Za co ten rzut karny?! – pytają kibice. – Przecież Kerem Akturkoglu przeskoczył nad Wojciechem Szczęsnym, a Polak go nawet nie dotknął! – dziwią się. Owszem, Szczęsny Greka nie dotknął, ale dotyk nie jest niezbędny, aby doszło do faulu. Znacznie gorzej było z drugim rzutem karnym dla Barcelony...
Z 2:4 na 5:4! Kosmos! Dublet "Lewego" i błędy Szczęsnego
Wojciech Szczęsny popełnił ewidentny błąd w 22. minucie meczu Benfica Lizbona – Barcelona, gdy wybiegł daleko od bramki i około 15-16 metrów za linią pola karnego wpadł na własnego obrońcę, próbującego przerwać akcję gospodarzy Alejandro Balde. Tutaj zawiodła komunikacja między kolegami z Barcelony. Balde najwyraźniej nie spodziewał się, że może otrzymać cios w plecy.
Spalonego w tej akcji nie było, więc po chwili Vangelis Pavlidis strzelił swojego drugiego z trzech goli w pierwszej połowie meczu i jednego z czterech dla Benfiki w tym meczu.
Trzeciego strzelił z rzutu karnego, który sędzia Danny Makkelie z Holandii podyktował po starciu Wojciecha Szczęsnego z Keremem Akturkoglu. Polak wyszedł z bramki, aby – jak to się mówi w języku piłkarskim – skrócić rywalowi kąt, utrudnić mu strzał i ewentualnie odbić piłkę. Jednak Turek postąpił bardzo sprytnie...
Akturkoglu dostrzegł, że Szczęsny jest rozpędzony i prawdopodobnie nie zdoła się zatrzymać przed odbiciem piłki lub przed… możliwym zderzeniem właśnie z nim. Piłkarz Benfiki podbił więc piłkę w taki sposób, aby uniemożliwić Szczęsnemu zagranie, odbicie czy chociaż dotknięcie piłki i tym samym niejako skazał rozpędzonego bramkarza Barcelony na popełnienie faulu.
Szczęsny przegrał walkę o piłkę i rozpędzony upadał pod nogami rywala. Napastnik gospodarzy przeskoczył nad nim, żeby uniknąć zderzenia i ryzyka odniesienia kontuzji, ale fakt, że dzięki temu bramkarz nawet nie dotknął napastnika, w najmniejszym stopniu nie usprawiedliwia zawodnika Barcelony. To był ewidentny faul, więc decyzja arbitra była prawidłowa.
Zgodnie z "Przepisami gry" rzut karny jest dyktowany między innymi wtedy, gdy zawodnik drużyny broniącej we własnym polu karnym:
– kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika,
– uderza lub próbuje uderzyć przeciwnika (także przy użyciu głowy),
– atakuje przeciwnika nogami,
– podstawia bądź próbuje podstawić przeciwnikowi nogę lub inną część ciała.
W każdym z czterech wyżej wymienionych punktów dotknięcie rywala nie jest niezbędne, aby doszło do faulu. Samo podstawienie nogi albo nóg, sama próba uderzenia rywala lub atak nogami nawet niecelny, ale utrudniający albo uniemożliwiający zagranie piłki, to również faul.
Niezwykle kontrowersyjny był natomiast drugi rzut karny, który Danny Makkelie podyktował dla Barcelony za rzekomy faul Alvaro Carrerasa na Laminie Yamalu. Piłkarz Benfiki lewą ręką dotykał zawodnika Barcelony w okolicy jego barku, ale na powtórkach wideo nie widać, aby miało to jakikolwiek wpływ na poruszanie się czy możliwość zagrania piłki przez napastnika gości. Według mnie Lamine Yamal wykorzystał to dotknięcie jako pretekst do symulacji w celu wymuszenia rzutu karnego. Udało mu się – sędzia podyktował "jedenastkę", a sędzia wideo tej decyzji nie zakwestionował. Dlaczego? Prawdopodobnie nie znalazł dowodu na to, że dotyk Carrerasa nie spowodował upadku Yamala ani niezbitego dowodu na symulację Yamala.
W 78. minucie właśnie z tego rzutu karnego Robert Lewandowski strzelił swojego drugiego gola, zmniejszając prowadzenie gospodarzy do wyniku 4:3. Ostatecznie Benfica przegrała z Barceloną 4:5.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.