{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
MŚ 2022. Duński dziennikarz zaatakowany przez katarskiego ochroniarza. Najpierw groźby, później przeprosiny [WIDEO]

Mistrzostwa świata w Katarze jeszcze się nie rozpoczęły, a na miejscu dochodzi już do nieprzyjemnych incydentów. Rasmus Tantholdt, dziennikarz telewizji TV2 Denmark, podczas transmisji na żywo został zaatakowany przez katarskich ochroniarzy, którzy nakazali mu zakończyć nagrywanie pod groźbą zniszczenia kamery.
Wojciech Szczęsny zapowiada koniec z kadrą
Tantholdt występował przed kamerą w ramach wejścia na żywo, gdy obok niego pojawili się katarscy ochroniarze, którzy podjechali na wózkach golfowych. Jeden z nich podszedł i od razu rozpoczął próby zasłonienia obiektywu kamery, sygnalizując, że nagrywanie jest zabronione. – Proszę pana, zaprosiliście tutaj cały świat i nie możemy filmować? To miejsce publiczne – powiedział duński dziennikarz.
W dalszej części opublikowany film prezentuje reportera, który tłumaczy, że posiada akredytację prasową, która zezwala na kamerowanie. – Musisz mieć specjalne pozwolenie – stwierdził jeden z ochroniarzy. Tantholdt zarzekał się, że żadna dodatkowa zgoda nie jest wymagana, gdy do akcji wkroczył kolejny strażnik, grożąc zniszczeniem sprzętu.
– Możesz zepsuć kamerę. Chcesz to zrobić? – zapytał Duńczyk. – Dalej, grozisz nam zniszczeniem sprzętu – dodał.
Dziennikarz we wtorkowy wieczór poinformował za pośrednictwem Twittera, że otrzymał oficjalne przeprosiny od Międzynarodowego Biura Prasowego Kataru oraz Najwyższego Komitetu Kataru. Potwierdził te informacje w rozmowie z norweskim magazynem NRK, ale jednocześnie przyznał, że zatrzymanie w trakcie pracy budzi w nim wiele obaw.
– Nie sądzę, że odgórna wiadomość dotrze do wszystkich ochroniarzy. Można tłumaczyć, że znaleźli się tacy, którzy czegoś nie zrozumieli, ale jednocześnie wiele to mówi o tym, jak jest w Katarze. Jako reprezentant wolnych mediów możesz być atakowany i zastraszany – wyjaśnił Tantholdt. – To nie jest wolne i demokratyczne państwo. Moje doświadczenie po odwiedzeniu 110 krajów na świecie jest następujące: im więcej musisz ukrywać, tym trudniej relacjonować – wyjaśnił reporter.