| Tenis / WTA (kobiety)

Dziedzictwo Sereny Williams. Najlepsza tenisistka w historii zmieniła nie tylko biały sport, ale i świat białych

Serena Williams z pierwszym (US Open 1999) i ostatnim (Australian Open 2017) tytułem wielkoszlemowym w karierze
Serena Williams z pierwszym (US Open 1999) i ostatnim (Australian Open 2017) tytułem wielkoszlemowym w karierze (Fot. Getty)

Serena Williams zakończyła karierę. Można było spodziewać się tego już od jakiegoś czasu, sama zresztą poniekąd to zapowiadała. Kariera była to bezprecedensowa i to nie tylko ze względu na sukcesy, z największą liczbą tytułów wielkoszlemowych na czele, ale przede wszystkim bariery, które Amerykanka przełamała. Z impetem, mimo kłód raz za razem rzucanych jej przez życie pod nogi.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Gdy przed US Open 2022 wschodząca gwiazda amerykańskiego tenisa Coco Gauff odpowiadała na pytania związane z Sereną, uwagę skupiono głównie na anegdocie związanej ze spotem reklamowym. Gauff opowiedziała, jak pierwsze pieniądze w życiu zarobiła jeszcze jako dziecko, gdy grała małą Serenę w spocie reklamowym linii lotniczych Delta. Ważniejsze słowa padły jednak później.

– Dorastając nigdy nie myślałam, że jestem inna, ponieważ numerem 1 na świecie był ktoś, kto wyglądał jak ja. Myślę, że to największa rzecz, której nauczyła mnie Serena – podkreśliła. To "wyglądała jak ja" odnosiło się oczywiście do koloru skóry obu zawodniczek.

— Jej dziedzictwo to coś więcej niż bycie Sereną-tenisistką. Zaczęłam grać z jej powodu. Jestem pewna, że wiele innych ciemnoskórych dziewczyn także uprawia tenisa, bo je zainspirowała — to z kolei słowa Naomi Osaki sprzed kilku lat z programu HBO "The Shop".

Dziś widok ciemnoskórych zawodniczek na korcie nikogo nie szokuje, ale kiedyś? Oczywiście, pewne bariery przełamywali Arthur Ashe i Yannick Noah, wygrywający pojedyncze turnieje wielkoszlemowe. Wśród pań do finału takiej imprezy w erze open udało się dojść Zinie Garrison. Nikt z nich jednak nie wszedł na poziom choćby zbliżony do Sereny.

Dzielnica biedy i rasistowskie media


Poziom, który od małego zaplanowali jej rodzice Oracene i Richard. W Compton, na przedmieściach Los Angeles. W mieście, w którym w czasach jej dzieciństwa światową sławę można było zdobyć co najwyżej jako raper, jak członkowie N.W.A z Dr. Dre i Ice Cubem na czele. Ale w tenisie? Nie do pomyślenia.

Serena i Venus Williams z Ronaldem i Nancy Reaganami, 1990 rok
Serena i Venus Williams z Ronaldem i Nancy Reaganami, 1990 rok (Fot. Getty)

W pewnym stopniu pokazywał to obsypany nagrodami "King Richard: Zwycięska rodzina" z 2021 roku, ale jest to jednak hollywoodzka, cukierkowa wersja rzeczywistości. Trudno traktować ją inaczej niż fikcję inspirowaną życiem rodziny Williamsów. To grzeczne kino familijne. Jeśli ktoś koniecznie chce przez pryzmat filmu poznać realia kalifornijskich slumsów, w zdecydowanie mniej ugrzeczniony sposób pokazują je głośne "Straight Outta Compton" (2015) czy "Chłopaki z sąsiedztwa" (1991).

Żaden scenariusz nie odda jednak w pełni obrazu życia w mieście, które jest definicją amerykańskiego wykluczenia społecznego, a zarazem jednym z tysięcy tak wyglądających. Przepełnionego przemocą, narkotykami i wojnami gangów, ale z drugiej strony z wszechobecnym niedofinansowaniem, szczególnie szkolnictwa czy służby zdrowia, oraz białą policją wyjątkowo brutalnie traktującą kolorowych.

Serena z siostrą Venus wybiła się z tego piekła, ale nawet, gdy zaczęła osiągać sukcesy, musiała mierzyć się z rasistowskimi atakami. Nie chodzi nawet o anonimowych widzów na trybunach czy, już później, wylew szamba w Internecie. Do jej koloru skóry oraz budowy ciała nieraz odnosiły się też media:

— w 2001 roku komentator radiowy Sid Rosenberg powiedział, że Serena z Venus bardziej nadają się do pozowania nago dla "National Geographic" niż "Playboya".
— w 2006 felietonista "The National Post" Martin Johnson analizował masę Sereny, w tym jej pośladków. Pisał m.in., że jej hotelowi sąsiedzi z dołu "musieli spędzić noc obserwując sufit, czy się nie zawali". Taki "żarcik", ponieważ tenisistka wcześniej zadeklarowała, że uczci zwycięstwo tańcem.
— w 2009 roku Jason Whitlock z Fox Sports określił ją jako "grube, umięśnione sadło".

Serena i Venus Williams, 1991 rok
Serena i Venus Williams, 1991 rok (Fot. Getty)

To tylko pojedyncze przykłady, tego typu wypowiedzi i publikacji pojawiało się bez liku. Wraz z kolejnymi sukcesami Sereny na szczęście coraz mniej, ale nawet w 2019 roku prowadzący program w rumuńskiej telewizji Radu Banciu stwierdził, że "wygląda jak jedna z małp w zoo".

Rumuna na szczęście odpowiednie organy państwowe ukarały grzywną, choć inna sprawa, czy dotkliwie poczuł stratę równowartości ok. 1,8 tys. dolarów. Mniejsza o to, mowa o dziennikarzu z egzotycznego dla Amerykanów kraju. A Williams z podobnymi szykanami musiała się mierzyć na co dzień w bliskim otoczeniu.

Rasizm i buczenie tuż obok domu


Najjaskrawszy przykład to Indian Wells 2001. Serena w półfinale miała zmierzyć się z Venus, ale ta wycofała się tuż przed meczem. Z powodu bólu kolana, choć od razu pojawiły się zarzuty, że rodzina ustawiła wszystko. Richard wspominał, że gdy zasiadał ze starszą z córek na trybunach, by obejrzeć finał młodszej z Kim Clijsters, byli rasistowsko obrażani. Publiczność buczała na Serenę, gdy ta wychodziła na kort, wygrywała piłki i cały mecz. Żywiołowo dopingowała za to Belgijkę. W Indian Wells, w Kalifornii, 200 km od Compton... W amerykańskich realiach to rzut kamieniem.



Ludzie brali siostry Williams na języki z każdego powodu, jak przez ich fryzury i stroje. Fakt, że często ekscentryczne jak na dość konserwatywny świat tenisa. Koraliki we włosach i warkoczyki, dżinsowe spódniczki czy obcisłe spodenki na korcie, zakrywające tylko część pośladków — media, szczególnie brukowe, miały z tego pożywkę.

Nawet "na starość" Serena musiała mierzyć się z atakami z takich powodów. Jak w 2018 roku, gdy na French Open założyła obcisły, czarny kostium. Jak sama tłumaczyła, czuła się niczym "Wojownicza królowa Wakandy" z komiksowego uniwersum "Czarnej Pantery". — Przy typie budowy ciała Sereny każdy strój, który nosiła, stawał się od razu tematem — podkreślała w "Insiderze" prof. Lori Latrice Martin z katedry studiów Afro-Amerykańskich Uniwersytetu Stanowego Luizjany.

W kolejnych latach tego typu strojów w Paryżu zakazano. — Myślę, że posunęliśmy się za daleko. Ubiór taki jak Sereny nie będzie już akceptowany. Trzeba szanować grę i miejsce — tłumaczył "Tennis Magazine" prezes Francuskiej Federacji Tenisowej Bernard Giudicelli.

