{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Mundial jak trampolina. Katar chce zorganizować igrzyska w 2036 roku
Trwające mistrzostwa świata to nie ostatnie duże wydarzenie, o które chce ubiegać się Katar. Według "The Guardian" szejkowie uważają, że bardzo dobrze sprawdzają się w roli gospodarza. Dlatego też będą się starać o letnie igrzyska olimpijskie w 2036 roku.
Jak Katar i Rosja dostały mundiale, czyli temat na wielkie kino gangsterskie
Katar już trzykrotnie chciał zorganizować największą sportową imprezę świata. Za każdym razem MKOl decydował się jednak na inną kandydaturę. Powody? Działacze wątpili, że tak mały kraj jest w stanie przygotować infrastrukturę dla ponad 10 tys. sportowców z całego świata.
"Szejkowie uważają, że piłkarskie mistrzostwa świata zostały zorganizowane tak dobrze, że mogą być trampoliną do organizacji największego wydarzenia sportowego" – czytamy w "The Guardian", który pisze o rosnącym optymizmie w Doha.
W razie wyboru Kataru, podobnie jak w przypadku mundialu, igrzyska musiałyby zostać przeniesione z letniego terminu. Temperatury panujące w regionie na przełomie lipca i sierpnia nie nadają się do przeprowadzania rywalizacji na najwyższym poziomie. Dla ruchu olimpijskiego nie byłaby to jednak wielka nowość. Igrzyska w Tokio (rok 1964) zaczęły się 10 października, imprezy w Seulu (1988) i Sydney (2000) odbyły się natomiast w drugiej połowie września.
Nieoficjalnie wiadomo, że przez lata przeciwnikiem oferty Kataru był Thomas Bach. Szef MKOl ma ustąpić jednak ze stanowiska w 2025 roku, czyli rok przed ostateczną decyzją o miejscu organizacji imprezy w 2036 roku.
Na tym etapie, Katar chce iść po igrzyska sam. W olimpijskich kręgach są jednak ludzie, którzy naciskać będą pewnie na połączenie z Arabią Saudyjską. Biorąc pod uwagę napięte relacje obu państw, trudno spodziewać się wspólnej oferty.
Zainteresowane organizacją igrzysk w 2036 roku są Wielka Brytania, Egipt, Niemcy czy Indie. Mówi się również o kandydaturach Indonezji i Korei Południowej.