Superligi sp. z o. o. – Piotr Należyty, Prezes Galychanki Lwów – Roman Fedyshyn, pierwszy sekretarz Ambasady Ukraińskiej w Polsce - Maksym Muzyczko oraz Burmistrz Miasta Marki – Jacek Orych.
Drużyna Galychanki Lwów zagra w PGNiG Superlidze Kobiet
Dołączenie do PGNiG Superligi Kobiet Galychanki to kolejny krok pokazujący polsko-ukraińską solidarność. W obliczu wojny rozgrywki kobiecej ligi piłki ręcznej w Ukrainie zostały zawieszone. Klub ze Lwowa, chcąc utrzymać drużynę i zachować ciągłość w grze, zwrócił się do polskich instytucji z prośbą o akces do gry w PGNiG Superlidze Kobiet. W całość procesu zaangażowało się Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Warto docenić otwartość władz Związku Piłki Ręcznej w Polsce i PGNiG Superligi Kobiet, a także postawę polskich klubów, które jednogłośnie i pozytywnie opowiedziały się za powiększeniem rozgrywek. Wojna się nie skończyła, agresja rosyjska na Ukrainę cały czas trwa, a my dzisiaj w Polsce pokazujemy, że drogą do rozwoju i lepszej przyszłości jest dialog i integracja. Jestem przekonany, że w tych wymagających czasach, duch gry fair play oraz tradycyjna polska gościnność sprawią, że będziemy świadkami wielkich sportowych emocji, ale też pięknych gestów międzyludzkich. Wierzę głęboko, że możliwość rywalizacji polskich zespołów z drużyną z Ukrainy, będzie miała pozytywny wpływ na poziom sportowy i atrakcyjność rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet. Cieszą mnie zmiany na najwyższym szczeblu rozgrywek kobiecej piłki ręcznej w Polsce i jestem przekonany, że PGNiG Superliga Kobiet w sezonie 2022/2023 będzie ciekawym widowiskiem, chętnie oglądanym przez kibiców i widzów - powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.
PGNiG Superliga Kobiet powiększona do 10 zespołów
Od sezonu 2022/2023 liczba drużyn występujących w PGNiG Superlidze Kobiet zostanie zwiększona z 8 do 10 zespołów. Do rozgrywek, oprócz mistrzyń Ukrainy, dołączy KPR Ruch Chorzów, który zajął 2. miejsce w Turnieju Mistrzyń I Ligi Kobiet i po roku od spadku wraca do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wcześniej awans uzyskał MKS PR URBIS Gniezno.
– Jeśli chodzi o aspekt sportowy to jestem przekonany, że ta decyzja niesie za sobą same pozytywy. Galychanka to solidny i utytułowany klub, który z pewnością jeszcze bardziej podniesie poziom naszych rozgrywek. Rywalizacja z polskimi klubami będzie ciekawa dla kibica i z korzyścią dla naszych zespołów – mówi Henryk Szczepański, Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Ponadto, tak zwyczajnie, po ludzku cieszymy się, że w tym trudnym dla Ukrainy czasie mogliśmy pomóc. Sport zawsze powinien łączyć a nie dzielić – dodaje.
Zmiana formatu rozgrywek
W związku z powiększeniem PGNiG Superligi Kobiet, zmianie ulegnie również system rozgrywek. Pierwsza część sezonu zostanie rozegrana w systemie każdy z każdym. Drużyny rozegrają mecz u siebie i rewanż na wyjeździe. Następnie tabela zostanie podzielona na grupę mistrzowską, w której znajdzie się pierwszych sześć zespołów oraz grupę spadkową, w której znajdą się drużyny z miejsc 7-10 po pierwszej części sezonu. Po podziale na grupy, zespoły rywalizować będą również w systemie mecz i rewanż.
– W maju zapowiedzieliśmy gotowość do powiększenia rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet. Udało się to wcześniej. Witamy w naszym gronie dwa nowe kluby, w tym ukraińską Galychankę Lwów. Wszystkie kluby PGNiG Superligi Kobiet jednogłośnie podjęły decyzję o powiększeniu ligi i przyjęciu mistrzyń Ukrainy. Jestem przekonany, że zmiany, w tym nowy format rozgrywek, w jeszcze większym stopniu wpłyną na atrakcyjność rywalizacji. Jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania przedstawicieli Galychanki. Od początku nasze rozmowy były niezwykle profesjonalne, a klub, mimo krótkiego czasu, przeszedł pełne postępowanie licencyjne – mówi Piotr Należyty, Prezes Superligi sp. z o. o.