To już były jednak na szczęście inne czasy niż przełom wieków Tym razem wielu fanów stanęło po stronie Williams i oskarżyli Francuzów o rasizm. Argumentowali, że wcześniej nikomu takie stroje nie przeszkadzały, podając choćby przykład niemal identycznej sytuacji z US Open 1985. Niemal, ponieważ różnice były dwie — strój Anne White był biały, tak samo zawodniczka.

Z lewej Anne White i strój akceptowany w 1985 roku, z prawej Serena Williams i strój nieakceptowany w świecie rozwiniętym o 33 lata
Z lewej Anne White i strój akceptowany w 1985 roku, z prawej Serena Williams i strój nieakceptowany w świecie rozwiniętym o 33 lata (Fot. Getty)

W kreatywny sposób Serenę poparł związany z nią od lat koncern Nike. Opublikował jej zdjęcie z podpisem: "Możesz wyjąć superbohatera z jego kostiumu, ale nie możesz mu odebrać jego supermocy":



— Przez lata było mi z tym trudno. Ludzie mówili, że urodziłam się jako facet... Wszystko przez moje ramiona i siłę. Byłam inna niż Venus — ona szczupła, wysoka i piękna, ja silna i umięśniona. I też piękna, ale w inny sposób — Serena w 2018 roku w wywiadzie dla "Harpers Bazaar" nie miała wątpliwości, dlaczego jej strój nie spodobał się oficjelom.

Stwierdziła w nim też, że "była dyskryminowana w trakcie kontroli antydopingowych", ponieważ ją na nie zdecydowanie częściej niż inne zawodniczki. Przez całe życie musiała przełykać gorzkie pigułki. I robiła to, dostosowywała się, przemawiała swoją grą. Z jednym wyjątkiem — Indian Wells 2001 długo w niej siedziało.

Z Venus postanowiły, że już więcej nie zagrają w tej ważnej imprezie, nieprzypadkowo nazywanej "piątą lewą Wielkiego Szlema". I długo były konsekwentne – Serena kolejny raz pojawiła się tam dopiero w 2015 roku. – Wcześniej przez te wszystkie lata co chwilę ludzie błagali ją, by wróciła. Nie słuchała, zrobiła to wtedy, gdy już wszyscy uznali, że nigdy tam nie zagra. A ona postanowiła wrócić, ale na swoich zasadach – mówiła ESPN jej przyrodnia siostra Isha Price.

Serena doszła do półfinału, z którego musiała wycofać się przez kontuzję. Tym razem w każdym meczu czuła wsparcie trybun. – Myślę, że przez te lata nauczyła się wiele o przebaczaniu. To, co zrobiła w Indian Wells, rozwaliło mój mózg. Sprawiła, że płakałam, bo była na tyle wielka, by być ponad to wszystko. Wybaczyła obrażającym ją – jeszcze rok później wzruszała się Garrison.



Williams po Indian Wells 2001 zareagowała wyjątkowo, ponieważ obrażano jej rodzinę, do tego niemal "u niej". Gdyby chodziło tylko o nią, pewnie by odpuściła. – Jej rodzice Richard i Oracene wykonali wielką pracę, ucząc swoje córki czucia się komfortowo z tym, jak wyglądają. Venus i Serena opowiadały mi, że mama codziennie potarzała im, jak pięknymi i silnymi kobietami są. Zakorzeniła to w nich głęboko – przybliżała Garrison.

Wielki noworodek


Podejście rodziców miało niebagatelny wpływ na życie zawodniczki. Ale od początku było jasne, że jest wyjątkowa. Do Compton Oracene i Richard przenieśli się z nią, gdy miała niecałe dwa lata, z Venus oraz trzema przyrodnimi siostrami – Yetunde, Lyndreą i Ishą Price – z wcześniejszego związku mamy. Na świat przyszła w Michigan. – Co pamiętam z narodzin Sereny, to fakt, że ważyła 10,5 funta – wspominała telewizji ABC Oracene.

Od górnej części lewej strony, zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Lyndrea Price, Oracene Price, Isha Price, Serena Williams, Venus Williams i Yetunde Price, 2003 rok
Od górnej części lewej strony, zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Lyndrea Price, Oracene Price, Isha Price, Serena Williams, Venus Williams i Yetunde Price, 2003 rok (Fot. Getty)

10,5 funta to 4,76 kilograma. Według siatki centylowej noworodka 90 proc. dzieci po urodzeniu waży 2,8-3,8 kg. Serena przekraczała więc tę górną granicę niemal o kilogram! – Nie, nie, poród wcale nie był trudny – śmiała się mama.

– Nie wiedziałyśmy, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka. Z siostrami byłyśmy u babci, bo nie pozwolono nam jechać do szpitala na poród. Pamiętam, że wszystkie chciałyśmy mieć małego braciszka. Ale zadzwonił telefon, babcia wezwała nas do pokoju i powiedziała: "Macie siostrzyczkę". Byłam lekko rozczarowana – przyznawała później Isha. Pewnie nie tylko ona liczyła na chłopca, w końcu Richard i Oracene wychowywali już cztery córki. Na ich szczęście los chciał inaczej.

Szybko okazało się bowiem, że Serena nie jest tylko wyjątkowo dużym noworodkiem. – Nawet jako dziecko była dobrze zbudowana. Bardzo umięśniona. I nie musiała nad tym wiele pracować, tak po prostu było. Zaczęło to być widoczne, gdy miała trzy lata. Pamiętam, że myślałam: "Poczekajcie co będzie, gdy się nią zajmą na poważnie" – to wspomnienia Lyndrei.

Najmłodsza w rodzinie, więc i oczko w głowie wszystkich. I do tego od małego z charakterem niezdolnym do ustępstw. – Mieliśmy takie rodzinne konkursy talentów i Serena zawsze zwyciężała. A za każdym razem śpiewała tę samą piosenkę – "Greatest Love of All" Whitney Houston. I chociaż brzmiała jak zdarta płyta, wygrywała. Musieliśmy tak decydować, gdyż inaczej wylałaby może łez. Nie chcieliśmy ponosić konsekwencji jej porażki – smiała się Isha.

– U Sereny wszystko musiało być perfekcyjne, w innym przypadku się frustrowała. Nie ważne, czy był to konkurs talentów, czy gra w karty, musiała zwyciężyć. I to zostało jej do dziś – nienawidzi przegrywać – opowiadała kilka lat temu Isha.

W 1983 roku, po przeprowadzce do Compton, rodzice postawili na tenisową edukację córek. Powód? Pieniądze. Zrozumieli, że jako zawodniczki mogą zarabiać, jak wtedy im się wydawało, tysiące dolarów na turniejach. Serena i Venus pierwsze rakiety dostały w wieku odpowiednio trzech i czterech lat, a szkolili je Richard i Oracene. Ojciec zrezygnował nawet z pracy, by poświęcić się roli trenera. A córki były bardzo pojętne – w 1991 roku, w swoim pierwszym juniorskim turnieju, Serena przegrała w finale z Venus. Miały wtedy odpowiednio dziewięć i dziesięć lat.

Serena i Venus Williams z mamą Oracene i tatą Richardem, 1990 rok
Serena i Venus Williams z mamą Oracene i tatą Richardem, 1990 rok (Fot. Getty)

– Venus już wcześniej grała w turniejach, Serena nie. Do tamtego konkretnego Venus została przyjęta z miejsca, Serena nie. Więc... sama wysłała zgłoszenie, bez wiedzy taty i mamy. Kto tak robi? W takim wieku? Za udział trzeba było zapłacić i gdy nagle okazało się, że organizatorzy pozytywnie rozpatrzyli jej wniosek, rodzice musieli uregulować podwójne wpisowe – wspominała Isha.

Serena nie brała jeńców i już wtedy chciała wygrać turniej, za wszelką cenę. – Męczyło ją oglądanie mojej gry. Sama chciała rywalizować. Wtedy jeszcze byłam większa i silniejsza, więc w trakcie przerw w finale zagadywała do mnie: "Venus, pozwól mi wygrać ten mecz". Ignorowałam ją. Miałyśmy zostać profesjonalistkami. Wygrałam turniej i dopiero wtedy powiedziałam jej: "Serena, powinnyśmy zamienić się trofeami, bardziej podoba mi się to srebrne". Tak zrobiłyśmy i do dziś mamy te nagrody w naszym domu na Florydzie – Venus znalazła salomonowe rozwiązanie problemu.

Pierwszy zawodowy trener


1991 rok w ogóle był kluczowy w karierach sióstr Williams. W odróżnieniu od większości zawodniczek, które osiągnęły sukces, niemal nie występowały w turniejach juniorskich. Ale kilka miesięcy po tamtym wewnętrznym finale rodzina przeniosła się na Florydę, gdzie wreszcie zaczęły szkolić się pod okiem profesjonalnego trenera – Ricka Macciego.

Był wtedy na topie. Jego podopieczna Jennifer Capriati biła rekord za rekordem pod względem wieku osiąganych sukcesów, z półfinałem French Open chwilę po czternastych urodzinach na czele. Mimo to, by poznać siostry Williams, musiał sam pofatygować się do Compton.

– Zazwyczaj widzę dzieci grające w krajowych turniejach. Nie jeżdżę po czyichś domach. Ale Richard dzwonił raz za razem i gdy wreszcie porozmawialiśmy, powiedział: "Jedyne co mogę ci zagwarantować, to że nie rozczarujesz się". Musiałem poznać tego gościa, więc wsiadłem w samolot. Richard, Oracene, Venus i Serena przyszli do mojego hotelu i rozmawialiśmy przez trzy godziny – wspominał Macci.

"Rozmawialiśmy" to zresztą dużo powiedziane. Dla niego nie była to przyjemna pogawędka. – Dziewczynki siedziały na kolanach ojca, a ten po mnie jechał. "Dlaczego nie jesteś żonaty? Ile miałeś partnerek? Jaką wyznajesz religię? O której wstajesz? Co jadasz na śniadania? Czy kiedykolwiek szkoliłeś ciemnoskórych?". Pytanie za pytaniem, a gdy to przesłuchanie się skończyło, zakomunikował tylko, że przyjadą po mnie następnego dnia o 7 rano i pojedziemy na korty – Macci przybliżał milutkie początki znajomości.

Rick Macci z Venus i Richardem Williamsami, 1992 rok
Rick Macci z Venus i Richardem Williamsami, 1992 rok (Fot. Getty)

Na swoje szczęście dostosował się do polecenia. – Przyjechali po mnie starym transporterem Volkswagena, pełnym ubrań, pustych butelek, puszek po coli, papierów z McDonald's... Pojechaliśmy i okazało się, że wcale nie do klubu tenisowego, tylko na jakieś osiedlowe obiekty. Goście grali tu w kosza, samochody zaparkowali na środku trawnika, pili piwo... Na kortach leżało potłuczone szkło... Prowadził nas między nimi Richard i każdy, kogo mijaliśmy, nazywał go Królem Ryszardem (oryg. King Richard – przyp. red.). Musieliśmy przejść przez boisko do koszykówki, tam groźnie wyglądający goście, którzy... rozstąpili się przed nim jak Morze Czerwone przed Mojżeszem – pracujący w nowoczesnych klubie tenisowym Macci ewidentnie nie był przygotowany na widok Compton.

Gra dziewczynek też początkowo nie powaliła go na kolana. – Zazwyczaj już po pięciu minutach odbijania umiem ocenić, czy w dzieciaku jest coś wyjątkowego. Odbijaliśmy i pomyślałem, że wcale nie są specjalnie dobre. Miotały się po korcie, z włosów wypadały im koraliki, uderzały źle ustawione, ogólnie improwizowały i pajacowały. Powiedziałem więc, żebyśmy zagrali na punkty i przysięgam na Boga, wszystko się zmieniło. Nagle zaczęły się dobrze poruszać, ustawiać do piłek, biegać do każdej tak, że lał się z nich pot. I to ostatnie najbardziej mnie przekonało. Nigdy nie widziałem dwóch dzieciaków tak zapalonych, tak walecznych. Nigdy nie widziałem takiego poruszaania się! Sportowcy z ich budową i ruchami uprawiają inne dyscypliny, nie tenisa – Macci był w szoku.

I to przede wszystkim charakter sióstr zadecydował, że z miejsca zgodził się na trenowanie ich. Ale jak to z dziećmi, czasem też musiał zmusić je do pracy, nawet wyjątkowo ambitną Serenę. – Pewnego dnia nie miała zacięcia do trenowania. Kazałem jej zacząć się ruszać, na co odpowiedziała: "A co mi dasz w zamian? Jestem zmęczona i chce mi się pić. Jeśli dostanę pepsi, kręcone frytki i snickersa... i jeszcze koszulkę Green Daya z tego sklepu za rogiem... Jeśli to wszystko dostanę, przez następną godzinę będę harować na sto procent". Mój asystent przyniósł wszystko oprócz koszulki. I co? I latała po korcie niczym Spider-Man! A po godzinie... powiedziała: "Zrobiłam swoje, oczekuję tej koszulki Green Daya w tym miejscu jutro o 8 rano" – dzięki tej anegdocie Macciego wiemy, jaki zespół lubiła nastoletnia Serena.

Falstart


Zazwyczaj nie było jednak problemów ze zmotywowaniem jej do pracy. Serena od małego miała charakter, choć pierwsze przetarcie w cyklu WTA było dla niej kompletnie nieudane. 28 sierpnia 1995, kwalifikacje do Bell Challenge w Quebecu, ugrane dwa gemy i porażka w niecałą godzinę. Już bez Macciego. Richard po czterech latach zadecydował bowiem, że wystarczy pracy z nim i znów sam będzie szkolił córki.

Serena i Venus z Richardem Williamsem, 1991 rok
Serena i Venus z Richardem Williamsem, 1991 rok (Fot. Getty)

Zresztą już wcześniej, mimo podpisanej umowy, konsultował się z innymi trenerami. Choćby Nickiem Bollettierim, legendarnym szkoleniowcem, pionierem koncepcji akademii tenisowych połączonych z internatami, który wychował m.in. Andre Agassiego, Jima Couriera, Monicę Seles i Mariję Szarapową.

– Richard przyszedł do mojego domu z dwiema córkami i powiedział, że będą większe od Michaela Jordana. Wszyscy uważali, że to szaleniec. Ale on robił coś, czego nie robili inni. Nie wystawiał ich w turniejach juniorskich, za to uczył techniki i walki do upadłego. Mówił: "Biegaj do każdej piłki". Serena odpowiadała: "Tato, piłka jest autowa". A on: "Żadna piłka nie jest autowa. Widzisz na dwa sposoby: oczami oraz mózgiem. Zanim twój mózg zarejestruje to, co widzą oczy, będzie już za późno, gdy okaże się, że jednak zagranie jest w korcie. Ale jeśli się ruszysz, dojdziesz do piłki – to jedna z ulubionych anegdot Bollettieriego.

Serena wystartowała w Quebecu, bo zazdrościła Venus, która już od roku radziła sobie obiecująco w cyklu WTA. Po prostu okazało się, że dla 14-latki było za wcześnie. – Zawsze chciała być jak Venus, była dla niej wzorem – wspomina Isha. Przyrodnie siostry także dołożyły cegiełkę do rozwoju przyszłych gwiazd, choć pewnie nie były wówczas z tego powodu aż tak szczęśliwe. – Gdy jeszcze były małe, musiałyśmy wstawać i jeździć z nimi. Nie mieliśmy koszyka z piłkami, bo były wtedy za drogie, więc zbierałyśmy je na rakietę i im przynosiłyśmy. Nie grałyśmy, a byłam z Venus i Sereną każdego dnia. To był rodzinny wysiłek – przybliżała początki Lyndrea.

Siostrom Price zabrakło talentu najmłodszych dziewczynek. Bo te szybko okazały się za dobre dla rówieśniczek. – Serena głównie grała z chłopakami, trzy-cztery lata starszymi od niej. W wieku jedenastu lat powiedziała mi, że jest lepsza od Johna McEnroe. "Widziałeś jego uderzenia? Fatalne. Na pewno bym go pokonała". To było absurdalnie głupie, ale tak czuła i w to wierzyła. Nie robiło jej różnicy, ile lat jest ktoś od niej starszy, a później o ile wyżej w rankingu się znajduje. Wielki zawodnik musi balansować na granicy odwagi i zarozumiałości – podkreślał Macci.