Dołączenie Galychanki do najwyższej klasy rozgrywkowej to również szansa na wzrost zainteresowania PGNiG Superligą Kobiet wśród ukraińskich kibiców. Tym bardziej, że lwowski zespół w ostatnich latach dominował na ukraińskich parkietach i wypracował sobie w kraju solidną i rozpoznawalną markę. Począwszy od sezonu 2014/2015, Galychanka zdobyła 7 tytułów mistrza Ukrainy z rzędu. Zespół z powodzeniem rywalizuje również w europejskich pucharach, w których w ostatnim sezonie dotarł do półfinału EHF European Cup. Występy lwowianek w PGNiG Superlidze Kobiet powinny, więc przyczynić się do wzrostu poziomu rywalizacji sportowej. To również świetna szansa na pokazanie się nowych zawodniczek.
– Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować naszym polskim przyjaciołom, wspólnocie sportowej w osobie Pana Ministra, Prezesowi Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Prezesowi Superligi za wsparcie w czasie wojny, że w tak krótkim terminie potrafiliśmy zrobić dużą robotę i umożliwić udział Galychanki w rozgrywkach PGNiG Superligi Kobiet. Dziękujemy Panu Burmistrzowi oraz całemu polskiemu narodowi. Podziwialiśmy poziom drużyn PGNiG Superligi Kobiet patrząc z boku. Teraz mamy możliwość bezpośrednio zobaczyć niezwykle wysoki poziom organizacji, zarządzania i współpracy w Superlidze. Galychanka jest ośmiokrotnym mistrzem Ukrainy, pięciokrotnym zdobywcą Pucharu i Superpucharu Ukrainy oraz półfinalistą Pucharu EHF. Zawodniczki naszego klubu są podstawą reprezentacji Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że Galychanka doda ducha sportowego i przyciągnie zainteresowanie zarówno polskich kibiców, jak i ukraińskich, między innymi mieszkających w Polsce. Serdecznie zapraszamy, by kibicować Galychance w domowej arenie w Markach oraz przed telewizorami – mówi Roman Fedyshyn, Prezes Galychanki Lwów.
Nowy klub w PGNiG Superlidze Kobiet swoje mecze będzie rozgrywał w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym w podwarszawskich Markach. Nowoczesna hala może pomieścić 760 osób oraz dysponuje pełnym zapleczem technicznym. Pierwsze mecze w roli gospodarza zaplanowane są na wrzesień.
– Mecze Galychanki w Markach będą dużą atrakcją dla wszystkich mieszkańców, w tym obywateli Ukrainy, których według naszych szacunków jest około 5 tysięcy. Marecki obiekt ma niespełna 3 lata. Przy budowie obiekt miał być jak najbardziej uniwersalny jeśli chodzi o dyscypliny sportowe. Hala sportowa, na której będę rozgrywane mecze była przystosowana do tego, by można było rywalizować na najwyższym poziomie rozgrywek piłki ręcznej. Wtedy to była sfera marzeń, a dziś te marzenia się spełniają i będziemy mogli gościć drużyny z PGNiG Superligi Kobiet w Markach. Trzymamy kciuki za Galychankę, będziemy kibicować i już teraz zapraszam wszystkich na mecze w Markach – mówił Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki.
32 - 30
Piotrcovia Piotrków Tryb.
24 - 24
Sośnica Gliwice
29 - 27
KPR Ruch Chorzów
31 - 31
PGE MKS FunFloor Lublin
32 - 26
KPR Gminy Kobierzyce
29 - 30
Energa Szczypiorno Kalisz
23 - 28
MKS PR URBIS Gniezno
27 - 28
PGE MKS FunFloor Lublin
31 - 24
KPR Ruch Chorzów
30 - 20
Energa Start Elbląg
17:00
KPR Gminy Kobierzyce
18:30
KGHM MKS Zagłębie Lubin
14:00
Energa Szczypiorno Kalisz
14:00
KPR Ruch Chorzów
16:00
KPR Gminy Kobierzyce
18:30
MKS PR URBIS Gniezno
16:00
PGE MKS FunFloor Lublin
17:00
Sośnica Gliwice
17:00
Młyny Stoisław Koszalin
18:30
Piotrcovia Piotrków Tryb.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.