Wpadka w Quebecu pokazała Serenie, że jej czas jeszcze nie nadszedł. Trening, trening, trening – wróciła do wcześniejszej wizji Richarda. W kolejnym roku nie zgłoszono jej do żadnego turnieju WTA. 1997 także nie zapowiadał się obiecująco – przegrała w kwalifikacjach trzech imprez najważniejszego cyklu.

Aż nadszedł listopad, Ameritech Cup w Chicago. 304. w rankingu Serena wyeliminowała kolejno Mary Pierce (światowy nr 7), Seles, (nr 4) i doszła do półfinału. Nigdy wcześniej tak nisko sklasyfikowana zawodniczka nie ograła w jednej imprezie dwóch rywalek z Top 10. Od tego czasu poszło z górki, a Serena szybko przebiła osiągnięcia Venus.

Serena i Venus Williams, 1997 rok
Serena i Venus Williams, 1997 rok (Fot. Getty)

Rywalizacja z Venus


11 września 1999 roku. 6:3, 7:6 z Martiną Hingis w finale US Open. 17-latka zostaje pierwszą Afroamerykanką w erze open, która wygrywa turniej Wielkiego Szlema. – Byłam tą starszą i wszyscy myśleli, że to ja wcześniej osiągnę taki sukces. A to ona pokazała mi, jak to zrobić, zmotywowała mnie. To był punkt zwrotny w mojej karierze. Nie mówiłam jej wtedy tego, ale później przyznałam się: "Gdybyś to nie ty wygrała, nie osiągnęłabym tyle. Udało mi się, bo chciałam ci dorównać" – opowiadała Venus, sama mająca na koncie siedem tytułów wielkoszlemowych.

I dwa lata później to ona była górą, gdy po raz pierwszy zmierzyły się w finale imprezy najważniejszej rangi – US Open. Otoczka spotkania wyjątkowa, telewizja CBS wymusiła zmianę godziny ważnego spotkania akademickich rozgrywek futbolu amerykańskiego i po raz pierwszy w historii starcie o kobiecy tytuł na Flushing Meadows pokazywano w prime timie. – Serena była niezwykle wkurzona, że przegrała z siostrą. Venus zawsze podchodziła do tego tak, że jeśli już ma przegrać, to oby z siostrą. A Serenę porażka bolała bardziej właśnie dlatego, że uległa Venus. Widać to było w jej oczach – podkreślała po latach Pam Shriver, była nr 3 światowych list.

Ten ogień pozwolił młodszej siostrze zajść dalej. – Richard na wiele lat przed jej sukcesami mówił, że to ona osiągnie więcej. Była bardziej wszechstronna od Venus. Lepsza technicznie, bardziej charakterna i nastawiona na rywalizację. Trudno uwierzyć, że dorastały razem i były tak samo szkolone. Bardzo się od siebie różnią – nie ukrywała Shriver.

Siostry rywalizowały ze sobą przy każdej możliwej okazji. Po zwycięstwie w US Open 1999 Serena trafiła na okładkę "Sports Illustrated", a o obie upomniał się Hollywood. Z Agassim i Petem Samprasem wystąpiły w odcinku "Simpsonów". – Serena w ogóle się nie stresowała, doskonale panowała nad głosem. Gdy skończyliśmy nagrania, wszyscy podpisywali okładki kopii scenariusza odcinka – przybliżał Bonnie Pietila, wieloletni scenarzysta "Simpsonów". Jak dodał, dziewczyny usiadły obok siebie i zrobiły zawody, która szybciej złoży autografy. Wygrała młodsza.

Serena Williams czyta "Sports Illustrated", na którego okładkę trafiła, 1999 rok
Serena Williams czyta "Sports Illustrated", na którego okładkę trafiła, 1999 rok (Fot. Getty)

Nigdy nie było jednak między nimi ani pozostałymi siostrami większych napięć. Wszystkie były sobie niezwykle bliskie. W dzieciństwie w piątkę mieszkały przecież w jednym pokoju z dwoma łóżkami piętrowymi i materacem pomiędzy nimi. Dlatego też rasistowskie traktowanie i grubiańskie uwagi na temat jej figury nigdy nie dotknęły Sereny tak bardzo, jak śmierć Yetundy.

Najczarniejszy dzień w życiu Sereny


14 września 2003, Compton. Najgorszy dzień w życiu ikony tenisa. Dzień, w którym zamordowano jej najstarszą siostrę i zarazem asystentkę. Zginęła w strzelaninie gangów, gdy siedziała w samochodzie ze swoim chłopakiem, członkiem jednej z grup. To Serena dowiedziała się pierwsza o śmierci Yetundy i to na nią spadł obowiązek poinformowania o tym mamy oraz siostrzeńców. Miała niecałe 22 lata.

– Najgorsze w tej sytuacji było to, że to ona musiała dzwonić. Było późno, mój telefon był wyciszony, więc nie mogła się dobić. Podobnie do innych. Przez wiele godzin była z tym sama. Jeśli nie doświadczysz tego rodzaju straty, nie możesz w pełni opisać komuś, jakie to uczucie. A to jakbyś straciła część siebie. Musisz niemal na nowo nauczyć się, jak żyć, jak podchodzić do każdego dnia – opowiadała Isha.

Serena Williams i Yetunde Price na gali ESPY Awards 2003
Serena Williams i Yetunde Price na gali ESPY Awards 2003 (Fot. Getty)

Kilkanaście miesięcy później wydawało się, że to już koniec wielkości Sereny Williams. Po raz pierwszy. Większość 2005 i 2006 roku spędziła na leczeniu urazów kolan, miała problemy z kondycją, a rozpacz po śmierci siostry zmieniła się w depresję. Zaczęła układać sobie życie poza tenisem – pojawiała się w programach telewizyjnych, chodziła na premiery kinowe. W rankingu WTA spadła na 140. miejsce. Chris Evert, 18-krotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych, w otwartym liście opublikowanym przez "Tennis Magazine" błagała ją o powrót na właściwe tory.

– Zawsze uważałam, że może zostać tą najlepszą w historii. Ale wtedy nie podchodziła poważnie do grania. Przegrywała z rywalkami, z którymi nie miała prawa, pojawiała się na niezwiązanych ze sportem wydarzeniach, była rozkojarzona. Nie chciałam, by po zakończeniu kariery żałowała i myślała, że zmarnowała te lata. Ale nie brałam pod uwagę faktu, że przechodziła przez wiele także w życiu osobistym – biła się w pierś Evert.

Ale pół roku po liście Serena pozbierała się. Znalazła katalizator dla swojego bólu – charytatywne podróże do Afryki. Pierwszą odbyła na przełomie 2006 i 2007 roku, później było ich już wiele. Zdecydowała też, że jeśli gra, to tylko po to, by wygrywać. I wróciła na kort w imponującym stylu – w styczniu, nierozstawiona i notowana na 81. miejscu na świecie, wygrała Australian Open, w finale demolując Szarapową 6:1, 6:2.

– Wyjazd do Afryki zmienił ją. Pokochała Czarny Ląd. Wróciła jako zupełnie inna osoba i to pozwoliło jej na nowo skupić się na swoim życiu i karierze. Widziała porty, z których wywożono niewolników, życie Afrykańczyków... Te obrazy na nowo odmieniły jej podejście do bycia czarnoskórą kobietą – uważa Oracene.

Serena jedną nogą na tamtym świecie


Sama Serena także otarła się o śmierć. Cztery dni po wygraniu Wimbledonu 2010 wychodziła z restauracji w Monachium i nadepnęła na potłuczone szkło. Uraz ścięgna w prawej stopie było początkiem jej złej passy. W październiku znów uszkodziła to samo ścięgno, przez co zmuszona została do zakończenia sezonu. W styczniu nadeszło najgorsze – w jej płucach wykryto zator. Dwa miesiące później wylądowała w szpitalu, ponieważ konieczna jest operacja usunięcia krwiaka. Jak później wspomina, to doświadczenie było dla niej niemal równie trudne psychicznie jak zabójstwo siostry.

– Widziałam ją w szpitalnym łóżku, z zamkniętymi oczami, podłączoną do mnóstwa rurek... Nie znaliśmy diagnozy, byłam przerażona. To przecież nasza mała siostrzyczka. Gdy lekarze powiedzieli, jakie jest zagrożenie, zrozumieliśmy, jak blisko jesteśmy kolejnej straty. Dla mnie było niepojęte, że możemy zostać tak potraktowani przez życie po raz drugi – opowiadała Isha.

Serena Williams opuszcza szpital po operacji, 2011 rok
Serena Williams opuszcza szpital po operacji, 2011 rok (Fot. Getty)

Operacja się udała i Serena wróciła do zdrowia, ale długo jeszcze było widać, że ma problemy. – Kilka miesięcy później trenowaliśmy. Była sprawna, ale co jakiś czas opierała się o krzesło i ciężko oddychała. Zrozumiałem, że wciąż cierpiała przez ten zator. Przed następnym meczem powiedziałem jej: "Przyszła do ciebie śmierć i się przedstawiła. Nie możesz więc obawiać się kobiety, która jest po drugiej stronie siatki" – wspominał jej wieloletni trener przygotowania fizycznego Mackie Shilstone.

– Imponujące jest to, że dała radę utrzymać się na szczycie w obliczu swoich niezwykle trudnych przeżyć. Zabójstwo siostry, rozwód rodziców (w 2002 roku – przyp. red.), poważne problemy zdrowotne, wielokrotnie złamane serce – wszystko to jej nie złamało, była niezwykle odporna – podkreślała Shriver.

Ale czasem i Serena nie wytrzymywała i odreagowywała na korcie. Półfinał US Open 2009 przeciwko Clijsters. Williams broni tytułu, wygrała trzy z ostatnich czterech turniejów Wielkiego Szlema. Tymczasem Belgijka załapała się na imprezę tylko dzięki dzikiej karcie, a jakiegokolwiek tytułu nie zdobyła od czterech lat. I to Clijsters wygrywa pierwszego seta 6:4, na co Williams reaguje połamaniem rakiety. Ostrzeżenie jej nie studzi. Przy stanie 5:6 w drugim secie serwuje, by doprowadzić do tie-breaka. Liniowa Shino Tsurubuchi przy drugim podaniu wywołuje jej błąd stóp, po którym Belgijka ma dwie piłki meczowe. I wtedy się zaczyna.

Serena szaleje i krzyczy do sędzi: "Przysięgam na Boga, że wezmę tę piłkę i wepchnę ci ją do gardła!". Zostaje ukarana karnym punktem za niesportowe zachowanie. To kończy mecz, ale są dalsze konsekwencje – 82,5 tys. dolarów grzywny, najwyższa kara pieniężna, jaką kiedykolwiek nałożono na zawodową tenisistkę. Do tego dwuletni "okres próbny", czyli zagrożenie karą zawieszenia i kolejnymi grzywnami przy następnym niesportowym zachowaniu.

– Odebrano jej prawo do popełnienia błędu. Każdy z nas mówił i robił w życiu rzeczy, z których nie jest dumny, ponieważ nie jesteśmy perfekcyjni. Ale jej nie pozwolono na ludzki odruch. Te wszystkie niesłusznie wywołane auty, wrogość trybun i mediów, to się w niej skumulowało i wybuchła. Dopóki nie rzucisz rakietą, nikt nie widzi w tobie człowieka, widzą tylko maszynę uprawiającą sport – tłumaczyła siostrę Isha.

Rodzina stanęła murem za Sereną. Przyznała, że zachowanie było złe i liniowej należą się przeprosiny, ale to tyle. Bez kajania się i samobiczowania, czego oczekiwała opinia publiczna.

Kobieta wielu horyzontów


Serena zawsze wymykała się wszelkim ramom. Gdy leczyła w 2010 roku kontuzjowane kolano, zrobiła kurs manicure. Jak wspominają siostry, zawsze miała obsesję na punkcie swoich paznokci, a gdy nie mogła uprawiać sportu, uznała, że w wolnym czasie zdobędzie certyfikat manicurzystki. Po uzyskaniu go robiła paznokcie nawet Oprah Winfrey. Z gwiazdą telewizji zna się od lat i to jej głos można było usłyszeć w klipie-hołdzie dla legendy tenisa, który zaprezentowali organizatorzy US Open przed jej pierwszym meczem w edycji 2022. Ale manicure bynajmniej nie był szczytem ambicji Sereny.



Rok później zaczęła uczęszczać na zajęcia online Wolnego Uniwersytetu UMass. Kierunek nie z tych banalnych – zarządzanie biznesem. Z czasem zmienia go na jeszcze trudniejszy – pre-medycynę, czyli licencjat robiony w USA przed pełnymi studiami medycznymi. Ten pasuje jej idealnie. – W trakcie Australian Open 2015 pisałem do niej, co robi między meczami. I dowiedziałem się, że dokształca się z pre-medycyny – przybliżał Mark Parker, dyrektor wykonawczy Nike, a więc koncernu ubierającego Serenę przez niemal całą jej zawodową karierę.

– Kocha medycynę holistyczną. To najważniejsza część jej studiów i coś, co chce robić. I naprawdę jest w tym dobra. Zna każdy mięsień i kość. To niemal irytujące, ile można się nauczyć? Chciała mówić po francusku, nauczyła się francuskiego. Jeśli coś zakiełkuje jej w głowie, zabiera się za to z wielkim entuzjazmem i poświęceniem, dopóki nie będzie w tym dobra – dodaje Isha.

Perfekcjonistka, choć z wiekiem Serena trochę zmieniła nastawienie. Tak było choćby po finale Australian Open 2016, w którym przegrała z Angelique Kerber. – Po meczu podeszła do mnie i była naprawdę szczęśliwa, że wygrałam swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy. To jest to coś specjalnego, co ma w sobie. To był naprawdę trudny mecz, który do tego przegrała, powinna być zła albo zmęczona, a była miła i przyjacielska – chwaliła rywalkę Niemka polskiego pochodzenia.

Powrót do Compton


Trzynaście lat po rodzinnej tragedii Serena wróciła do Compton. Wraz z siostrami, mamą, ciocią i kuzynami otworzyła Centum Pomocy im. Yetunde Price ku czci zamordowanej. Następnego dnia z Venus pojawiły się na odnowionych dzięki ich nakładom kortach. Same na nich zaczynały, w fatalnych warunkach, teraz z nawierzchnią najwyższej jakości służą lokalnej społeczności.

Serena i Venus Williams na ufundowanych przez nie kortach w Compton, 2016 rok
Serena i Venus Williams na ufundowanych przez nie kortach w Compton, 2016 rok (Fot. Getty)

Tym zaangażowaniem zachwycała się burmistrz miasta Aja Brown. – Obecność Sereny ma fenomenalny wpływ. Z Venus są wspaniałymi ambasadorkami i pomogły podnieść to miasto, gdy naprawdę trudno było tu żyć. Przemoc była wszędzie, a nazwa Compton miała tyle negatywnych konotacji... Gdy byłam mała, oglądałam w telewizji, jak wygrywają na kortach. Spotkać się z nimi dziś było najwyższym zaszczytem – emocjonowała się na gorąco.

W tamtym czasie Serena na wyciągnięcie ręki miała rekord 22 wielkoszlemowych triumfów, należący do Steffi Graf. Gdy ulegała Kerber, w dorobku miała 21 tytułów. 22. zdobyła pół roku później, zwyciężając na Wimbledonie. I wreszcie nadszedł 28 stycznia 2017, gdy wygrała Australian Open. 23 tytuły – wynik, którego długo nikt nie pobije, o ile w ogóle kiedykolwiek komuś się uda.

A był to ostatni moment na rekordową wygraną, choć trudno powiedzieć, czy już wtedy wiedziała, że... jest w ciąży. Pewnie nie, grała na jej bardzo wczesnym etapie. Dopiero 19 kwietnia na Snapchacie poinformowała, że to już 20. tydzień. We wrześniu przyszła na świat Alexis Olympia Ohanian. Nazwisko po mężu byłej już tenisistki, współzałożycielu Reddita Alexisie Ohanianie.

Życie rodzinne odsunęło na dalszy plan ambicje zawodowe. Oczywiście, wpływ na jej wyniki miał też wiek. Gdy wygrywała 23. tytuł, miała już 35 lat, 4 miesiące i 2 dni. Najstarsza zwyciężczyni turnieju Wielkiego Szlema w historii. Formę niewątpliwie obniżył też trudny poród – konieczne było cesarskie cięcie, po którym Serena spędziła w łóżku sześć tygodni.

Nie oznacza to oczywiście, że ostatnie lata były w jej wykonaniu słabe. Od czasu, gdy wróciła, ponad rok po urodzeniu Olympii, jeszcze cztery razy doszła do finałów wielkoszlemowych. Wszystkie co prawda przegrała, a wcześniej zdarzyło jej się to raptem sześć razy. Ale tak czy inaczej, gdy dodamy do tego dwa półfinały i ćwierćfinał oraz finał Billie Jean King Cup w ostatnich pięciu latach, grubo po 36. urodzinach... Niemal każda zawodniczka może tylko marzyć, by tyle osiągnąć przez całą karierę.

Dziedzictwo Sereny Williams


Czy zawodową tenisistką będzie też jej córka? Na pewno mama by tego chciała, szybko wynajęła jej trenera, a w wolnych chwilach sama z nią odbija. Pewne jest, że jeśli Olympia zdecyduje się na zawodową karierę, nikogo nie będzie dziwił jej widok na korcie, tak jak nie dziwi widok Gauff, Osaki, Sloane Stephens... Nie ma co lukrować, życie ludzi ciemnoskórych w Stanach i nie tylko nadal do łatwych nie należy, ale przynajmniej w tenisie nastąpił przełom.



Wedługa analizy Sport Marketing Surveys tylko między 2019 a 2021 rokiem liczba ciemnoskórych zawodniczek wzrosła o 44 proc. Gdyby dało się zmierzyć wzrost od przełomu wieków do dziś, wynik liczony byłby w wielocyfrowych procentach.

I to jest najważniejsze dziedzictwo Sereny. Ważniejsze nawet niż 23 tytuły wielkoszlemowe w singlu, czternaście w deblu, dwa w mikście, cztery złota olimpijskie, pięć wygranych WTA Finals czy wreszcie 319 tygodni na czele rankingu. Bo to dziedzictwo nie tylko sportowe. To przede wszystkim kulturowe.

Zobacz też
Atak niespodziewanej rywalki. Świątek może spaść w rankingu WTA
Iga Świątek (fot. Getty)

Atak niespodziewanej rywalki. Świątek może spaść w rankingu WTA

| Tenis / WTA (kobiety) 
Spadek formy Świątek: płaci cenę za reprezentowanie kraju na igrzyskach
Iga Świątek (fot. Getty Images)
tylko u nas

Spadek formy Świątek: płaci cenę za reprezentowanie kraju na igrzyskach

| Tenis / WTA (kobiety) 
Świątek z olbrzymią stratą. Sprawdź nowy ranking WTA
Ranking WTA 2025 (tenis kobiet). Na którym miejscu Iga Świątek? [AKTUALIZACJA]

Świątek z olbrzymią stratą. Sprawdź nowy ranking WTA

| Tenis / WTA (kobiety) 
Wielki dzień polskiego tenisa! Pierwsza taka sytuacja w historii
Iga Świątek (fot. Getty)

Wielki dzień polskiego tenisa! Pierwsza taka sytuacja w historii

| Tenis / WTA (kobiety) 
Tenisista z szóstej "setki" rankingu wygrał turniej ATP!
Jenson Brooksby (fot. Getty)

Tenisista z szóstej "setki" rankingu wygrał turniej ATP!

| Tenis / WTA (kobiety) 
wyniki
klasyfikacje
Wyniki
06 kwietnia 2025
Tenis

Jessica Pegula

(6:3, 7:5)

Sofia Kenin

Jelena Ostapenko, Erin Routliffe

(6:4, 6:2)

Caroline Dolehide, Desirae Krawczyk

Katarzyna Kawa

(3:6, 3:6)

Camila Osorio

Cristina Bucsa, Sara Sorribes Tormo

(5:7, 6:2, 10:5)

Irina Bara, Laura Pigossi

Katarzyna Kawa

(7:5, 6:2)

Julieta Pareja

05 kwietnia 2025
Tenis

Amanda Anisimowa

(2:5)

Sofia Kenin

Jessica Pegula

(6:2, 2:6, 7:5)

J. Aleksandrowa

Jelena Ostapenko, Erin Routliffe

(6:2, 5:7, 10:6)

Hailey Baptiste, Caty McNally

Cristina Bucsa, Sara Sorribes Tormo

(7:6, 6:1)

Emina Bektas, Aleksandra Krunić

Julia Riera

(4:6, 5:7)

Camila Osorio

Klasyfikacje
 
 
 
Pkt
1
Aryna Sabalenka
Aryna Sabalenka
 
 
3580
2
Madison Keys
Madison Keys
 
 
3069
3
Mirra Andriejewa
Mirra Andriejewa
 
 
2565
4
Iga Świątek
Iga Świątek
 
 
2315
5
Jessica Pegula
Jessica Pegula
 
 
2310
6
Amanda Anisimowa
Amanda Anisimowa
 
 
1460
7
Clara Tauson
Clara Tauson
 
 
1365
8
Emma Navarro
Emma Navarro
 
 
1352
9
Jelena Rybakina
Jelena Rybakina
 
 
1320
10
Paula Badosa
Paula Badosa
 
 
1255
11
Coco Gauff
Coco Gauff
 
 
1190
12
Jekatierina Aleksandrowa
Jekatierina Aleksandrowa
 
 
1186
13
Belinda Bencic
Belinda Bencic
 
 
1173
14
Jasmine Paolini
Jasmine Paolini
 
 
970
15
Karolina Muchova
Karolina Muchova
 
 
948
16
Sofia Kenin
Sofia Kenin
 
 
903
17
Elina Switolina
Elina Switolina
 
 
896
18
Elise Mertens
Elise Mertens
 
 
858
19
Jelena Ostapenko
Jelena Ostapenko
 
 
812
20
Ashlyn Krueger
Ashlyn Krueger
 
 
809
21
Diana Shnaider
Diana Shnaider
 
 
729
22
Dajana Jastremska
Dajana Jastremska
 
 
715
23
McCartney Kessler
McCartney Kessler
 
 
710
24
Ons Jabeur
Ons Jabeur
 
 
706
25
Daria Kasatkina
Daria Kasatkina
 
 
674
26
Marta Kostiuk
Marta Kostiuk
 
 
653
27
Qinwen Zheng
Qinwen Zheng
 
 
628
28
Ludmiła Samsonowa
Ludmiła Samsonowa
 
 
622
29
Linda Noskova
Linda Noskova
 
 
621
30
Polina Kudiermietowa
Polina Kudiermietowa
 
 
618
31
Leylah Fernandez
Leylah Fernandez
 
 
598
32
Anastasija Potapowa
Anastasija Potapowa
 
 
598
33
Magda Linette
Magda Linette
 
 
589
34
Rebecca Sramkova
Rebecca Sramkova
 
 
579
35
Wieronika Kudiermietowa
Wieronika Kudiermietowa
 
 
570
36
Elina Awanesian
Elina Awanesian
 
 
568
37
Julia Putincewa
Julia Putincewa
 
 
541
38
Anastasija Pawluczenkowa
Anastasija Pawluczenkowa
 
 
511
39
Ann Li
Ann Li
 
 
468
40
Zeynep Sonmez
Zeynep Sonmez
 
 
451
41
Camila Osorio
Camila Osorio
 
 
449
42
Emma Raducanu
Emma Raducanu
 
 
432
43
Maria Sakkari
Maria Sakkari
 
 
430
44
Anna Blinkowa
Anna Blinkowa
 
 
430
45
Danielle Collins
Danielle Collins
 
 
424
46
Naomi Osaka
Naomi Osaka
 
 
423
47
Eva Lys
Eva Lys
 
 
417
48
Sorana Cirstea
Sorana Cirstea
 
 
411
49
Alexandra Eala
Alexandra Eala
 
 
405
50
Katie Boulter
Katie Boulter
 
 
398
51
Donna Vekić
Donna Vekić
 
 
393
52
Kimberly Birrell
Kimberly Birrell
 
 
392
53
Viktorija Golubic
Viktorija Golubic
 
 
375
54
Maya Joint
Maya Joint
 
 
372
55
Emiliana Arango
Emiliana Arango
 
 
366
56
Alycia Parks
Alycia Parks
 
 
364
57
Anhelina Kalinina
Anhelina Kalinina
 
 
361
58
Lucia Bronzetti
Lucia Bronzetti
 
 
351
59
Suzan Lamens
Suzan Lamens
 
 
344
60
Cristina Bucsa
Cristina Bucsa
 
 
342
61
Peyton Stearns
Peyton Stearns
 
 
329
62
Laura Siegemund
Laura Siegemund
 
 
317
63
Marie Bouzkova
Marie Bouzkova
 
 
315
64
Jaqueline Cristian
Jaqueline Cristian
 
 
307
65
Anna Kalinskaja
Anna Kalinskaja
 
 
303
66
Ajla Tomljanovic
Ajla Tomljanovic
 
 
300
67
Olga Danilovic
Olga Danilovic
 
 
291
68
Daria Saville
Daria Saville
 
 
290
69
Moyuka Uchijima
Moyuka Uchijima
 
 
283
70
Greet Minnen
Greet Minnen
 
 
279
71
Renata Zarazua
Renata Zarazua
 
 
266
72
Katerina Siniakova
Katerina Siniakova
 
 
264
73
Hailey Baptiste
Hailey Baptiste
 
 
259
74
Caroline Dolehide
Caroline Dolehide
 
 
254
75
Petra Martić
Petra Martić
 
 
253
76
Marketa Vondrousova
Marketa Vondrousova
 
 
243
77
Elena-Gabriela Ruse
Elena-Gabriela Ruse
 
 
238
78
Katie Volynets
Katie Volynets
 
 
233
79
Sara Sorribes Tormo
Sara Sorribes Tormo
 
 
231
80
Xinyu Wang
Xinyu Wang
 
 
230
81
Magdalena Fręch
Magdalena Fręch
 
 
229
82
Warwara Graczowa
Warwara Graczowa
 
 
229
83
Yue Yuan
Yue Yuan
 
 
221
84
Bernarda Pera
Bernarda Pera
 
 
217
85
Tatjana Maria
Tatjana Maria
 
 
216
86
Wiktoria Azarenka
Wiktoria Azarenka
 
 
215
87
Jessica Bouzas Maneiro
Jessica Bouzas Maneiro
 
 
215
88
Sonay Kartal
Sonay Kartal
 
 
215
89
Robin Montgomery
Robin Montgomery
 
 
206
90
Alaksandra Sasnowicz
Alaksandra Sasnowicz
 
 
201
91
Wiktorija Tomowa
Wiktorija Tomowa
 
 
199
92
Katarzyna Kawa
Katarzyna Kawa
 
 
182
93
Mananchaya Sawangkaew
Mananchaya Sawangkaew
 
 
180
94
Beatriz Haddad Maia
Beatriz Haddad Maia
 
 
173
95
Lulu Sun
Lulu Sun
 
 
169
96
Jodie Burrage
Jodie Burrage
 
 
161
97
Jil Teichmann
Jil Teichmann
 
 
158
98
Caroline Garcia
Caroline Garcia
 
 
156
99
Anastasia Zakharova
Anastasia Zakharova
 
 
153
100
Shuai Zhang
Shuai Zhang
 
 
149
101
Rebeka Masarova
Rebeka Masarova
 
 
147
102
Anna Bondar
Anna Bondar
 
 
142
103
Leolia Jeanjean
Leolia Jeanjean
 
 
141
104
Julia Riera
Julia Riera
 
 
138
105
Iva Jovic
Iva Jovic
 
 
135
106
Nao Hibino
Nao Hibino
 
 
135
107
Taylor Townsend
Taylor Townsend
 
 
131
108
Linda Fruhvirtova
Linda Fruhvirtova
 
 
128
109
Xinyu Gao
Xinyu Gao
 
 
128
110
Francesca Jones
Francesca Jones
 
 
124
111
Harriet Dart
Harriet Dart
 
 
123
112
Kamiła Rachimowa
Kamiła Rachimowa
 
 
122
113
Jule Niemeier
Jule Niemeier
 
 
121
114
Xiyu Wang
Xiyu Wang
 
 
120
115
Julieta Pareja
Julieta Pareja
 
 
118
116
Antonia Ruzic
Antonia Ruzic
 
 
117
117
Erika Andriejewa
Erika Andriejewa
 
 
116
118
Aoi Ito
Aoi Ito
 
 
115
119
Elisabetta Cocciaretto
Elisabetta Cocciaretto
 
 
113
120
Anca Todoni
Anca Todoni
 
 
113
121
Caty McNally
Caty McNally
 
 
112
122
Irina-Camelia Begu
Irina-Camelia Begu
 
 
110
123
Destanee Aiava
Destanee Aiava
 
 
110
124
Sijia Wei
Sijia Wei
 
 
108
125
Varvara Lepchenko
Varvara Lepchenko
 
 
106
126
Ella Seidel
Ella Seidel
 
 
106
127
Maria Lourdes Carle
Maria Lourdes Carle
 
 
102
128
Maja Chwalińska
Maja Chwalińska
 
 
100
129
Alina Korneeva
Alina Korneeva
 
 
100
130
Maddison Inglis
Maddison Inglis
 
 
99
131
Ena Shibahara
Ena Shibahara
 
 
97
132
Julia Grabher
Julia Grabher
 
 
88
133
Wakana Sonobe
Wakana Sonobe
 
 
87
134
Marina Stakusic
Marina Stakusic
 
 
86
135
Nina Stojanović
Nina Stojanović
 
 
84
136
Arantxa Rus
Arantxa Rus
 
 
82
137
Lucrezia Stefanini
Lucrezia Stefanini
 
 
81
138
Lauren Davis
Lauren Davis
 
 
78
139
Priscilla Hon
Priscilla Hon
 
 
75
140
Claire Liu
Claire Liu
 
 
75
141
Lea Boskovic
Lea Boskovic
 
 
74
142
Emina Bektas
Emina Bektas
 
 
73
143
Selena Janicijevic
Selena Janicijevic
 
 
73
144
Talia Gibson
Talia Gibson
 
 
72
145
Yafan Wang
Yafan Wang
 
 
71
146
Danka Kovinić
Danka Kovinić
 
 
70
147
Emerson Jones
Emerson Jones
 
 
70
148
Raluca Serban
Raluca Serban
 
 
68
149
Sara Bejlek
Sara Bejlek
 
 
65
150
Tamara Korpatsch
Tamara Korpatsch
 
 
63
151
Nuria Parrizas Diaz
Nuria Parrizas Diaz
 
 
63
152
Louisa Chirico
Louisa Chirico
 
 
63
153
Maria Timofeeva
Maria Timofeeva
 
 
62
154
Yulia Starodubtseva
Yulia Starodubtseva
 
 
61
155
Daria Snigur
Daria Snigur
 
 
60
156
Mayar Sherif
Mayar Sherif
 
 
59
157
Ana Bogdan
Ana Bogdan
 
 
58
158
Tamara Zidansek
Tamara Zidansek
 
 
58
159
Rebecca Marino
Rebecca Marino
 
 
58
160
Iryna Shymanovich
Iryna Shymanovich
 
 
57
161
Saisai Zheng
Saisai Zheng
 
 
56
162
Martina Trevisan
Martina Trevisan
 
 
54
163
Laura Pigossi
Laura Pigossi
 
 
51
164
Simona Waltert
Simona Waltert
 
 
50
165
Dominika Salkova
Dominika Salkova
 
 
50
166
Han Shi
Han Shi
 
 
50
167
Olivia Gadecki
Olivia Gadecki
 
 
48
168
Sinja Kraus
Sinja Kraus
 
 
45
169
Hanna Chang
Hanna Chang
 
 
45
170
Nadia Podoroska
Nadia Podoroska
 
 
43
171
Mirjam Bjorklund
Mirjam Bjorklund
 
 
43
172
Sachia Vickery
Sachia Vickery
 
 
42
173
Xinxin Yao
Xinxin Yao
 
 
42
174
Hina Inoue
Hina Inoue
 
 
42
175
Patricia Maria Tig
Patricia Maria Tig
 
 
42
176
Jana Fett
Jana Fett
 
 
41
177
Veronika Erjavec
Veronika Erjavec
 
 
40
178
Leyre Romero Gormaz
Leyre Romero Gormaz
 
 
39
179
Anna-Lena Friedsam
Anna-Lena Friedsam
 
 
38
180
Kaja Juvan
Kaja Juvan
 
 
38
181
Anna Karolina Schmiedlova
Anna Karolina Schmiedlova
 
 
36
182
Tatiana Prozorova
Tatiana Prozorova
 
 
36
183
Victoria Mboko
Victoria Mboko
 
 
35
184
Arina Rodionowa
Arina Rodionowa
 
 
34
185
Astra Sharma
Astra Sharma
 
 
34
186
Miriam Bulgaru
Miriam Bulgaru
 
 
34
187
Jessika Ponchet
Jessika Ponchet
 
 
33
188
Teodora Kostovic
Teodora Kostovic
 
 
33
189
Kyoka Okamura
Kyoka Okamura
 
 
33
190
Elsa Jacquemot
Elsa Jacquemot
 
 
32
191
Jelena Pridankina
Jelena Pridankina
 
 
32
192
Oksana Selekhmeteva
Oksana Selekhmeteva
 
 
31
193
Brenda Fruhvirtova
Brenda Fruhvirtova
 
 
30
194
Lucija Bagaric
Lucija Bagaric
 
 
30
195
Anastazja Tichonowa
Anastazja Tichonowa
 
 
30
196
Carole Monnet
Carole Monnet
 
 
30
197
Clervie Ngounoue
Clervie Ngounoue
 
 
30
198
Sayaka Ishii
Sayaka Ishii
 
 
30
199
Jelena Micic
Jelena Micic
 
 
30
200
Whitney Osuigwe
Whitney Osuigwe
 
 
30
201
Ysaline Bonaventure
Ysaline Bonaventure
 
 
29
202
Sara Errani
Sara Errani
 
 
26
203
Heather Watson
Heather Watson
 
 
26
204
Katherine Sebov
Katherine Sebov
 
 
25
205
Jamie Loeb
Jamie Loeb
 
 
25
206
Eva Vedder
Eva Vedder
 
 
24
207
Kristina Mladenovic
Kristina Mladenovic
 
 
22
208
Renata Jamrichova
Renata Jamrichova
 
 
22
209
Jekaterina Makarowa
Jekaterina Makarowa
 
 
21
210
Mariam Bolkvadze
Mariam Bolkvadze
 
 
21
211
Barbora Palicova
Barbora Palicova
 
 
21
212
Petra Kvitova
Petra Kvitova
 
 
21
213
Panna Udvardy
Panna Udvardy
 
 
20
214
Taylah Preston
Taylah Preston
 
 
20
215
Victoria Jimenez Kasintseva
Victoria Jimenez Kasintseva
 
 
20
216
Marie Benoit
Marie Benoit
 
 
20
217
Darya Astakhova
Darya Astakhova
 
 
20
218
Celine Simunyu
Celine Simunyu
 
 
20
219
Lina Glushko
Lina Glushko
 
 
20
220
Chloe Paquet
Chloe Paquet
 
 
19
221
Elizabeth Mandlik
Elizabeth Mandlik
 
 
19
222
Mei Yamaguchi
Mei Yamaguchi
 
 
19
223
Aleksandra Krunić
Aleksandra Krunić
 
 
18
224
Xiaodi You
Xiaodi You
 
 
18
225
Irina Bara
Irina Bara
 
 
18
226
Priska Madelyn Nugroho
Priska Madelyn Nugroho
 
 
18
227
Fangzhou Liu
Fangzhou Liu
 
 
18
228
Mai Hontama
Mai Hontama
 
 
16
229
Anastasiia Sobolieva
Anastasiia Sobolieva
 
 
16
230
Leonie Kueng
Leonie Kueng
 
 
16
231
Solana Sierra
Solana Sierra
 
 
15
232
Lin Zhu
Lin Zhu
 
 
14
233
Sophie Chang
Sophie Chang
 
 
14
234
Hanyu Guo
Hanyu Guo
 
 
14
235
Victoria Hu
Victoria Hu
 
 
14
236
Sloane Stephens
Sloane Stephens
 
 
13
237
Carol Zhao
Carol Zhao
 
 
13
238
Elvina Kalieva
Elvina Kalieva
 
 
13
239
Valeriya Strakhova
Valeriya Strakhova
 
 
13
240
Kajsa Rinaldo Persson
Kajsa Rinaldo Persson
 
 
13
241
Bethanie Mattek-Sands
Bethanie Mattek-Sands
 
 
13
242
Su-Jeong Jang
Su-Jeong Jang
 
 
12
243
En-Shuo Liang
En-Shuo Liang
 
 
12
244
Jiajing Lu
Jiajing Lu
 
 
12
245
Shuo Feng
Shuo Feng
 
 
12
246
Eden Silva
Eden Silva
 
 
12
247
Thasaporn Naklo
Thasaporn Naklo
 
 
12
248
Makoto Ninomiya
Makoto Ninomiya
 
 
12
249
Carolina M. Alves
Carolina M. Alves
 
 
12
250
Nicole Fossa Huergo
Nicole Fossa Huergo
 
 
12
251
Monique Barry
Monique Barry
 
 
12
252
Jekatierina Jaszyna
Jekatierina Jaszyna
 
 
12
253
Diane Parry
Diane Parry
 
 
11
254
Tyra Caterina Grant
Tyra Caterina Grant
 
 
10
Rozwiń
Najnowsze
Kiedy kolejne mecze Polek w Lidze Narodów? Sprawdź terminarz i tabelę
nowe
Kiedy kolejne mecze Polek w Lidze Narodów? Sprawdź terminarz i tabelę
| Piłka nożna / Reprezentacja kobiet 
Mecze reprezentacji Polski kobiet w Lidze Narodów 2025 w Telewizji Polskiej!
Polski mistrz IO zatrzymany przez policję! Trafił na izbę wytrzeźwień
Szymon Z. został zatrzymany przez policję (fot. Getty).
nowe
Polski mistrz IO zatrzymany przez policję! Trafił na izbę wytrzeźwień
| Lekkoatletyka 
Duda powalczy o kolejny triumf. Uwielbia grać w Polsce
Jan-Krzysztof Duda powalczy o kolejne trofeum w Polsce (fot. mat. organizatora).
Duda powalczy o kolejny triumf. Uwielbia grać w Polsce
| Inne 
Barcelona chce bramkarza. Ze Szczęsnym łączy go jedno!
Vincent Gerard oraz Wojciech Szczęsny (fot. Getty Images)
Barcelona chce bramkarza. Ze Szczęsnym łączy go jedno!
(fot. TVP)
Damian Pechman
Arsenal zaskoczy Real? Relacja na żywo z meczu LM w TVP
Piłkarze Realu Madryt (fot. Getty Images)
Arsenal zaskoczy Real? Relacja na żywo z meczu LM w TVP
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Gwiazda Ekstraklasy odejdzie? "Nie będzie lepszego momentu"
Efthymios Koulouris (fot. Getty)
Gwiazda Ekstraklasy odejdzie? "Nie będzie lepszego momentu"
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Peszko na wylocie? Katastrofa Ruchu: Futbolówka!
Futbolówka – Peszko na wylocie? Katastrofa Ruchu Chorzów. Betclic 1 i 2 Liga: analiza i skróty (8.04.2025)
Peszko na wylocie? Katastrofa Ruchu: Futbolówka!
| Piłka nożna 
Do góry